Sevdiğinizin geçmişi önemli midir?

Sevdiğinizin geçmişi önemli midir?

• Kullanılan toplam oy
    71

Bu konuyu okuyanlar

aeakdemir

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
hayatimda ogrendigimi dusundugum en buyuk sey, alabileceginiz olasi cevaplardan birini bile kaldiramiyorsan,uzuluceksen, o soruyu sorma, soruyu sordugun icin alacagin cevaptan dolayi kendi kendini uzer durursun.

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Geçmişi olamayanın geleceği olmaz...

Bir insanı her hangi bir anından alarak sıfırlamanız mümkün değil!!!

İnsanın her anını geçmişi şekillendirir...

Düşünün 50-60 yaşına gelmiş bir insanda sağlık yönünden ya da ruhsal olarak bir sorun çıkıyor...

Doktorlar araştırıyor sorunun temelinde çocukluğu yatıyor...

Yani çocukluğu 40 yıl sonrasını etkiliyor ise

Nasıl geçmiş önemsiz olur?

ExCeLLeNT

Müdavim
Reaksiyon puanı
17
Kelebek etkisi diye birşey var.Bende sevdiğimin geçmişini merak ederim ama bu demek değildir ki kötü diye vazgeçerim zaten gerçek aşksa bu insanın aklına bile gelmez vazgeçmek.

ERL

Asistan
Reaksiyon puanı
24
anam der ki : cebinde diş olmayan kız o kadar azaldı kı..
bılmem anlatabıldım mı

Gayet güzel anlattın.

Başkalarının kollarında mutlu olurken, "ya bu adam ne düşünür, üzülürmü, kırılırmı" diye düşünmeyenler; elalemin ayılarının, züppelerinin arabalarında gezen karaktersizler; "bu genç yaşımda onunla evlenecek kadar salakmıyım" diyenler, elbette kim gibilerle yaşadılarsa o gibilerle eşleşeceklerdir. Unuttukları birşey var ki, o da bu efendilerin midesi o ayılar, o züppeler kadar geniş değil. İstesede kaldıramaz bazı şeyleri.

pcwolf

Müdavim
Reaksiyon puanı
33
Benim için önemli olmasaydı çıkma diye tabir edilen arkadaşlık ilişkisini defalarca yaşardım.
9. sınıfın ilk senesinde arkamdaki sırada konuşan 2 kız çıktığı-onlara göre sevgili, ya da herneyse- kişilerin adını sayıyordu, heralde 14tane vardı. Geçmişine bakmasam 15. ben olurdum...

findukfaresi

Müdavim
Reaksiyon puanı
73
velhasılı kelam kadın da erkek de evlenene kadar edebiyle oturacak evinde. ikisi de birbiri için ilk olacak böylesi her zaman daha güzel :) ama sevdiğim erkeğin geçmişte yaşadıkları şu an devam etmeme kaydıyla benim için engel değildir :):)

bir de bir kadın erkek için son , erkek de kadın için ilk olmak ister cümlesi anlamsız geldi bana biraz. yani erkek daha öncesinde bir çok kadıla ilişkisi olmalı da artık en son bir kadınla mı beraber olmalı.neden kadından beklediğini kendisi de kadına göstermiyor ki:)

yani bi sürü kadınla yatmış kalkmış birisi bana sen benden önce birisiyle yada birileriyle beraber olmuşsun diyerek beni istemezse cehenneme kadar yolu var :) önce kendine baksın değil mi

noname82

Asistan
Reaksiyon puanı
8
hatalarından ders çıkarmasını biliyor mu?
bu başıma sorun çıkarır mı?
o kendi geçmişiyle başa çıkabilir mi?
benim geçmişim çok mu temiz?

sorulacak binlerce soru var aslında.. ama duruma göre ki durumdan kasıt karakterine göre herşey değişir..

yani soru o kadar belirsiz ki afaki bir şekilde EVET veya HAYIR demek mümkün değil..
diğer 2 soru da bu sorunun çözümüne bağlı olarak değişir.. :wink:

bir de sanırım casablanca filminin afişinde yazılıydı;
AŞK ASLA PİŞMAN OLMAMAKTIR diye..

kosasker

Müdavim
Reaksiyon puanı
49
.......yani bi sürü kadınla yatmış kalkmış birisi bana sen benden önce birisiyle yada birileriyle beraber olmuşsun diyerek beni istemezse cehenneme kadar yolu var :) önce kendine baksın değil mi

Her iki taraf da, bu tür davranışlarının kenarından dahi dolaşsa (ki genelde öyle oluyor, ekonomik özgürlüğü olan g.tü kalkmış kızlar ve vurdumduymaz erkekler yapıyor bunu) paketleyip göndermek lazım. O kadar basit.

