Öneri Samsung Galaxy S24 Ultra vs iPhone 15 Pro Max

Reaksiyon puanı
25
Samsung Galaxy S24 Ultra mı, iPhone 15 Pro max mi? Sizce hangisi alınır ve neden?

Death Mark

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
15,455
Samsung Galaxy S24 Ultra mı, iPhone 15 Pro max mi? Sizce hangisi alınır ve neden?
Şimdi size iki soru sormam lazım. Daha öncesinde andorid işletim sisteme sahip cihazlar kullandınız mı? İPhone kullanıcısı olarak bu soruyorsanız, andorid eko sistemine geçmeyi hazır mısınız? S24 Ultra, yapay zeka nitelikleriyle ve üstün pil performansıyla tanınan bir cihaz. İki cihaz arasında oldukça fiyat farkı var.

Yahya Furkan

contravolta
İçerik Ekibi
Reaksiyon puanı
3,295
Bence, yazılım konusunu düşünmeniz yeter. IOS mu, Android mi? Bu da sizin kişisel tercihinize kalıyor.

Death Mark

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
15,455
Android kullanıcısıyım.
S24 Ultra tercih edebilirsiniz. Yansımalara karşı oldukça mat bir ekranı var. İşlemcisi Bildiğiniz üzere SD Gen 3, bir Android işletim sistemindeki bütün ihtiyaçlarınızı karşılayacak kadar verimli çalışabilmektedir. Kamera konusunda S23 Ultra'ya kıyasla teknik olarak büyük fark olmasa da, yazılımsal inavasyonlara sahiptir. Yapay zekayı s24 serilerinde daha seri bir şekilde kullanabilirsiniz. Özellikle fotoğraflarda objeleri taşıyıp silmek ile montaj yapabilmenin rahatlığı sizi oldukça etkileyebilir. İPhone 15 Pro Max'ı seçmek için başka bir sebebiniz de kalmadı.

Son düzenleyen moderatör:

irsuya

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
3,099
S24 Ultra; SoC, kamera performansı, panel, premium hissiyat ve pil performansında önde.

serj

Profesör
Reaksiyon puanı
2,923
Farklar çok küçük. Ekosistemini hangi tarafa kurduysan o taraftan devam etmen daha mantıklı. Onun dışında düşünmen gereken konulardan birinin de iPhone'un değerini kaybetmemesi olduğunu düşünüyorum. Yıllar sonra bile iyi fiyatlara satılıyorlar. Android tarafında bunu söylemek çok da mümkün değil.

Daven

Moderatör
Moderatör
İçerik Ekibi
Reaksiyon puanı
85
Kamera ve premium hissiyatında açık ara 15 Pro Max önde.
1714749275938.png

Bence de hocam :)

irsuya

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
3,099
Kamera ve premium hissiyatında açık ara 15 Pro Max önde.
Premium hissiyatinda kesinlikle 15 Pro onde degil. 14 Pro bile sirf cerceve farkindan 15 Pro modellerinden daha premium, bunun aksi iddia edilemez. 15 Pro, premium hissiyat konusunda base S24 modelleri ayarinda.

Kamera icin paylastiginiz videonun yayinladigi donemlerde S23 Ultra modeli de S24 Ultra’dan daha iyi cekiyordu, kamera icin bir optimizasyon yapilmamisti, o videoyu referans almayin kisacasi.

Ekran Görüntüsü (381).png

Ekran Görüntüsü (383).png

Ekran Görüntüsü (512).png

Ekran Görüntüsü (515).png

Gün ışığında zoom dışında pek bir fark olmasa da, düşük ışıkta process farkı nedeniyle S24 Ultra hissedilir şekilde üstün:

Ekran Görüntüsü (517).png

Ekran Görüntüsü (519).png

Ekran Görüntüsü (522).png

Ekran Görüntüsü (523).png

Ekran Görüntüsü (526).png

Ekran Görüntüsü (527).png

Arka kamera paketinde S24 Ultra net olarak ustun, on kamera tarafinda ise duz S24, S23 bile 15 Pro ile bas edebilir. Bu da fun fact olsun; 15 Pro modelinin on kamera sensorunde IMX714 bariniyor, iPhone 14 modelindeki ile ayni, bayagi vasat.

