Siber Güvenlik Dilleri

Bu konuyu okuyanlar

Syntax.Err

Asistan
Reaksiyon puanı
161
Arkadaşlar İleride Siber Güv. Uzm. Olmayı Planlıyorum (CEH Olarak) Sizce Hangi Dillerden Başlamalıyım Şuanda HTML CSS3 JS Python Biliyorum

Diğer Sorum Şuanda Bildiğim Diller (HTML-CSS3-JS-Python) Siber Güv. Alanında İşime Yarar Mı

26¥¥26

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,554
Arkadaşlar İleride Siber Güv. Uzm. Olmayı Planlıyorum (CEH Olarak) Sizce Hangi Dillerden Başlamalıyım Şuanda HTML CSS3 JS Python Biliyorum

Diğer Sorum Şuanda Bildiğim Diller (HTML-CSS3-JS-Python) Siber Güv. Alanında İşime Yarar Mı
Beyaz şapkalı Hacker mı olmak istiyorsun ?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Eğer olacaksan işlerini görür diye düşünüyorum.

defacerGLD

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,068

Syntax.Err

Asistan
Reaksiyon puanı
161
Bu kadar dil biliyorsan senin değil bizim sormamız gerek dile de pek gerek yok o işte ama dil bilirsen artışı var

Sana gerekli olanlar sabır , merak , araştırma isteği

???
Estağfirullah Olur Mu, Varsa Bi Sorunuz Yanıtlayayim :)

Beyaz şapkalı Hacker mı olmak istiyorsun ?

Eğer olacaksan işlerini görür diye düşünüyorum.
Beyaz Şapkalı Olmak İçin Kali-Linux Veya Microsoft Bilmem Yeterli Ben Daha Çok Prof. Siber Güv. Uzm. Kullandığı Dillere Bakıyordum Ama Sanırım Bulmakta Biraz Zorlanıcam

Bu kadar dil biliyorsan senin değil bizim sormamız gerek dile de pek gerek yok o işte ama dil bilirsen artışı var

???
Sizce Kendime Yazılımcı Diyebilir Miyim Bu Dilleri Bildiğim İçin ? @defacerGLD

defacerGLD

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,068
Mesela manyağın teki çıktı haskell'de trojan yazdı, "ben bunu bilmiyom patron başkasına ver işi" diyemezsiniz. ???

defacerGLD

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,068
Sizce Kendime Yazılımcı Diyebilir Miyim Bu Dilleri Bildiğim İçin ? @defacerGLD
denebilir ama ne kadar iyi okadar iyi

siber güvenlikte mesela sistemin mantığını bilmen lazım mesela linux sa c# afedersin apt*llık olur ama Windows ta Python apt*llık olur

Syntax.Err

Asistan
Reaksiyon puanı
161
Mesela manyağın teki çıktı haskell'de trojan yazdı, "ben bunu bilmiyom patron başkasına ver işi" diyemezsiniz. ???
Haskell Biraz Matematiğe Kaçıyor Web Programlamada Veya Siber Güv. Alanında Ben Haskell Kullananı Daha Önce Görmedim Ve Bana Sorarsan Kimse Haskell İstemez :)

Syntax.Err

Asistan
Reaksiyon puanı
161
denebilir ama ne kadar iyi okadar iyi

siber güvenlikte mesela sistemin mantığını bilmen lazım mesela linux sa c# afedersin apt*llık olur ama Windows ta Python apt*llık olur
Sanırım Doğru Ama Python Hem Windows Hemde Linux da Kullanılabilir Ama Doğru C# Linux'da Kullanılmaz :)

web mi bende sistem anladım ???
Daha 16 Yaşındayım Sisteme Daha var :)

Ama Python Hem Yazılım Programlamada Hemde Web'de Kullanılabilir :)

Sanırım Doğru Ama Python Hem Windows Hemde Linux da Kullanılabilir Ama Doğru C# Linux'da Kullanılmaz :)

Yani En Azından Ben Python'u Kendi Web Sitemde JS İle Beraber Kullanabilirim :)

Bu Arada Yazılımdan Anlayan Biriyle Konuşmak Çok Zevkli Oluyor Teşekkür Ederim
@defacerGLD

defacerGLD

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,068

Yani En Azından Ben Python'u Kendi Web Sitemde JS İle Beraber Kullanabilirim :)

Bu Arada Yazılımdan Anlayan Biriyle Konuşmak Çok Zevkli Oluyor Teşekkür Ederim
@defacerGLD
hayallerimiz ucundan aynı benimki yazılımcı seninki siber güvenlik uzmanı ?

