Anket Sinema mı, edebiyat mı?

Sinema mı edebiyat mı ?

• Kullanılan toplam oy
    10

Bu konuyu okuyanlar

Murataltug

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,096
Evet bugüne kadar kimimiz sayısız kitap okuyup nice film seyretmişizdir ve yüzlerce kitap sinemaya uyarlanmıştır bunların içinde kimi zaman başyapıtlarda çıkmıştır
misal mario puzo baba dan brown dövüş Kulübü esaretin bedeli... gelin hep birlikte edebiyat ile sinemayı karşılaştıralım

Bana göre sinema çabuk ve hemen bittiği için insanların tercih etme sebebidir ancak kitaplar ve diziler vakit öldürmeyi sevenler için daha ideal olacaktır ve sinemaya harcanan para sinemayı görsel olarak ön plâna çıkaracaktır kısaca görsellik isteyenler sinemayı tercih ederken hayal kurmayı düşsel yolculuk yapmayı ve düşünmeyi sevenler kitabı tercih edecektir
Benim bu soruya cevabım vaktim çok vakit geçirmek istiyorum hayal kurmayı seviyorum bu yüzden kitap okumak ilk tercihim

Peki siz bugüne kadar kaç kitap okudunuz
İlk 5 kitap ve film öneriniz hangisi
Edebiyat alıntısı mı yoksa film kesitleri mi
İlk tercih edebiyat mı sinema mı

Hadi gelin hep birlikte şiir ve kitap alıntılarını film sahnelerini paylaşıp edebiyat ve sinemaya dair ne varsa sohbet edelim ve o güzel sanat eserlerini bir kez daha hatırlayalım Hepinize selamlar saygılar teşekkürler

DarkBlueM

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Bana göre kitap okurken yaşanan duygu yoğunluğu ve süresi daha fazla. Bu yüzden ben kitap derim. Aslında eserle ilk karşılaşmamız da önemli. Mesala ben Yüzüklerin Efendisi'ni ilk film olarak tanıdım. Kitabını da yakın zamanda okudum. Karakterleri ve dekoru hayal etmek bu yüzden pek zor olmadı, keyifli de oldu. Tabii burada eseri bu kadar gerçeğe yakın bir halde sunan ekibin de katkısı büyük; ne var ki ilk kitabını okuduğum bir eserin dizisini gördüğümde aynı hissi yaşayamadım. Zihnimde şekillenen karakterlerle ve mimiklerle hiçbir alakası yoktu.

Murataltug

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,096
Bu gece kavuştu Mecnun, Leylâ’ya,
Bu gece erişti Yunus Mevlâ’ya,
Seyrettim karıştı damla derya ya,
Belki bu geceydi vuslat gecesi.

Aşık Osman Feymani

Murataltug

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,096
Hayırsız işlere yorma başını,
Alın teri ile pişir aşını,

Aşık Osman Feymani

Murataltug

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,096
Uykular ve güller arkasından
Oyunlar ki Allah’ın selâmeti

Fazıl Hüsnü Dağlarca

Murataltug

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,096
Bu çağda şu bir gerçek ki ne yazıkki zulüm görmeyen ve katledilmeyen insana insan diyemeyecek hale geldik ve ne yazıkki bu çağda katledilmeyen zulüm görmeyen insan yazar katledilen iki halkı anlatır keldaniler ve kürtler ve savaşların unutulan unutulmuş seslere kulak verelim

Murataltug

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,096
Titanlar Kyojin ? Devler Attack on Titan serisindeki olaylar içinde dev, insan yiyen insansı türlerdi insanlığı yok ettikleri öğretildi.

Murataltug

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,096
o çocuk yüreğin nasıl yoksul komadıysa hayatımı ela gözlerin de birer yıldızdır bu lacivert geceye düşen.

Haydar Ergülen

Murataltug

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,096
Bakmalar görüyorum, gök ortası gibi karşımda Bulutta göz, uçakta göz, derinlikte göz

Edip Cansever