Sistem Sıvı Soğutma Tavsiyesi

Bu konuyu okuyanlar

Ryvalvar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Merhaba arkadaşlar sistem topluyorum Ryzen 9 5900x işlemci, Samsung 1TB 980 PRO m2 SSD, CoolerMaster mb511 650w +80 kasa aldım. Alacaklarım MSİ mpg b550 carbon wifi anakart, hyperx 16GB 3200 ram, ekran kartı şimdilik almayı düşünmüyorum. Bu sisteme sıvı soğutma takmalı mıyım? Takmam gerekirse eğer ne tavsiye edersiniz. Şimdiden teşekkür ederim.

UnFrGvnG

Müdavim
Reaksiyon puanı
990
Merhaba arkadaşlar sistem topluyorum Ryzen 9 5900x işlemci, Samsung 1TB 980 PRO m2 SSD, CoolerMaster mb511 650w +80 kasa aldım. Alacaklarım MSİ mpg b550 carbon wifi anakart, hyperx 16GB 3200 ram, ekran kartı şimdilik almayı düşünmüyorum. Bu sisteme sıvı soğutma takmalı mıyım? Takmam gerekirse eğer ne tavsiye edersiniz. Şimdiden teşekkür ederim.
Kullandığınız işlemci çok güzel performansı var ama çok güzel ısınıyor birde :), kesin lazım
@niyazi5859 hocam en iyisini bulur size, şimdi bişe öneririm yanlış olmasın,
Ama alsan süper olur yani düşük derecelerde çalışır işlemcin

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
5900x aşırı ısınan bi işlemci değil.Çünkü,devasa gücüne oranla ,full yükte 135 watt gibi makul kabul edilebilecek bi enerji kullanımı var.

Tabi ki bu hiç ısınmadığı anlamına da gelmiyor. Noctua gibi bi hava soğutma ile full yükte 70 derece civarlarında tutabilmişler ki ,büyük başarı.

Bu duruma göre sana ,şu inanılmaz fiata düşmüş olan ve soğutma konusunda lider firmalardan biri olan, Rajintek'in bu 240 mmm mükemmel soğutucusunu önereceğim. Tabanı da extra ,genişletilmiş bi sıvı soğutucu. İşlemcimin şurası burası açıkta kalıyor demezsin.

Aklımda iken şunu da ileteyim. 5900X de dahili e.kartı yok Görüntü almak için uydur kaydır da olsa 2.el bi e.kartı alman gerekecek,biliyorsun değilmi.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bi de anakartı değiştir . Hem biraz daha ucuz olan ,hem de carbon wifi den daha soğuk çalışan ,üst seviye bi anakarttır ,gaming edge-wifi.Sıcaklık değerleri aşağıda .Alıntı.hardwareunboxed.

Ekran Alıntısı.PNG

Son düzenleme:

niyazi5859

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,098
Almasan da olur ama hem bu kadar üst düzey bilgisayar alıp hem sıvı soğutucu almamak ayıp olur hem daha soğuk olmasının kime zararı var ki ve @met 35 dediği anakart MSI MPG B550 Gaming Edge WiFi 5100mhz(OC) RGB M.2 AM4 ATX Anakart bu sana önerim olan sıvı soğutucu ise bu

Ryvalvar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Öncelikle yorumlarınız ve verdiğiniz bilgiler için hepinize teşekkür ederim. Anakartımın siparişini vermiştim bende Edge ile carbon arasında kalmıştım. Carbonu almış bulundum. Sıvı soğutma konusunda da biraz marka takıntım var galiba :D Corsairin 240mmlik sıvı soğutmasını mı alsam yoksa @met 35 arkadaşın tavsiyesine uyup Raijintek marka sıvı soğutmayı mı almalıyım kararsız kaldım. Raijintek markasını daha önce hiç duymamıştım, ilerde bana sorun çıkarmasından korkuyorum açıkçası. Bilgisayarım nerdeyse 24 saat açık kalıyor çünkü 2 kişi kullanıyoruz. 360 mmlik mi almalıyım ilerde pişman olur muyum ?

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Rajintek, Taiwan kökenli ,tüm dünyada yaygın ,distrübütör ve bayi ağı olan bi firma.

Soğutucunun incelemeleri.

360 mm soğutucular , çok aşırı ısınan ve overclock yapılacak işlemciler için tavsiye edilir,kullanılr.Gereksiz alınırsa,israf olur.

Son düzenleme:

niyazi5859

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,098
Rajintek, Taiwan kökenli ,tüm dünyada yaygın ,distrübütör ve bayi ağı olan bi firma.

