Sdn Forum Kullanım Tüyoları

Bu konuyu okuyanlar

Laufeyson

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,075
Merhaba sevgili SDN Forumdaşlarım,

Bugün sizlere forumu nasıl daha iyi şekilde kullanabileceğimiz hakkında ufak tüyolar vereceğim.

1- Kural ihlali gördüm, ne yapmalıyım?
Forumda gezinirken bir konu gördünüz, ama konuda bir kural ihlali var. Bu kural ihlali "Acil/yardım başlığı, tamamı kalın/büyük yazı" olabilir. Peki siz bu tarz bir durum görünce ilk ne yaparsınız?

Bu mesaj için tek şey yapmanız yeterli: RAPORLA tuşunu kullanmak.
Opera Anlık Görüntü_2021-05-18_110251_forum.shiftdelete.net.png

Opera Anlık Görüntü_2021-05-18_110340_forum.shiftdelete.net.png

1.a- Raporladıktan sonra mesaja kızgın atmanıza gerek yok. Veya sadece kızgın atmanıza gerek yok.
Şöyle düşünelim: Ben yeni bir üyeyim ve ilk konumu yazdım. Kuralları işim çok acil olduğu için okumadan geçtim. Foruma yeni üye olduğum için ne yapıp yapmamam gerektiğini de bilmiyorum, amacım sorunumu çözmek sadece. Ama bana bildirim geliyor;Acil Yardım konusundaki mesajınızı :mad: kızgın.

Opera Anlık Görüntü_2021-05-18_110730_forum.shiftdelete.net.png

Böyle bir durumla karşılaşınca o yeni üye, kalıcı üye adayı olmaktan çıkar ve sorusunu sorup çıkar. Çünkü yeni gelmiş, güzel bir karşılama görmeyince kalıcı olmasını bekleyemeyiz. Kendimizi böyle bir durumda düşünürsek olayı anlayabiliriz.

1.b- Ayrıca bir kural ihlali gördüğümüzde yöneticileri etiketlememize gerek yok, rapor göndermek fazlasıyla yeterli.
Opera Anlık Görüntü_2021-05-18_110834_forum.shiftdelete.net.png

2- Forumda gezerken canım sıkıldı. Cevaplayacak konu arıyorum, ama hiç yeni konu yok.

Bu durumda cevaplanmamış konuları çözebiliriz. Cevaplanmamış konulara yanıt vermeniz hem üye için iyi olacaktır, hem de konu tekrardan canlanacaktır. Bu konuları da şöyle bulabiliriz:

Opera Anlık Görüntü_2021-05-18_111308_forum.shiftdelete.net.png

Opera Anlık Görüntü_2021-05-18_111359_forum.shiftdelete.net.png

Mobilde ise şu şekilde:
123123.jpeg

9876.jpeg

Veya linkle de gidebilirsiniz: Link

Forumda ne kadar az cevaplanmamış konu kalırsa o kadar başarılı üyeleriz demektir.

3- Ceza alan üyelerin profiline mesaj yazmak

Düşünelim ki ben trol bir konu açtım veya biriyle tartıştım, herhangi bir kural ihlali yaptım ve diğer puanlarımla birleşince ceza aldım. Cezam bitince bir bakıyorum bir sürü profilime mesaj yazma bildirimi. Mesajlar şu şekilde: "İyi ki banlandın." "Haketmiştin iyi oldu" "Bir daha da böyle bir şey yapmazsın artık".
Hem kötü duruyor, hem de etik değil.
Opera Anlık Görüntü_2021-05-18_132928_forum.shiftdelete.net.png

Yine kendinizi karşıdaki üyenin yerine koyarak düşünürseniz bu olayı kimsenin yapmayacağını düşünüyorum. Bu yapılan sadece karşıdaki üyenin moralini bozar. Sizi ise diğer üyelerin gözünden düşürür.

4- Trol amaçla açılmış bir konu görünce ne yapılmalı?
Burada da sadece raporlamanız yeterli. Mesaj yazarak o kişilere prim verirseniz bunu alışkanlık haline getirir ve Uçuşan Üyelerde yerini alır.

Bunlar son zamanlarda gördüğüm birkaç davranış ve benim önerilerimdi. Eklemek istedikleriniz varsa ekleyebilirsiniz. Aklıma geldikçe ben de ekleme yapacağım.
NOT: Kimseyi rencide etmemek adına örnek resimlerdeki mesajları kendim yazdım.

AlperShal

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,554
Bu durumda cevaplanmamış konuları çözebiliriz. Cevaplanmamış konulara yanıt vermeniz hem üye için iyi olacaktır, hem de konu tekrardan canlanacaktır.
Forumda ne kadar az cevaplanmamış konu kalırsa o kadar başarılı üyeleriz demektir.
Konu hortlatmak pek iyi bir şey değil gibi geliyor bana.

Ayrıca foruma görüntü nasıl yüklenir şeklinde bir şey de anlatabilirsiniz. Bazıları sorun yaşıyor gibi. :)
1621334278943.png

Laufeyson

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,075

Laufeyson

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,075
evet görünüyor

Admin olunca görürsün ne kadar sarıyor.

Ben lokal e xenfero kurup 20 tane üyelik açtım sonra da admin hesabı ile o üyeleri banladım.
O bile çok sardı.
Görünüyorsa güzel. Şimdi yeniden okumaya davet edeyim sizleri o zaman.

Realhas the Great

Donald Trump
Reaksiyon puanı
7,974
Ekli dosyayı görüntüle 152178
Ekli dosyayı görüntüle 152179

1.a- Raporladıktan sonra mesaja kızgın atmanıza gerek yok. Veya sadece kızgın atmanıza gerek yok.
Şöyle düşünelim: Ben yeni bir üyeyim ve ilk konumu yazdım. Kuralları işim çok acil olduğu için okumadan geçtim. Foruma yeni üye olduğum için ne yapıp yapmamam gerektiğini de bilmiyorum, amacım sorunumu çözmek sadece. Ama bana bildirim geliyor;Acil Yardım konusundaki mesajınızı :mad: kızgın.

Ekli dosyayı görüntüle 152180

Böyle bir durumla karşılaşınca o yeni üye, kalıcı üye adayı olmaktan çıkar ve sorusunu sorup çıkar. Çünkü yeni gelmiş, güzel bir karşılama görmeyince kalıcı olmasını bekleyemeyiz. Kendimizi böyle bir durumda düşünürsek olayı anlayabiliriz.
Bi kızgın atma zevkimiz vardı oda gidiyor ????

Dertsizali

Profesör Dr Doçent Dertsizali :)
Reaksiyon puanı
2,177

berke0007777

Doçent
Reaksiyon puanı
654
Sevgili moderatör, 3 numaralı kuralı kimse önemsemiyor. Ban yediğimde birisi profilime '' çiki çiki ban '' yazmış. O an mesaj banı olmasa sağlam bir küfür etmek istiyorsun ama malum ban izin vermiyor. E ban yemişsin bildiremiyorsun da. Buna bi çözüm getirin lütfen.

Laufeyson

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,075
Sevgili moderatör, 3 numaralı kuralı kimse önemsemiyor. Ban yediğimde birisi profilime '' çiki çiki ban '' yazmış. O an mesaj banı olmasa sağlam bir küfür etmek istiyorsun ama malum ban izin vermiyor. E ban yemişsin bildiremiyorsun da. Buna bi çözüm getirin lütfen.
Evet, gerçekten rahatsız edici bir durum. Bu isteğinizle ilgili ne getirilebilir diye düşünüp üstlerime aktaracağım.