Syntax.Err

Asistan
Reaksiyon puanı
161
Bana Sorarsan Python Her Alanda Kullanılır Web Programlama Yazılım Geliştirme Hatta İyi Kullanırsan Siber Güvenlik'de Dahi Kullanabilirsin
Yani Ben Python'u Windows'ta Kullanmayı Daha Mantıklı Görüyorum Çünkü Windows İle Python Birbirine Çok Benziyor Hatta Bi Açıklamaya Göre Windows'un Bazı Bölümleri Python İle Yazılmış :)

Python Windows için değil *nix ler için daha iyi
Unix Kullanan Hala Var Mı :D

hayallerimiz ucundan aynı benimki yazılımcı seninki siber güvenlik uzmanı ?
:D Umarım İleride Karşılaşrız O Zaman :) Nickini Ezberledim

O Zaman Sen Kaleyi İnşa Edersin Bende Onu Koruyan Gardiyan Olurum :)

Arnolxu

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,623

???
4 Tane Dil Havalı mı Oluyor? CSS3 ile İle Neyi Hackleyeceksin? HTML5 Bilsen Sana Bir Cam Kristali Kadar Yardım Eder. Artık XSS Açığı da Azaldı, Bulsan Bile Ne Diyeceksin Gazete Hackledim mi Diyeceksin? Python da Nerede Kullacağını Bilmezsen Bir İşe Yaramaz.

PHP, SQL Bilmeden Bu İşe Başlayamazsın Bile. Önce SQL Açığı İle Başlayacaksın. Sonra da XSS Açığı Öğreneceksin. Sonra Linux Öğren. Önerim Ubuntu İle Başla. Daha Sonra Kali'ye Geçersin. Ardından Ömer Çıtak'ın Offensive & Defensive Ethical Hacking Kitabını Al. Orada Senin İçin Yararlı Bilgiler Var. Ardından C# Öğrenmeye Başla ve SMTP ile Mail Göndermeyi Öğren (SM'de İşine Yarayacak.). Sonra C# ile Basit Bir Keylogger Yap. Sonra Bu İşe Biraz Para Vermeye Başlaman Gerekecek. Bir Hosting Satın Al (domain önemli değil asıl önemli olan hosting). Hosting'de SMTP Olduğundan Emin Ol. Sonra Basit Bir Fake Mail Script'i Yaz. O Nedir Diyecek Olursan, SMTP'de Doğrulama Bulunmaz. GMail, Yandex Gibi Mail Servislerindeki Doğrulama, Sitenin Hesabına Giriş İçin Olan Doğrulamadır. Yani SMTP'ye Girmezsin. Sen de Bu Script İle Doğrulama Yapmadan SMTP Mail Göndermiş Olacaksın. Bazı Fake Mail Servisleri Var, Örnekteki Gibi;
1596731827350.png

Yukarıdaki Yazıyı Kaldırmak İçin Para Ödeyip %100 Gerçekçi Mail Gönderebiliyorsun. Tabi Bu Fake Mail Script'lerinin Gönderdikleri Mailler Spam'a Düşüyor. Daha Fazla Bilgi İstersen Özelden Yazabilirsin.

Beyaz Şapkalı Olmak İçin Kali-Linux Veya Microsoft Bilmem Yeterli Ben Daha Çok Prof. Siber Güv. Uzm. Kullandığı Dillere Bakıyordum Ama Sanırım Bulmakta Biraz Zorlanıcam
C ve Türevleri, Python(en yaygını), JS, SQL.

