Şikayet rekoru kıran evlilik programları yine ceza aldı

Bu konuyu okuyanlar

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
Vatandaşlardan gelen şikayetleri değerlendiren RTÜK, Kanal D, Fox, Star, ATV, Show TV ve Flash TV'deki evlilik programlarına müeyyide uyguladı.

578e20f6c03c0e14a4cfa233.jpg

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), yetkililerinden alınan bilgiye göre, Üst Kurul yılın ilk toplantısında evlilik programlarını ele aldı.

Evlilik programlarıyla ilgili vatandaşlardan Üst Kurula son bir yılda, 444 1 178 çağrı hattı, web sayfası ve elektronik posta adresi ile Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) ve Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER) üzerinden binlerce şikayet geldi.

Bu kapsamda, 2015'te evlilik programlarıyla ilgili 7 bin 297 şikayet gelirken, bu sayı 2016'da rekor artışla 94 bin 792'ye ulaştı.

Buna göre, Kanal D'de yayınlanan "Kısmetse Olur", 45 bin 591 başvuruyla en fazla şikayet edilen program oldu. Fox TV'de yayınlandığı dönem 14 bin 801, Star TV'ye geçtikten sonra 6 bin 752 şikayet alan "Zuhal Topal'la" programı ikinci sırada yer aldı. ATV'deki "Esra Erol'da" 15 bin 498, Show TV'deki "Evleneceksen Gel" 12 bin 186 ve Flash TV'deki "Dest-i İzdivaç" ise 290 şikayet aldı.

Üst Kurul, bu çerçevede Kanal D, Fox, Star, ATV, Show TV ve Flash TV'deki evlilik programlarına para cezası verdi. Ayrıca TV 8'deki "Göz6" adlı programa da ceza verildi.

Vatandaşların şikayetleri ağırlıklı olarak, genel ahlaka, manevi değerlere ve ailenin korunması ilkesine aykırılık ve argo sözcüklerin kullanılması konusunda oldu.

Evliliğin maddiyata indirgenmesi, adayların dış görünüşleri̇ i̇le yargılanması, adaylar arasındaki nahoş davranışlar, küçük düşürücü söylemler, adayların komi̇k duruma düşmelerine neden olunması, sansasyonel kişilere ısrarla yer verilmesi, olayların dramatize edilmesi, katılımcıların evlilik dışı amaçları, engelli adayların engellerinin ön plana çıkarılması, bir kısım cast ajansı çalışanlarının katılımcı gösterilmesi vatandaşlar tarafından programlara getirilen diğer eleştiriler oldu. Özel hayatın gizliliğinin ihlal edilmesi, insan onuruna aykırı yayın yapılması ve toplumsal değerlerin dikkate alınmaması gibi unsurlar da şikayetler arasında yer aldı.

Anadolu Ajansı

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Evlilik değil en amiyane tabirle pazarlama programları.

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,319
Kaldırılmalı diye düşünüyorum, ceza caydırıcı olmuyor..

Bloother

Rektör
Reaksiyon puanı
2,327
Komple yasaklasalar keşke..

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Hahahahaha :D Şimdiye kaldırılmamış olmaları hata :D

pesimist

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
2,008
İnsanları aptal yerine koyan rezalet programlar silsilesi.

okinkurt

Profesör
Reaksiyon puanı
1,233
Direk aklıma bu geliyor bu programlar beni ülkeden soğutuyor

Mustafa1982

Öğrenci
Reaksiyon puanı
23
Şikayet edilecek okadar şey varken size hiçbir etkisi olmayacak Tv programlarını şikayet ediyorlar. Telekom şirketlerini, Bankaları, Hastaneleri şikayet eden yok. Ondan Sonra vay işte yaptırım yok mu? Vay bunlara kim izin veriyor vs. O kadar başvuru olabilir mi yahu ayıptır. Hiç mi üşenmediniz?

Bloother

Rektör
Reaksiyon puanı
2,327
Şikayet edilecek okadar şey varken size hiçbir etkisi olmayacak Tv programlarını şikayet ediyorlar. Telekom şirketlerini, Bankaları, Hastaneleri şikayet eden yok. Ondan Sonra vay işte yaptırım yok mu? Vay bunlara kim izin veriyor vs. O kadar başvuru olabilir mi yahu ayıptır. Hiç mi üşenmediniz?
Bunların mı hiçbir etkisi yok? Tatlı rüyalar..

BrknEs

Dekan
Reaksiyon puanı
166
Ceza caydırıcı değil ki zaten ceza parasını yine programı izleyen insanlar sayesinde kazanıp RTÜK'e ödüyorlar :)

utkuversus

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
13,188
Ne kadar ahlaksızca birşey ya.. Bir video vardı eve gidince bulayım...

7.43

Dekan
Reaksiyon puanı
332
Tek sorun evlilik programlarında mı yani? Kaldırılsın demek mantık dışı. Pislik çukurundan bir tane b*ku çıkarıp atınca temizlenmiş mi oluyor?

