Sevgiliniz kapanmanızı isterse kapanır mısınız?

Evleneciğiniz kişi kapan derse ?

• Kullanılan toplam oy
    182

Bu konuyu okuyanlar

yaresu

Asistan
Reaksiyon puanı
0
ben kapanmayı zaten dusundugum ıcın kapanırım ama ıstemedıgım bısıyı zorla yaptırmk ısterse yapmm gıbı gelyorr..

elifcan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
son dönemde bayanlarımızda gerçekten bu konuda çok ciddi bir bilinçlenme var. giderek kapanmayı seçiyor bayan arkadaşlarımız.

bilmiş*gülücük

Profesör
Reaksiyon puanı
48
ya başkalarının isteğine göre neden kapanıyım böle bişey var mı hem zorla kapanınca ne hayrı oluyo onun çok saçma birilerinin isteğine göre açılıp kapanmak o zaman kapalıysan da açıl sevgilin istiyo diye bide yok artık

elifcan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
zaten sevgilisi veya eşi istediği içinden çok bayanlar kendileri seçiyorlar kapanmayı günümüzde çok doğru olarak..

ZeK.

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Kapanmak Allah'ın emri degil mi ?Eger sen Allah rızası için kapanmayacaksan bunun ne hayrı olur ki ? Ve bir erkek için kalıba giripte kendinden taviz vermek ne kadar dogru ki ?

Revahak

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bence İnsanların İnançlarına karışmamak lazım ama eğer insanlar karısını zorla tessüttüre sokmak istiyorlarsa sebebi dini inançtan çok kıskançlıktır..diye düşünüyorumm... (A)

Kapanırım ben.. :} (A)
Sevdiğim insanla evleneceğimden ve o artık benim bundan sonraki hayatım olacağından, istiyorsa kapanır dediğini yaparım.. Ama o da benim dediklerimi yaparsa (A) :*

bence başörtüsü sadece inançtan dolayı değil ahlaktan dolayı da örtülür.
örtemeyen ahlaksız mıdır? Değildir. Örtenin ne fazlası var. Ya da ne farkı olması gerekir? Bence örtenle örtmeyen arasında pek bir fark kalmadı. Önceden fark vardı. Örten kişi erdemli ve ağırbaşlı davranırdı. Şimdi yolda bağıra bağıra yüksek sesle konuşanlar....

Konu tam tersi şeklinde de olabilir. Açılmanızı isterse açılır mısınız? Bu başını gerçekten bileğinin hakkıyla örtenleri ortaya çıkarır da bize ne ki... Nasıl örttüğü herkesin kendine kalmış.

Örtülmesi örtülmemesinden iyiyse örtün. Bence iyi.

Be5tE

Dekan
Reaksiyon puanı
5
Kim kapanır , kim kapanmaz bilemem ama ben mod olsaydım bu konuyu derhal kapatırdım herhalde.

Reallist

Profesör
Reaksiyon puanı
0
Milyarlarca İnsan Ruhu Allah'a kulluk için söz vermiştir.

Milyarlarca İnsanın bu sözünü yerine getirmesi için erkekleğin fıtratına bir özellik eklenir. Bu özellik sayesinde evlenirler çoğalırlar aile, sülale, mahalle, şehir, ülkeler oluşturacak kadar ürerler. Erkeğin bu fıtratındaki özellik olmasa idi şu an hiçbir insanoğlu olmazdı.

İnsanoğlu aile ve çevre bakımından çeşitli özelliklere sahip olur. Eğitimini çok iyi almış bir birey ile hiç eğitim almamış bir birey asla aynı seviyede olmaz. Bir çoğumuzun düştüğü yanlış "herkesi eşit zekada " diye düşünmemizdir. Herkes sen değildir. Sen kendine sahip olabiliyorsun diye diger insanlarında aynı şekilde sahip olması beklenemez.

Her erkek bu fıtratı kontrol edemez. En kültürlüsü bile yeni arayışlara girebilir. Nedeni insanoğlunun "güzele sahip olma özelliği" dir . İnsan herşeyin güzelini ister evin arabanın işin v.s. . Elde etse bile, yıllar elindeki arabayı eskitince yeni ve güzel modellere bakmasına sebeb olmaz mı ?? (Kadın erkek fark etmiyor.) Sevginin faktörü burda ortaya çıkar. En sevdiği arabayı satmak istemez yeni modeller olsa bile.

