SEO Uzmanı Olmak

Bu konuyu okuyanlar

ysarac

Öğrenci
Katılım
18 Kas 2018
Mesajlar
14
Reaksiyon puanı
0
Puanları
1
Trafiğinizi nasıl artıracağınızı bilmek, web sitenizi aramalarda üst sıralarda konumlandırarak daha fazla satış ve gelir elde etmek istemez misiniz? O zaman, SEO öğrenmek ve bir SEO Uzmanı olmak için gereken her şeyi öğrenmelisiniz. Unutmayın, SEO uzmanlığına sahip olmak, SEO uzmanlarının bir ayrıcalığı değildir. SEO yapmayı öğrenmek isteyen herkes kendi başına ustalaşabilir.

Neden herkes Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) konusunda bilgi sahibi olmalı?
Bir SEO uzmanı, işlerin nasıl yürüdüğünü ve bir web sitesinin sıralamasını artırmak için SEO'nun nasıl uygulanacağını bilen birisidir. SEO danışmanlığı yaparak, SEO hizmetleri sunarak ya da müşterilere proje bazında hizmet vermek suretiyle, bir meslek olarak SEO yapan kişi SEO uzmanıdır. Ancak SEO konusunda uzmanlaşmayı planlarken, SEO uzmanlığı mesleğini icra etmek zorunda olduğunuz fikrine kapılmayın. Bu konuda hizmet sunmayı planlamıyor olsanız bile, SEO becerilerinizi geliştirmenizin birçok değerli avantajı vardır.

SEO becerilerini geliştirmenin avantajları
Arama motoru optimizasyonu konusunda uzman olmayı hedeflemeniz gerektiğinin en açık nedeni, herkesin internette herhangi bir web sitesi veya benzer bir mülkle ilşkisi olması ve bu mülklerin görünürlüğünü artırmak durumunda olmasıdır. Web sitenizi arama motorları için nasıl optimize edebileceğinizi biliyorsanız, çevrimiçi para kazanmak veya başarılı bir çevrimiçi iş kurmak için arama motoru trafiğinden yararlanabilirsiniz. Hangi sektörde olursanız olun, SEO becerileriniz varsa, harici desteğe ihtiyaç olmadan işinizi büyütebilirsiniz. Bir girişimci veya blog yazarıysanız, SEO danışmanı kiralamak yerine, kendiniz SEO yapabiliyorsanız taarruf edersiniz. Vaktiniz yoksa bile, hangi SEO uzmanı ile çalışacağınız konusunda daha etkili kararlar alabilirsiniz. SEO'yu biliyorsanız, hangi danışman veya şirket ile çalışılacağına karar vermek çok daha kolaydır. SEO hizmetlerinin neler içerdiğini anlamazsanız, dış kaynak kullanmak istediğinizde web sitenizin daha iyi bir sıralama elde etmesine yardımcı olup olamayacaklarını öngörmekte zorlanabilirsiniz.. Pazarlama alanında bir yönetici iseniz SEO konusunda iyi bir anlayışa sahip olmanız, şirketinizdeki diğer pazarlama yöneticileri veya iş arkadaşlarınıza göre ekstra bir avantaj sağlayacaktır. Hiçbir işletme SEO olmadan çevrimiçi hayatta kalamaz. SEO artık isteğe bağlı bir çaba değildir. SEO önemsenmeden oluşturulan web sitelerinin, rekabetin çok yüksek olduğu çevrimiçi dünyada hayatta kalabilmelerinin imkânı yoktur. SEO'yu ve nasıl doğru kullanılacağını bilmek, web sitenizin geleceğinde büyük bir fark yaratabilir.

SEO Uzmanı Olma Süreci
Umarım, SEO becerilerini geliştirmenin yalnızca SEO uzmanları için olmadığına ikna olmuşsunuzdur.

SEO öğrenmeye başlarken ilk adım, arama motorlarının nasıl çalıştığını öğrenmektir. Birçok insan için bu zaten bildiği veya bildiğini sandığı bir şey olabilir, ancak temel kavramlarla başlamak ve daha sonra en karmaşık teorilere doğru ilerlemek gerekir. Pratik yapmadan arama motoru pazarlamasını ve dijital pazarlamayı oluşturan farklı disiplinler hakkında genel bir fikre sahip olamazsınız. İnternetteki varlığınızı güçlendirmek için SEO’dan ne bekleyeceğinizi ve birlikte kullanabileceğiniz diğer araçların ne olduğunu açık bir şekilde bilmelisiniz.

