SDN'den Çanta Ödüllü Yarışma! (Sona Erdi)

Bu konuyu okuyanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

azad6565

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Telefon ve bilgisayarla senkronize şekilde çalışan bi çanta yapardım. Ve kendi enerjisini kendisi üreten bi çanta misal bataryası olacak güneşten aldığı enerji ile şarj olacak ve telefonu pc yi çantadan Şarj edebileceZ. Bluetooth ile senkronize çalıştığı için önceden çantada bulunacakları telefona kaydederiz. Evden çıkarken unuttuğumuz bişey olursa çanta bunları algiladigi için unuttuğumuz eşya yi telefonla bize bildirecek ve telefon ekranında cantamizda hangi bölümde neyin oldugunu gorebilelim. Ayrıca çantada bulanan akıllı bir işletim sistemi sayesinde kalp hızı tansiyon gibi sağlıkla ilgili bilgileri telefonumda görebiliriz. Ayrıca gps ile çanta kayboldugunda kolayca bulabilecez. Son olarak sudan hiç etkilenmeyen ve kiri tozu tutmayan cantamiz başkaları karistirmasin diye sadece bizim parmak izimiz yada şifre ile açılan bölüme sahip

Deniz Deniz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar merhaba,

Yaratıcılığınızı konuşturacağınız, güzel fikirler beklediğimiz yarışmamız başlıyor.

Yarışma sorumuz şu :
Teknolojik bir çanta tasarlamanız gerekseydi, sizi hayatta tutacak ne gibi bir özelliği olmasını isterdiniz?

Nasıl Kazanırım, Ne Kazanırım? :
Sorduğumuz soruya en yaratıcı cevabı veren 2 üyemiz BuzyBag' den yiyecek ve içeceklerinizi 10 saat boyunca taze ve soğuk tutan harika bir çanta kazanacak. Yanıtlar bu başlık altında toplanacak.

Yarışmamız başladı ! Herkese bol şans.

224292.jpg

YAVUZ ÇELİK

Asistan
Reaksiyon puanı
20
Çantada ufak bir güneş paneli veya güneş pili ile USB giriş yeri ve GPRS özelliğinin etkili kılınması faydalı bir özellik olacaktır.Bu özellikle kişi bulunduğu yerin kolayca bulunması ve kurtulması faydalı olacağını düşünüyorum. Ayrıyeten çanta suya toza her türlü hava şartlarına tabiki dayanıklı olması lazım. Teknolojik olarak çok daha ilerisi olmadığı için en mantıklısı bu geldi.Kimi çanta değil bavulda USB özelliği olsada çantada denk gelmedim bu arada.
Diğer özelliklere gelecek olursak ;Çanta özel bir kaplamadan olmalı yani içine koyduğumuz ağırlığı elimizde veya sırtımızda taşıdığımız zaman hissetmemiz lazım.
Son olarak çantanın küçültebildiği kadar yani kısaca cep çanta olmasa da bir kitap kadar küçülmesini isterdim önceliğim bu olurdu.Kendisi küçük ama içine dolu dolu malzeme alınabilsin.Bu malzemelerden kastım insana her zaman lazım olacak bıçak çakmak su şişesi vb gibi ufak ama önemli hayati ihtiyaçların olması gibi.

Toxifera

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Kendiliginden vakumlu bolumleri olsun tek tusla vakumlanabilsin(kiyafet vs için).Su canlilar için çok gerekli oldugu icin cantanin ici iki parca plastikten yapilabilir(kumas yerine saglikli bir plastik) boylece cantanin benzin deposu gibi bi yerinden su konabilir bu su tüm çantayi kaplar(çantanin bir gözünden bahsetmiyorum).Birde yagmurlu zamanlar icin cantanin icinden direk semsiye acilabilse çok iyi olur hem elimizde taşimayiz şemsiyeyi hemde daha portatif olur.

Lazzz

Rektör
Reaksiyon puanı
3,278
Yarışma ne zaman bitecek ?

Tys23

Dekan
Reaksiyon puanı
1,229
Öncelikle herkese başarılar.

