Sistem Performans Sorunu

Bu konuyu okuyanlar

KimBuGamzeli

Profesör
Reaksiyon puanı
1,821
Microsoft Edge tarayıcısı olsun Opera olsun herhangi bir siteye dahi girsem özellikle aşağı yukarı sayfada gezinirken böyle bir kasma oluşuyor hiç akıcı bir deneyim yaşatmıyor. Youtube da video izliyorum tam ekran yaptığım zaman 2-3 saniye sonra ekran tamamen büyüyor anında tam ekrana geçmiyor. Sistemin yeterli olduğu olduğu bir oyun kuruyorum ya kasıyor ya da anlık takılıyor hiç zevk vermiyor. Sistemim de Windows 10 1909 x64 Pro kurulu bütün güncelleştirmeleri kurulu gerekli yazılımlar ( DirectX, Visual C++ ) vs hepsi kurulu hiç gereksiz program falan kurmuyorum sisteme. Kasayı da temizledim ısınma sorunu da yok. Artic mx-4 macun ile anakartın chipsetleri dahil işlemci ve ekran kartımı güzelce macun ve temizlik işleminden geçirdim ısınma sorunu kesinlikle yok. Ne yapabilirim arkadaşlar yardımcı olun lütfen. Sırf key aldığım için Windows 10 kullanıyorum aklımda 8.1 Pro kurmak var ama bilemedim. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Edit: Mesela Windows 10'un yeni resim görüntüleme aracı ile bir resim açmaya kalksam 2-3 saniye bazen daha da uzun süre bekletiyor eski resim görüntüleyicisi ( 7 ve 8.1'de olan ) ile resim açınca anında resim karşımda oluyor.

lucarth

Doçent
Reaksiyon puanı
131
ben bu dedigin sorunlari 10 yillik pentium e6600 ve 6gb ddr3 ramle yasiyordum ilginc

KimBuGamzeli

Profesör
Reaksiyon puanı
1,821
ben bu dedigin sorunlari 10 yillik pentium e6600 ve 6gb ddr3 ramle yasiyordum ilginc

Sistemim profilimde yazıyor baktınız mı bilmiyorum. Çok sinir bozucu bir durum. Sistem de virüs'te yok tarama yaptım Norton ve Gridinsoft Anti Malware ile.

Akkara

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Windows 8.1 pro seni çağırıyor. :)
Olmazsa tavsiyem: Windows 10 sürüm 1809 olurdu.

Piyasada olan üçüncü parti telemetri araçları ile sanal makinede denemeler/testler yapmıştım. Sistem performansı ve kararlılık açısından bazılarını yararlı bulmakla birlikte fiziksel makinemde denemediğim için gerçek verimliliği konusunda net bir yorumda bulunamıyorum. Belki ilerleyen zamanda buna ilişkin bir konu açarım.

KimBuGamzeli

Profesör
Reaksiyon puanı
1,821
Windows 8.1 pro seni çağırıyor. :)
Olmazsa tavsiyem: Windows 10 sürüm 1809 olurdu.

Piyasada olan üçüncü parti telemetri araçları ile sanal makinede denemeler/testler yapmıştım. Sistem performansı ve kararlılık açısından bazılarını yararlı bulmakla birlikte fiziksel makinemde denemediğim için gerçek verimliliği konusunda net bir yorumda bulunamıyorum. Belki ilerleyen zamanda buna ilişkin bir konu açarım.

Hocam sırf key aldım para verdim diye Windows 10 kullanıyorum emin olun :) Elimde 8.1 Pro key'i olsa hiç durmam geçerim de bilemedim ya. Bir de anlamıyorum bazen akıcı oluyor bazen yavaş çalışıyor sistem. Gece azıcık ETS2 oynayayım dedim ilk 10-15 dakika hiç bir sorun yoktu sonra hemen her saniye drop girmeye başladı sinirden alt+f4 yaptım çıktım :) Dediğiniz 1809 sürümünü falan kullanmıştım hatta LTSC sistem de kullandım. Windows 10 bizim sistemlere yaramıyor sanırım. Hayır bir de şunu anlamıyorum. Çok eski sistemlere de Windows 10 kuran var böyle sorun yaşayan görmedim.

colognebar10

Doçent
Reaksiyon puanı
416
Hocam sırf key aldım para verdim diye Windows 10 kullanıyorum emin olun :) Elimde 8.1 Pro key'i olsa hiç durmam geçerim de bilemedim ya. Bir de anlamıyorum bazen akıcı oluyor bazen yavaş çalışıyor sistem. Gece azıcık ETS2 oynayayım dedim ilk 10-15 dakika hiç bir sorun yoktu sonra hemen her saniye drop girmeye başladı sinirden alt+f4 yaptım çıktım :) Dediğiniz 1809 sürümünü falan kullanmıştım hatta LTSC sistem de kullandım. Windows 10 bizim sistemlere yaramıyor sanırım. Hayır bir de şunu anlamıyorum. Çok eski sistemlere de Windows 10 kuran var böyle sorun yaşayan görmedim.
Keyi kaç tl ye aldınız?

Akkara

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Harici ekran kartını devre dışı bırakıp web tarayıcısını hiç test ettin peki?