Soru Senaristliğin önü açık mı?

Roy Ackerman

Asistan
Reaksiyon puanı
157
Yeteneğim ve ilgim var. Senaristlik, yönetmenlik, yazarlık gibi türlü türlü alanlar ile ilgileniyorum ama bu yapay zeka ve gelişen dünya yüzünden senaristlik gibi mesleklerin önü açık mı bunu düşünüp duruyorum, ne düşünüyorsunuz? Dünya geliştikçe film, dizi fikirleri katlanarak artacaktır tabii ama yapay zekayı mı tercih ederler yoksa parayla bir senaristten senaryo almayı mı bilmiyorum.

drjacob

Profesör
Reaksiyon puanı
700
evet fazlasıyla

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Değil. İlgili sektörde en az kıymet gören iş alanı. Tabii ilginizi çekiyorsa bu sizi soğutmamalı.

Roy Ackerman

Asistan
Reaksiyon puanı
157
Hocam biri önü çok açık diyor diğeri değil diyor, kafam çok karıştı.

vedat_1966

Asistan
Reaksiyon puanı
79
Yeteneği ve azmi olupta başarısız olanı görmedim. Elbette zorluklar olacak. Siz çalışın gerisi gelir.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Hocam biri önü çok açık diyor diğeri değil diyor, kafam çok karıştı.
Bundan birkaç sene önce mesleği dizilerde filmlerde figüranlar olan bir arkadaşla konuşmuştum. Adam herkül gibi, dizilerde bize yakışıklı adam diye satılanları cebinden çıkarır ama dümdüz figüran işte. Abi dedim oyunculuğun mu kötü, ama dizilerde ve oynayan adamların oyunculuğu da süper değil. Yok dedi iyi, e dedim olay ne? Bana dizi film sektörünün ne kadar sakat geliştiğinden, eş dost akraba ilişkileriyle yürüdüğünden ve oyunculuk teklifi aldığını fakat karşılığında haysiyetini kaybedecek şeyler yapması gerektiğinden bahsetti.

O an bu sektörün ne raddede karanlık olduğunu sezdim. İşin komiği benim de yolum düştü figüranlık kısmına, öyle abuk subuk şartlara katlanmak zorundasınız ki bir günlük verecekleri para sonrası on gün yataktan çıkmamanız gerekir. Üstelik gösterdikleri muamele köpekten beter.

Neyse, bizim herküle senaristliği sordum. Benim de kurgu yazarlığına hevesim vardır epey. Yayınevlerinin peşinden az koşmamışımdır da beceremedim. Herkül bana senaristliğin en kıymetsiz alan olduğunu ve neredeyse senaryo olmadan filmlerin dizilerin çekildiğini söyledi. Türkiye'de böyle. Senaryo için ya çok duyulmuş isimleri istiyorlar ya da eline asgari ücret etmeyen paralar veriyorlar.

Senaristlik bu koşullarda meslek olamaz ama devir devran belki değişir. İnsanın böyle şeylere hevesi varsa kesinlikle bırakmamalı ancak "önü açık mı" sorusunun cevabı ne yazık ki "Kesinlikle hayır"

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Senarist ile oyuncu farklı şeyler. Senarist senaryo yazar. Başka bir şey yopmaz.

Roy Ackerman

Asistan
Reaksiyon puanı
157
Bundan birkaç sene önce mesleği dizilerde filmlerde figüranlar olan bir arkadaşla konuşmuştum. Adam herkül gibi, dizilerde bize yakışıklı adam diye satılanları cebinden çıkarır ama dümdüz figüran işte. Abi dedim oyunculuğun mu kötü, ama dizilerde ve oynayan adamların oyunculuğu da süper değil. Yok dedi iyi, e dedim olay ne? Bana dizi film sektörünün ne kadar sakat geliştiğinden, eş dost akraba ilişkileriyle yürüdüğünden ve oyunculuk teklifi aldığını fakat karşılığında haysiyetini kaybedecek şeyler yapması gerektiğinden bahsetti.

O an bu sektörün ne raddede karanlık olduğunu sezdim. İşin komiği benim de yolum düştü figüranlık kısmına, öyle abuk subuk şartlara katlanmak zorundasınız ki bir günlük verecekleri para sonrası on gün yataktan çıkmamanız gerekir. Üstelik gösterdikleri muamele köpekten beter.

Neyse, bizim herküle senaristliği sordum. Benim de kurgu yazarlığına hevesim vardır epey. Yayınevlerinin peşinden az koşmamışımdır da beceremedim. Herkül bana senaristliğin en kıymetsiz alan olduğunu ve neredeyse senaryo olmadan filmlerin dizilerin çekildiğini söyledi. Türkiye'de böyle. Senaryo için ya çok duyulmuş isimleri istiyorlar ya da eline asgari ücret etmeyen paralar veriyorlar.

Senaristlik bu koşullarda meslek olamaz ama devir devran belki değişir. İnsanın böyle şeylere hevesi varsa kesinlikle bırakmamalı ancak "önü açık mı" sorusunun cevabı ne yazık ki "Kesinlikle hayır"
Bence bir insan yaptığı şeyde fark yaratabiliyorsa her türlü başarılı olur diye düşünüyorum. Ülkemizde dizi film sektörü berbat Herkül arkadaşınızın dediği gibi senaryosuz yazılıyor çoğu şey bunun sebebi Halkın bu tarz şeyleri izlemesi. Ben çok güzel bir senaryo yazıp bunu doğru pazarlayabilirsem doğru kişilere, tek filmle bile köşeyi dönme şansım olur. Sadece adımlarımı doğru atmam gerekiyor, zaten sadece Türkiye çaplı çalışmak istemiyorum, global tabanlı şeyler yapmayı düşünüyorum.