Sarayın Günlük Harcaması 4.5 Milyon Lira

Bu konuyu okuyanlar

Zalkren

Asistan
Reaksiyon puanı
277
Sayıştay'ın açıkladığı rapora göre başlangıç ödeneği 845 milyon lira olan Cumhurbaşkanlığı, yıl içinde 1 milyar 648 milyon 678 bin lira bütçe kullandı, aylık harcama 137 milyon, günlük harcama 4.5 milyon lirayı aştı.

– Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın 2018 yılı giderleri Sayıştay tarafından açıklandı. Başlangıç ödeneği 845 milyon lira olan Cumhurbaşkanlığı, yıl içinde 1 milyar 648 milyon 678 bin lira bütçe kullandı, aylık harcamasının 137 milyon, günlük 4.5 milyon lirayı aştığı ortaya çıktı.

Cumhuriyet’ten Ozan Çepni‘nin haberine göre, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde ek kurullar, danışma kurulları ve danışmanların danışmanları ile tartışılan kurumun yıllık personel gideri de 106 milyon TL’den, 181 milyon TL’ye yükseldi. Memur giderlerinde ciddi bir artış olmazken, sözleşmeli personel gideri ikiye katlanarak 107 milyon TL olarak açıklandı.

cb1-gdozel.jpg

_X_

Profesör
Reaksiyon puanı
1,544
Tarafgirlik ve Particilikten Uzak ...

Başlangıç Ödeneği; İlk Etapta Elde Olan Giderler Işığında Belirlenen Ödenek Olup Yıl İçinde Yapılan Ekstra Harcmalar'a (Personel Alımı) İlave Edilebiliceği Söz Konusu Olduğundan Ödeneğin Artması Kadar Giderin Artmasıda Buna Bağlı Olarak Beklenebilir.

Söz Konusu Haberin Masumiyetinin Sıfır Olduğu 2018 Yılı Verilerini Sunarak 2020 Yılı Bütçe ve Masraf Giderini Gibi Göstermiş Olması Ne Denli Habercilik Yapıldığını Göstermektedir.

Nitekim 2018 Yılı Alımı Yapılan Sözleşmeli Personeller Gerek 1 Yıl Sonra Asalet Alımıyla Asil Kadroya Geçmeleri Gerekse 2017'den 2018'e Asil Kadroya Geçme Durumunda Yaşanan Maaş Artışı Bu Bütçe Giderinin Artışında Büyük Rol Oynar ki Haber Alıntısında Bu Gider En Alt Satırda Geçmekte.
Tabloda Yapılan Yeni Alım ve Personel Sayısının Bilinmemesi veya Paylaşılmaması Manidar ...

Haberi Yapan Gazetenin Okuyucu Kitlesi, Haberi Yapan Gazeteci Amaçladığı Hedef Kadar ve Sizinde Haberi Burada Paylaşmanızın Amacının Ne Olduğunu Gayet Açıktır. Araştırmadan Düşünmeden Detay Bilmeden Haber Yapmak Servis Etmek, Paylaşmak En Kolay İş Olsa Gerek.
Yeterki Sırf Muhalefet İçin Muhalefet Olsun ...

Görkeem

Profesör
Reaksiyon puanı
3,392
Daha bile fazla... birşey demiyorum artık :)

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
18 yıldır aynı tatava. Dönüp dolaşıp Cumhurbaşkanlığında İSRAF VAR İSRAF deyip bir sonuca bağlayamamak.

En son Ekrem İmamoğluda İBB'dede deli gibi İSRAF var diyordu yönetim değişti 1 yıl oldu daha 2 kalem göremedik tasarrıuf edilip belediye bütçesine şu kadar para konuldu şeklinde bir beyan.

Aynı şey bu Cumhurbaşkanlığı Külliyesi içinde olacak. İktidar kazara bir değişse görecez ki Muhalefette aynı harcamaları yapıyor ( Burada İsraf yok muş çıkacak. )

Reaksiyon puanı
10,325
E bi sen eksiktin, tamam oldu. Ustaların yoruldu bu aralar herhal, nöbetçi sen oldun anlaşılan.

BatinY

₿itcoin
Emektar
Reaksiyon puanı
1,492
sadece 1 seferliğine banka hesabınıza 4.5 milyon TL aktarıldığını hayal edin. Hayatınız ömür boyu değişir, ama sarayda her gün harcanıyor işte çerez parası gibi bir şey...

