Samsung Galaxy S3 MHL Adaptör

Bu konuyu okuyanlar

El Padrino

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
70
SAMSUNG-HDTV-03.jpg

Merhabalar.Galaxy S3'ü TV ye bağlamak için gerekli olan MHL Adaptör hakkında bilgi vermek istedim.Bu ürün hakkında internette sağlıklı bir bilgi kaynağı yok.Bu ürün Galaxy S3 modelini (Note 2 içinde diyolar ama denemediğim için birşey söyleyemiyorum) MHL çıkışından HDMI bağlantı yoluyla TV'nize görüntü aktarmanızı sağlıyor.

Kullanım

Öncelikle HDMI kablomuzun bir ucunu TV'ye diğer ucunu adaptöre takıyoruz.Bunu yaptıktan sonra TV'nizin HDMI kanalını göstericek şekilde ayarlı olduğundan emin olunuz.Günümüzdeki akıllı TV'lerde birden çok HDMI girişi bulunuyor.Her girişin numarası var ve siz HDMI kablonuzu hangi girişe taktıysanız TV'nizde de o girişi seçmelisiniz.Sonra telefonumuzun şarj adaptörünü prize ve micro usb ucunuda adaptörün güç girişine takıyoruz.En son olarakda adaptörün micro usb ucunu telefonumuzun micro usb girişine takıyoruz.Takar takmaz otomatik olarak TV'ye görüntü aktarılması lazım.Adaptörü telefonunuza bağladığınızda da 2-3 saniye sonra HDMI bağlantı kurulduğuna dair bildirim gelicek.

Bunları yaptınız ve olmadı mı ?
Telefonunuzu yeniden başlatın.
TV'nizi açıp kapatın.
Adaptöre bütün bağlantıları taktıktan sonra en son olarak adaptörü telefona bağlıyoruz.Aksi takdirde görüntü gelmeyebiliyor.
Adaptörün güç girişine şarj cihazınızı taktığınızdan emin olun.Şarj cihazınızı bağlamadığınız takdirde adaptör kesinlikle çalışmaz.
Telefon kilitli olduğunda da görüntü gelmez.
Görüntü geliyor ama ses gelmiyorsa ilk seçeneği uygulayın.

MHL Adaptör ile Film İzlemek
Benim bu adaptörü almamdaki amaç telefonumdaki filmleri videoları TV'de izlemek.Yabancı filmlerin altyazısını en başta TV'nizde göremeyebilirsiniz.Bunun çözümü için yapmanız gerekenler; öncelikle film izlemek için telefonunuza MX Player veya BS Player yüklemenizi tavsiye ederim.MX Player'da altyazıyıda sizin bilgisayardan telefona atmanız gerekiyor.Ama BS Player'da altyazı otomatik olarak indirilebiliyor.Her iki oynatıcıda da altyazılar ilk başta telefonda gözükücek ama TV'nizde gözükmücektir.Bunun sebebi iki oynatıcınında "Donanımsal Çözücü" kullanıyor olmasıdır.Bunu "Yazılımsal Çözücü" olarak değiştirmeliyiz.Bunu yapmak içinde BS Player uygulamasını açıyoruz.Menü tuşu-tercihler-oynatma ayarları-video işleme modu-yazılımsal çözme modunu seçiyoruz.Bunu yaptıktan sonra artık TV'nizde de altyazılar gözükecektir.MX Player için ise MX Playerda bir video açıyoruz.Video oynatımı esnasında sağ üst köşedeki müzik notası işaretinin solundaki "Donanım" veya "Donanım+" yazan yere dokunup çıkan pencerede "Yazılımsal Çözücü" yü seçiyoruz.Bu işlemleri yaptıktan sonrada artık rahatlıkla S3'nüzdeki filmlerinizi TV'nizde izleyebilirsiniz.Hangi oynatıcıyı kullanıyorsanız oynatıcınızın kodek paketlerini yüklemenizi tavsiye ederim.Kodek paketleri Play Store'da mevcut.

İyi seyirler...

Not:Eğer TV'nizde USB girişi var ise prize takılı olan şarj adaptörüne bağlı USB ucunu TV'nizdeki USB girişine bağlayabilirsiniz.

Bu ürünün yan sanayi modelleri mevcut.Ben bunu almadan önce altta gördüğünüz bu ürünü aldım.Aynı biçimde farklı markaların ürünleri var.Elbette ki işe yarıyordur ancak benim aldığım ürün maalesef çalışmadı ve iade ettim.Sonrasında orjinal Samsung markalı adaptörü aldım.
sku_158675_1_zps7eac67f2.jpg

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Not:Eğer TV'nizde USB girişi var ise prize takılı olan şarj adaptörüne bağlı USB ucunu TV'nizdeki USB girişine bağlayabilirsiniz.
MHL Adaptöre şarj adaptörüyle güç verdiğiniz halde şarjınız azalmaya devam edecektir.Bunun mantığını bende çözemedim ama telefonda "Şarj oluyor" diye gözükmesine rağmen şarj azalmaya devam ediyor.
Film izlerken telefonun ekranı kapanmaz.Şarjınızın daha yavaş azalması için telefonunuzun ekran parlaklığını en kısığa getirin.(TV'deki görüntüye etki etmicektir)

S

SDN Okuru

SDN Okuru
teşekkürler bilgiler için bende sony xperia z var değişik fiyatlarda mhl kablo var ama hangisini alacağıma karar veremdim

S

SDN Okuru

SDN Okuru
yardım plss galaxy S2 mhl adaptörü ilk aldığmda sorun yokdu şimdi wifi baglanma sorunu war tvye adaptörü ve şarzı takınca wifi intetnete girmiyor ne yapmam gerekıyoor?

Son mesajlar