SEO sadece anahtar kelimeler ve backlinkler ile ilgili değildir. SEO'daki asıl görev, kullanıcılara iyi bir deneyim sunmak ve onlara tam olarak istediklerini vermektir. Amacınız sadece daha fazla arama motoru trafiği elde etmek olamaz, aynı zamanda bu trafiği sadık ziyaretçilere ve sonrasında müşterilere dönüştürmek durumundasınız.

SEO temel olarak 4 bileşenden oluşur.

  • Teknik SEO (Tarama ve indeksleme),
  • Site İçi SEO (Sayfa optimizasyonu)
  • Site Dışı SEO (Web sitesi tanıtımı)
  • İçerik SEO (İçeriği optimize etme)

SEO statik bir disiplin değildir. SEO kuralları ve algoritmaları her zaman değişir. Google, yıllık sıralama algoritmalarında 250'den fazla değişiklik yapmaktadır. SEO uzmanlarının bu değişiklikleri bilmesi ve çalışmalarını buna göre ayarlaması gerekir. Bu nedenle SEO konusunda otorite sayılabilecek, Moz, SEJ, SemRush gibi blogları, Google'ın yaptığı açıklamaları günlük takip etmek önemlidir.

SEO teorik başlar ama çoğunlukla pratiktir. Stratejierinizi geliştirmek için rakip web siteleri incelerken veya deneyimleyerek elde ettiğiniz, web sitenize uygulayabileceğiniz eylemlerin bir listesi olmalıdır. Rakip bir web sitesinin stratejisinin sizin için en iyi çözüm olmayabileceğini de aklınızda bulundurun. SEO teroride kalmamalıdır, bizzat uygulayarak elde edeceğiniz sonuçlar sizin için en değerlileri olacaktır.

Öğrenmenin en iyi yolunun öğretmek oldunu duymuşsunuzdur. Bu SEO için de geçerlidir. Ben SEO makaleri yazarak çok şey öğrendim ve bildiklerimi pekiştirmemi sağladı. Bir blog açarak öğrendiklerinizi paylaşabilirsiniz. Diğer insanlara yardım ederek öğrenmek her açıdan harika bir deneyimdir.

SEO'nun zaman alan bir çaba olduğunu duymuşsunuzdur, ancak buna inanmanız zaman alabilr. SEO trafiğinizi artırmanın en hızlı yolu değildir, ancak en kesin ve en verimli yoludur. Yaptığınız optimizasyonların başarısını ölçmek için kendinize zaman tanımalısınız. Sıralamanızı ve traiğinizi iyi takip edin, yeteri kadar bekledikten sonra kararlar alın.

Her konu da olduğu gibi SEO uzmanı olma yolunda da bir takım zorluklarla karşılaşacaksınız. Hayal kırıklığına uğrayacak, sinirlenecek ve pes etmeye çok yaklaşacaksınız. Bunlar normal, her işte, herkesin başına gelir. Yaptığınız işin doğruluğunu ölçmek isterseniz kendinize karşı dürüst olun ve duygularınıza güvenin. İnsanlara gerçekten bir değer sunup sunamadığınızı tartın. SEO benim gözümde sadece bir alışveriştir. Birşey verir ve birşey alırsınız. İnsanlara iyi şeyler sunun, karşılığı er veya geç mutlaka gelir. Başarılı insanların hikayelerini okursanız, bi zamanlar bugün oldukları gibi olmadıklarını görebilirsiniz. Bu gün iyi bir konumda olmaları asla tesadüf olamaz, çalışkanlığın, günlerce süren test ve okumaların sonucudur.

Bir web sitesi veya çevrimiçi işletme ile ilgisi olan herkes SEO uzmanı olmalıdır. Pazarlama yöneticileri, geliştiriciler, web yöneticileri, web tasarımcıları, sosyal medya yöneticileri, Adwords uzmanları ve ilgili görevlerde SEO becerisi şarttır. SEO, tüm dijital pazarlama kampanyalarının temelini oluşturmaktadır. SEO prensipleri sadece arama motorlarında mümkün olan azami sıralamayı garanti etmez, web sitesilerine birçok yolla fayda sağlayabilir. SEO uzmanlığı, kişisel becerilerinize yapabileceğiniz en iyi yatırımlardan biridir.

Ziyaretçiniz bol olsun.
Yılmaz Saraç
SEO Uzmanı, 2019, Bursa
 

Son mesajlar

Üst