Sebebi Bilinmeyen Donma Ve Kitlenme Sorunu

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Arkadaşlar 1-2 haftadır sorunun kaynağını bulamadığın donma ve kitlenme sorunları meydana gelmeye başladı işlemci kullanıma baktığımda normal gözüküyor 2 kerede format attım bu sorun için ama yinede çözülmedi kitlenme sorunu bazen 1 dakika'ya kadar sürdüğü oluyor.:closedeyes:

EXPERT21

Asistan
Reaksiyon puanı
2
dostum başıma çok geldi bu sorunlar .. ddr2 veya ddr3 farklı bir ram ile deniyceksın ... başka anlıyamazsın ( kullandığın ram göre )

Sword.q

Profesör
Reaksiyon puanı
25
bilgisayarın markası ne ilmiyorum ama biosta diagnostics varsa çalıştır yoksa ram diagnostics yazılımlarını dene muhtemel ram değilse power yüzündendir. birde bak bakalım power kasaya kaçak yapıyormu tüm sistem kökten yanmasın sonra.

technomind

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
74
Bilgisayarında donma vede hızlanmada bir sorun oldugunu hissediyorsan sana başlıca tavsiyeler sunacağım, öncelikle pc ye format attığını söylemişsin ancak daha sonrasında yine aynı sorunların devam etmesi başlıca nedenlere sebep olabilir..

İlk olarak Nod32 ile yada kaspersky ile PC ni sağlam bir halde taratmanı tavsiye ederim, sonrasında taratmada birşey çıkmaz ise işlemcinin macununu kontrol et.
Macunda problem yok normal ise, daha sonrasında ramlerindeki problemler göz ardı edilemez durumda oluyor...

Ramleri tek tek kontrol etmende fayda var, soket girişlerinide kontrol edersen daha sağlam bir durum olabilir....

Bunlarda da problem yok ise sonradan takmış olduğun donanımları kontrol etmen güzel olur..

Aklıma gelenler bunlar

Kolay gelsin.

Mirack1907

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
57
Ssd kullandığın makine bu problemi yapıyorsa driver kaynaklı problem olabilir.

freewill

Dekan
Reaksiyon puanı
61
spy benim hatırladığım kadarıyla ssd disk kullanıyor ve windows xp kullanmaya çalışıyordu sanırım trim hizmeti çalışmadığı için yığılma oluşuyor ssd de olmazsa komut satırına " fsutil behavior query disabledeletenotify" yazsın bi kontrol etsin bakalım " 0 " çıkıyorsa başka bir sorun var demektir. Ahci sürücüleriyle ilgili bir sıkıntıda olabilir.

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
spy benim hatırladığım kadarıyla ssd disk kullanıyor ve windows xp kullanmaya çalışıyordu sanırım trim hizmeti çalışmadığı için yığılma oluşuyor ssd de olmazsa komut satırına " fsutil behavior query disabledeletenotify" yazsın bi kontrol etsin bakalım " 0 " çıkıyorsa başka bir sorun var demektir. Ahci sürücüleriyle ilgili bir sıkıntıda olabilir.

Evet ssd kullanıyorum eski harddisk takılıykende kitleniyordu arkadaşlar Bu arada pc değil laptop kullanıyorum..:)

freewill

Dekan
Reaksiyon puanı
61
valla spy bence 7 ye geç adam gibi bi tek 7 de stabil çalışıyor haberin olsun. Ben kendi ssd me xp kurdum berbat bir performans aldım :( büyük bir ihtimal trim de sıkıntı var tabi donma varsa cihaz kilitleniyorsa başka nedenlerde olabilir.

Mirack1907

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
57
Xp de HDD içinde gerekli driver eklemen gerekiyor. Xp cdsine nlite programı ile gerekli dll dosyalarını eklemen lazım.

Benim netbook win7 ile geldi xp yükledim sürekli donma ve mavi ekran hataları aldım. Nlite ile sata driver eklediğimde hiç bir problem kalmadı. Aynı sorun olabilir.

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
valla spy bence 7 ye geç adam gibi bi tek 7 de stabil çalışıyor haberin olsun. Ben kendi ssd me xp kurdum berbat bir performans aldım :( büyük bir ihtimal trim de sıkıntı var tabi donma varsa cihaz kilitleniyorsa başka nedenlerde olabilir.

