Şarkı ve türkülerde küfür sözler

Bu konuyu okuyanlar

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Şarkı ve türkülerde küfür sözler

Küfrün asıl anlamının örtme olduğunu söylemiş, dar ve geniş anlamından söz etmiştik. Dar anlamı nankörlüktür. Tükettiği nimetlerin sahibinden habersiz olma, ona itaat etmeme, isyan etme işte bu anlamda küfürdür. Çünkü böyle bir insan hakkı ve hakikati görmemekle, onu en azından kendi nazarından gizlemiş olur.

Bu manada "her bir günah içinde küfre giden bir yol vardır" sözü çok anlamlıdır. Çünkü günahlar kalbe düşmüş siyah lekeler gibidirler, büyüklükleri oranında kalbi kirletirler ve hakikatin görülmesine engel olurlar. İkinci olarak günahlar küfür ağacının meyveleridirler. Çünkü bireyde ya da toplumda küfür hâkim olmuş olsaydı, işte sanki her tarafta bu meyveler bulunmuş olacaktı.

Günahlar ayna zamanda internet sayfalarındaki linkler/irtibatlar gibidirler. Tıkladığınızda ya da bulaştığınızda sizi adım adım küfre doğru çekerler. Bu tıpkı "mikrop öldürücüdür" denmesi gibidir. İnsana üç beş tane mikrop bulaşsa ona bir şey yapamaz. Ama mikroplar hafife alınsa ve çoğalmalarına imkân hazırlansa günün birinde insanı öldürebilirler. Günahlar da böyledir. Onun için günahlarda küfre giden bir yol vardır denmiştir.

İkinci önemli nokta küfür sayılan bir fiilin ya da sözün insanı mutlaka kâfir yapmayabileceği gerçeğidir. Fiilin ve sözün küfür olmasıyla, insanın kâfir olması, ya da kâfir sayılması ayrı ayrı şeylerdir. Allah"ın egemenliğini yok sayma anlamındaki bir söz küfürdür, ama bu sözü insan Allah"ı inkâr maksadıyla söylememişse ve Allah"ı açıkça reddetme anlamına gelmiyorsa kişi kâfir olmayabilir. Bu tür sözler fıkıh kitaplarında "elfaz-ı küfür"/ küfür sözler başlığı altında sıralanır. Mesela, "Allah bu adamı ne kadar çirkin yaratmış" demek küfür bir sözdür, çünkü Allah"ın tercihini kabullenmeme anlamına gelir. Ama biz bunu söyleyen adamın kâfir olduğuna hükmedemeyiz. Gerçi o içinden bu sözü, Allah"a karşı öyle bir isyanla söylemiş olabilir ki, O'nun katında gerçekten kâfir sayılmış da olabilir, ama biz bunu bilemeyiz ve ona kâfirdir diyemeyiz. Çünkü bir insanın kâfir olmasının peşinden getireceği pek çok hüküm vardır. Mesela evliyse nikâhı düşmüş olur.

Sözü türkülerimizdeki ve şarkılarımızdaki küfür sözlere getireceğiz.

Düşünceler eylemlere götüreceği gibi, eylemler de tekrarlanırsa düşüncelere götürür. "Dervişin fikri neyse zikri de odur" sözü bunu anlatır. Kötü düşünen kötü söyler, kötü söyleyen de kötü düşünür. Onun için Allah "insanlara güzel konuşun", "Siz düzgün sözler söyleyin ki, Allah da işlerinizi düzeltsin" buyurur.

Eski türkülerin ve şarkıların da bir namusu vardı. Karadeniz ağzıyla "sevdali günlerume geldi çatti Ramazan" dizesi bir inancı yansıtır.

Şimdi de şu abuk subuk türkü sözlerine bakın:

Gülmeyecek bu yüzü, neden verdin bana ya Rab?

Ya birazcık neşe ver, ya beni baştan yarat.

Baştan yarat ellerimi, baştan yarat gözlerimi,

Baştan yaz şu kaderimi, tanrım beni baştan yarat.

Azacık düşünebilen anlar ki, bu sözlerde Allah"a isabetsizlik ve bilgisizlik isnat edilmektir. Kişi bu söylediklerini inanmadan söylerse küfür bir söz söylemiş olur. Şarkının havasına girip gerçekten öyle inanırsa kâfir olur.

Ne yaptım Allah"ım dertli doğacak... Ömrüme verilen bu ceza niye?

Vurdu süründürdü felek tokadı, ömrüme verilen bu ceza niye?

Allah"ın gücüne gider mi bilmem, verdiği bu candan ben bıktım...

Tanrım, kötü kullarını sen affetsen ben affetmem...

Kahpe felek sana nettim neyledim?

Niyetin sadece bir can vermekse, her nefes gönlüme birer darbeyse,

Sevilmek sevene zulüm etmekse, ben kulun değilim, gücenme tanrım...

İtirazım var bu zalim kadere, itirazım var bu sonsuz kedere...

İbadetin oldum inancın oldum, sanki sen yarattın ben kulun oldum

Affet tanrım diye yalvardım durdum, sevdikçe sayende günahkâr oldum...

Kaderim düşman bana, kahretmişim dünyama,

Adımı sorma bana bir bahtı karalıyım... Kahpe kader...

Her gün isyanım var benim kadere, ne öldürdü ne güldürdü bir kere.

Şunları da ekleyelim:

Tanrı bazen kulunu işitmiyor, neden?

Bir sana taptım, bir tanrıya taptım...