Syntax.Err

Asistan
Reaksiyon puanı
161
4 Tane Dil Havalı mı Oluyor? CSS3 ile İle Neyi Hackleyeceksin? HTML5 Bilsen Sana Bir Cam Kristali Kadar Yardım Eder. Artık XSS Açığı da Azaldı, Bulsan Bile Ne Diyeceksin Gazete Hackledim mi Diyeceksin? Python da Nerede Kullacağını Bilmezsen Bir İşe Yaramaz.

PHP, SQL Bilmeden Bu İşe Başlayamazsın Bile. Önce SQL Açığı İle Başlayacaksın. Sonra da XSS Açığı Öğreneceksin. Sonra Linux Öğren. Önerim Ubuntu İle Başla. Daha Sonra Kali'ye Geçersin. Ardından Ömer Çıtak'ın Offensive & Defensive Ethical Hacking Kitabını Al. Orada Senin İçin Yararlı Bilgiler Var. Ardından C# Öğrenmeye Başla ve SMTP ile Mail Göndermeyi Öğren (SM'de İşine Yarayacak.). Sonra C# ile Basit Bir Keylogger Yap. Sonra Bu İşe Biraz Para Vermeye Başlaman Gerekecek. Bir Hosting Satın Al (domain önemli değil asıl önemli olan hosting). Hosting'de SMTP Olduğundan Emin Ol. Sonra Basit Bir Fake Mail Script'i Yaz. O Nedir Diyecek Olursan, SMTP'de Doğrulama Bulunmaz. GMail, Yandex Gibi Mail Servislerindeki Doğrulama, Sitenin Hesabına Giriş İçin Olan Doğrulamadır. Yani SMTP'ye Girmezsin. Sen de Bu Script İle Doğrulama Yapmadan SMTP Mail Göndermiş Olacaksın. Bazı Fake Mail Servisleri Var, Örnekteki Gibi;
Ekli dosyayı görüntüle 111283
Yukarıdaki Yazıyı Kaldırmak İçin Para Ödeyip %100 Gerçekçi Mail Gönderebiliyorsun. Tabi Bu Fake Mail Script'lerinin Gönderdikleri Mailler Spam'a Düşüyor. Daha Fazla Bilgi İstersen Özelden Yazabilirsin.

C ve Türevleri, Python(en yaygını), JS, SQL.
JS Ve Python Cepte Ama C++ İle C# Biraz Zor Olucak SQL Pek Kullanıcağımı Sanmıyorum

Arnolxu

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,623
JS Ve Python Cepte Ama C++ İle C# Biraz Zor Olucak SQL Pek Kullanıcağımı Sanmıyorum
SQL Veritabanlarına Sızmada Çok İşine Yarayacak. Örneğin Kullanıcı Adına admin' # yazarsan şifre kısmını sallarsan şifre kullanmadan admin kullanıcısına girmiş olursun. Tabi Özel Karakterleri Engelleyen Sistemler Bunu Engelleyebilir

defacerGLD

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,068
Hort atıyım

Bütün bilgisayar dilleri, istisnasız, sadece basit araçlardır. Sen o anda işine en uygun olanı seçersin. Mesela bir windows app yazmak için python kullanıyorsan, sana afedersiniz modlar ucurmayin "salak" derim. Ama kullanıcı arayüzü olmayan, *nix üstünde çalışacak bir mikroservis yazacaksan python en mantıklı seçimlerden biri olur. Algoritmada kendini geliştirdikten sonra yeni bir yazılım dilinde orta seviyede program yazabilmek için en fazla 1 2 haftaya ihtiyaç duyduğunu göreceksin zaten.. Bundan python da, bütün yüksek düzeyli diğer diller gibi mantıklı bir başlangıçtır, o kadar.

TAMAMEN kişisel fikrimi sorarsan, arac yazacaksan *nix sistemlerde perl/python ile, windows sistemlerinde de .NET ile yazmalısındır.