Netice insan evliliğe; ya sevgi yada erkegin fıtratı yüzünden başlar. Gönül isterki herkez aşık olarak evlensin ama bu mümkün degildir. Nedeni bırakın 1000 i 100 lerce genç birbirlerini tanımıyor. Tanımadıklarından evlenemiyorlar. Bu yüzden zorlayıcı bir konum olması gerekmektedir.

Evlenme yoluna düşenler, yeni insanlarla tanışırlar. Birbirlerini beğenmeye başladıklarında aralarında sevgi tomurcukları oluşmaya başlar.

Gelelim tahrik konusuna . Erkek hanımefendi şekilde giyinmiş bir bayandan tahrik olmaz; ister açık olsun ister kapalı olsun.

Erkekler nefsine hitap eden, sırf egosunu tatmin için; bütün erkekler bana baksın diye tahrik edicini giyinenler kadınlarla ilgilenebilirler. Bunu ilgiyi gören genç kızlarda aynı şekilde giyinmeye kalkışırlar. Ama neye yol açtıklarının farkında değiller. Kızların tahrik edici bir şekilde erkeklerin karşısına çıkması erkeklerin kızların tahrik ediciliği ile ilgilenmesine sebeb olur. Bu durum erkeğin istediğini elde etmesi için sahte aşık rölleri oynamasına kadar gidebilir . Çünkü kadınlar çiçektir ve çiçeklerin daha güzelleri sürekli karşılarına çıkmaktadır. Arıda sürekli her çiçekten bal almak isteyecektir. Bakın bir ego nerelere gidiyor.

Ama hiç bir erkekte tahrik olmam diye kendini kandırmasın. Karşışına beğenisi doğrultusunda biri çıkmamış olmasından kendisine o kadar güvenir.

Erkeğe verilen; içine enjete edilen bu duygu yüzünden dünyada saniyede binlerce çoçuk doğuyor ve Allah'a kulluk vazifesini yerine getirmek için yaşıyorlar.

Bir kıyasla Kapanmak Allah'ın emri olduğu için; dikkat çekici giyinişlerden uzak durmak Allah'ın emri değilmidir ? Maksat cinsel manada erkeğin gözüne hoş gözükmemek. Ben sevgilime eşime güzel gözükecem diye diğer erkeklerin dikkatini çekmemek gerekir..

Erkeklerin, eşinini başını kapatmak istemesi diğer erkeklerin bakış açısını bildiğini kanıtı değilmidir ? Erkek; ya fıtratını bildiği için yada Allah'ın istediği için eşinin kapanmasını ister.

İslam Dini Mantık dinidir. Hiç bir yasak manasız, sebebsiz değildir. Anlamsız bulduğunuz yasaklar sadece bilimsel eksikliğimiz yüzündendir.

elifcan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
inşallah bayanlar artık daha bilinçli hale geliyor. dolayısıyla böyle isteme istememe durumlarından dışarı çıkacak bu olay ve bayanlar kendi iradeleriyle gereğini yerine getirecekler.

ademaktekin

Profesör
Reaksiyon puanı
1
kız olsam kapanırdım. tabi birazda istemem lazım ama gerçi öyle çok zorlayan kapancan diye döven falan yoktur heralde :)

palam

Doçent
Reaksiyon puanı
4
kim kapanır. kapanmak isteyen ama buna cesaret edemeyen, fırsat arayan, evliliği bir fırsat, eşini de bir dayanak noktası olarak kullanarak kapanır. yoksa zaten hiç aklında yokken düşünmüyorken evleneceği kişi kapan dedi diye kapanmak da din bilmemek olur. allah istedi diye kapanılır koca istedi diye deil. ama koca istedi diye kapanmak da olur. o da açık giyinmemek olur. islami tesettür deil.

Mta

Profesör
Reaksiyon puanı
6
Vay be bütün yorumlar çok güzel ve böyle gürültüsüz konuşması çok güzel burdakilerden ülkeye hem yönetici hem muhalefet çıksın ülkede sorun kalmaz.
Soruya gelince dikkatimi çeken şey kadınların hep sığındıkları şey benim günahım , beni seven böyle sevsin.
Tamam güzel bayanlar bunlara itirazım yok.Arkadaşların dedikleri gibi kapanma koca yada sevgilinin isteği ile değil ALLAH'ın emrine karşılık olmalıdır.
Sizin cevaplarınıza sorularım şunlardır:
Sizi her halinizle kabul edeceksek siz niye bizi ayyaş halimizle kabul etmezsiniz ?
Bide merak ederim o güzellik gitti hastalıkta veya kazada o zaman kime ne göstereceksiniz ?
Yorumsuz sözler :
Hiç yanıtlayamadığım en büyük soru şu olagelmiştir: 'Bir kadın ne ister?'
Sigmund

