Yardım Sistemim Sürekli Resetlendiği İçin Format Atamıyorum

Bu konuyu okuyanlar

SAYZIR

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhabalar. Yaklaşık 20 gün önce PC'de oyun oynadığım sırada herhangi bir problem olmayıp 3-5 saat takıldım. Aniden PC kendini resetledi ve aşağıda belirteceğim hataları vermeye başladı. O gün sadece Valorant güncelledim ve ağ bağdaşçıları güncellendi. (Driver Booster ile.) Her PC açtığımda sürekli reset yemeye başladım ve mavi ekran hataları başladı. Bunun üzerine bu 20 günlük süreçte birçok yöntem denedim. Bunlara değinecek olursam;:

1-) Anakart garantiye yollandı sorun bulunmadı ve BIOS son sürüme güncellendi.
2-) ekran kartı garantiye yollandı ve herhangi bir problem bulunmayıp son sürüme güncellendi.
3-) RAM kitleri başka PC'de denendi ve sorun bulunmadı.
4-) ekran kartı başka sistemde denendi ve sorun bulunmadı.
5-) SSD ve HDD başka sistemlerde denendi veri transferi yapıldı ve başka sorun bulunmayıp biçimlendirildi.
6-) İşlemci çalışır halde ve en fazla 42 dereceyi gördü.
7-) Hem SSD hem de HDD'nin bağlantıları teker teker kopartılıp denendi ama BIOS'tan sonra yine reset yenildi.
:cool:RAM'ler hem tek slot hem çift slot hem yer değiltirilerek denendi ve yine reset yenildi.
9-) Kasadaki tüm fan bağlantıları sıvı aoğutucu dahil kopartıldı sistem yine reset yedi.
10-) Depolama birimleri sıfırlanmadan önce önyükle ekranına zorla da olsa girip güvenli modda PC açtım ama yine de kısıtlı işlemler yaptığımdan dolayı reset yemeye devam ettim. Biçimlendirmeden sonra ise işletim sistemi olmamasına rağmen hep reset yemeye devam ediyorum.
11-) Rufus ile hem son sürüm Windows 10 64 Bit, 2004 sürümü 1909 sürümü denendi ama BIOS'tan sonra UEFI yüklemesi yapınca hale reset yemeye devam ettim ve format yemeye devam ediyor sistem.

Not: Uzay montaj yapmadım henüz. Her şey son reddeye gelince onu da deneyeceğim. Olası kasa içi kablo temassızlığı varsa tespitini nasıl yaparım bilmiyorum.

Merak ettiğim şu açıkçası; içinde sistem olmayan bir depolama birimi neden mavi ekran verir?
Denemediğin yöntem kalmadı neredeyse ek olarak CMOS sıfırlandı, CMD'den diskler biçimlendirildi ama halen başlangıçta sistem yükleyemeyip reset yiyorum. Bu durumda ne yapmalıyım? Durup dururken başıma bunlar geldi ve oldukça can sıkıcı.

Ayrıca SSD'yi başka sistemde formatlayıp anakarta takarsam uyuşmazlık çok yaşar mıyım?

Sistemim:
  • İşlemci: i7 9700K.
  • Anakart: MSI Z370 GAMING PRO Carbon AC.
  • RAM: Gskılltrident Z RGB 2*8 3200 MHz.
  • Ekran kartı: MSI GTX 1080 Ti Gaming X 11 GB.
  • Sıvı soğutucu: Cooler Master Masterliquid ML240r RGB.
  • SSD: Samsung 970 EVO Plus 512 GB.
  • HDD: Seagate Barracuda 2 TB 7200 RPM.
  • PSU: Seasonic Focus Plus 80+ Gold 750W.
  • Kasa: Corsair 570X Red RGB.

Aldığım hata kodları:
  • IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL
  • KMODE_EXCEPTION_NOT_HANDLED
  • KERNEL_SECURITY_CHECK_FAILURE
  • SYSTEM_SERVICE_EXCEPTION
  • KMODE_EXCEPTION_NOT_HANDLED.
  • CRITICAL_PROCESS_DIED
  • PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA
  • İntelppm.sys
  • Win32k.sys
  • Win32kbase.sys
Ve daha sayamadığım birçok hata kodları ile karşılaşıyorum. Bu durumda neler yapabilirim? İlginiz için teşekkür ederim. Denemediğim bir şeyler varsa yazarsanız sevinirim.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Uzay montajı kesinlikle denemelisin Zaten yapmadığın pek bi şeyde kalmamış.
İşlemci sıcaklığına da baktın demi.