Performans'da sorun yokta 5-10 saniyede bir kitlenmese güzel olacak :)

Bide bu ışık hep yanıyor genellikle :(

mila12

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
255
Makinanın köşelerine bastırdığın zaman kilitlenme geçiyormu.

Sağ ve sol köşeye. Lcd nin oralara biraz bastır.

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Makinanın köşelerine bastırdığın zaman kilitlenme geçiyormu.

Sağ ve sol köşeye. Lcd nin oralara biraz bastır.

Hayır geçmiyor bastırma ile olacağınıda sanmıyorum zaten :D

Kitlendiği zaman kum saati çıkıyor farenin imlecinde bide..:)

freewill

Dekan
Reaksiyon puanı
61
bence sen o külüstürü sat adam gibi masaüstü topla :D ben öyle yaptım memnunum :D

IThelp

Profesör
Reaksiyon puanı
19
[h=2][/h] [h=2]Bilgisayarınızı donduran En İyi Beş Neden

Windows Kayıt Defteri bozuk.
Sürücüler, bozuk veya eskimiş .
Bilgisayar, bir virüs veya kötü amaçlı yazılım bulaşmış olabilir .
Sabit sürücü veya dosya sistemi hataları.
Bilgisayar kötü bir konumda.
[/h]
bu sornunları gidermek icin yapılması gereken işlemler

1 iyi bir kayıt defteri temizliyicisi ve birleştiricisi
2 iyi bir disk birleştiricisi
3 Sistemine uyumlu driverler yüklenmesi örnek:driver güncelleme programlarıyla coğu zamanla güncelleştiriyoruz ve yüklüyoruz sistemize uyumlu gözüksede ve yüklensede bunlar sorun yaratabiliyor yavaş yavaş o yüzden sistemizin ana websitesinden driver indirme

4.malware ve trojen temizliyicisi ve combofix le taramanı önerim güvenlik mod da diskinde Bad sektörler olabilir

5 ekran kartı ısısını kontrol etmeni tavsiye edebilirim ekran kartını driver son sürümü yüklüyse sana önerim bir eskisini yükle derim

donanım sal bir sorunun olduğunu sanmıyorum cok az olsada donanımsal bir sorun işlemci sıcıklığı

ram slotlarını temizle

toz cok cok önemlidir

sana son tavsiyem

laptop açman gerekiyor işlemci soğutusunu temizlemen gerekiyor hava akım borusunda havayı dışarı veren süzgeç de kirlilik tıkınması oluyor bu her laptop oluyor kir orda bir pamuk katmanıgibi birikiyor buda işlemciye den gelen sıcak havayı etkiliyor doğal olarakda hem fanın düzgün calışmıyor hemde işlemcinin yetirince soğumuyor sıcak hava anakart üzerinde ısınma meydana gelebiliyor

örnek resim fan soğutucu

acer9300notebookfan.gif
gümüş olan kirden tıkınmıştır hava akımı yetirince olmuyor onu söküp tazikli suyla temizleye bilirsin dikkat etmen gereken bakır boruları icine su kacırtma ve kurumaya bırak faydasını göreceksin

--- Mesaj Güncellendi ---

şişli oturuyorum osmanbey yakınım yakınsan getir adam yapayım o pc ni spybot :)

mila12

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
255
Hayır geçmiyor bastırma ile olacağınıda sanmıyorum zaten :D

Kitlendiği zaman kum saati çıkıyor farenin imlecinde bide..:)

Onu şunun için yazdım bazı notebooklarda o köşelerde m.board çatlıyor ve donma yapıyor. Bastırınca düzeliyor :D

sefircan

Asistan
Reaksiyon puanı
0
kaspersky 2012 eğer virüsle alakalı bi durum ise bu antivirüs işini görecek,,

kayıt defteri düzeltme,disk birleştirme,bozuk dosya yolları, vb problemler için advanted system 5 care eminim düzeltecektir . ( derin bakım )

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Bilgisayarınızı donduran En İyi Beş Neden

Windows Kayıt Defteri bozuk.
Sürücüler, bozuk veya eskimiş .
Bilgisayar, bir virüs veya kötü amaçlı yazılım bulaşmış olabilir .
Sabit sürücü veya dosya sistemi hataları.
Bilgisayar kötü bir konumda.