Karşı tarafın geçmişte yaşadıklarını öğrendiniz, mideniz kaldırmıyor mu ? Üstelik de o insan yaşadıklarından değil de, yaptıklarından pişmanlık duymuyorsa, koyverin gitsin. Memlekette bir erkeğe üç kız düşüyor. Kızlar da adam gibi birisini bulur herhalde. Kıtlığa girmedik ya... :) :clover:

LifeStyle

Müdavim
Reaksiyon puanı
802
geçmiş derken kucaktan kucağa atlayan kız olarak düşünüyoruz hemen hemen hepimiz, geçmiş derken ailevi durumu da göz önüne almak gerekir, sorunlu bir çocukluk dönemi yaşayan insanın ileride psikolojisi de kötü olacaktır. bu açıdan da bakarsak geçmiş ve yaşanılan hayatın da önemi vardır.. davul bile dengi dengine hesabı...

kosasker

Müdavim
Reaksiyon puanı
49
Evet aynen katılıyorum. İşin bir tek yönü yok tabii ki. Mağdurlar ayrı, yanlışta ısrar edenler ayrı... Bu konuyu birbirinden ayrı tutmak konusunda konuyu tartışanların bir fikir ayrılığına düştüğünü sanmıyorum. Ben şahsen kötü olmakta ısrar edenlerden, uslanmayanlardan bahsediyorum. Geçmişte mağdur olmuş bir insana sahip çıkmıyorsa sevdiği, onun insanlığından dahi şüphe etmek gerekir.

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
her ne kadar önemsiz deseniz de önemlidir. ama bence asıl önemli olan geçmişte olan biten her şeyin anlatılması. gizli kalan bir geçmiş bence daha zararlı.

hüzün_

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
500
Benim için önemlidir.Ama değişim göstermişse eğer bu tartışılır.Başkalarıyla birlikte olması değil başka hatalarda yapmış olabilir.Bunlar ileride onun veya benim başıma sorun çıkarmayacak türdense ve gerçekten düzeldiğine inanmışsam olabilir ama artık o güvende bu devirde ne kadar sağlanır bilemem

kosasker

Müdavim
Reaksiyon puanı
49
Önemli olan o geçmişin, yeni ilişkiye taşınmaması zaten. Ne yaşadıysa yaşansın, kimse delikanlılık yapıp da bunu karşı tarafa açmamalı... Yok ben delikanlı adamım, yok ben delikanlı kızım! deyip de karşı tarafa kendi özelimizi (ki insanın herkesten ayrı kendisine ait bir özelide vardır) açarsak, anlatırsak, ilişki çatırdamaya başlar. Bu durum 2 + 2 = 4 durumudur.

Şöyle bir örnek vereyim. Bir tanıdığım evlenmişti aşık olduğu bir kızla. İki tane de çocukları olmuştu. Erkek görünürde rahat bir adamdı. Kadın da kendi halinde birisiydi. Bunlar 7 sene sonra boşandılar. Boşanma sebebi, kadının daha önce yaşadığı fiziksel ilişkiyi erkeğin kabullenememesi imiş. Yani kadın aldatmıyor burada. Daha öncesinde yaşadığı bir olay var ve adam görünürde rahat olmasına rağmen bu durumu kabul edememiş. Beraber yaşanılan 7 sene ve iki çocuğun hiç bir anlamı yokmuş demek ki... Düşünün ki çocukların aklı kemale erdiğinde, anne ve babalarının ne yüzünden boşandıklarını anladıklarında, onların durumu ne olacak ? İşte akılsızlık diye buna derim.

