Selena Gomez Böbrek Nakli Oldu! Lupus Hastalığı Nedir?

by efsane

Rektör
Emektar
10 Aralık 2008
14,680
2,135
293
640xauto-1-640x360.jpg


Selena Gomez lupus hastalığı nedeniyle böbrek nakli oldu. Selena Gomez The Revival adını verdiği dünya turnesini iptal edip ortadan kaybolmuştu. Selena Gomez bugüne kadar sır gibi sakladığı bir gerçeği ve neden ortadan kaybolduğunu sosyal medya sayfasında yaptığı bir paylaşımla açıkladı. Selena Gomez Lupus hastası idi ve bu nedenle iflas eden böbrekleri için böbrek nakli olması gerekiyordu. Peki Lupus hastalığı nedir?

LUPUS HASTALIĞI NEDİR?

Amerikalı oyuncu ve şarkıcı Selena Gomez'in lupus hastalığı nedeniyle böbrek nakli olduğu ortaya çıktı. 25 yaşındaki Gomez, uzun süredir tedavi gördüğü Lupus hastalığı nedeniyle böbreklerinin çalışmaz hale geldiğini ve böbrek nakline gereksinim duyduğunu açıkladı. Genç yıldız Instagram sayfasında hastane yatağında çekilen bir fotoğrafını paylaşıp geçirdiği böbrek naklinin hikayesini anlattı. Selena Gomez'e böbreğini veren kişi ise en yakın arkadaşıydı.

Lupus hastalığı, bağışıklık sisteminin bozulması ile meydana gelen bir rahatsızlık. Eklem ağrılarıyla birlikte yön bulan bu hastalık 20-40 yaş arası kadınlarda sıkça görülüyor. Yapılan araştırmalar Lupus hastalığına yakalananların %80’inin kadın olduğunu ortaya koyuyor. Bu hastalığın temel nedeni ya da nelerin bu hastalığa sebep olduğu ise henüz net olarak bilinmiyor. Lupus hastalığı tedavi edilmezse kalpte ve böbrekte iltihaplar oluşturarak ölüme neden olabiliyor. Lupus hastalığının en büyük etkisi böbrekler üzerinde görülüyor.

Lupusun Belirtileri Nelerdir? Nasıl Teşhis Edilir?

Lupusu teşhis etmek zor olabilir. Çoğu kez lupusa özgü olmayan ateş, halsizlik, kilo kaybı, saç dökülmesi, karın ağrısı, kansızlık, el ve ayak eklemlerinde ağrı, bazen gebelik kayıpları gibi çok geniş yelpazede ve farklı yakınmalar vardır.

Döküntüler-burundan yanaklara doğru yayılan kelebek tarzında cilt döküntüsünün olması (malar raş), güneş ışığı ile ciltte döküntü (fotosensitivite), diskoid döküntü, yaygın eritemli cilt döküntüleri,

Raynoud fenomeni (soğuk veya stres altında el ve ayak parmakları gibi vücudun uç noktalarında gelişen solukluk, morarma ve sonra kızarmayla giden bir damarsal bozukluk durumu),

Ağız içinde yaralar,

Artritler; özellikle küçük eklemlerde sabah tutukluğu ve eklemlerde ağrı, şişme veya artropati (Jacood artropatisi),

Akciğer ve kalp zarında inflamasyona bağlı sıvı artışı (plörezi, perikardit); nefes alıp vermekle veya devamlılık gösteren göğüs ağrısı.

Böbrek; idrarda kan veya protein bulunması veya böbrek fonksiyonunda bozukluk, ödem gelişmesi.

Nörolojik problemler; nöbet, inme (felç) veya psikoz gibi.

Anormal kan testleri: kan hücrelerinde azalma (eritrosit, trombosit, lökosit, lenfosit), anti-nükleer antikor (ANA) pozitifliği, anti-dsDNA, anti-Sm, anti-fosfolipid antikor veya yalancı sifiliz testi pozitifliği
 
Üst