Samsung ve LG 4K'ya Geçmeyebilir!

S

shiftdelete.net

SDN Okuru
Samsung ve LG 4K'ya Geçmeyebilir!

Samsung ve LG firmalarının 2016 yılı içerisinde satışa sunacağı akıllı telefonlarında 4K çözünürlüğünde ekrana yer vermeyeceği söyleniyor. Peki, firmalardan 4K'dan neden uzak duruyor?

(PS63)

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Henüz 3d gibi gereksiz bi teknoloji olduğu için

topalsolucan

Rektör
Reaksiyon puanı
555
Tv'lerde bile 4K pek lazım değilken 10 santimlik telefona 4K yı sokmak tam bir enayilik. Evde 50 inç 4K tv var, 4k özelliği sorarsan var. dünya üzerinde 1 tane 4k film yok. trt de hep aynı videolar dönüp duruyor. görüntü çok mu fark ediliyor desen o da değil. ilk zmanlar eve gelen misafire hava atmaya çalıştım, bön bön bakıyorlar. :D

Waddler

Profesör
Reaksiyon puanı
612
görüntü olarak her türlü fark eder ama bence telefon kadar küçük bir cihaz için gerek yok..

E

esas hedef 16K

SDN Okuru
8k çıkacak daha 4k gereksiz deniyor esas hedef 16k.

...Görkem...

Profesör
Reaksiyon puanı
779
Cozunurlugu arttirdikca performansi dusurmeseler isterse 50K yapsinlar fark etmez. Ama suan 2K bile islemci performansini bu kadar dusururken kesinlikle simdilik gereksiz birsey. Samsung ve lg simdilik gecmemekle iyi yapiyor. Full hd veya hd ekran = performans demektir.

Mg.

Profesör
Reaksiyon puanı
24
Telefonda sınır 2k olsun ilerisi israf :) hava atmak ve kendini tatmin etmekten başka bir şey değil arti olarak

ShadowFix

..........
Reaksiyon puanı
77
İstemiyorum abi 2k 4k, yapın 1080p yeter, boşuna niye telefon kasılsın arkadaş, bilgisayarda bile 1080p açan oyunlar bulmak zor, niye telefonlarda 2k ve 4k diretmesini yapıyorsunuz anlamış değilim, telefon bu arkadaş telefon.

yasin0252

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Bence mobil olayında firmalar batarya zımbırtısına eğilmeli.. Anladık görüntüyü tamam ekrandan kuş çıkmayacak herhalde..

Hikmet366

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Fazla zorlanmiyacak ise güzel olur birazda geniş ekran olsa tadından yenmez

intricate

Profesör
Reaksiyon puanı
12
Bence gereksiz (halihazırda), FHD yeterli... Belki sadece üst modellerde düşünülebilir. 4K video çekenler (doğa sporları severler vs) için belki düşünülebilir ki bu videoları hangi TV'de izleyeceksiniz ki... 4K TV pazarı hala belli noktalarda kalmış ki bunun da sebeplerinden biri daha hala Full HD yayına geçmemiş bir sürü kanal var, geçenlerin büyük bir kısmı da daha yeni yeni sistemini oturtuyor. Hal böyle olunca 4K yayın yapan sadece TRT varmış (Şahsen tecrübe etmedim) ve de hep aynı yayını döndürüp duruyormuş. Bu tablo da pazarı olumsuz etkiliyor.

Asıl konuya dönersek 4K (araştırmalarımda Mobil platformda 4K gereksinimi ile ilgili bir sonuca ulaşamadım ama tecrübeli bir Bilgisayar kullanıcısı mantığı ile bakarsam) daha yüksek bant genişliği yani yüksek ram, daha yüksek güçte bir işlemci ve iyi bir grafik işlemcisi gerekir diye düşünüyorum, bütün bunlar da yüksek maliyet demek. Ve de çok iyi bir batarya gerek... Yanlış olduğum noktalar varsa lütfen düzeltiniz, hep birlikte bilgilerimizi güncellemiş oluruz.

Youtube olayında da diğer arkadaşlara katılıyorum, Türkiye şartlarında sağlıklı izlemek için en az 25 Mbit bir hız tavsiye edilen 4K için bir de kota problemi gündeme geliyor ki, GSM şirketlerini geçtim Wifi'den bağlanılsa dahi yaygın tarife kullanım 50-75 GB seviyelerinde... Bu seviyeye de 4K ile gayet çabuk erişilebilir. AKK 75 GBtan sonra 3Mbite düşüyor ve 3 Mbit ile 4K izlenmez... Hal böyle iken şu an için tüketici için çok gerekli değil henüz .

Tabi depolama alanını da unutmamak gerek, 1 saatlik bir 4K video yaklaşık 20-25 GB arası yer kaplıyor. Günümüzde yaygın talep 32GB'a doğru gidiyor ki bu sadece bir tane video, kalan alan da işletim sistemine ancak yeter.

Bir de aktarma meselesine gelirsek bu videoyu bilgisayara aktarmak istersek günümüzdeki performansı yüksek SD kartlar 80-90 MB hız etiketiyle satılıyorlar. (Çoğu ürün yarı hız seviyelerinde satılıyor) 22.500 MB bir videonun aktarım hızı ortalama 264 saniye... Tabi pratikte bu hıza ulaşırlarsa... Yani 1 saatlik bir görüntüyü aktarmak ort. 5 dk veya üzerinde gerçekleşiyor. İşe daha geniş boyutlarıyla bakarsak tablo bu şekilde...