bu sornunları gidermek icin yapılması gereken işlemler

1 iyi bir kayıt defteri temizliyicisi ve birleştiricisi
2 iyi bir disk birleştiricisi
3 Sistemine uyumlu driverler yüklenmesi örnek:driver güncelleme programlarıyla coğu zamanla güncelleştiriyoruz ve yüklüyoruz sistemize uyumlu gözüksede ve yüklensede bunlar sorun yaratabiliyor yavaş yavaş o yüzden sistemizin ana websitesinden driver indirme

4.malware ve trojen temizliyicisi ve combofix le taramanı önerim güvenlik mod da diskinde Bad sektörler olabilir

5 ekran kartı ısısını kontrol etmeni tavsiye edebilirim ekran kartını driver son sürümü yüklüyse sana önerim bir eskisini yükle derim

donanım sal bir sorunun olduğunu sanmıyorum cok az olsada donanımsal bir sorun işlemci sıcıklığı

ram slotlarını temizle

toz cok cok önemlidir

sana son tavsiyem

laptop açman gerekiyor işlemci soğutusunu temizlemen gerekiyor hava akım borusunda havayı dışarı veren süzgeç de kirlilik tıkınması oluyor bu her laptop oluyor kir orda bir pamuk katmanıgibi birikiyor buda işlemciye den gelen sıcak havayı etkiliyor doğal olarakda hem fanın düzgün calışmıyor hemde işlemcinin yetirince soğumuyor sıcak hava anakart üzerinde ısınma meydana gelebiliyor

örnek resim fan soğutucu

acer9300notebookfan.gif
gümüş olan kirden tıkınmıştır hava akımı yetirince olmuyor onu söküp tazikli suyla temizleye bilirsin dikkat etmen gereken bakır boruları icine su kacırtma ve kurumaya bırak faydasını göreceksin

--- Mesaj Güncellendi ---

şişli oturuyorum osmanbey yakınım yakınsan getir adam yapayım o pc ni spybot :)

Bide şu temizlik işlerini yapayım bakalım pek toz çıkacağını zannetmiyorum ama :)

blazedanger35

Doçent
Reaksiyon puanı
3
usb ile bir live linux dağıtımıyla bilgisayarı dene bakalım , internete gir video izle takılıyor mu ?
donanımsal bir sorun yoksa , xp yi terketme zamanın gelmiştir bence :)

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Fanı temizledim pek toz çıkmadı ramleri söktüm temizledim taktım donma ve kitlenme biraz daha azaldı sanırım yada psikolojik olabilir..:D

yildiz61

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Bu donma bendede olmustu bendeki desktop tamamen duruyordu maus v.s hic birsey yapamiyordum taskmanager de falan filan hic birsey calismiyordu reset atiyordum mecburen..Masa üstü pc de ama Guc kaynagi ve anakarti degistiler bende sorun gitti tabiki sendeki olay farkli olabilir ama yazmak istedim..

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Yenisi verselermiş bari ne var ne yok değiştirmişler :D

dijital3x

Asistan
Reaksiyon puanı
0
1. olarak ram olayını kontrol etmenizi öneririm
2. olarak kullanmış oldugunuz bir programdan kaynaklı olabilir BAŞLAT>ÇALIŞTIR> msconfig komutunu girerek başlangıc altındaki sekmedeki programların cek işaretini kaldırıp test etmenizi öneririm.
3. olarak fazla ısınmadan dolayı yapar notebook kullandıgınızı belirtmissiniz bu yuzden belli bir sure notebook alt tarafını yukseltecek sekilde kullanarak test edebilirsiniz.

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
1. olarak ram olayını kontrol etmenizi öneririm
2. olarak kullanmış oldugunuz bir programdan kaynaklı olabilir BAŞLAT>ÇALIŞTIR> msconfig komutunu girerek başlangıc altındaki sekmedeki programların cek işaretini kaldırıp test etmenizi öneririm.
3. olarak fazla ısınmadan dolayı yapar notebook kullandıgınızı belirtmissiniz bu yuzden belli bir sure notebook alt tarafını yukseltecek sekilde kullanarak test edebilirsiniz.

Hepsini yaptım ama sonuç aynı dünde kasperky ile tarattım virüs bile bulamadı of of .:)