Son düzenleme:

Yahya Furkan

contravolta
İçerik Ekibi
Reaksiyon puanı
3,295
Kamera icin paylastiginiz videonun yayinladigi donemlerde S23 Ultra modeli de S24 Ultra’dan daha iyi cekiyordu, kamera icin bir optimizasyon yapilmamisti, o videoyu referans almayin kisacasi.
Bizzat kendim denediğim cihazlar. DxoMark testinde ve diğer incelemelerde de gördüğümü söylüyorum.

irsuya

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
3,099
DxoMark testinde ve diğer incelemelerde de gördüğümü söylüyorum.
DXOMARK dediğimiz bağımsız internet sitesi, kesinlikle referans alınmamalı. ISP'den dolayı S24 Exynos, S24 Ultra'dan ve 15 Pro'dan bile gün ışığında daha iyi video performansına sahip ancak DXOMARK S23 ile aynı puanı vermiş, bu yine en masumları, altlara indiğindiğinde iPhone 11'in overall kamerada S21 Ultra Exynos'dan daha yüksek skor aldığını falan görüyorsun, S22 Ultra ile 12T'nin video performansı skoru aynı, 1/2.55'' ana sensörlü ve kullandığım iPhone 12'nin fotoğraf skoru S22 Ultra Exynos ile aynı. Zamanında birebir aynı arka kamera kurulumuna, birebir aynı processe ve birebir aynı SoC'a sahip S10 ile S10+'a farklı skorlar vermişliği var.

O siteyi referans alan, iPhone 11'in S21 Ultra'dan daha iyi kameraya sahip olduğunu kabul etmiştir.

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
25,246
S24U'da kumlanma sorunu var. Seni ne kadar rahatsiz eder ne kadar etmez bilemem. Ama iki cihaz arasindan verilecek nihai karar hangi isletim sistemini kullanmak istedigin.

irsuya

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
3,099
S24U'da kumlanma sorunu var.
Paneldeki sorundan bahsediyorsan o ilk seri üretime aitti abi. Güncelde öyle bir durum yok ancak alıcı, Samsung'un mağazası yerine 3. taraf ticaret sitelerinden satın alım yaparsa ilk seri üretime ait bir ürün denk gelme ihtimali de yüksek, ha tabii ilk seri üretimdeki bütün cihazlarda da yok bu sorun. Olsa bile aşırı yakından bakman lazım.

Bu arada sorunun kaynağı, bütün piksellerin sadece düşük parlaklığa aynı anda düşememesi. Ben umursamazdım açıkcası, tabii burdan bir savunma veya tümevarım yapılamaz.

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
25,246
Paneldeki sorundan bahsediyorsan o ilk seri üretime aitti abi. Güncelde öyle bir durum yok ancak alıcı, Samsung'un mağazası yerine 3. taraf ticaret sitelerinden satın alım yaparsa ilk seri üretime ait bir ürün denk gelme ihtimali de yüksek, ha tabii ilk seri üretimdeki bütün cihazlarda da yok bu sorun. Olsa bile aşırı yakından bakman lazım.

Bu arada sorunun kaynağı, bütün piksellerin sadece düşük parlaklığa aynı anda düşememesi. Ben umursamazdım açıkcası, tabii burdan bir savunma veya tümevarım yapılamaz.

Evet farkındayım ama Samsung servisinin de mimli olması olası bir sorunda soru işareti oluşturuyor. Şahsen fark edip etmemekten ziyade bu kadar para verdiğim bir cihazda böyle bir sorunla karşılaşmak istemezdim. Ne olursa olsun ikinci el değerini de düşürür. Yoksa muhtemelen gece karanlık bir ortamda kullanmadığım sürece ben de fark etmezdim.

irsuya

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
3,099
Evet farkındayım ama Samsung servisinin de mimli olması olası bir sorunda soru işareti oluşturuyor.
Son zamanlarda cok tatmin edici geldiler bana. Yaklasik 2 ay once arkadasimin S22 Ultra’sinin paneli yandi, garanti aldi ve tamir surecinde S21 FE verdiler. Arkadasim S22 Ultra’yi teslim aldiginda S21 FE’yi geri verdi ve cihazin ekranina dahi bakmadilar, olasi bir zarar verme durumunda umurlarinda dahi olmayacakti kisacasi. Baskalari ne yasar bilmem ancak bizde durum bu, Samsung servis konusunda biraz hassaslasmis gibi.

SPECİAL FORCES

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
4,914
S24U'da kumlanma sorunu var. Seni ne kadar rahatsiz eder ne kadar etmez bilemem. Ama iki cihaz arasindan verilecek nihai karar hangi isletim sistemini kullanmak istedigin.
Ben yaşanan sorun yüzünden, cihazı iade ettim.
Sorunun tek çözümü var, değişim. Sorun çözüldü diyorlar ancak, pek öyle görünmüyor.

Son düzenleme:

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
25,246
Son zamanlarda cok tatmin edici geldiler bana. Yaklasik 2 ay once arkadasimin S22 Ultra’sinin paneli yandi, garanti aldi ve tamir surecinde S21 FE verdiler. Arkadasim S22 Ultra’yi teslim aldiginda S21 FE’yi geri verdi ve cihazin ekranina dahi bakmadilar, olasi bir zarar verme durumunda umurlarinda dahi olmayacakti kisacasi. Baskalari ne yasar bilmem ancak bizde durum bu, Samsung servis konusunda biraz hassaslasmis gibi.

