Single RAM Takılma, Fps drop yapar mı?

Bu konuyu okuyanlar

Hakanterzi61

Asistan
Reaksiyon puanı
7
- AMD Ryzen 5 3600.
- ASUS Prime B450M-K
- ASUS Dual RTX 2060 6G EVO.
- Kingston SA2000M8/500G M.2
- Crucial 16 GB Ballistix Sport DDR4 3000MGHZ
- Xigmatek cyclops 4x120mm.
- Xigmatek X-Power 650W 80Plus PSU.
ryzen sistemlerde her zaman çift slotu doldurmuşumdur. Eğer yapabiliyorsanız çift slot yapın

Leonardoo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6

Leonardoo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Hiç bir şey açık olmazsa 2Ghz e kadar düşüyor fakat birşey yaparken chrome da takılırken veya oyun oynarken 3.57 falan sabit

yani işlemci boştayken 1-2 Ghz'e kadar düşüyor. Çalışırken 3.57Ghz falan sabit

WindStone

ERROR 404
Reaksiyon puanı
2,592
Hiç bir şey açık olmazsa 2Ghz e kadar düşüyor fakat birşey yaparken chrome da takılırken veya oyun oynarken 3.57 falan sabit

yani işlemci boştayken 1-2 Ghz'e kadar düşüyor. Çalışırken 3.57Ghz falan sabit
bir garip geldi benim cpum 3.60 dan aşağı hiç düşmez yani şuan sadece operada 2 sekme açık biri youtube kullanım %8 de iken 4.04 ghz kullanım.

Leonardoo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
bir garip geldi benim cpum 3.60 dan aşağı hiç düşmez yani şuan sadece operada 2 sekme açık biri youtube kullanım %8 de iken 4.04 ghz kullanım.
Hocam kullanımda benimki de düşmüyor sadece boştayken düşüyor

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821
Hocam mesela GTA V oynarken fps 144'ü geçerse dalgalanma,görüntüde bozulma,takılma oluyor
Mönitörüm 144hz ve adaptive sync açık
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hocam kafayı yemiş durumdayım gerçekten. Sonunda güçlü bir sistem aldım adam akıllı kullanamıyorum

Dual Channel'a geç. Bir de şunu dene. RTSS indirip kur. Ayarlarından GTA V'i seç. Sağda ki framerate limit'i 0'dan 144'e çıkart bir de öyle dene. Oyunlarda ki ve ekran kartı yazılımlarında ki vsync'lar ekran kartına yaptırır bu işlemi. Benim söylediğim program ise işlemciye yaptırıyor. Yani hata olasığı en aza iniyor. Bunu dene dönüş yap.

Leonardoo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Dual Channel'a geç. Bir de şunu dene. RTSS indirip kur. Ayarlarından GTA V'i seç. Sağda ki framerate limit'i 0'dan 144'e çıkart bir de öyle dene. Oyunlarda ki ve ekran kartı yazılımlarında ki vsync'lar ekran kartına yaptırır bu işlemi. Benim söylediğim program ise işlemciye yaptırıyor. Yani hata olasığı en aza iniyor. Bunu dene dönüş yap.
Hocam sistem'e yeni format attığım için GTA V yok deneyemem.

Dual channel'a geçersem sorunum düzelir mi ?

RTSS dediğiniz Rivaturner Static Server'mı

Hocam bir tanıdık FreeDos ile alakalı birşey dedi onu kurmazsan falan ramların 3000MGhz gözükür ama daha düşükte çalışır falan dedi

Yalan bilgi gibi geldi

WindStone

ERROR 404
Reaksiyon puanı
2,592

Hocam bir tanıdık FreeDos ile alakalı birşey dedi onu kurmazsan falan ramların 3000MGhz gözükür ama daha düşükte çalışır falan dedi

Yalan bilgi gibi geldi
yalan bilgi freedos işletim sistemidir. Bazı bilgisayarlar freedos ile gelir ki maliyeti baya düşer bilgisayarın özellikle bu dönemlerde çok kullanılmaya başladı.