Çantam'da öncelikle CO2'yi O2 çeviren portatif aparatlar bulunurdu ki bu en çok destekleyecekler dağcılar örnek vermek gerekirse Everest filminde oksijen sıkıntı oluyor. Bu yüzden işe yarardı ha oksijen tüpü koymak varken niye böyle oluyor derseniz oksijen tüpü 2 kiloysa bu 100 gr olucak. Çanta'ın iç kısmını karbon fiber olarak düşünyorum hafiflik ve sağlamlıktan farklı sürümleri olacak çantanın tasarım olarak dış tarafı yüksek sıcaklılara ve aşırı soğuya dayanklı yıpranmaz gibi. Ardıdan Dünya'yı dolaşmak istiyenler için çantanın farklı yerlerine yerleştirilmiş su arıtma kaynağı ( 127 saat filmini aklımıza getirirsek çok süper olur )ve enerji topluyabilecek güneş panelleri olması gerekiyor ki şarj el feneri vb şeylerde kullanılması için. Düşündüğüm çantada gps özelliği olabilir. Herhangi kaybolma durumda telefonun çekmemesi durumunda hayat kurtaracağını düşünüyorum.

Bence önemli olan çantaya koyduğumuz şeyi hemen zor durumdayken bulabilmek bunun için fermuarı açarkende çantanın iç tarafın aydınlanması gayet iş görür diye düşünüyorum. Yiyeceklerimizi kurutabileceğimiz veya soğutabileceğimiz ayrı bi göze sahip olması önemli bence buda yapılabilir.

Ayrıca gezmeyi sevenler için de çantanın iç astarlarında enerji depolayabilecek bataryalar olabilir yürüdükçe koştukça enerji birikir ve ileride kullanırız. Çantamızda sensörler kullanabiliriz bunun sebebi ise darbe alacağı bölgeyi sertleştirerek veya yumuşatarak zararı minimum'a indirmek hayat kurtabilir özellikle dağcılar için ( Batman filmindeki özel kumaşlar akla gelebilir ). Hayalimdeki çanta tasarımı böyle olucaktır. Umarım yaşantımızda görebiliriz. Çantanın en önemli özelliği hafif ve dayanıklı olması bence.

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,303
Çanta benim dokanmayın.. :D

Şadmir

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ilk olarak bilmemiz gereken şey şudur ürettiğimiz şey amacına hizmet edecek yani eğer bir çantaysa uçmasını beklemek yerine eşya taşımasını beklemek ve o şekilde tasarlamak en mantıklısı. Ben çantam küçük hafif ama bir o kadar da dayanıklı ve çok eşya taşımasını isterim bu yüzden ilk olarak hem esnek hem hafif hemde dayanıklı bir kumaş seçmeliyim benim seçimim örümcek ipeği; plastikten esnek çelikten dayanıklı denir kendileri için aynı zamanda bir biyopolimerdir, hem sağlam hem doğa dostu. Çantamızın iskeletinin maddesini bulduğumuza göre artık ayrıntılara geçebilir içini doldurabiliriz. Önce soralım beni ne hayatta tutar. Çantamızı dikdörtgen şekilde tasarlayarak sağ ve sol köşelere minibuzhaneler yapabiliriz çünkü su hayattır. Ve soğuk olması her zaman tercih edilir özellikle de sıcak yaz günleri. Su sorunu halloldu gelelim güvenliğe sırt Çantamızın kollarını bir savunma aleti bir şok cihazı olarak kullanabiliriz içte gizli uzayan kablolar(Elektrik süpürgesi kablosu misali) şok cihazı gerektiğinde hızlıca çekip karşıyı etkisiz hale getirebilecek mükemmel silah. Tam iki omzun hizasında 24 saat kayıt yapan ve birde arkada yani çantanın ön kısmında olmak üzere toplamda 3 kamera. Ve Çantamızın sırtımıza temas eden bölümünde havanın ısısını nemini ölçerek gerektiğinde sıcak hava gerektiğinde serin hava veren bir tasarım bir nevi seyyar klima gibi. Temel ihtiyaçlardan biri olan ısınmayı da hallettik. Ve Çantamızın en arka kısmına yaptığımız küçük bölmede zor durum için bir Yağmurluk 1 dakika aralıksız devam eden su damlacığını algılayıp kendiliğinden açılan şemsiye misali Yağmurluk üstü kapanan araç gibi diyebiliriz bunada. Başta yaptığımız su ve içecekler için olan buz hanenin ortasına iki buzhaneye paralel uzanan ve sıcak yemeklerı sıcak soğukları soğuk tutan termos misali tasarım. Tabi çantanın yapımında kullandığımız genleşebilen maddeden dolayı istediğiniz kadar eşyaYerleştirebilirsiniz. Herşey tam da Bu çantanın en büyük eksiği radyo ve televizyon diyenler varsa demeye devam etsinler. Çanta bu çin malı telefon değil ne işi var radyonun televizyonun git evinde izle. Ve ayrıca kollardaki kameralarımızın üzerinde flashlight gece yürüyüş yolculuk yapanların isteğe göre açacağı ve ayrıca Curtisium Photoluminescent Tekstil iplikleriyle çizilen şeritler gün boyu emdiği elektriği gece yayarak araçların ve insanların karanlıkta farketmesini saglayarak olası kazaları önler. Ve günümüzün en büyük eksiği telefon tablet sarjları Çantamızın görüntü ve tasarımını bozmadan kapağına ve ön yüzeyine koyacağımız güneş enerjisi paneliyle enerji biriktirir onu bir depoya doldurur ucu piriz girişi olan ve Çantamızın iç sol tarafında yer alan bu ayrıntıyla elektronik aletlerimizi rahatça sarj edebiliriz. Bir çantadan beklentiyi karşılamak için benim tasarımım özetle bu kadar.

