SDN Fox

Bu konuyu okuyanlar

Efe Zoroğlu

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
Firefox'un üzerinde değişiklikler yaparak SDN İnternet adında bir Tarayıcı oluşturabilinir.Bunun için Firefox'un Kurulu olmayan Haline ihtiyaç var.

Installer içermeyen özelleştirilmiş bir Firefox sürümü olan PortableApps Firefox sürümünü seçebiliriz.Çalışmalarımızı Mozilla Firefox, Portable Edition 2.0.0.4 Üzerinde Geliştirebiliriz.

Firefox'un Açılıştaki Portableapps logosunu kaldırıp shiftdelete yada SDN Internet logosu koyabiliriz.

Bunun için:

Firefox'u çalıştırdığımız dizine FirefoxPortable.ini adlı dosya oluşturup,içeriğine;
[PortableFirefox]
FirefoxDirectory=App\firefox
ProfileDirectory=Data\profile
PluginsDirectory=Data\Plugins
UserProfileDirectory=
AdditionalParameters=
AllowMultipleInstances=false
SkipChromeFix=false
SkipCompregFix=false
WaitForFirefox=false
FirefoxExecutable=firefox.exe
DisableSplashScreen=true
LocalHomepage

satırlarını yazabiliriz.DisableSplashScreen=true ifadesi logoyu engeller

SDN Internet veya Shiftdelete Internet adındaki tarayıcımıza http://www.bamm.gabriana.com/morebuttons.htlm adresinden ButtonPack eklentisini kurup istediğimiz simgeleri ekleyebiliriz.

Madem bize özel ismi de bize özel olmalı

Bunun için Firesomething eklentisi var.Araçlar /Eklentiler menüsünden Firesomething'i seçip,Seçenekler'e tıklayıp Açılan Pencerede ;Vendors,Prefixes, ve Names altındaki tüm bilgileri farenin sağ tuşu ile silip,Vendors'a Shiftdelete yazdıktan sonra ,Add'e tıklayıp Internet Yazarız.Alltaki Use the same genarated name in all browser windows seçeneğinide işaretleyip Tamam'a tıklarız.Böyle olunca Firefox tekrar başlattığımızda Shiftdelete Internet yazısı karşımıza çıkar.

Menu Editör eklentisini indirip https://addons .mozilla.org/extensions/moreinfo.php?id=710 bunun ile Shiftdelete yada SDN menusü yapabiliriz

Firefox'ta navigasyon çubuğuna sağ tuş ile tıklayıp,Özelleştiri seçip,Açılan pencerede "Yeni Araç Çubuğu" ekleyip adına "SDN Bar"diyip buraya çeşitli düğmeler ve SDN Arama ekleyebiliriz.

SDN menüsü 'nü Mozillanın geliştirdiği XUL dili ve Javascript ile kodlayabiliriz.Eklentilerin nasıl yazıldığını öğrenmek isterseniz,http://www.web-monkey.com/06/25/index3a.htlm adresinden faydalanabiliriz.

Kendi arama motorumuz, Firefox'a ,size kodlama zahmetini ortadan kaldıran bir adres önerebilir.Daha Profesyonel yaklaşımlar için http://hacks.oreilly.com/pup/h/3033 adresine başvurabiliz.Bu sayede SDN Arama seçeneğini ekleyebiliriz.

Daha birçok şey yapılabilir.SDN'yi Seviyorum ve Sizleride.Bütün Ağabeylerimin Ellerinden Öpüyorum.İlgilenirseniz çok sevinirim.

pesimist

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,007
Madem bu kadar çok şey biliyorsun deneme amaçlı yap bir tane de baklalım nasıl olacak wolf.. Bekliyorum bunu senden.

Efe Zoroğlu

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
pesimist dedi ki:
Madem bu kadar çok şey biliyorsun deneme amaçlı yap bir tane de baklalım nasıl olacak wolf.. Bekliyorum bunu senden.

Ağabey ben çok şey biliyorum demedim ki.SDN'e Önerileriniz diye bölüm var.Bir ara CHIP bunu yapmıştı.Ordan aklıma geldi ve siz değerli ağbeylerimize bir öneri olsun diye yazdım.Fena ettim herhalde özür dilerim.

Zaten bu kadar çok şey yapabilsem burada olmam.Ama sizin yapabileceğinizi düşündüm.

SDN araç çubuğu DAHİ toolbar'a benzemiyormu?.Neden olmasın diye düşündüm.Kötü bir fikir herhalde.

Sonra bunun bana kişisel olarak ne faydası olacak.Hiç bir şey.Ben Shiftdelete sevdiğim ve alıştığım için önerimi sundum.Sizin yaşınıza gelince zaten işletim sistemi yaparım ben.Yani 10-15 sene sonra :mad:

snra

Müdavim
Reaksiyon puanı
22
Firefox'özelleştirmek zahmetli olur. IE'nin bu iş için çıkardığı bir araç var. Ama gerek var mı, bence yok. Dersen ki Pardus'taki gibi Türkçe yazım denetimi ekleyebiliriz Windows altındaki Firefox'a, o zaman iş değişir. Bunun gibi orjinal Firefox'a üstünlük sağlayabilecek yönleri olacaksa olabilir.

Wolf sen de hemen kızma, kötü bişey dememiş ki Pesi..

pesimist

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,007
wolf kızma. Kötü bir şey demedim :) Bunları önümüze sunduğuna göre bir şeyler yapabileceğini düşündüm ve deneme amaçlı bir iki şey bize sun dedim. ;)

Efe Zoroğlu

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
pesimist dedi ki:
wolf kızma. Kötü bir şey demedim :) Bunları önümüze sunduğuna göre bir şeyler yapabileceğini düşündüm ve deneme amaçlı bir iki şey bize sun dedim. ;)

Tamam Ağabey :).Bana yardım edecek hiç kimse yok .Torbalı'dayım ve etraf bilgisayardan pek anlayan insanlarla dolu değil.Hep evdeyim.Bana birşey gösterecek ağabeyler olsa daha çabuk öğrenirim.Kendi çabamla sizlerden birşeyler öğrenmeye çalışıyorum.Sizi seviyorum :)Kendi başıma yapmam mümkün değil. :)

Reaksiyon puanı
23
Wolf-sdn dedi ki:
pesimist dedi ki:

Tamam Ağabey :).Bana yardım edecek hiç kimse yok .Torbalı'dayım ve etraf bilgisayardan pek anlayan insanlarla dolu değil.Hep evdeyim.Bana birşey gösterecek ağabeyler olsa daha çabuk öğrenirim.Kendi çabamla sizlerden birşeyler öğrenmeye çalışıyorum.Sizi seviyorum :)Kendi başıma yapmam mümkün değil. :)
hocam ben sana yardım ederim resim falan lazımsa çünkü grafiker olmak istiyorum ve şuanda baya güzel örneklerim var senle çalışa işe birde programcı bulduk mu tamam

Son mesajlar