Leonardoo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
yalan bilgi freedos işletim sistemidir. Bazı bilgisayarlar freedos ile gelir ki maliyeti baya düşer bilgisayarın özellikle bu dönemlerde çok kullanılmaya başladı.
İnternetten FreeDos windows falan indir falan dedi 2 saat falan sürüyormuş hata yaparsak bilgisayar bozulur falan dedi.

İnanmadım tabii ki fakat yinede sormak istedim

WindStone

ERROR 404
Reaksiyon puanı
2,592
İnternetten FreeDos windows falan indir falan dedi 2 saat falan sürüyormuş hata yaparsak bilgisayar bozulur falan dedi.

İnanmadım tabii ki fakat yinede sormak istedim
Arkadaş bios ile karıştırmış sanırım bios update yapman gerek diye söylemiş bir yandan haklı ama biosta 3000 mhz gözüküyorsa gerek yoktur. hata yaparsan değil bios update sırasında bilgisayar kapanırsa bozulma ihtimali çok yüksek. İsterseniz anakart üreticisinin sitesinden en son sürüm biosa bakın ve kendi sisteminizdekiyle karşılaştırın eğer üst sürümde sürüm notlarını okuyun belki yararlı bir şey vardır.

Leonardoo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Arkadaş bios ile karıştırmış sanırım bios update yapman gerek diye söylemiş bir yandan haklı ama biosta 3000 mhz gözüküyorsa gerek yoktur. hata yaparsan değil bios update sırasında bilgisayar kapanırsa bozulma ihtimali çok yüksek. İsterseniz anakart üreticisinin sitesinden en son sürüm biosa bakın ve kendi sisteminizdekiyle karşılaştırın eğer üst sürümde sürüm notlarını okuyun belki yararlı bir şey vardır.
Hocam tüm güncellemeleri düzenli şekilde yapıyorum.

2 saat sürer dedi. Ama max 20 dk da bitiyor

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821

Yalan bilgi gibi geldi

Evet riva tuner. Dual channel'a zaten mecbur geçeceksin.

WindStone

ERROR 404
Reaksiyon puanı
2,592
Hocam tüm güncellemeleri düzenli şekilde yapıyorum.

2 saat sürer dedi. Ama max 20 dk da bitiyor
bios güncellemesi o tarz bir güncelleme değil windowstan yapılmıyor. Flash'a bios dosyalarını yazdıktan sonra bios üzerinden başlatıyorsun güncellemeyi.

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821
Şu da var. Doğru dual ile single ram arasında çok fark var ama Windows 10 işletim sisteminin de büyük etkisi var bu kasma takılma ve drop sorunlarında. Çok fazla hizmet ve uygulama çalışıyor arkada. Sistem oyuna odaklanamıyor. Ben olsam 8.1 kurar bir test yapardım. Yada eski sürüm ( 1607-1709-1809) gibi Windows 10 sürümlerini denerdim. Bir çok insan var sıfırdan sistem toplayıpta adam akıllı oyun oynayamayan. Bu sorunun %70 sebebi Windows 10.

Leonardoo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
bios güncellemesi o tarz bir güncelleme değil windowstan yapılmıyor. Flash'a bios dosyalarını yazdıktan sonra bios üzerinden başlatıyorsun güncellemeyi.
Biliyorum hocam.

Arkadaşın dediğini söyledim.

Şu da var. Doğru dual ile single ram arasında çok fark var ama Windows 10 işletim sisteminin de büyük etkisi var bu kasma takılma ve drop sorunlarında. Çok fazla hizmet ve uygulama çalışıyor arkada. Sistem oyuna odaklanamıyor. Ben olsam 8.1 kurar bir test yapardım. Yada eski sürüm ( 1607-1709-1809) gibi Windows 10 sürümlerini denerdim. Bir çok insan var sıfırdan sistem toplayıpta adam akıllı oyun oynayamayan. Bu sorunun %70 sebebi Windows 10.
Denedikten sonra o sürümler de mi kalacağım hocam.