Toxifera

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Kendiliginden vakumlu bolumleri olsun tek tusla vakumlanabilsin(kiyafet vs için).Su canlilar için çok gerekli oldugu icin cantanin ici iki parca plastikten yapilabilir(kumas yerine saglikli bir plastik) boylece cantanin benzin deposu gibi bi yerinden su konabilir bu su tüm çantayi kaplar(çantanin bir gözünden bahsetmiyorum).Ayrica su sicak olursa sirtimizi da isitir.Birde yagmurlu zamanlar icin cantanin icinden direk semsiye acilabilse çok iyi olur hem elimizde taşimayiz şemsiyeyi hemde daha portatif olur.

Biraz daha teknolojik kisimda incelersek;

Içinde güçlü bir powerbank olmali hem el feneri hem telefon şarji için.GPS 4.5 G gibi teknoljiler şart zaten :D.Onun disiinda bisiklet sürenler olacaktir bi baglanti yardimiyla bisiklette olusan surtunmeyi cantadaki powerbanke depo etmek hiçte fena olmaz(dinamodan powerbanke).

Burakozc

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yükü olabildiğince hafif olsun yeter aradığım herşey zaten bi çatantada mevcut

firatilgazli

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sirtimiza taktigimizda içindeki yükü hafifleten bir teknolojiye sahip olmalı
Elektrik üretebilen bir yapısı olmalı
Bluetooth ile telefonunuzla eşleşen birbirine yapıda olmalı

darkgamer_gs

Asistan
Reaksiyon puanı
18
Kendi kendine boşlukları kapatabilen bir çanta olsun ki otobüste her gün milletin homurdanmalarını çekmeyelim. Aynı zamanda tekerlekli olsun ki cok ağır olduğunda sırtımıza zarar vermesin. Tabii tekerlekleri ve tutma kolu saklanabilir olsun ki çantanın şıklığını bozmasın. Kumasi da fosforlu olsun ki gece giderken yolda sürücüler görsün. İçi de ısı korumalı olsun ki yazın sıcaktan kısın soğuktan içindekileri muhafaza etsin. İçindeki bölmeler akıllı olsun ki içine koyacağım malzemeye göre bölmeleri ayarlarken aynı zamanda bölme sayısını da kontrol etme şansım olsun. Son olarak fermuarı çocuk kilidi konulabilen bir mekanizmaya sahip olsun ki küçük kardeşim gelip de çantanın içini dağıtmasın.