Medeniyet Dedikleri Açmaksa Bedeni Desene Hayvanlar Bizdende Medeni.....(Mehmet Akif Ersoy)

Not: Gösterme kelimesi kaba durduğundan şöyle açıklayayım;
Saçlarınız , güzel yüzünüz yansa vb.

elifcan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
erkekler de biraz yol göstermeli tabii bayanlarımıza. bunda gocunacak bir şey yok bence.

zelenga

Profesör
Reaksiyon puanı
18
kim kapanır. kapanmak isteyen ama buna cesaret edemeyen, fırsat arayan, evliliği bir fırsat, eşini de bir dayanak noktası olarak kullanarak kapanır. yoksa zaten hiç aklında yokken düşünmüyorken evleneceği kişi kapan dedi diye kapanmak da din bilmemek olur. allah istedi diye kapanılır koca istedi diye deil. ama koca istedi diye kapanmak da olur. o da açık giyinmemek olur. islami tesettür deil.

Büyük oranda katıldığım bir yorum..:clover:

llavinya

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
92
tanıdığınız gibi kabullenin. şu da var Beni seven insan günah işlememi istemez, günah işlemememe vesile olur. buda güzel bir durum.

elifcan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
evlilik ya da söz nişan vs. bunlar gerçekten biz genç kızlar için kapanmak için bir fırsat. ailesinden dolayı kapanamayan genç kızlar bunu mutlaka değerlendirebilmeli..

tharnax

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
shiftdelete.net gayet güzel bir site fakat forumlarda ki bu durumu anlayamıyorum. Neden sürekli buralarda geziyor muhabbetler, dini görüş kişiye özeldir. Kapancaksanız kapanın biri istiyor diye yapıyorsanız benden bile inançsızsınız demektir. Kişilik kısmına hiç değinmek bile istemiyorum. Bilgiyi paylaşın dini bilgi de buna dahil ama nedir bu ya?? Uyanın artık kendi iradeniz dışında yapılan her yaptırım sizi yönetmekten bir yerlere sürüklemekten başka bir şey değildir. Öğrenmek için konuşun tartışın insanları sınıflamak yargılamak gruplar oluşturmak için değil. Söz şimdi kuyruk acısı olanlarda.

SoundOfLife

Asistan
Reaksiyon puanı
0
anketi konusunu değiştirelim :) Evlenecegim kızı kapatarım diyen erkekler olsun :))

unyems

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
açıl susam açıl
kapan susam kapan

Alemci_Dayı

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Ben bir bayan olsam bu soruya İnadına Açılır Saçılırım derdim DEDİM BİLE :) çünkü sevgili için ( Eş olacak kişimi ? ) ...

ALLAH için yapılmıyan bir işten hayır gelmez ...

