Sandığa Gitmemenin Cezası Ne?

Bu konuyu okuyanlar

emreiii

Doçent
Reaksiyon puanı
18
12 Eylül'de yapılacak halk oylamasında sandığa gitmeyen vatandaşlara verilecek ceza belli oldu.

Yüksek Seçim Kurulu, Anayasa değişiklik paketiyle ile ilgili olarak 12 Eylül'de yapılacak halk oylamasında sandığa gitmeyen vatandaşlara 22 TL para cezası kesmeyi kararlaştırdı.

Seçim kanununa göre referandumda oy kullanmama cezası 12 lira 50 kuruş. Ancak, 29 Ocak 2010 tarihli Maliye Bakanlığı Parasal Sınırlar ve Oranları Hakkındaki Genel Tebliği’ dikkate alınarak bu miktar 22 liraya çıkarıldı.

Tebliğe göre takip sırasında harcanan miktar, toplanacak miktardan az olamıyor. ‘Vatandaşların kullanacakları oyları cep telefonu ile fotoğraflayıp, kanıt olarak sunacağı’ iddiaları için de önlem alan YSK, vatandaşların oy kabinlerine cep telefonu ve kamera tipi kayıt cihazlarıyla girmesine izin vermeyecek. YSK kararına göre, seçmen cep telefonunu sandık görevlisine teslim ettikten sonra oy kullanacak.

Kaynak

penguin

Profesör
Reaksiyon puanı
201
21 Ekim 2007 referandumunda yaklaşık 14 milyon kişi oy kullanmamıştı. Bu yılda bu sayıya yakın olacağını düşünürsek, 14.000.000*22 = 308.000.000 lira yapar. Hem anayasada hemde seçim kanununda oy kullanmanın bir ödev değil, bir hak olduğu belirtilmiştir. Bu durumda bu ceza neyin nesidir? Bu ceza yine kendisiyle çelişen anayasanın 175. maddesinden doğmaktadır. Nedir o madde? Hemen söyleyeyim: "Halkoylamasına, milletvekili genel ve ara seçimlerine ve mahallî genel seçimlere iştiraki temin için, kanunla para cezası dahil gerekli her türlü tedbir alınır."

Reaksiyon puanı
7
Saçmalık... Çoğu insan yıllık iznini az kullanmak için bu tarihlerde tatile çıktı millet tatilim yanıyor diye hayır basacak :D

SKYNET

Doçent
Reaksiyon puanı
13
Gelirse cezam veririm napalım prototestocuyuz.

SwateR

Rektör
Reaksiyon puanı
662
Aile olarak bayrama gitmeyi düşüyorduk ama 4 kişiyiz. 22 TL x 4 kişi = 88 TL. Baya bir ücret tutuyor. Bu yüzden bayramda burdayık. Seçim günü yoldayız :)

eF.E

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
31
Heryerde protesto etmek evete yarar deniliyor, burda da demiş arkadaşlar. Biri bana anlatabilir mi niye evete yarayacağını? :)

mazruf

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
1,117
Vatandaştan o parayı tahsil etmek daha masraflı olduğu için ceza uygulanmıyor diye duymuştum.

lazerboy

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Heryerde protesto etmek evete yarar deniliyor, burda da demiş arkadaşlar. Biri bana anlatabilir mi niye evete yarayacağını? :)

Doğru demiş arkadaş birisi açıklasın :) Her protesto eden oy kullansa hayır diyecek gibi bi sonuç çıkıyo sanırım bu da hiç doğru değil.Evet de diyebilir :)

Stizz

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Oyumu gidip paşalar gibi kullanacağım için hiçbir sorun yok :)

TazzzY

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
275
Neden Evet'e yarıyıcak neden Hayır'a yarıyıcak tartışması siyasete kaçıyor arkadaşlar uzatmayalım 13 Eylül günü herkes görücek neyin neye kaçtığını.

eray045

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
250
geçen referandumda da uygulancak deniyordu..
olmaz o iş..
protesto işine gelince protesto dtpye yarar..
adamların amacı zaten durumu ben belirlerimi göstermek..
%20 protesto olsa , çıkarlar meydanda işte bizim gücümüz bu derler :wink:

