Haber Seçim Güvenliği için Parmak Boyama geri gelsin!

Leon Dayı

Profesör
Reaksiyon puanı
1,597
Seçim Güvenliği için Parmak Boyama geri gelsin diyorsan aşağıdaki linkten imzala ve paylaş!

Parmak Boyama nedir?

Seçimlerde oy kullanan vatandaşların parmağına bu boyadan damlatılıyor. Bu şekilde aynı kişinin ikinci defa oy kullanmasının önüne geçilebiliyor. Geçmiş seçimlerde Türkiye’de de sık sık uygulanan bir sistemden 2009 yerel seçimlerinden sonra vazgeçilmiş ve bir daha uygulanmamıştır.

Seçimlerde Parmak Boyama neden kullanılır?

Seçimlerde hile yapıldığı, sandıklarda oy çalındığı, listelerde usulsüzlükler olduğu vb. türlü iddia ve söylentiler neredeyse her seçimde kafaları bulandırmaktadır. Parmak boyaları seçimlerde bir seçmenin oy kullandığın kanıtı olarak kullanılmaktadır. T.C kimlik numarası ile yapılan adrese dayalı sistem sayesinde bir kişinin ancak bir oy kullanabilmesini sağlamak ve mükerrer oy kullanılmasına karşın engel olmaktır.

Seçim Güvenliği için Parmak Boyama geri gelsin!

Leon Dayı

Profesör
Reaksiyon puanı
1,597
Ben karşıyım parmağımı niye boyatayım gitmem bile öyle olursa oy vermeye.
Size katılmıyorum ''Seçimlerde Parmak Boyama neden kullanılır?'' kısmındakileri tekrar yaşamak istemiyorsak gelmelidir. Diyelim ki ''ben AKP'liyim ve AKP'nin seçimi kazanması için 2. kez oy vermeye gittim ve kimse 2. kez geldiğimi anlamadı'' bu sizce adil mi? Sadece benim değil de bir çok kişinin yaptığını düşünürsek tabi ki değil.

AMC

Profesör
Reaksiyon puanı
772
Size katılmıyorum ''Seçimlerde Parmak Boyama neden kullanılır?'' kısmındakileri tekrar yaşamak istemiyorsak gelmelidir. Diyelim ki ''ben AKP'liyim ve AKP'nin seçimi kazanması için 2. kez oy vermeye gittim ve kimse 2. kez geldiğimi anlamadı'' bu sizce adil mi? Sadece benim değil de bir çok kişinin yaptığını düşünürsek tabi ki değil.
Valla denetlesinler görevliler oluyor kapıda 2023 yılında ben titiz adamım elimdeki lekeyle uğraşamam sırf o yüzden bile zahmet edip oy vermeye gitmem tabi tercih meselesi oturur evimde sigaramı içerim öyle bir şey olursada :D

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
Yaa muhalefet şu tarz saçma sapan modlara girmekten ne zaman vaz geçecek. Hangi çağdayız.

Abicim siz hiç mi oy kullanmadınız ? Bir sandıkta zaten max 250-300 kişi oy kullanabiliyor ve onlarda aynı sokak mahalle insanları. Ve herkes kimlik verip oy kullanıyor ve çıkarken imza atıyor. Her sandığın başında en az 5 resmi her patinin görevlisi oluyor + partililer meraktan gelenler flan. Ayrıca Kat görevlisi sorumlular oluyor. Ayrıca komple bina sorumlusu oluyor ve kapıda polisler oluyor. Orada aynı kişinin birden çok oy kullandığını göremiyecek seviyede olanlar varsa partiler görevlendirmesin zaten öylesini...

Birinin birden çok oy kullanmak için farklı okullarda olsa gerek yeni kimlikler çıkarmalı yeni kimlik kartının klonlarını yapmalı tek tek yaptığı sahte kimliğinde hangi okulda olduğuınu bilmeli flan teker teker gidecekte oy kullnacakta seçimi değiştirecek buna İNANIYOR MUSUNUZ gerçekten ?

60 milyon kişi oy kullanacak. Yani yüzde 1 fark olsa 600 bin oy demek. Seçim yüzde 52'ye 48 bitse arada 1.2 milyon oy farkı olacak demek.

Not: Ayrıca sandıkta kimin yerine oy kullnacak bu adan ? Gerçek kimlik sahibi ne olacak ! Havadan oy mu yağyacak sanıyorsunuz.

Leon Dayı

Profesör
Reaksiyon puanı
1,597
Valla denetlesinler görevliler oluyor kapıda 2023 yılında ben titiz adamım elimdeki lekeyle uğraşamam sırf o yüzden bile zahmet edip oy vermeye gitmem tabi tercih meselesi oturur evimde sigaramı içerim öyle bir şey olursada :D
Burası AKP Cumhuriyeti burada her şey olur önceden önlem almak ne zaman kötü bir şey oldu. Parmak Boyaması gelsin istemiyorsunuz çünkü gelirse AKP seçimde hile yapamaz diye değil mi?

