Samsung Microsoft’u zengin ediyor

aloisnebel

Profesör
İki şirket arasında 2011 yılında imzalanan anlaşma kapsamında Samsung, akılı cihazlarında Microsoft’un geliştirdiği teknolojiyi kullanıyor. Samsung, bu yüzden Microsoft’a her sene yaklaşık 1 milyar dolar ödüyor.Ürettiği akıllı telefonların satışında rakiplerinin oldukça gerisinde kalan Microsoft, bu alandaki kayıplarını dolaylı yollardan telafi ediyor.

ABD merkezli teknoloji devi Microsoft, akıllı telefonlarında patentli ürünlerini kullandığı için Samsung’dan yüklü bir ücret alıyor.


İki şirket arasındaki anlaşmaya göre, Samsung, ürettiği akıllı cihazların işletim sisteminde Microsoft’un patentli ürünlerini kullandığı için ABD’li şirkete her sene yaklaşık 1 milyar dolar (2.3 milyar TL) ödeme yapıyor.


Samsung, ürettiği akıllı cihazlarda kendi işletim sistemi olan Android’i kullanıyor. Samsung, Android işletim sisteminde Microsoft’un patentli ürünlerinin de bulunması nedeniyle, sattığı her akıllı cihaz için Microsoft’a belirili bir pay veriyor.


Ürettiği akıllı telefonların satışında rakiplerini bir türlü yakalayamayan şirket, Samsung’la olan anlaşması sayesinde bu sektörün en çok kazanan şirketlerinden biri olmaya devam ediyor.


Güney Kore merkezli Samsung’un Microsoft’un ürünlerini kullanmasını sağlayan anlaşma 2011 yılında imzalanmıştı.

kaynak
 
Üst