Rabbim adaletin bu kadar mı? Alıştım kaderin zulmüne artık.

Kuluna kul oldum, severek taptım...

Secde ettim taparcasına...

Madem unutacaktın beni neden yarattın?

Kısaca bu ifadeler küfür sözlerdir. Düşünmeden söylemiş olan tövbe etmelidir. Bunda bir sakınca görmeyen küfre girer. Yani şarkıların ve türkülerin bile şirke çağırdığı bir toplum haline geldik. Bunları okuyan şarkıcılar da şeytanın gönüllü zurnaları.

Faruk BEŞER

Andromedavor

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,339
Ben insan değilmiyim?
(Ben insan değilmiyim?)
Ben kulun değilmiyim?
(Ben kulun değilmiyim?)
Tanrım dünyaya, beni sen attın
Çile çektirdin, derman arattın
Madem unutacaktın
Beni neden yarattın
Ben de mutlu olmak istemez miydim?
Şu yalancı dünyada
Yüce adalet böyle olur mu?
Tanrı kulunu hiç unutur mu?
Ben de gülmek isterim
(Ben de gülmek isterim)
Ben de sevmek isterim
(Ben de sevmek isterim)
Önce ne verdin, sonra ne aldın?
Onun peşinden neden ağlattın?
Beni sen kullarına, oyuncak mı yarattın?
Ben de mutlu olmak, istemez miydim?
Şu yalancı dünyada
Yüce adalet böyle olur mu?
Tanrı kulunu hiç unutur mu?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Gücenme tanrım,
Sen bu kuluna,
Gücenme tanrım,
Bu isyanıma,
Gücenme tanrım,

Bir kulun bu kadar zalim olamaz
Taştan mı yarattın sen onu tanrım
Yaşamak ızdırap çile çekmekse
Ben kulun değilim gücenme tanrım

Yüreği nefretle öfkeyle dolu
Sevgiden habersiz kalbini yolu
Mademki kul diye yarattın onu

Niyetin sadece bir can vermekse
Her nefes gönlüme birer darbeyse
Sevilmek sevene zulüm etmekse

Yüreği nefretle öfkeyle dolu
Sevgiden habersiz kalbini yolu
Mademki kul diye yarattın onu

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Andromedavor, merak ettim de bu bir alıntı mı, yani makaledeki konuya örnek olarak yazılmış ama başka birine aitse ismi olması gerekirdi diye düşünüyorum. Şimdiye kadar olan tavrından, mesajlarından bunu senin yazmış olacağını zannetmiyorum.
Derken, araştırdım da, ilk şarkı Müslüm GÜRSES'e, ikincisi de Gökhan GÜNEY'e aitmiş. Ben bu adamların bu kadar inanç yoksunu olduklarını bilmezdim doğrusu.

Andromedavor

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,339
Andromedavor, merak ettim de bu bir alıntı mı, yani makaledeki konuya örnek olarak yazılmış ama başka birine aitse ismi olması gerekirdi diye düşünüyorum. Şimdiye kadar olan tavrından, mesajlarından bunu senin yazmış olacağını zannetmiyorum.
Derken, araştırdım da, ilk şarkı Müslüm GÜRSES'e, ikincisi de Gökhan GÜNEY'e aitmiş. Ben bu adamların bu kadar inanç yoksunu olduklarını bilmezdim doğrusu.
Ben örnek verdim. Açıklama gereği duymadım. Bilindik şarkılar aslında.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,116
inançlarında sıkıntı yokta populer kültüre göre yapınca öyle olmuş sahibi Mustafa Diker vefat etmiş,

SwateR

Müdavim
Reaksiyon puanı
662
Günümüzün her alanında artık normal birşeymiş gibi karşılanıyor bu küfür. Yaş ve cinsiyetide farketmiyor.

Şarkılar, türkülerin bazıları Allah' a isyan, sitem. (Allah ıslah etsin)
İnsanların ağzından küfür eksik olmuyor. Komiklik olsun diye veya alışkanlık yapmış ağzında sürekli küfür. (Bu cümle biraz konudışı olabilir ama yeri gelmişken söylemiş olayım.)

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Şarkılar, türkülerin bazıları Allah' a isyan, sitem. (Allah ıslah etsin)
İnsanların ağzından küfür eksik olmuyor. Komiklik olsun diye veya alışkanlık yapmış ağzında sürekli küfür. (Bu cümle biraz konudışı olabilir ama yeri gelmişken söylemiş olayım.)
Yok SwateR, konunun tam da içindesi abim. Çok doğru dersin, maalesef ki öyle... :(

serj

chemicals
Reaksiyon puanı
2,837
Küfürler abartı olmadığı sürece kullanılmasında sorun yok, veya gereksiz yere küfür edilmediği sürece. Şarkılarda kullanılmasında da hiç kusur bulmadım. Küfür etmeyen Türk olmaz. :)

SinHa

Doçent
Reaksiyon puanı
767
Küfürler abartı olmadığı sürece kullanılmasında sorun yok, veya gereksiz yere küfür edilmediği sürece. Şarkılarda kullanılmasında da hiç kusur bulmadım. Küfür etmeyen Türk olmaz. :)
Burada bahsedilen küfür Allah'a ortak koşma, Allah'a isyan. Yoksa sizin sövmeniz sadece sizi etkileyecektir kötü söz sahibinindir hükmü ile...

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,116
24 saat küfürsüz yaşamayı deneyin ondan sonra karar verin...

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Sanırım sen insanı din dışına iten küfür ile edep dışı söylenen küfrü karıştırdın.