Yardım Sıfır Topladığım Bilgisayardaki Garip Sorun

Bu konuyu okuyanlar

mychar276

Yerli ve Milli Tech Guy
Reaksiyon puanı
2,499
Merhaba arkadaşlar, ben hobi olarak pc topluyorum, bazen satıyorum yada bazen sadece zevkine topluyorum.
Son aldığım amd işlemci ile kurduğum sistemde garip bir sorun var, anlamadım. Bütün parçaları sıfır topladığım sistemde front I/O'ya usb vb. herhangi bir şey takınca arka girişlerde I/O bölümündeki bazı usbleri hatta bazen Pci express x16 slotuna taktığım adaptörü iptal ediyor. Sürekli olmuyor bu olay, nadir oluyor. Sistemi çok güzel topladım, kablolamalarda problem yok, kontrol ettim. Sizce neden olabilir? Anakart yada işlemci sıkıntılı mı?

1670657074597.jpeg

Jubei

Müdavim
Reaksiyon puanı
477
Merhaba.
Bios içinden ayarı olabilir veya kasaya bir yerden bir temas vardır kısa devre olduğu için olabilir, montajı ve bios ayarlarını kontrol etmeniz iyi olur.

hakanyargici

Alpine F1 Racing Team
Reaksiyon puanı
958
Kısa devre veya anakarttan kaynaklanan sorun gibi duruyor. İlk önce kısa devre için önüne geçilecek olan durumlara bakar, daha sonrasında bileşenler üzerine yoğunlaşmak daha mantıklı olur.

Kasa anakart bağlantılarını tekrardan kontrol et
Güç kaynağının boş kabloları kasayla temas edip etmediğine bak.
Bilgisiyarın ön ve arka portlarına taktığın herhangi bir cihaz kısa devreye yol açabilir. Kısa devrenin olduğu sıra bilgisiyara bağlı USB soketlerini teker teker tak/çıkar yapıp deneme yanılma yöntemiyle ilerlemen lazım.
Kasanın kendi devrelerinde sıkıntı olabilir. Farklı bir kasaya montaj yada uzay montaj yaparak kasayı bir süre kullanıp sorunun yaşanmadığına bak.

mychar276

Yerli ve Milli Tech Guy
Reaksiyon puanı
2,499
Arkadaşlar yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Ben bu kısa devre meselesine çok dikkat ederim. Hatta ucu açık güç konektörlerinin ucunu streç film ile kaplarım. Kablolamam 10/10 değil ama iyidir dikkatliyimdir. Kontrol de ettim bir sorun göremedim. İlk kez oluyor bu anlamadım da.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Kısa devre veya anakarttan kaynaklanan sorun gibi duruyor. İlk önce kısa devre için önüne geçilecek olan durumlara bakar, daha sonrasında bileşenler üzerine yoğunlaşmak daha mantıklı olur.

Kasa anakart bağlantılarını tekrardan kontrol et
Güç kaynağının boş kabloları kasayla temas edip etmediğine bak.
Bilgisiyarın ön ve arka portlarına taktığın herhangi bir cihaz kısa devreye yol açabilir. Kısa devrenin olduğu sıra bilgisiyara bağlı USB soketlerini teker teker tak/çıkar yapıp deneme yanılma yöntemiyle ilerlemen lazım.
Kasanın kendi devrelerinde sıkıntı olabilir. Farklı bir kasaya montaj yada uzay montaj yaparak kasayı bir süre kullanıp sorunun yaşanmadığına bak.
Sürekli olmuyor bu, pc yi kurdum test ediyorum ben 2-3 gün oyun falan oyunuyorum pc ile. Çok nadir oluyor bu durum. Çalışmasında sıfır sıkıntı.

Ekli dosyalar

• 0.jpg
    0.jpg
    108.5 KB · Görüntüleme: 28
  • 1.jpg
    1.jpg
    53.9 KB · Görüntüleme: 33
  • 2.jpg
    2.jpg
    105.6 KB · Görüntüleme: 34
  • 3.jpg
    3.jpg