Ya adam rahat görünmeyecek, ya da kadın kendisine sahip çıkacak. Kimse kimseyi kandırmamış bu olayda, ama gelin, görün ki olmadı, olmuyor... Bu anlattığım tamamen gerçek bir olaydır.

sdelta

Müdavim
Reaksiyon puanı
140
Çok sevsen bile herkes için önemlidir. Düşünsenize anaokula dalmış katliam yapmış, ne kadar seversen sev bence önemlidir.

Ufak tefek şeylerse ama o kadar önemli değildir, sevginiz daha üstün gelir.

Karargaht

Müdavim
Reaksiyon puanı
112
Geçmiş geçmişte kalmış, benim geleceğim sensin.. .:) dersin ama aklına gelip durur.
İlk fırsatta yüzüne vurursun, artık ne yaptıysa.
Zor olaylar bunlar Eda, girme o konulara. :D

hüzün_

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
500
Geçmişini ya bilmeyeceksin ya da bilmeyeceksin!

uma350

Müdavim
Reaksiyon puanı
70
Geçmişine bağlı , affedilecek olan var affedilmeyecek olan var..Zor bir soru bilmiyorum doğrusu ama bu tarz bir şeyle karşılaşmak istemem gerçekten..

Mai Nai

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
157
Bazılarının geçmişinde kalsa iyi.Kızı dışırdan görsen temiz aile kızı ne terbiyeli dersin,
halbuki yemediği halt yoktur.Suratına güler arkandan binbir dolap çevirir.Sanada bişey hissettirmez, artık söyledikleri yalanlarda o kadar
ustalaşmışlardır ki kendileride inanır yalanlarına.Esrar sigara alkol dedikodu kibiri filan hiç saymıyorum.Öff gece gece nereden hatırladım şunları!!

Önemli olan o geçmişin, yeni ilişkiye taşınmaması zaten. Ne yaşadıysa yaşansın, kimse delikanlılık yapıp da bunu karşı tarafa açmamalı... Yok ben delikanlı adamım, yok ben delikanlı kızım! deyip de karşı tarafa kendi özelimizi (ki insanın herkesten ayrı kendisine ait bir özelide vardır) açarsak, anlatırsak, ilişki çatırdamaya başlar. Bu durum 2 + 2 = 4 durumudur.

Şöyle bir örnek vereyim. Bir tanıdığım evlenmişti aşık olduğu bir kızla. İki tane de çocukları olmuştu. Erkek görünürde rahat bir adamdı. Kadın da kendi halinde birisiydi. Bunlar 7 sene sonra boşandılar. Boşanma sebebi, kadının daha önce yaşadığı fiziksel ilişkiyi erkeğin kabullenememesi imiş. Yani kadın aldatmıyor burada. Daha öncesinde yaşadığı bir olay var ve adam görünürde rahat olmasına rağmen bu durumu kabul edememiş. Beraber yaşanılan 7 sene ve iki çocuğun hiç bir anlamı yokmuş demek ki... Düşünün ki çocukların aklı kemale erdiğinde, anne ve babalarının ne yüzünden boşandıklarını anladıklarında, onların durumu ne olacak ? İşte akılsızlık diye buna derim.

Ya adam rahat görünmeyecek, ya da kadın kendisine sahip çıkacak. Kimse kimseyi kandırmamış bu olayda, ama gelin, görün ki olmadı, olmuyor... Bu anlattığım tamamen gerçek bir olaydır.
Bu daha ne ki.Ofiste çalıştığı evli kadının öğlen evine gidip birlikte olan mı yok.Adamın o kadar güzel bir nişanlısı var ki huyuyla suyuyla tam evlenilecek kız ama adam uçkuru düşük.
Evlenince rahat durur mu hayır.Ya diğerleri diyeceğim olmayacak.Bitmez bu yazı sonra.

Neyse bahsettiğin olayda adam tabusunu yıkmış evlenmiş ve bu içinde büyük bir yara açmış belli.7 değil 70 sene geçse adam bunu unutmaz, içindeki deprem dinmez.
Ama hata onda, be adam nikah masasına oturmadan önce olayı çözümlemezsen tabularını aydınlatmazsan olacağı budur.

