Sisteme virüs girdi sanırım?

Bu konuyu okuyanlar

themir1905

Asistan
Reaksiyon puanı
41
Öncellikle konuyu yanlış yerde açtıysam özür dilerim. Saat 09:00 civarı bilgisayarı açtım ve direk Görev Yöneticisi'ni açtım. Ve şöyle hata verdi; Görev yöneticisi, yöneticiniz tarafından devre dışı bırakıldı. Sonra internetten araştırdım virüs falan yazmışlar, internetten Eset'in sitesine girdim virüs programı indirdim 1:44 Saattir tarama yapıyor. Komut istemi falan da çalışmıyor. Başka ne yapabilirim hâlâ tarama bitmedi.

Mert Alper

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,311
Başlat> Çalıştır> Aç Kutusu içerisine "regedit" yazıp ve "tamam" diyoruz.

Karşımızda "Kayıt Defteri Düzenleyicisi" gelecek.

HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurrentVersionPoliciesSystem

anahtarlarının altında, sağ pencerede

"Disable TaskMgr" adında bir değer göreceksiniz. Ona sağ tıklayıp "değiştir" diyoruz ve "1" olan değeri "0" yapıyoruz.

Dener misiniz?

Sorunun virüsten kaynaklı olduğunu düşünmüyorum. Dediğimi denedikten sonra işe yaramazsa virüs taramasının bitmesini bekleyin. Hala sonuç alamazsanız tek çare Temiz Kurulum yapmak gibi duruyor.

Ayrıca Windows'unuz orijinal lisanslı mı acaba? Aynı sorunu orijinal olmayan Windows sürümü kullananlardan da duymuşluğum var.

Son düzenleme:

Hopeツ︎

Go for the EYES BOO. Go for the EYES! ?
Reaksiyon puanı
2,271
Merhaba, yaşadığınız "task manager" sorununu Microsoft'un "Grup İlkesi Düzenleyicisi" ile gidermeye çalışalım...
Win+R kombinasyonu ile "çalıştır" penceresinin gelmesini sağlayalım ardından "gpedit.msc" (tırnaksız) komutunu girdikten sonra enterlayalım. "Kullanıcı Yapılandırmasını" çift tıkladıktan sonra "Yönetim Şablonlarına" erişelim. "Sistem"e tıkladıktan sonra "Ctrl+Alt+Del" yazan bir kısım görmelisiniz, burada seçenekler listelenecektir... Eğer bir kötücül sisteme bulaşmış ise burada muhtemelen "Görev Yöneticisini Devreden Kaldır"a müdahale etmiştir yani burada bir değeri değiştirmiştir sizde bu yüzden access hatası alıyor olabilirsiniz, burada son işlemimiz yukarıda bahsettiğim değer kısmını üzerinde iken sağ tık ile özellikler diyerek "Yapılandırılmadı" olarak ayarlamanız olacak böylece default'a döndüreceksiniz değeri ardından Görev Yöneticisine erişim sağlanabilecek. Taramanın bitmesini beklerseniz iyi olur, kötücül varsa sistemden kaldırılır. Konunun yeri için ise endişe etmeyin onu bölüm moderatörümüz halledecektir.

themir1905

Asistan
Reaksiyon puanı
41
Geç cevap verdiğim için kusura bakmayın. Bilgisayarı açık bırakıp dışarı çıkmıştım, geri döndüğümde program taramayı bitirmiş ve sonuç işe yaradı. Program temizledikten sonra düzeldi. Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
Yaşadığınız sorun normal değil ve normal koşullarda kullanıcı müdahalesi olmadan görev yöneticisi kendiliğinden devre dışı kalmaz.
Konunuz Güvenlik kategorisine taşındı.
.
Çözüldü demişsiniz ancak başka anormallikler var mı kontrol edin? Mesela sistem geri yüklemeyi açamamak veya ayarlarını değiştirememek gibi, registry (kayıt defterini) açamamak gibi yada CMD komut istemini çalıştıramamak gibi vs vs, kontrol ediniz, gözden geçirdiniz.

themir1905

Asistan
Reaksiyon puanı
41
Şuanlık bir sorun yok hepsini kontrol ettim açılıyorlar.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
İstersen kontrol amaçlı olarak EEK (Emsisoft Emergency Kit) (347 mb) ile de sistemi taratabilirsin; her ihtimale karşı ne olur ne olmaz. Belki tespit edilemeyen ögeler kalmış olabilir.

Emsisoft Emergency Kit yazılımını şuradan masaüstüne indirin.
Yönetici olarak çalıştırın.
Güncelleyin, sistemi tarayın.

Sorun çözülmüşse de geçmiş olsun diyelim, iyi forumlar. :)