Ali TEMEL

Profesör
Reaksiyon puanı
92
Çanta yere temas etmemeli, havadan beni takip etmeli, seslendiğimde gelmeli :D

Gerektiği yerlerde beni uçurmalı :p

Gps'ten marketi bulmalı, isteklerimi alıp gelmeli :D

Güneş olmadığında güneş olmalı, yağmur yağdığında beni korumalı :D gece projektör olarak aydınlatmasını söylemedim bile.

Geceleri projeksiyon cihazı olarak kullanılmalı.

Haa birde son olarak istediğim kişileri yanıma getirip götürebilmeli.

begmyaprak

Öğrenci
Reaksiyon puanı
13
Bence çantanın kesinlikle küçük bir paneli olmalı kullanım koşullarına göre değişebilicek şekilde programlanmalı örneğin çantanızda yiyecek içecek taşıyorsanız sıcaklık kontrolü olabilir,elektronik eşyanız varsa Sabit tutmak ve zarar görmemesi için gözleri olmalı,akıllı cihazlarla bt bağlantısı olmalı,dahili küçük bir hoparlörü olabilir ve en büyük sıkıntılardan biri fermuar yerine kuvvetli bir mıknatıs sistemi falan kullanılabilir,kol askılarında da masaj sistemi olabilir.Benim fikirlerim bunlar [emoji23][emoji1303]

aziz551

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Başta okul çağındaki çocuklar olmak üzere son yıllarda kötü duruş alışkanlıklarına bağlı sırt ve bel ağrılarının sıklaştığı biliniyor. Tüm bu durumlar okul çantası seçiminin ve doğru kullanımının önemini de arttırmış durumda. Vücut ağırlığının %10-15’inden fazla ağırlık taşımanın sırt-bel kas ve eklemlerine aşırı yük binmesine neden olduğu bilinmektedir. Bu nedenle çantaların yükünü hafifletmek sırt ve bel sağlığı için önemlidir eklene bilecek özelliklerden biride çantanın maximum 20-30 kg ağırlık hissi belirtmemesi :) veya omuz bölgesine denk gelen çanta ipinin hafif ve yumuşak olması daha önemlide olabilir şimdiden teşekkürler.

Ahmethz

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
398
bunları ciddi ciddi okuyan var mı?

pesimist

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
2,008
Var tabi

odokuzlar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
çantanın önünde düğmeler olsun içindekilerin isimleri orada yazılı (istediğimizde değiştirebilelim isimleri) olsun düğmeye basalım çıksın istediğimiz şey. Kendi kendini düzenleme programlı olsun. Bir düğmesi ihtiyaç halinde konum atsın belirli numaralara.

Phoene

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Cep telefonumu koyabileceğim çanta içinde ulaşımı kolay ve koyduğum yerin tasarımında da kullanidigim telefon ve modeline uygun değiştirilebilir soket girişi sayesinde çantanın kullanımına uygun bölgelere kulaklık giriş yeri yapardım + telefon için yapmış olduğum bölmenin benzerini kayis ile ayarlanabilir power bank bölmesi ilave ederdim, çantanın dışınada tasarımı bozmayan ledlerle pil durumunu anlık görebileceğim yer eklerdim. Çantanın belli bölümlerine güneş pili koyarak gün içerisinde telefonumdan uzun sure korkmadan verim alabileyim, ve telefonu sabitledigim bolumu ise çantanın en az darbe alan yerine monte ederdim ve başkasının ulaşımını parmak okuma sensoru ile kısıtlardım belkide bunu komple çantayı açmak için güvenlik sistemi olarak uygulardim. Parmak izsiz çantam açıldığında ve telefonum yerinden çıkarıldığında telefonumu acil durum uyarısıyla harekete geçirir en yuksek seste alarm çalmasını sağlar mailime anlık gps konumu düşmesini sağlardım.

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,303
Yarışma ne durumda?

pesimist

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
2,008
Kazananları açıklayacağız. Dın dın dın... Yarın büyük ihtimalle.

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,303
Sonunda bir çantam olacak dermişim.. :D

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...