Utku92

Dekan
Reaksiyon puanı
3,839
Cpu oc yapıyor musun ? Driver booster olmadan format atıp baştan kurulum yap. Kendi sitesinden. Rami de yokla sondaki hata ramde sıkıntı olunca çıkıyor. Memtest86 var dene.

SAYZIR

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Uzay montajı kesinlikle denemelisin Zaten yapmadığın pek bi şeyde kalmamış.
İşlemci sıcaklığına da baktın demi.
İşlemci sıcaklığı 42 derece maximum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Cpu oc yapıyor musun ? Driver booster olmadan format atıp baştan kurulum yap. Kendi sitesinden. Rami de yokla sondaki hata ramde sıkıntı olunca çıkıyor. Memtest86 var dene.
İşlemci OClu. Ama anakart kendiliğinden XMP modundan çıkıyor oda ayrı garip bir durum. Ayrıca zaten sistem format yemiyor. Bu durumda memtest yapamam ki. Şuan ROMlar başka pcde zaten biçimlendirildi. İçinde işletim sistemi yada program yok. Temiz yeni kurulum yapamıyorum zaten. Ramleride denedim her türlü başka sistemde takır takır çalışıyor. Tek li ve dual olarakta sıkıntı yok.

Utku92

Dekan
Reaksiyon puanı
3,839
İşlemci sıcaklığı 42 derece maximum.

İşlemci OClu. Ama anakart kendiliğinden XMP modundan çıkıyor oda ayrı garip bir durum. Ayrıca zaten sistem format yemiyor. Bu durumda memtest yapamam ki. Şuan ROMlar başka pcde zaten biçimlendirildi. İçinde işletim sistemi yada program yok. Temiz yeni kurulum yapamıyorum zaten. Ramleride denedim her türlü başka sistemde takır takır çalışıyor. Tek li ve dual olarakta sıkıntı yok.
Oc hatası gibi gözüküyor.

SAYZIR

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Oc hatası gibi gözüküyor.
CMOS sıfırladıktan sonra işlemci OC yapmadım. 3.6 Ghzde stabil. Ona rağmen devam etmekte.

Birde güç kaynağını (PSU) kontrol edin.
Kontrol ettim hem ekstra kullandığım sleeved kabloları çıkardım hemde kabloların değişimi yaptım hata yok. Psu sağlam.

SAYZIR

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhabalar tekrar. Şuan başka PCden SSDye son sürüm windowsu yükledim. Kendi Pcme taktım. Güvenli modda açılıyor. Normal açınca ise bu defa sırasıyla bu hataları verdi.

Attempted execute of noexecute memory
Classpnp.sys
stornnvme.sys
Kmode exception not handled başlığı altında Wdf01000 hatası aldım.

Şimdilik yoruldum diye bıraktım PCyi. Yarın bu hatalara yogunlaşacağım. Anakartın kendi sitesinden indirdiğim driver sürücüleri güvenli modda yüklemeye çalışırken her seferinde farklı mavi ekran verip resetliyor pcyi. Onarımda yapılmıyor windows olarak. SSDyi sistemde rufuslamadan önce biçimlendirmeye çalışınca da windows buna izin vermiyor diye hata verdi. Unlocker yükleyip silmek istemedim. Format ekranında direk birimi silip biçimlendirip windowsu yükledim. Mevcut nvidia sürücüa0ne yine güncelleme gelmiş ama hem pc açılınca hemde güvenli modda henüz yüklemeden reset yedim.
Ben çözüm olarak anakartı tekrar servise gönderip bir sistem yüklenmesini ardından anakarta ait driverların yüklendikten sonra biosu güncelleyip göndermelerini isteyeceğim. Aksi halde pc sürekli reset attığı için bir çözüm bulamıyorum. Ayrıca bu yeni hata kodlarının temizliğide cmd, güvenli mod yoluyla silinebiliyorsa veya farklı yöntemle driverları yükleyebileceksem deneyeceğim. En son uzay sistem yapıp tam emin olduktan sonra garantiye gerekirse tüm parçaları göndermeyi düşünüyorum. Sizce farklı ne yapıla bilir bu durumda?

Saygı ve sevgiler.

Utku92

Dekan
Reaksiyon puanı
3,839
Ek bir driver booster kullanmıyorsanız donanımsaldır. Sorun anakartta gibi bence. Bios güncel olması şart. Tekrardan deneyin. Hız aşırtmalar xmp herşeyi stoğa çekin birde böyle bakın.

SAYZIR

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Minidump dosyasına bakar mısınız?