Sizin oyunuza ihtiyacımız yok, bizim arkamızda milyonlar var. Siz evinizde sigara içerken bizler sandığımıza, oyumuza ve irademize sahip çıkacağız.

Bizler Mustafa Kemal Atatürk'ün gençleriyiz. Ülkeyi bizlere bıraktı bizde sonuna kadar ülkemize sahip çıkacağız.

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
Parmak boyası 2009 dan beri yok !

Ve 10 seçimdir parmak boyası yok. Muhalefet 1 tane seçime bile itiraz etmemiş siz neyin kafasını yaşıyorsunuz halen daha ? Muhalif partiler kendileri bile oy çalındı veya fazla oy kullandıldı demiyor iken siz neyin itirazındasınız ?

Not: Benim gördüğüm muhalefet şimdiden seçimi kaybedeceğini anladı bahaneler arama moduna geçmiş bile. Yok Muharrem İnce oyları böldü diyecekler o tutmazsa parmak boyası gelmedi oyları çaldılar derler. Oda tutmazsa YSK yanlış yaptı Erdoğan aday olamazdı derler...

Off off şu ülke kaliteli muhalefet göremiyecek mi !!!

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
Parmak boyası isteyeceği kadar muhalefet sandıklara gözlemci koysa ve oyuna sahip çıksa yetecek...

Denizlide koca CHP il örgütü sandık görevlisi listelerini vermeyi unutmuşlar olaya bak.

Koca İl içersinde 710 sandıkta CHP gözlemcisi olmayacakmış.

Yahya Furkan

contravolta
İçerik Editörü
Reaksiyon puanı
2,596
Burası AKP Cumhuriyeti burada her şey olur önceden önlem almak ne zaman kötü bir şey oldu. Parmak Boyaması gelsin istemiyorsunuz çünkü gelirse AKP seçimde hile yapamaz diye değil mi?

Sizin oyunuza ihtiyacımız yok, bizim arkamızda milyonlar var. Siz evinizde sigara içerken bizler sandığımıza, oyumuza ve irademize sahip çıkacağız.

Bizler Mustafa Kemal Atatürk'ün gençleriyiz. Ülkeyi bizlere bıraktı bizde sonuna kadar ülkemize sahip çıkacağız.
Akp aleyhine konuşmak için saçmalamayın Allah aşkına. Adam akp ile alakalı bir şey dememiş direkt kafana göre yargılıyorsun. İnsanlara böyle ithamlarda bulunma.

Yahu seçimlerde birinin 2 defa oy kullanması farkedilmeyecek bir şey değil. Yapılamaz. Yukarıda OzkanK açıklamış zaten. Tek alınabilir güvenlik önlemi parmak boyası mı? Titizi var takıntılısı var.

Ayrıca oy kullanır veya kullanmaz sana ne? Adamın fikri, düşüncesi farklıdır oy atmaya gitmez seni ilgilendiren şey ne? Seni tribe sokan ne? En ufak tartışmada insanlarla ileri geri konuşmak havalara girmek moda mı oldu?

ChaosBoost

Profesör
Reaksiyon puanı
696
Parmak boyası isteyeceği kadar muhalefet sandıklara gözlemci koysa ve oyuna sahip çıksa yetecek...

Denizlide koca CHP il örgütü sandık görevlisi listelerini vermeyi unutmuşlar olaya bak.

Koca İl içersinde 710 sandıkta CHP gözlemcisi olmayacakmış.

710 sandıkta millet ittifakından başka iyi parti, deva vb olacağı için sıkıntı yok o konuda.

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
710 sandıkta millet ittifakından başka iyi parti, deva vb olacağı için sıkıntı yok o konuda.

Deva - Gelecek - Saadet DP flan CHP listelerinden girdi seçime haberin yok galiba ! İYİ partide 9-10 ilde aday çıkarmadı. Bakmak lazım Denizlide aday çıkardılarsa sandık başında görevli olabilirler. Ama çıkarmadılarsa onlarda olamaz.

HDP'de seçime YeşilSol ile girdiklerine onlarda resmi sandık görevlisi bulunduramıyor.

Not: Ama mesele o değil. Orada onlarca insan oluyor zaten o bakmasa diğeri bakar. Lakin ülke yönetmeye talip olup bunu bile becerememek sıkıntı... Kos koca İl örgütü neyi nasıl teslim edeceğini son gün ne zaman son saat kaç bilmiyorsa vay halimize.