Soğutucunun incelemeleri.

360 mm soğutucular , çok aşırı ısınan ve overclock yapılacak işlemciler için tavsiye edilir,kullanılr.Gereksiz alınırsa,israf olur.
İleride yükseltme yapmayacağı nereden belli ve daha soğuk olması kimin zararına

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
5900X in daha neresini yükseltecek, en az 5 sene kullanır bu işlemciyi. O zamana kadar zaten işlemciler ,anakartlar soketler değişecek ,bu soğutucular bile belki,takılamayacak. Soğutucunun pompa yatakları da, zaten ,büyük ihtimal,5-6 sene sonra pert olur,aşınır.

Ryvalvar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
5900X in daha neresini yükseltecek, en az 5 sene kullanır bu işlemciyi. O zamana kadar zaten işlemciler ,anakartlar soketler değişecek ,bu soğutucular bile belki,takılamayacak. Soğutucunun pompa yatakları da, zaten ,büyük ihtimal,5-6 sene sonra pert olur,aşınır.
@met 35 hocam İlginize alakanıza teşekkür ederim. Sizin tavsiyeniz doğrultusunda Raijintek sıvı soğutmayı almaya karar verdim. Fakat fiyatı yükselmiş :D aynı rakamlar civarı bu üç sıvı soğutma var siz hangisini derseniz onu almaya niyetliyim.

Raijintek EOS 360 RBW 360mm 3x12cm Adreslenebilir ARGB PWM Fanlı Intel & AMD Uyumlu Sıvı Soğutucu - İşlemci Soğutucu - Overclock - PC Bileşenleri | Teknobiyotik

360mm olanı da bu fiyatta.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Biraz artmış,hemen o an keşke alsaydık ,ama neyse artık.

İzoly' i geç. Cooler masterin bu 240 mm serileri performanslı değil. Hele bi de lite olan serileri.

360 mm olanın fiatı da iyimiş. Şeytan dürtüyor ama, yaklaşık 300 tl daha pahalı,az para da değil yani.

Yalnız aldığın kasanın üste 360 mm radyatör desteğiyok. Öne takılabiliyor. Önde de 3 adet zaten kendi fanı var kasanın.Radyatöründe kendi fanları var.Genişlikten sorun falan çıkarda, kasanın kendi fanlarını sökmek zorunda kalırsan,yazık olur fanlara.Montaj olayını araştırmak lazım.Yani pek iç açıcı değil bu 360 mm olayı, baştan beri.

Son düzenleme:

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,846
O zamana tahminim çiplerde baya bir küçülmeye gideceğinden çok ısınma olmayacaktır. Apple m1 işlemci ile başlattı. Belki kökten değişim yaşanacak. Sıvı soğutma hiç kullanılmayabilir bile.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
O zamana tahminim çiplerde baya bir küçülmeye gideceğinden çok ısınma olmayacaktır. Apple m1 işlemci ile başlattı. Belki kökten değişim yaşanacak. Sıvı soğutma hiç kullanılmayabilir bile.
Amd ısınma olayını 5000 serisi ile epey düzeltebildi gibi görünüyor. Dediğin gibi, nm olayı küçüldükçe sıcaklıklar olumlu yönde etkilenecek görünüyor. Hele bi de intel de 14 nm den aşağılara inmeye başlasın o zaman daha serin işlemciler olacak gibi.

Ryvalvar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Bendeki kasanın tam olarak model kodu mcb-b511d-kgnb65-stk incehesap ta hem öne hem üste 360mm radyatör takılabildiği söyleniyor ve üsteki hava delikli olan kısım aynı ön taraf büyüklüğünde emin değilim ama göz kararı üst tarafa 360mm radyatör çok rahat olur gibi geliyor

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
MB 511 in bi çok modeli çıkmış.Zaten 3 fan deliğini görüyorsan ve uzunluk olarak 360 mm ise takılabilir.Bazen, anakrtlardaki bileşenler de problem çıkarabiliyor,yine de.

Neyse, artık karar senin. :)

Ryvalvar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
@met 35 ilgi ve alakan için çok teşekkür ederim. Senin tavsiyene uyup Raijintek 360 mm sıvı soğutmayı alacağım. Allah' a emanet ol.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Ooo,makarnayı iyice arttırdık ama,madem 360 istedin,içine sinsin.Fiatda iyi.

Şimdiden güle güle kullan.İşlemcin, dehşet bi şey. Ben 5 sene dedim ama,daha fazla gider o işlemci,eskitemezsin.:)

Makinayı ateşleyince bi cinebench testi yaparsın artık,rekor puanları görürüz.

Son düzenleme: