Ses kartımın Jak girişi bozuldu

Bu konuyu okuyanlar

MVNLY

Asistan
Reaksiyon puanı
207
Arkadaşlar nasıl olduğunu bilmiyorum fakat masaüstü bilgisayarımın ses kartının jak girişini bozdum.
Şu an hangi kulaklıkla denersem deneyeyim kulaklığın sadece sol tarafından ses alabiliyorum.
Ve ses kartım değiştirilebilir gibi gözükmüyor ne yapabilirim? Nasıl tamir edebilirim ben bunu ya da başka bir çözüm yolu varsa lütfen yardımcı olun.
Kasamın arkasında bir tane daha ses kartı var ama oraya takıncada kablo kısa geliyor bunun için erkek jak tan dişi jak a uzun kablolu bi dönüştürücü biliyorsanız linkini gönderirmisiniz?

Hollywoo

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,462
Arkadaşlar nasıl olduğunu bilmiyorum fakat masaüstü bilgisayarımın ses kartının jak girişini bozdum.
Şu an hangi kulaklıkla denersem deneyeyim kulaklığın sadece sol tarafından ses alabiliyorum.
Ve ses kartım değiştirilebilir gibi gözükmüyor ne yapabilirim? Nasıl tamir edebilirim ben bunu ya da başka bir çözüm yolu varsa lütfen yardımcı olun.
Kasamın arkasında bir tane daha ses kartı var ama oraya takıncada kablo kısa geliyor bunun için erkek jak tan dişi jak a uzun kablolu bi dönüştürücü biliyorsanız linkini gönderirmisiniz?
Genellikle bir taraftan ses gelip bir taraftan ses gelmemesi kulaklık arızasına işaret ediyor.Kabloyu arkaya taktığınızda 2 taraftan da ses geliyor mu?

atkaksoy501

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,070
Kulaklığınızın jak ucunda yamukluk var mı?
Daha önceden hiç kulaklık bilgisayara takılıyken jak kısmı sert bir harekete maruz kaldı mı? (Kulaklığa takıldığınızda mesela)
Jak girişine su teması olmuş olabilir mi?
Bu sorular sadece sebebini anlamamıza yardımcı olabilir. Soruların tümüne vereceğiniz cevap "hayır" ise aklıma gelen bir diğer ihtimal de bilgisayar üzerinde yanlışlıkla yazılımsal olarak sesin "mono" ayara getirilmiş olabilmesi. Bilgisayarınızda varsa kulaklık/ses uygulamasını kontrol eder misiniz? Harici bir uygulama mevcut değilse windows ses ayarlarını kontrol etmenizi öneririm. Orada da bir sorun bulamazsanız maalesef sorununuzun sebebi benden çıkmadı demektir :(

MVNLY

Asistan
Reaksiyon puanı
207
Kulaklığınızın jak ucunda yamukluk var mı?
Daha önceden hiç kulaklık bilgisayara takılıyken jak kısmı sert bir harekete maruz kaldı mı? (Kulaklığa takıldığınızda mesela)
Jak girişine su teması olmuş olabilir mi?
Bu sorular sadece sebebini anlamamıza yardımcı olabilir. Soruların tümüne vereceğiniz cevap "hayır" ise aklıma gelen bir diğer ihtimal de bilgisayar üzerinde yanlışlıkla yazılımsal olarak sesin "mono" ayara getirilmiş olabilmesi. Bilgisayarınızda varsa kulaklık/ses uygulamasını kontrol eder misiniz? Harici bir uygulama mevcut değilse windows ses ayarlarını kontrol etmenizi öneririm. Orada da bir sorun bulamazsanız maalesef sorununuzun sebebi benden çıkmadı demektir :(
Sırf bu sorun yüzünden yeni bir aux kablosu alıp denedim yine çalışmıyor yani kulaklığın ucunda sorun yok.
Birkaç kere kulklığ takıldım o yüzden sert bir harekete maruz kalmış olabilir.
Jak girişine hiçbir şekilde su teması olduğunu düşünmüyorum.
Dün gece kurcalarken bir şey farkettim kabloya sol üste doğru kuvvet uyguladığım zaman ses her iki taraftan geliyor bende bunu kablonun sağ altına ufak bir kağıt yerleştirip sol üste kuvvet uygulanmasını sağlayıp sesin her iki taraftan gelmesini sağladım. Fakat youtube dan kulaklık testi açtığımda;
Ses sadece soldan geldiğinde kulaklığın her ikisindende ses alıyorum
Ses sadece sağdan geldiğinde ikisindende çok az ses alıyorum

Bu dediğiniz gibi yazılımsal bir sorun olabilir mi acaba,yoksa sert bir hareketten dolayı mı bozulmuştur?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Genellikle bir taraftan ses gelip bir taraftan ses gelmemesi kulaklık arızasına işaret ediyor.Kabloyu arkaya taktığınızda 2 taraftan da ses geliyor mu?
Kabloyu arkadaki girişe taktığımda düzgünce çalışıyor, ayrıca telefonumdada denedim ondada düzgün çalışıyor

atkaksoy501

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,070
Dün gece kurcalarken bir şey farkettim kabloya sol üste doğru kuvvet uyguladığım zaman ses her iki taraftan geliyor
Şu kısım bana jak girişinin sert bir hareketten yamulmuş olma olasılığını düşündürdü.

Fakat youtube dan kulaklık testi açtığımda;
Ses sadece soldan geldiğinde kulaklığın her ikisindende ses alıyorum
Ses sadece sağdan geldiğinde ikisindende çok az ses alıyorum
Ancak şu kısmı çözemedim.
Bu dediğiniz gibi yazılımsal bir sorun olabilir mi acaba
Bahsettiğim uygulamaları kontrol ettiniz mi ses "mono" mu ayarlı "stereo" mu?

silindi

Profesör
Reaksiyon puanı
3,580
Şu kısım bana jak girişinin sert bir hareketten yamulmuş olma olasılığını düşündürdü.

eğer mono ayarlı olsaydı kulaklık jakınıı sol üste doğru ittirince de ses gelmezde bence,bence jak girişi fiziksel hasar almış olmalı .

atkaksoy501

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,070
eğer mono ayarlı olsaydı kulaklık jakınıı sol üste doğru ittirince de ses gelmezde bence,bence jak girişi fiziksel hasar almış olmalı .
Evet muhtemelen. Ama jakı ittirdiğinde normal olması lazım bence. Tek taraflı gelmesi gereken sesi çift taraflı vermesi garip geldi.

MVNLY

Asistan
Reaksiyon puanı
207

Windows ses karıştırıcı ayarlarından düzeyler kısmındaki denge bölümünde sağ tarafa giden ses seviyesi 0 mış... yani mono olarak kullanıyormuşum aklım almıyor her gün kontrol ederdim neden böyle oldu bilmiyorum neyse sorunumu çözdüm hepinizden allah razı olsun teşekkürler :)

atkaksoy501

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,070
Çok sevindim sorununuzun çözülmesine. Rica ederim. İyi forumlar :)

Son mesajlar