O sürümlerde sorun çıkmazsa mesela, ne yapmam lazım

WindStone

ERROR 404
Reaksiyon puanı
2,592
Biliyorum hocam.

Arkadaşın dediğini söyledim.

Denedikten sonra o sürümler de mi kalacağım hocam.

O sürümlerde sorun çıkmazsa mesela, ne yapmam lazım
oda olmazsa dual channel yapın. İşe yarar mı hiç emin değilim ama herkes öyle söylemiş. mevcut rami satıp 8x8 yaparsanız hem gereksiz fazla raminiz olmamış olur hem de çok masrafa girmemiş olursunuz.

Leonardoo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
oda olmazsa dual channel yapın. İşe yarar mı hiç emin değilim ama herkes öyle söylemiş. mevcut rami satıp 8x8 yaparsanız hem gereksiz fazla raminiz olmamış olur hem de çok masrafa girmemiş olursunuz.
Hocam bence büyük ihtimalle Ram'den kaynaklanıyor. Bundan önce 4-5 kere temiz kurulum yaptım. Yazılımsal olduğunu düşünmüyorum. Win10 Home'de kullandım sonuç aynı

Sistemin tüm parçalarını servise gönderdim.

-İşlemci ve Ram'i 2 farklı anakartta detaylı test etmişler sorun çıkmamış
-Anakart ve Ekran kartında da bir sorun yok
-Sadece SSD'de sorun çıkmış. Sıfırı ile iade aldılar.

Ama sorun devam ediyor

-Isınma sorunu da çözdüm Core Performance Boost kapatarak.

Tek kalan şey; Dual ram denemek.

WindStone

ERROR 404
Reaksiyon puanı
2,592
Hocam bence büyük ihtimalle Ram'den kaynaklanıyor. Bundan önce 4-5 kere temiz kurulum yaptım. Yazılımsal olduğunu düşünmüyorum. Win10 Home'de kullandım sonuç aynı

Sistemin tüm parçalarını servise gönderdim.

-İşlemci ve Ram'i 2 farklı anakartta detaylı test etmişler sorun çıkmamış
-Anakart ve Ekran kartında da bir sorun yok
-Sadece SSD'de sorun çıkmış. Sıfırı ile iade aldılar.

Ama sorun devam ediyor

-Isınma sorunu da çözdüm Core Performance Boost kapatarak.

Tek kalan şey; Dual ram denemek.
oda olmazsa ben cpu dan şüpheleniyorum normalden yavaş çalıştığı için normal drop girmesi. Performansta çalıştığı zamanda ısınıyor buda drop girmesine sebep oluyor bence.

Leonardoo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
oda olmazsa ben cpu dan şüpheleniyorum normalden yavaş çalıştığı için normal drop girmesi. Performansta çalıştığı zamanda ısınıyor buda drop girmesine sebep oluyor bence.
Servise gönderirken bende CPU'dan şüpheleniyordum. Ama dediğim gibi 2 farklı anakartta detaylı test etmişler. Sorun çıkmamış

Son düzenleme:

Leonardoo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Güncel: T6 Ultra + MX-4 siparişini verdim hocam

Bu arada Valorant'ta da aynı sorunu yaşamaya başladım. Witcher 3'den daha hafif ama yine de göze çarpıyor.

@KimBuGamzeli,

S5R

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Aynı sorunu bir iki aydır yaşıyorum, ssd(adata su630) sıcakligi boşta 57- 60 dereceyi görüyor.(bu sıcaklık droplara sebep olabilirmis) Size tavsiyem crystaldiskinfo testi yapmaniz. Test sonucunu buraya yazarsanız sevinirim.

Leonardoo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Aynı sorunu bir iki aydır yaşıyorum, ssd(adata su630) sıcakligi boşta 57- 60 dereceyi görüyor.(bu sıcaklık droplara sebep olabilirmis) Size tavsiyem crystaldiskinfo testi yapmaniz. Test sonucunu buraya yazarsanız sevinirim.
Isı değerlerinde sorun yok hocam 30-40 derece arası.