Soru Sırf marka için RTX'den GTX'e düşülür mü?

sharp44

Doçent
Reaksiyon puanı
352
Merhaba, dün Gainward marka RTX 2060 Super'li bir sistem aldım.
Fakat garip bir sorunla karşılaştım, teardown oynarken fandan yarış arabası gibi ses çıkmaya başlıyor.
2 saat RDR 2 oynadım bir sorun olmadı ses anlamında ama oyundan çıktığımda 1 saniyelik tekrar geldi o ses.
Ayrıca oyun boyunca kart 80-82 derecelerdeydi.
Sistemi aldığım kişiyle konuştum ve bana giriş seviyesi kart olduğu için normal olabileceğini söyedi. Rahatsız oluyorsam "ASUS ROG STRIX GeForce GTX 1080" ile fiyat farksız değişebileceğini söyledi.
ASUS markası hem daha kalitelidir hem de 3 fanlı olduğu için daha serin çalışır diye düşünüyorum. Bu ses sorunu için RTX 2060 Super'den GTX 1080'e düşmeye değer mi sizce?
Ses sorunu:

ThorJ

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
9,830
Merhaba, dün Gainward marka RTX 2060 Super'li bir sistem aldım.
Fakat garip bir sorunla karşılaştım, teardown oynarken fandan yarış arabası gibi ses çıkmaya başlıyor.
2 saat RDR 2 oynadım bir sorun olmadı ses anlamında ama oyundan çıktığımda 1 saniyelik tekrar geldi o ses.
Ayrıca oyun boyunca kart 80-82 derecelerdeydi.
Sistemi aldığım kişiyle konuştum ve bana giriş seviyesi kart olduğu için normal olabileceğini söyedi. Rahatsız oluyorsam "ASUS ROG STRIX GeForce GTX 1080" ile fiyat farksız değişebileceğini söyledi.
ASUS markası hem daha kalitelidir hem de 3 fanlı olduğu için daha serin çalışır diye düşünüyorum. Bu ses sorunu için RTX 2060 Super'den GTX 1080'e düşmeye değer mi sizce?
Ses sorunu:
GTX 1080’i nereden tedarik edeceklermiş ki? O işte bir bit yeniği vardır, bence çok takılmayın elinizdeki kartı kullanın derim. Coil Whine sesine benziyor o ses, hani takılacak bir durum değil.

sharp44

Doçent
Reaksiyon puanı
352
GTX 1080’i nereden tedarik edeceklermiş ki? O işte bir bit yeniği vardır, bence çok takılmayın elinizdeki kartı kullanın derim.
İkinci el aldım hocam, dükkan bilgisayar dükkanı. Sıfır değil yine ikinci el kart ama temiz diyor.

ThorJ

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
9,830
İkinci el aldım hocam, dükkan bilgisayar dükkanı. Sıfır değil yine ikinci el kart ama temiz diyor.
Ben şahsen önermiyorum. GTX 1080 yaşlı bir kart, daha fazla sorun açması muhtemel.

utkuversus

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
13,219
Muhtemelen size verilen 2060'ın fanlarından birisi yalpa yapıyor ya da muazzam bir coil whine var. İki durum da kartın genel sağlığına çok etki etmez ancak kafa şişirir.

Öte yandan kartınızın 82 derecelere çıkması bakımsız olduğunu gösteriyor olabilir. Termal macun değişimiyle sıcaklıklar dişebilir.

sharp44

Doçent
Reaksiyon puanı
352
Muhtemelen size verilen 2060'ın fanlarından birisi yalpa yapıyor ya da muazzam bir coil whine var. İki durum da kartın genel sağlığına çok etki etmez ancak kafa şişirir.

Öte yandan kartınızın 82 derecelere çıkması bakımsız olduğunu gösteriyor olabilir. Termal macun değişimiyle sıcaklıklar dişebilir.
82 dereceye rdr oynarken çıktı sadece, ekran kartının yarısını (8gb'nin 4gb'sini) kullanıyor grafik ayarlarında. Belki o oyuna özeldir, internetteki testlerde de 76-80 civarı takılıyor.

İsimyok08

Profesör
Reaksiyon puanı
6,152
Kesinlikle geçilmez. Hem yaşlı hem de performans olarak düşük kalıyor. İade et sistemi. Kaça aldın bunu? "Giriş seviyesi olduğu için normal." Demesi de ayrı bi saçma.

sharp44

Doçent
Reaksiyon puanı
352
Kesinlikle geçilmez. Hem yaşlı hem de performans olarak düşük kalıyor. İade et sistemi. Kaça aldın bunu? "Giriş seviyesi olduğu için normal." Demesi de ayrı bi saçma.
10k'ya aldım hocam bir arkadaş aracılığıyla. Normalde ilan fiyatı 18k.

İsimyok08

Profesör
Reaksiyon puanı
6,152
10k'ya aldım hocam bir arkadaş aracılığıyla. Normalde ilan fiyatı 18k.
Diğer bileşenleri bilmiyorum ama güncel gibi duruyor. 10K için uygun. Ama bu şekilde de kullanılmaz açıkçası. 18K'ya gelirsek, fiyatı sallamış kim satıyorsa.