SKYNET

Doçent
Reaksiyon puanı
13
Protesto neden dtp ye yarasın , kullanılmayan oylar bir görüş belirtmiyor. Kullanılmayan oy hem evete hem hayıra yarar , ne taraftan bakarsan karşı taraftan bir oy eksilmiş gibi baka bilirsin.

engin_er

Asistan
Reaksiyon puanı
1
sandığa gitmek bir vatandaşlık görevidir,

ben cep telefonumu vermem, saçmalamışlar iyice

Saw_

Asistan
Reaksiyon puanı
9
geçen referandumda da uygulancak deniyordu..
olmaz o iş..
protesto işine gelince protesto dtpye yarar..
adamların amacı zaten durumu ben belirlerimi göstermek..
%20 protesto olsa , çıkarlar meydanda işte bizim gücümüz bu derler :wink:
+1 bunlar tatildekileride boykotcu sayıp gücümüz bu diyicekler.

Darkaura

Asistan
Reaksiyon puanı
2
daha hic kimsenin oy kullanmadigi icin ceza odedigini gormedim duymadim.

Stizz

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Neden Evet'e yarıyıcak neden Hayır'a yarıyıcak tartışması siyasete kaçıyor arkadaşlar uzatmayalım 13 Eylül günü herkes görücek neyin neye kaçtığını.

O kadar beklemeyiz akşamına belli olur :)

braveheart.fb

Profesör
Reaksiyon puanı
92

Bunun nedeni evet’cilerin önde olmasıyla ilgilidir. Hayır’cıların öne geçmelerinin tek yolu karasızların ve boykot’cuların oylarını almak. Evet’ci cephe 19 partiye kafa tutuyor. Eğer zafer gelirse hayır'cılar için tam bir hezimet olacak. Öyle ki dengelerin alt üst olacağı bile söyleniyor.Bir senaryoya göre “manşetle” kurtarıcı ilan edilenler, 13 Eylül günü yine “manşetle” gidebileceği konuşuluyor. Bu yüzden Hayır’cılar tek umudu şimdilik kararsızlar ve boykot’cular. Eğer bunların kararını değiştirip ‘hayır’ yaparlarsa hezimetten belki kurtulacaklar.

temenos

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Arkadaşlar bizler mecburiyetten bu referandumda oy kullanamayacağız. Ceza gelirse şansımıza...

findukfaresi

Dekan
Reaksiyon puanı
73
çok saçma. ben oy kullanmak zorundamıyım? oy kullanmamanın cezası olmamalı

vayt

Asistan
Reaksiyon puanı
5
çok saçma. ben oy kullanmak zorundamıyım? oy kullanmamanın cezası olmamalı

Kullanmak zorundaymışız, öyle deniliyor... Ayrıca hem EVET, hem HAYIR sonucunda, yani ne çıkarsa çıksın birileri sonuçtan birşeyler çıkaracak ki bu normal ülkemizde.Şu da var Dtp Bdp -artık her neyse adı- bu kesim kullanılmayan oyu olduğu gibi kendisine mâl edecektir.Çünkü çıkıp açıklama yaptılar: "oy kullanma yüzdesi bilmem kaç olursa biz temsil edemiyoruz bu kesimi" benzerinden bir ifadeyle.

LaWa

Profesör
Reaksiyon puanı
47
Gİtmeyi çok isterdim ama zorunlu nedenlerden dolayı gidemiyorum.

desperado64

Rektör
Reaksiyon puanı
104
ettiğiniz protesto evetcilere yarar :)

bazı arkadaşlar mesajımın sebebini açıklamamı istemişler :D büyük bir zevkle :D

***Şimdi protestocu arkadaşlar kesinlikle evet demiyecek olan kesim :) bu kesim oy kullanmadığı taktirde hesaba girmeyecekler :) Mesela;

Diyelim ki 25.milyon seçmenden 1 milyona yakın bir kesimi protesto etti :) kalan oyların, evet ve hayır oranları aşağı yukarı eşit çıkacak (şimdiye kadar yapılan anketlere göre) :) işte bu durumda protesto edenler hayır kullanırsa istediği zaferi rahat bir şekilde almazlar mı??

Son mesajlar