BrknEs

Dekan
Reaksiyon puanı
166
Tek sorun evlilik programlarında mı yani? Kaldırılsın demek mantık dışı. Pislik çukurundan bir tane b*ku çıkarıp atınca temizlenmiş mi oluyor?
Çok haklısın sadece program değil yayınlanan diziler reklamlar bile içlerin de aile ve toplum yaşamına aykırı çok fazla içerik barındırıyor bir b*ku atmakla çukur hemen temizlenmez ama bir bir de olsa çukurdan b*ku azaltırsak sonuç olarak b*ku temizlemiş oluruz

Mustafa1982

Öğrenci
Reaksiyon puanı
23
Şimdi burda engellediğim bi arkadaş yine beni alıntılamış neyse o dert değil. Bu programlardaki insanlar göklerden gelmiyor. Cem Yılmaz'ın dediği gibi hani o göklerden gelen varya onu bi gösterin bana. :) Ayıpladığınız bu insanlar yine biziz. Bizim aynamız. "Program dışında işler çok farklı yürüyor sanki" Oradaki insanlar toplumun ahlakını bozmuyor. Aksine dejenere olmuş; örfünü, değer yargılarını, saygısını, sevgisini, adamlığını yitirmekte olan bir zamanın ürünü olarak o programlar ortaya çıktı.

Bloother

Rektör
Reaksiyon puanı
2,327
Ben de engelleyeyim de saçma yorumlarını okuyup boş yere kendime zulmetmeyeyim..

7.43

Dekan
Reaksiyon puanı
332
Çok haklısın sadece program değil yayınlanan diziler reklamlar bile içlerin de aile ve toplum yaşamına aykırı çok fazla içerik barındırıyor bir b*ku atmakla çukur hemen temizlenmez ama bir bir de olsa çukurdan b*ku azaltırsak sonuç olarak b*ku temizlemiş oluruz
O zaman ilk olarak TV8'in kapatılması, Acur'un sınır dışı edilmesi gerek. :)

BrknEs

Dekan
Reaksiyon puanı
166
O zaman ilk olarak TV8'in kapatılması, Acur'un sınır dışı edilmesi gerek. :)
Tamam Ozaman ilk olarak sen şikayet et kampanya başlat seninle aynı fikirde olan insanları tak peşine sesiniz duyulsun :)

52SakocaN52

Profesör
Reaksiyon puanı
738
Karpuz seçer gibi eş mi seçilir? Ne hale geldik ya

7.43

Dekan
Reaksiyon puanı
332
Tamam Ozaman ilk olarak sen şikayet et kampanya başlat seninle aynı fikirde olan insanları tak peşine sesiniz duyulsun :)
Benimle ters fikirde olan ezici çoğunluk beni linç eder. Bakma sen, biz bunları hak ettiğimiz ve sevdiğimiz için varlar zaten.

Lazzz

Rektör
Reaksiyon puanı
3,278
Benimle ters fikirde olan ezici çoğunluk beni linç eder. Bakma sen, biz bunları hak ettiğimiz ve sevdiğimiz için varlar zaten.
Sevdiğimiz için değil, reyting aldığı için. Bu programlar neden reyting alıyor biliyormusun? Bizim ülkemizde tartışma, dedikodu, atraksiyon bunlar sevilen şeyler. Mahalle karısı tabiri vardır bu tabiri çoğu kesim bilir, işte o tür insanlar sayesinde bu programlar devam ediyor. Yoksa reyting filan alamaz boş programlar bunlar. Gerçi bu ülkede reyting sağlıklı ölçülüyor mu ? Ben sağlıklı bir şekilde ölçüldüğüne de inanmıyorum.

_FAUST_

Dekan
Reaksiyon puanı
1,612
Bir de geerçek adaylar olsa o dertten gitmem.
Komple yasaklansa çok iyi olur bir kaç kişiye sordum bana komedi diyorlar ben ne zaman baksam bazen öyle yerlere takılıyorum ki programa kafa yoramıyorum.:D:p

7.43

Dekan
Reaksiyon puanı
332
Sevdiğimiz için değil, reyting aldığı için. Bu programlar neden reyting alıyor biliyormusun? Bizim ülkemizde tartışma, dedikodu, atraksiyon bunlar sevilen şeyler. Mahalle karısı tabiri vardır bu tabiri çoğu kesim bilir, işte o tür insanlar sayesinde bu programlar devam ediyor. Yoksa reyting filan alamaz boş programlar bunlar. Gerçi bu ülkede reyting sağlıklı ölçülüyor mu ? Ben sağlıklı bir şekilde ölçüldüğüne de inanmıyorum.
Ben izlenme oranlarının doğru olduğunu düşünüyorum. Millet seviyor ki seyrediyor.

Lazzz

Rektör
Reaksiyon puanı
3,278
Ben izlenme oranlarının doğru olduğunu düşünüyorum. Millet seviyor ki seyrediyor.
Şöyle bir şey daha söyleyeyim. Beynini fazla kullanmayan insanlar dedikodu, tartışma v.s. bunlara bayılır ve kaçırmazlar, beynini orta seviyede kullanan insanlar bunlarla pek ilgilenmez gündemle ilgilenirler, beynini çok iyi kullanan insanlar yarınla ilgilenirler.

Yani diyorum ki, ya reytinglerle oynama yapılıyor, sağlıklı ölçülmüyor yada ülkemizde beynini kullanmayan insan sayısı fazla.

Benim görüşüme gelecek olursak reytingler çok iyi bir şekilde ölçülmüyor.

beleşadam

Profesör
Reaksiyon puanı
907
gelin evi diye program var beni sinir ediyo ne güzel gelin adamlar 6 veriyolar sinir ettiler kapanırsa iyi oldu:smile::smile::smile:

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
Bu zamana kadar kaç kere ceza kestiler, bir şey değişti mi? Hayır.

Alışmış bunlar artık.