M

Murat Burç

SDN Okuru
18 yıldır aynı tatava. Dönüp dolaşıp Cumhurbaşkanlığında İSRAF VAR İSRAF deyip bir sonuca bağlayamamak.

En son Ekrem İmamoğluda İBB'dede deli gibi İSRAF var diyordu yönetim değişti 1 yıl oldu daha 2 kalem göremedik tasarrıuf edilip belediye bütçesine şu kadar para konuldu şeklinde bir beyan.

Aynı şey bu Cumhurbaşkanlığı Külliyesi içinde olacak. İktidar kazara bir değişse görecez ki Muhalefette aynı harcamaları yapıyor ( Burada İsraf yok muş çıkacak. )
Günlük 4.5 milyon paranın izahı yok. Topkapı sarayı zamanına göre o kadar para harcamıyordur.

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
sadece 1 seferliğine banka hesabınıza 4.5 milyon TL aktarıldığını hayal edin. Hayatınız ömür boyu değişir, ama sarayda her gün harcanıyor işte çerez parası gibi bir şey...

Siz sanıyorsunuz ki O binanın içinde sadece Erdoğan var ve sabah kalkıyor hanım bugün nereye para harcasam ne yesem bu ülkeye nasıl masraf çıkarsam diye flan düşünüyor.

Cumhurbaşkanının uçak giderinden koruma giderine gittiği seyahatlerde gelen misafirlerine. Üstüne
Tüm ülke liderleri diplomatlar siyasiler o bina içinde ağırlanıyor. Orada yedirilip içiriliyor gelen yabancı heyetler orada görüşüyor. Orada binlerce insan çalışıyor binlerce memur var. TÜm bakanlar orada toplanıyor tüm devlet görüşmeleri orada yapılıyor. Cumhurbaşkanları danışmanlar yardımcıları onların yan çalışanlar hepsini koruması ve yardımları derken çalışanın haddi hesabı yok.
Atıyorum Rusya lideri geldi Resmi tören ile karşılıyorsun atlı birlikte özel askerler korumlar güvenlik. Ruslar gelmiş 200-300 kişilik heyet ile onların 3-5 gün ağırlanması konaklatılması güvenliği gibi işler ve bunların neredeyse her hafta tekrarlanması. Rus geri döner başka ülkeden Azerbaycan cumhurbaşkanı ve işadamları gelir.

Döndürüp döndürüm SARAYDA İSRAF var deniyor 18 yıldır halk bunu yemiyor işte. ( Sözcü T24 Tele1 ve türevi kanallarda döndürüp dolaştırıp her ay en az 1 kere bu haber çıkıyor. Resmi belgeler tam yok konular rakamlar çapıtılmış neyin ne olduğu belli değil İSRAF var deyip kaldırıp kapatılıyor konu.

Bana dersiniz ki. Amerika Beyaz Saray'ın yıllık gideri şu kadar bizim ki ondan fazla Veya Almanyada Fransada Rusyada şu kadar bizim ülke çok harcıyormuş. Değerlere bakılıp değerlendiriliz doğru ise haklısınız debilir.

Son düzenleme:

CapScroLL

Profesör
Reaksiyon puanı
2,683
Sen devletin giderleri ile ilgilenmezsen bir gün devlet senin giderlerinle ilgilenir.
Peki
Mesaj otomatik birleştirildi:

Siz sanıyorsunuz ki O binanın içinde sadece Erdoğan var ve sabah kalkıyor hanım bugün nereye para harcasam ne yesem bu ülkeye nasıl masraf çıkarsam diye flan düşünüyor.

Cumhurbaşkanının uçak giderinden koruma giderine gittiği seyahatlerde gelen misafirlerine. Üstüne
Tüm ülke liderleri diplomatlar siyasiler o bina içinde ağırlanıyor. Orada yedirilip içiriliyor gelen yabancı heyetler orada görüşüyor. Orada binlerce insan çalışıyor binlerce memur var. TÜm bakanlar orada toplanıyor tüm devlet görüşmeleri orada yapılıyor. Cumhurbaşkanları danışmanlar yardımcıları onların yan çalışanlar hepsini koruması ve yardımları derken çalışanın haddi hesabı yok.

Döndürüp döndürüm SARAYDA İSRAF var deniyor 18 yıldır halk bunu yemiyor işte. ( Sözcü T24 Tele1 ve türevi kanallarda döndürüp dolaştırıp her ay en az 1 kere bu haber çıkıyor. Resmi belgeler tam yok konular rakamlar çapıtılmış neyin ne olduğu belli değil İSRAF var deyip kaldırıp kapatılıyor konu.