İslâm dini, yabancı kadın ve erkek ihtilâtını, onların ölçüsüz bir şekilde birbirleriyle haşir neşir olmalarını tasvip etmemiş, pratik hayatta aralarında daima bir mesafe bırakmış ve aralarındaki ilişkilerin belli bir ölçü ve disiplin içerisinde olmasını emretmiştir. Çünkü onların ihtilâtından çeşitli kötülükler, hatta aile ve toplum hayatını çökerten zina gibi büyük günahlar da doğabilir.
İslam dininde, zina haram olduğu gibi, zinaya zemin hazırlayan söz, iş ve davranışlar da haramdır. Kur'ân-ı Kerîm'de bu hususta: "Zinaya yaklaşmayın; çünkü o, pek çirkin ve çok kötü bir yoldur." (İsrâ sûresi: Ayet 32 ) buyurulmaktadır.
Gözün zinası, bakılması haram olan yerlere bakmak; kulağın zinası, zinaya dair konuşulanları dinlemek; elin zinası, yabancı bir kadına elle dokunmak veya öpmek; ayağın zinası, zina etmeye gitmektir. Ancak dil, el, kulak, ayak, kalb ve göz gibi organlara nisbet edilen zina, gerçek zina olmayıp, gerçek zinaya götürücü fiil ve davranışlardır. Gerçek zina yapılmadıkça, bu organların yaptıkları, kendi çaplarında günahtır.
Yukarıdaki açıklamalardan anlaşıldığı üzere, İslâm dini prensip olarak kötülükleri yasak ettiği gibi, ayrıca ön tedbir olarak kötülüğe vesile olan ve onu tahrik eden durum ve davranışları da yasaklamış ve böylece insanla kötülük arasına bir mesafe koyarak kötülük yollarını tıkamıştır.
Bu itibarla aralarında evlilik caiz olan bir erkekle bayanın; flört etmeleri, dost hayatı yaşamaları, dedikoduya mahal verecek şekilde baş başa kalmaları, birbirlerine sarılmaları, öpüşmeleri, el ele tutuşmaları gibi İslam'ın onaylamadığı davranışlardan uzak durmaları gerekir. Bir zaruret olmadıkça tokalaşmaları da caiz değildir, günahtır.
Evlenmek isteyen kadın ve erkeğin, birbirlerini görüp beğenmeleri, kendi irade ve istekleriyle evlenmeye karar vermeleri dinimizin tavsiye ettiği bir husustur. Nitekim Peygamberimiz (s.a.v.): "Evleneceğiniz kadına- maksadı temin edecek ölçüde- bakınız," (Ebu Davud, Nikah, 18; Tirmizî, Nikah, 5) buyurmuşlar; bakıp görmeden evlenecek olan birisine de: "Git, onu gör, ondan sonra karar ver"(Müslim, Nikah, 74,75; Tirmizî, Nikah, 5; İbn Mace, Nikah, 9; Darimî, Nikah, 5; A.b. Hanbel, IV,245,246.) demişlerdir.
Bu itibarla, bir kişinin evlenmeyi düşündüğü kimseyle, İslamî örtünmeyi gözetmek, başkalarının gözetiminin mümkün olmayacağı tarzda yalnız kalmamak… gibi dini ölçülere uygun bir şekilde ve maksadı temin edecek ölçüde görüşüp konuşmasında bir sakınca yoktur.
Kız arkadaşınızla bu şekilde bir yaşama girmeniz fiili zina olmasada hadislerde anlatılan zina kapsamına girmektedir.
Nefsinize uygun fetvalar aramak yerine evlenmeye karar vermişseniz evlenmenizi, aksi takdirde bu tür ilişkilerden uzak durmanızı tavsiye ederiz.

Muhammed Seyyid KAR
İmam

KaynaK

*SiRiNe*

Dekan
Reaksiyon puanı
2
Evet her zaman bunu savunmuşumdur beni yaradan için kapanmamışsan sevgilim için kapanamam bunu doğru bulmuyorum.

CZC

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Bi erkek olarak hariçten gazel okumayayım..

Ama empatik bi cevap gerekiyorsa "içinden geliyorsa ve inancını samimi yaşıyorsa kapanmasına hayır diyemem elbette,hatta çok saygı duyarım belki. Ancak tribüne oynamak için başını kapatıp çenesini temelli açıyorsa see you never :) "

HapS

Profesör
Reaksiyon puanı
63
kapalı kizlara ayar oluyorum :)

CZC

Profesör
Reaksiyon puanı
1
kapalı kizlara ayar oluyorum :)

Hişşt olmadı ama.. :)

Sonuçta onlar da istediği gibi giyinmek gibi bir özgürlüğe sahipler..
Hem düşünce,hem inanç özgürlüğü olarak en azından buna hakları var..

Açık veya kapalı, buna sadece o tarzın sahipleri karar versin, en güzeli bu..

ekbjk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Değerli olana ulaşmak zordur ve sadece hak edenler ulaşır.Cennete girmek içinde Allah'ın emir ve yasaklarına uymak birinci şarttır.Bize düşen Allah'ın Kuran-ı Kerim de belirttiği emirlerine ve yasaklarına kayıtsız şartsız uymaktır.Allah akıl vermiş,kitap indirmiş,peygamberler göndermiş ey kulum doğruyu bul diye... kapanmakta Kuran-ı Kerimin bir emri olduğuna göre... Kapanmak güzeldir ve kapanan kişi doğru yoldadır.

elifcan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
baktığınızda gerçekten son yıllarda kızlarda büyük bir bilinçlenme var kapanma konusunda - ben dahil :) - giderek daha çok sayıda kapalı hanım görebiliyoruz. bu çok sevindirici bir gelişme bence..