Ses birden kesiliyor

k3kin

Asistan
25 Eylül 2009
212
1
0
windows 7 ultimate kullanıyorum. düne kadar sesle ilgili bi problemim yoktu. ancak dün birdebire başlayan garip bir sorunla başım dertte. umarım yardımcı olursunuz. bilgisayarı ilk başlattığımda sesler gayet normal çalışıyor. herhangi bir video yada müzik açtığımda sesle ilgili bi sorun yok. ancak yanına bir internet sayfası yada msn yada oyun açınca tüm sesler kayboluyor. hiç bi yerden ses gelmez hale geliyor. bazen tüm herşeyi kapatıp sadece 1 video açınca sesler geri geliyor yada komple pc yi yeniden başlatınca sesler düzeliyor. ama aynı anda 2-3 program çalıştırdımmı sesler yine gidiyor. düne kadar olmayan bu sorunun sebebini çözümünü bulana dua edicem. çözüm bulunmazsa yaklaşık 2-3 saat sürecek bir format işlemine başlıcam lütfen yardımmm

Quickly

Doçent
8 Ekim 2009
773
2
0
Aynı sorunu 10 sene önce yaşadım, PIII 933 Mhz bilgisayarımda hiçbirşey yokken ses aniden giderdi ne yapsam geri gelmezdi, sesin ne zaman gideceği de hiç belli olmazdı, bazen oyun oynarken, bazen müzik dinlerken, bazen bir filmin en güzel yerinde... vs. Restartlayınca ses geri gelirdi ama aynı hatayı bir süre sonra yine verirdi. Bir iki kere servise götürdüm ama her ne hikmetse serviste öyle şeyler yapmamış (demek ki bir tek bana şımarıyordu) :)

Attığım formatların haddi hesabı yok, HDD format manyağı oldu, sırasıyla 98, me ve de en son xp kurdum ama hepsinde de aynı sorunu tekrarladı. Nasıl çözdün dersen komple kasayı bodruma atarak çözdüm :cursing: Hala da babamların bodrumda bir yerde odunların arasında duruyor zannımca. Yerine yeni bir kasa aldım ve sorunu çözdüm :)

Bence senin sorunun da donanımsal olabilir.:rolleyes:

edit: imlâ

k3kin

Asistan
25 Eylül 2009
212
1
0
ayrıca realtek oto ses testi de yapılmıyor. oto test başlatmak için basıyom simgeye ama hiç bişi olmuyor sanki basmamışım gibi.
tam bir an belirlemek gerekirse. eset online virüs scan için işleme başlayıp küçük programını indirdiğimde bu olay başladı sanırsam bu olay.

k4y4

Müdavim
Müdavim
16 Ağustos 2008
1,357
34
228
Realtek sürücüsünü silip tekrar yüklemeyi denermisin ?
Eğer yine olmazsa tercihim harici bir ses kartı alıp denemen...

gencbeyin34

Öğrenci
16 Mart 2009
77
4
8
Denetim masasında ses donanımlarında birden fazla seçenek varsa disable seçeneğini kullanarak sorunun hangisinde olduğunu anlayabilirsin belki. Sistem geri yükleme yapmayı denedin mi??

k3kin

Asistan
25 Eylül 2009
212
1
0
geri yüklemeyi deneyecem şimdi olmazsa format :S

gencbeyin34

Öğrenci
16 Mart 2009
77
4
8
Ses kartının son sürümünü indirip güncellemeyi denedin mi??
(Denetim masasında varsayıan ses donanımı mikrofon olarak ayarlı da olabilir.Bi kontrol et)

Spyware taraması yapmanı da tavsiye ederim. Antispyware

k3kin

Asistan
25 Eylül 2009
212
1
0
aynısını aldım okeranın tek fark 6.0.1.6194 değilde 6.0.1.6013 olması bu güncellemek gerekiyorr anlamına gelir sanırım. birde sistem geri yükleme yapacaktım ama geri yüklemede hiç nokta yok. yani geri gidecek bi zaman yok dolayısıyla gidemedim :S

gencbeyin34

Öğrenci
16 Mart 2009
77
4
8
Denetim masasından ve system traydeki realtek ayarlarıdan varsayılan ses donanımını kontrol ettin mi??

k3kin

Asistan
25 Eylül 2009
212
1
0
ewt varsayılanda zaten ses donanımı. zaten başta ses çıkıyor ama 3-4 program aynı anda açınca gidiyor ses yani yazılımsal bi sorun var sanki ama anlayamadım :D

mned

Doçent
9 Mart 2009
715
24
18
Sorun oluşmadan önce en son yüklediğiniz programı silin ve ses sürücüsünü güncelleyin,büyük ihtimal düzelecektir.

k3kin

Asistan
25 Eylül 2009
212
1
0
sorun oluşmadan önceki programı kaldırdım. driveri güncelledim. gerebilecek neredeyse herşeyi yaptım ama olmuyor :S
bir tek sistem geri yükleme yapamadım çünkü belli bi nokta yok hiç bi zamana geri dönemiyorum :S

mned

Doçent
9 Mart 2009
715
24
18
İExplorer eklentilerini kontrol etmekte fayda var,ayrıca sistem dosyalarında bir bozulma da olabilir sfc /scannow komutunu denemek te düşünülebilir.