NETWORK

Müdavim
Reaksiyon puanı
115
Tabıkı onemlı sonuc olarak gecmısın de yasadıgı seyler o kısının nasıl bır karakter de oldugunu gosterır...

xyunusx

Doçent
Reaksiyon puanı
40
arkadaşlar ben size bi soru sorayım şimdi

ben 5 aylık bi evlilik yaptım açıkça söyleyim istemeyerek olan bi evlilik detaylıca anlatsam bana hak verirsiniz ben bu evlilikte elimden gelen herşeyi sonuna kadar yaptımki bunları sonradan öğrendim kız öğretmenini bıçaklamış uyuşturucuda kullanıyomuş kızda piskoloji sıfır tabi ben ancak 5 ay sabredebildim ve şu kadar söyleyim size ben boşandığımda hakim karşı tarafı yüzde yüz suçlu buldu ve bana ödenmesine dair 1141 tl para cezası kesti ha ben almadım o parayı ayrı mesele

daha sonra 5 aylıkta bi nişanım oldu hatta burdada canım yanıyo içimi size dökeyim diye bi konu açtım o olaydada büyük bi sabır gösterdim ama annesi ve babası ben oruç tuttuğum için ibadetim ve inançlı olduğum için daha doğrusu bunu sonradan öğrendiler ve öğrenir öğrenmez bu işi bitirdiler çünkü kendilerinin inanışlarında böyle kişilere yer yok

ve şuna inanınki bu iki olaydada bırakın beni tanıyanları kız tarafı bile şuçun bende olmadığını açık açık söylediler ve bu iki kızda benden severek ve benden razı ayrıldılar arkadaşlar soruyorum şimdi size ben şimdi tekrar bir ciddi bi ilişkiye adım atacağımda ne yüzle diyicem ben evlendim boşandım ve birde nişanım bitti diye(bundan sonra bırakın evliliği nişanlılığı bi sevgili bile istemiyorum çünkü çok canım yandı)karşıdaki kim bilir ne düşünecek hadi birinde suçu yoktuda ikincisindedemi suçu yoktu demiyecekmi ben yerin dibine girmiyicemmi buyrun size kötü bi geçmiş soruyorum size ben neyapayım şimdi

Paramore

Müdavim
Reaksiyon puanı
27
Şimdikilerinin geçmişi SSK kuyruğu gibi o yüzden hiç birini sevmiyorum hepsi aynı.. :D

Mai Nai

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
157
arkadaşlar ben size bi soru sorayım şimdi

ben 5 aylık bi evlilik yaptım açıkça söyleyim istemeyerek olan bi evlilik detaylıca anlatsam bana hak verirsiniz ben bu evlilikte elimden gelen herşeyi sonuna kadar yaptımki bunları sonradan öğrendim kız öğretmenini bıçaklamış uyuşturucuda kullanıyomuş kızda piskoloji sıfır tabi ben ancak 5 ay sabredebildim ve şu kadar söyleyim size ben boşandığımda hakim karşı tarafı yüzde yüz suçlu buldu ve bana ödenmesine dair 1141 tl para cezası kesti ha ben almadım o parayı ayrı mesele

daha sonra 5 aylıkta bi nişanım oldu hatta burdada canım yanıyo içimi size dökeyim diye bi konu açtım o olaydada büyük bi sabır gösterdim ama annesi ve babası ben oruç tuttuğum için ibadetim ve inançlı olduğum için daha doğrusu bunu sonradan öğrendiler ve öğrenir öğrenmez bu işi bitirdiler çünkü kendilerinin inanışlarında böyle kişilere yer yok

ve şuna inanınki bu iki olaydada bırakın beni tanıyanları kız tarafı bile şuçun bende olmadığını açık açık söylediler ve bu iki kızda benden severek ve benden razı ayrıldılar arkadaşlar soruyorum şimdi size ben şimdi tekrar bir ciddi bi ilişkiye adım atacağımda ne yüzle diyicem ben evlendim boşandım ve birde nişanım bitti diye(bundan sonra bırakın evliliği nişanlılığı bi sevgili bile istemiyorum çünkü çok canım yandı)karşıdaki kim bilir ne düşünecek hadi birinde suçu yoktuda ikincisindedemi suçu yoktu demiyecekmi ben yerin dibine girmiyicemmi buyrun size kötü bi geçmiş soruyorum size ben neyapayım şimdi

