Sıvı soğutma mı hava soğutma mı?

Bu konuyu okuyanlar

redneckboi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
68
Merhaba, ana sorum şu 850-900TL'ye kadar bütçem var ve bu bütçeye sıvı soğutma almak istiyorum acaba bu bütçeye sıvı soğutma almaktansa 400-450TL'ye kule tipi hava soğutma mı tercih etmeliyim? Bu soruyu sorma amacım en ucuz 850-900TL'ye alacağım sıvı soğutmalar kaliteli olmayacaklar mı vs. çünkü 1500-2000TL verebileceğimi düşünmüyorum sıvı soğutmaya zaten 1500-2000TL'lik sıvı soğutmaların kalitesi üst seviyeler de, 900TL vererek paramı çöpe mi atmış olacağım acaba?

Kendi fiyat aralığım da bu ürünleri buldum sizce bunları almaktansa kaliteli kule tipi soğutma mı almalıyım? Bu ürünlere vereceğim 900TL çöpe mi gider? Yoksa beni çok iyi idare eder iyi almışım dedirtir mi? İşlemcim R5 3600 aşırı OC düşünmüyorum default ayarlarda kullanmayı düşünüyorum her zaman için. Eğer bu gösterdiğim sıvı soğutmalara 900TL vermek akılsızlık olur diyorsanız bu paraya sıvı soğutma vermek sadece çöpe atmak alıyorsan 1500-2000 arası kaliteli ürünleri al diyorsanız hava soğutmaya yöneleceğim ve önerilerinizi bekliyorum. Her türlü alınır diyorsanız üç ürün arasından hangisini alayım?

Logithx

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,104
Overclock düşünmüyorsan sıvı soğutma almana gerek yok oc yapsanda iyi bir kule tipi soğutucuda fazlasıyla iş görür ben sıvı soğutma almak istiyorum diyorsan da arctic liquid freezer al derim..

redneckboi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
68
Belirttiğim ürünler arasından hangisini önerirsiniz acaba?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Aynen öyle.
Overclock'da performansı artırmak için kullanılır sıvı soğutma.
Overclock yapılacaksa düşünülebilir.
OC düşünmüyorum default haliylede güçlü bir işlemci OC'lik bir işim yok zaten.

Overclock düşünmüyorsan sıvı soğutma almana gerek yok oc yapsanda iyi bir kule tipi soğutucuda fazlasıyla iş görür ben sıvı soğutma almak istiyorum diyorsan da arctic liquid freezer al derim..
Tam anlamıyla performans için düşünüyordum sonuçta en iyi şekilde soğutuyorlar sıvı soğutmalar öyle değil mi? Boşa para masrafı olacaksa kaliteli bir hava soğutma alayım kalan para ile 300Tl ile HDD almayı düşünüyorum oyunları kurmak için 480'lik ssd yetmiyor :D

HalukSonmez

Müdavim
Reaksiyon puanı
747
Öncelikle ne amaçla kullanıyorsunuz 3600'ünüzü? Sadece oyun mu oynuyorsunuz yoksa, render vs amaçla kullanıyor musunuz?

redneckboi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
68
Öncelikle ne amaçla kullanıyorsunuz 3600'ünüzü? Sadece oyun mu oynuyorsunuz yoksa, render vs amaçla kullanıyor musunuz?
Şuanlık oyun sadece. Fakat ileri süre içerisinde atılmak istiyorum render vs. veyahut bu tür girişimler için kurs alıp öğrenmeyi yapmayı.

HalukSonmez

Müdavim
Reaksiyon puanı
747
Şuanlık oyun sadece. Fakat ileri süre içerisinde atılmak istiyorum render vs. veyahut bu tür girişimler için kurs alıp öğrenmeyi yapmayı.
Şu şekilde açıklayayım, bende de 3600 var. Ben ağır render yapmıyorum, maks. blender kullanıyorum. O yüzden benim sıvı soğutma ihtiyacım yok. Kule tipi soğutucu yetiyor bana. Anladığım kadarıyla işlemcinizi de fazla yormayacaksınız. Genelde kule tiplerinin tercih edilmeme nedeni, kasada çok yer kaplaması ve kaba durması. Eğer görünüşleri hoşunuza gidiyorsa problem yok, kule tipi alınabilir.