Bana dersiniz ki. Amerika Beyaz Saray'ın yıllık gideri şu kadar bizim ki ondan fazla Veya Almanyada Fransada Rusyada şu kadar bizim ülke çok harcıyormuş. Değerlere bakılıp değerlendiriliz doğru ise haklısınız debilir.
Anlatamazsın ki, bunca yıldır anlamamış şimdi mi anlayacak bunlara bana ne de geç.

BatinY

₿itcoin
Emektar
Reaksiyon puanı
1,492

Yani Amerikayla kıyaslıyoruz kendimizi öyle mi :d Amerikada savunmaya 600 milyar dolar harcanıyor Türkiye'de ise bilmiyorum da 60 da biridir heralde. Veya Gelirlere baktığımızda aşırı yüksek gelir var amerikada. Vergilere baktığımızda amerikada vergi oranı daha düşük. yani beyaz sarayla bizim sarayın harcamaları kafa kafaya mı olması gerekiyor? Niye beyaz sarayla karşılaştırmamız gerekiyor merak ettim ?

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
Yani Amerikayla kıyaslıyoruz kendimizi öyle mi :d Amerikada savunmaya 600 milyar dolar harcanıyor Türkiye'de ise bilmiyorum da 60 da biridir heralde. Veya Gelirlere baktığımızda aşırı yüksek gelir var amerikada. Vergilere baktığımızda amerikada vergi oranı daha düşük. yani beyaz sarayla bizim sarayın harcamaları kafa kafaya mı olması gerekiyor? Niye beyaz sarayla karşılaştırmamız gerekiyor merak ettim ?

Orada 4-5 tane ülke yazdım istediğin bir tanesi ile karşılaştırabilirsin serbestsin. Gidip 15-20 milyon nufuslu bir AFRİKA ülkesi ile karşılaştırma yeter. Rusya ile karşılaştır Almanya Fransa Çin ile karşılaştır. Yönetim şekli bizim gibi Cumhurbaşlığı sistemi üstüne olan ülkeler ile karşılaştıracan ama.

Çok merak ediyorum bu Hükümet değişince bu kadar SARAY EDEBİYATI yapan muhalefet ne yapacak nasıl bir adım izleyecek O binada nasıl oturacak ve bu harcama kalemleri gene aynı kalırsa sizin gibi düşünenlerde tek kelime duyabilecez mi... ( Oraya KAÇAK diyenler İSRAF diyenler SARAY diyenler sessiz sedasız orada oturabilecek mi bakalım. )

BatinY

₿itcoin
Emektar
Reaksiyon puanı
1,492
Orada 4-5 tane ülke yazdım istediğin bir tanesi ile karşılaştırabilirsin serbestsin. Gidip 15-20 milyon nufuslu bir AFRİKA ülkesi ile karşılaştırma yeter. Rusya ile karşılaştır Almanya Fransa Çin ile karşılaştır. Yönetim şekli bizim gibi Cumhurbaşlığı sistemi üstüne olan ülkeler ile karşılaştıracan ama.

Çok merak ediyorum bu Hükümet değişince bu kadar SARAY EDEBİYATI yapan muhalefet ne yapacak nasıl bir adım izleyecek O binada nasıl oturacak ve bu harcama kalemleri gene aynı kalırsa sizin gibi düşünenlerde tek kelime duyabilecez mi... ( Oraya KAÇAK diyenler İSRAF diyenler SARAY diyenler sessiz sedasız orada oturabilecek mi bakalım. )
Merak etmeyin benim desteklediğim bir parti yok başka bir insan da gelse eleştiririm :) , saray bence de gerekli ama günlük 4.5 Milyon TL aşırı fazla bi rakam 1000 oda yerine 100 odalı yapılabilirdi sadece devlet işleri için ve çalışan sayısı azaltılabilirdi.

Görkeem

Profesör
Reaksiyon puanı
3,392

Mevzusu geçen Ozan'ın haberini bulabilir misiniz ?

Milyarlar şatafata: Kıyamet bundan kopar ( ozan cepni )

Szayel

Profesör
Reaksiyon puanı
1,147
Jackciğim;
Cumhuriyetin kendi sitesinde, ne sitenin ne de adamın böyle haberi yok. Herkes cumhuriyet diyor, herkes ozan diyor da haberin kaynağı nerede kaynağı ? Copy-Paste bir çok haber sitesi bende sana atabilirim orda sıkıntı yok.