Seninde başına gelen pişmiş tavuğun başına gelmemiştir.
Madem inançlısın bilirsin Allahtan umudunu kesmek hiçte güzel bir davranış değildir.Sabret dua et eninde sonunda gönlüne göre birini bulursun ama bu sefer kafandaki soru işaretlerini temizlemeden adım atma.

kosasker

Müdavim
Reaksiyon puanı
49
@xyunusx: Kötü bir geçmişin yok. Kuran okuyorsan bilirsin, Allah bizi, içimizden diğerleri aracılığı ile teste tabii tutar. Yaradanın kararına karışılmaz, onun kararı hakkında yorum dahi yapamam, lakin insan gözüyle bakınca anlattıklarından üstüne düşeni yapmışsın görünüyor. Kötü bir geçmişin yok kardeş, bu seni ne üzsün, ne de yıldırsın.

Benimde başıma birçok olay geldi, evlenip boşanmadım ama eşdeğer sayılır. Ben sabrettim, sabrettim ve eş aramayı bıraktım. Düzgün olduğunu düşündüğüm bir insan da gelip beni kendisi buldu.

Normalde aşırı asabi bir adamım. Lakin onun yanında kuzu gibi oluyorum. O, o kadar sakin ki... Bana da bulaşıyor bu sakinlik ve gıkımı çıkartamıyorum arkadaş... Gıkımı çıkartamıyorum derken yanlış anlaşılmasın, rolleri değişmedik çok şükür.

Bence sabır gerek, daha yaşın kaç ki babacan!? Dur bakalım, herşeyin hayırlısını dile Allah' tan, o isteyene istediğini veriyor.

Saygılar.

xyunusx

Doçent
Reaksiyon puanı
40
amin abi inşallah allah banada seninki gibi güzel bi gelecek nasip eder biliyorumki biz rabbimizin yazdığı kaderi yaşıyoruz ve bu kaderde imtihanlarda var beni üzen karşımdakinin nefsine yenik düşüp şeytana yenilmesi. ilk eşimde zaten allah rızasını alabilirmiyim diye evlenmiştim severek bi evlilik değil ortada kalan birini yuva sahibi etmek kollamak korumak o sıkıntıdan ve yokluktan kurtarmaktı. ben zaten ilk eşimde rabbime ey rabbim bana hazreti yakup sabrı ver demiştim rabbim bana o günden sonra güzel bir sabrı nasip etti ve boşandıktan sonra utanarak rabbime dua ettim ey rabbim ben senin verdiğin bu bedeni nefsimden ötürü kötü kullandım bana güzel bir beden ver ey rabbim dedim ve allah bana güzel bir benden verdi daha önce 113 kilo iken sağlıklı ve sıkıntısız bir şekilde 73 kiloya düştüm ne bir sağlık sorunum oldu neden kaslarımda erime ve şimdi etrafımda çevremde hep benden bahsedilirken nekadar çok yakışıklığı olduğum konuşulur daha sonra ben rabbimden bana güzel bir ilim nasip etmesini istedim rabbim bana ilimde nasip etti şu an daha açık liseye devam ediyorum ama şu an antalyanın en büyük şirketlerin birinde dergi editörüyüm yani abi ben allahtan ne istediysem fazlasıyla verdi şimdi inanıyorumki inşallah umulurki rabbim bana temiz birini nasip eder

kosasker

Müdavim
Reaksiyon puanı
49
Ne güzel işte :) Psikolojini bozmana gerek yok...

"Öyle insanlar gördüm üzerinde elbise yok, öyle elbiseler gördüm ki içinde insan yok"

Öyle insanlar tanıdım ki, namazında niyazında iken, bir kadın yüzünden; alkol ve sigaraya başlamış. 180 derece değişmiş...

Öyle birini de tanıyorum ki, bir ayyaşken yine bir kadın sayesinde kendini düze çıkarmış :) Hayatta herşey olabilir. Sadece şaşırmamak ve hazırlıklı olmak lazım.

Allah kimseyi şaşırtmasın :clover: