Yardım Şarj cihazı kısa devresi sonrası laptop şarj dolmuyor

jiaousen

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhabalar

Lenovo ideapad gaming 3 laptopım var. Geçenlerde şarj cihazının ucu temassızlık yapmaya başladı fakat bir dengeye oturtup bir süre bu şekilde kullandım. 2 gün önce yine kablonun ucunu ayarlamaya çalışırken cızırtı sesi geldi ve şarj cihazı çalışmaz hale geldi. Sadece kablonun bozulduğunu düşünüp küçük bir tamirciye yaptırması için götürdüm. Cihazı almaya gittiğimde adam şarj cihazinin kablosunu değiştirdiğini fakat eski kablonun bozulurken kısa devre yaptığını, anakart üzerindeki şarj entegresine zarar verdiğini ve kendisinin veya çevredeki bilgisayarcıların yapamayacağını, büyük bir yere götürmemi söyledi.

Şu an pc şarj alıyor sokette veya kabloda sorun yok ama 0'da kalıyor artmıyor şarjdan çekince de kapanıyor. Laptop 2 yıllık pilde sorun olamaz diye düşünüyorum. Şarj entegresi dışında yazılımsal veya donanımsal nelerden dolayı şarj alıyor ama dolmuyor olabilir?

Eğer şarj entegresine zarar verdiyse masrafı nasıl olur? Bu parçayı bulmam zor mu? Parçanın değişimi kolay mı? Sonuçta anakart üzerinde işlem yapılacak.

(Garantisi bitti)