redneckboi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
68
Şu şekilde açıklayayım, bende de 3600 var. Ben ağır render yapmıyorum, maks. blender kullanıyorum. O yüzden benim sıvı soğutma ihtiyacım yok. Kule tipi soğutucu yetiyor bana. Anladığım kadarıyla işlemcinizi de fazla yormayacaksınız. Genelde kule tiplerinin tercih edilmeme nedeni, kasada çok yer kaplaması ve kaba durması. Eğer görünüşleri hoşunuza gidiyorsa problem yok, kule tipi alınabilir.
Arctic Freezer 34 Esports DUO Intel AMD Çift Fanlı İşlemci Soğutucu Kırmızı Fiyatı ve Özellikleri - GittiGidiyor veyahut Aerocool Cylon 4F 12cm Şeffaf Fan İşlemci Soğutucu Fiyatı ne diyorsunuz hangisi iyidir?

SinHa

Doçent
Reaksiyon puanı
767
Benimde bu tarz bir düşüncem var. Benim sıkıntım kasadan çok fazla fan sesi gelmesi. Bir kaç kere temizledim fakat hala ses gelmekte. Şöyle nasıl sessiz yaparım bulamadım bir türlü

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
OC yapılmayacaksa hava soğutma.

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743
Yahu sıvı soğutma beni korkutuyor. Sanki işlemci ve grafik kartı ile anakartı su basacakmış gibi geliyor.

HalukSonmez

Müdavim
Reaksiyon puanı
747
Arctic daha iyidir de, hava soğutmaya o paralar vermek gereksiz hocam. O kadar çıkacaksanız indirimlerde 700tl civarına gayet kaliteli sıvı soğutmalar var. Hava soğutma almanızın amacı çok para vermemek zaten. 350den fazlası bence gereksiz.

redneckboi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
68
Arctic daha iyidir de, hava soğutmaya o paralar vermek gereksiz hocam. O kadar çıkacaksanız indirimlerde 700tl civarına gayet kaliteli sıvı soğutmalar var. Hava soğutma almanızın amacı çok para vermemek zaten. 350den fazlası bence gereksiz.
Öneri ürününüz var mıdır?

Yahu sıvı soğutma beni korkutuyor. Sanki işlemci ve grafik kartı ile anakartı su basacakmış gibi geliyor.
Aynı şekilde. O kadar sel basacak şekilde değil de pompa arızası veya yosun kaplama vs. gördüüğüm sorunlar çevrem de :D

Logithx

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,104
Kule soğutma alacaksan 500 tl civarına çıkacaksan msı core frozr l modelini öneririm..

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743
Abi yok ben dinazor sınıfında kalıyorum artık sanırım. Öyle sıvı mıvı soğutma almam.

redneckboi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
68
ilerde sisteme güçlü bir işlemci takılırsa hava soğutma yetersiz olabilir bence sıvı soğutma alınıp uzun uzun kullanılmalı
en az 3-4 yıl aynı ilk günkü performansta olacaksa alacağım sıvı soğutma onu alırım tabii ki bir bozulma vs. yaratma ihtimali yok ise.

KRZMNİTK

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,067
en az 3-4 yıl aynı ilk günkü performansta olacaksa alacağım sıvı soğutma onu alırım tabii ki bir bozulma vs. yaratma ihtimali yok ise.
her şeyde bozulma ihtimali vardır. Ama bence sıvı soğutma hava soğutmaya göre çok daha uzun ömürlü

Logithx

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,104
Artic 34 esport duo nasıldır sizce?
Artic markası iyidir ama ben kullanmadım kullanan tanıdığım yok bir arkadaşım msı core frozr l soğutucu kullanıyor işlemci 3700x sıcaklık sorunuda yaşamadı şimdiye kadar sıvı soğutma ile iyi bir hava soğutucu arasında fazla bir sıcaklık farkı olmaz en azından kendim deneyimledim 5 derece fark oluyor bahsettiğim çift fanlı sıvı soğutucular..