Valla daha birkaç ay önce garantisiz S21 Ultra için pil değişimini sorduk. Pil değişim sırasında cihazın kapağının kırılma şansı varmış, kapak kırılırsa + olarak kapak değişim ücreti alacaklarını söylediler yüzsüz gibi. Uğraşmadık.

Death Mark

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
15,455
Valla daha birkaç ay önce garantisiz S21 Ultra için pil değişimini sorduk. Pil değişim sırasında cihazın kapağının kırılma şansı varmış, kapak kırılırsa + olarak kapak değişim ücreti alacaklarını söylediler yüzsüz gibi. Uğraşmadık.
Yetkili servis bunu söylediyse, yetkili servis tarafından oluşan herhangi bir zararı telafi etmeniz mümkün.
Isı tabancasıyla kapağındaki tutkalı eritip vantuzla çıkartıyorlar. Bu esnada arka kapak çatlak değilse zarar görebilmesi mümkün değil.

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
25,246
Yetkili servis bunu söylediyse, yetkili servis tarafından oluşan herhangi bir zararı telafi etmeniz mümkün.
Isı tabancasıyla kapağındaki tutkalı eritip vantuzla çıkartıyorlar. Bu esnada arka kapak çatlak değilse zarar görebilmesi mümkün değil.

Yetkili servis söyledi. Dediklerine göre S21U için özel bir durum varmış arka kapakla ilgili. Daha önce birkaç telefonun pilini değiştirdim ama bunu duyunca yanaşmadım. Telefonu da değiştirdik zaten.

Death Mark

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
15,455
Yetkili servis söyledi. Dediklerine göre S21U için özel bir durum varmış arka kapakla ilgili. Daha önce birkaç telefonun pilini değiştirdim ama bunu duyunca yanaşmadım. Telefonu da değiştirdik zaten.
Bence ellerinde yedek parça kalmadığı bunu söylemişlerdir. Eğer olurda montaj esnasında zarar gelirse, siz aksini kanıtlamadıkça kullanıcı hatası diyip geçerler.
1714808312222.png

Samsung teknik servislerine bu yüzden bulaşmamakta fayda var. Ürünün garantisi bittiyse başka servislere götürmeniz daha sağlıklı bir tercih olacaktır. Telefonu değiştirmenize de sevindim.

İsimyok08

Profesör
Reaksiyon puanı
6,152
İkiside gayet güzel cihazlar. iOS deneyimlemek istersen 15PM alabilirsin. Android'den devam ederim dersen S24U. İki cihazda da sosyal medya optimizasyonu bulunuyor. S24U'da Instagram'da HDR desteği var ama 60FPS desteği var mı bilmiyorum.

Kamera olarak çevrende Vatan Bilgisayar, Mediamarkt, Teknosa vb. varsa orda bak. En iyi sonucu orda görürsün. Bence S24U bi tık daha iyi bir kameraya sahip. Tek eksi yönü çok fazla doygun fotoğraf & Video çekmesi

SPECİAL FORCES

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
4,914
Evet hocam, bahsettiğiniz sorun S21 Ultra modelinde mevcut.

DKN NZY

Rektör
Reaksiyon puanı
10,190
Çok fazla cihaz deneyimliyorum ama ios bana her zaman kullanşsız geliyor ben s24 ultra tercih ederdim 100x zoom çok işime yarar

izzet_baku

Öğrenci
Reaksiyon puanı
10
S24 Ultra tercih edebilirsiniz. Yansımalara karşı oldukça mat bir ekranı var. İşlemcisi Bildiğiniz üzere SD Gen 3, bir Android işletim sistemindeki bütün ihtiyaçlarınızı karşılayacak kadar verimli çalışabilmektedir. Kamera konusunda S23 Ultra'ya kıyasla teknik olarak büyük fark olmasa da, yazılımsal inavasyonlara sahiptir. Yapay zekayı s24 serilerinde daha seri bir şekilde kullanabilirsiniz. Özellikle fotoğraflarda objeleri taşıyıp silmek ile montaj yapabilmenin rahatlığı sizi oldukça etkileyebilir. İPhone 15 Pro Max'ı seçmek için başka bir sebebiniz de kalmadı.
Yapay zeka diyorsunuzda resim obje silme programlada oluyor bunun neresi yapay zeka ?
Adamlar dil konuşma yapay zekası var dediler ama Türkçe yok bunun neresi yapay zeka ?

Death Mark

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
15,455
Yapay zeka diyorsunuzda resim obje silme programlada oluyor bunun neresi yapay zeka ?
Adamlar dil konuşma yapay zekası var dediler ama Türkçe yok bunun neresi yapay zeka ?
Yapay zeka sizin yerinize otomatik yapıyor. Bahsettiğiniz programlarda obje silip arka planı doldurmak için işlem yapmanız gerekiyor. Dil konuşma olayı şuan globalde çalışıyor ama yerel dil desteği yine bildiğimiz üzere ertelenebilir.