Samsung Galaxy A50 A505F Akıllı Telefon

Bu konuyu okuyanlar

Pinlatown

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
samsung-galaxy-a50.jpg

Samsung, Galaxy A50 modelini ilk MWC 2019 duyurmuştu. Cihaz duyurulduktan sonra büyük bir ilgi çekti ve bu ilgiyi çıktıktan sonrada üzerine topladı. Gerek sosyal ortamlardan olsun, gerek çevremizden olsun farklı kişilerden farklı yorumlar aldık bu telefon hakkında. Bir kısmı güzel diyorsa, bir kısmı aynı bütçede başka bir telefonun daha iyi olduğunu söylüyor. Bende bu yazımda size kullandığım bu cihazı her şeyiyle anlatacağım.

Öncelikle telefonu henüz yeni kullanmaya başladım ama merak etmeyin telefonu uzun uzun inceledim ve deneyimledim. Cihazı yaklaşık bir ay kadardır kullanıyorum, memnun olup olmadığımı yazının en sonunda belirteceğim.

Şimdi biraz telefondan bahsedelim. Telefonun 6.4 İnçlik ekranı var, gayet büyük bir telefon. Cihazın ekranının 1080x2340 (FHD+) çözünürlüğü ve 403 PPI piksel yoğunluğu bulunuyor. Teknolojisi ise süper AMOLED. Resimlerden anlaşıldığı gibi telefonun ekranında çentik bulunuyor. Tamamen kendi fikrim olmakla birlikte telefona ayrı bir hava katan çok tatlı bir damla çentiği bulunuyor. Kesinlikle rahatsız edici bir tarafı yok. Ayrıca çizilmeye dirençli cam olduğunu da belirtmek istiyorum. Telefonun 4000 mAh batarya kapasitesi bulunuyor. Yeterli olup olmadığı kullanım durumuna bağlı. Telefonu şarj etmek istiyorsanız eğer USB Type-C kullanmanız gerekiyor. Değişir bataryaya sahip değil ve hızlı şarj özelliğini destekliyor. Şimdi size birazda kamerasından alıntı yapacağım, donanım kısmını en sona bırakıyorum. Telefonun 25 MP kamera çözünürlüğü bulunuyor fakat optik görüntü sabitleyicisi yok. Bu durum beni de üzdü. Ayrıca telefonun üç kamerası olduğunu söylemeyi unutmayalım, ikinci arka kamerası 8 MP ve üçüncü arka kamerası 5 MP. Telefonun ikinci arka kamerası size ekstra geniş açı ve geniş açı özelliğini sunuyor. Üçüncü kamerası ise derinlik algısı için var. Ön kamerası ise 25 MP ile ortalamaya uyum sağlıyor. Sıra geldi en önemli kategoriye, donanım. Bu yazımda size donanımını detaylı bir şekilde anlatmayacağım, amacım size telefonun özelliklerinden çok telefon hakkında bir şeyler söylemek, deneyimimi yazmak. Detaylara zaten tüm aracılardan ulaşabiliyorsunuz, yinede sorunuz olursa konu altından detaylı bir şekilde anlatabilirim. Modelimiz 8 çekirdek ve 6 GB belleği bulunuyor. Telefonu 64 GB tercih ederseniz eğer aldığınızda cihaz size 49 GB kullanılabilir alanla geliyor, gayet uygun diye düşünüyorum. Böyle düşünmeyenler için telefon hafıza kart desteği sağlıyor.

samsung-galaxy-a50-review-lead.jpg

Telefonun kendi özelliklerinden yeterince bahsettik, göründüğü gibi gerçekten güzel özelliklere sahip. Şimdi sıra geldi telefon hakkında düşüncelerime. Evet, dediğim gibi telefon kısa süredir elimde fakat bu sürede yeterince inceledim ve deneyimledim. Telefonun bütçe aralığında çok fazla rakibi var ve bende bu tercihler arasında baya düşünmüştüm. Neden A50 tercih ettim peki? Beni daha çok etkiledi diğer cihazlara göre. Örneğin ekrana gömülü bir parmak izi okuyucusu olması beni biraz kendine çekti. Bazılarınız ekran okuyucusunun berbat olduğunu düşünüyor, o konuya da geleceğim. Telefonun siyah modelini aldım, kutusunu açtım. Kutusu için her şey çok güzeldi, kulaklık dışında ama ona yapabileceğimiz çok bir şey yok sanırım. Cihazla birlikte gelen, kutusunda yer verilen kulaklıktan hiç memnun değilim. Ben telefonun neyinden memnunum? Yukarıda bahsettiğim her özelliğinden tek tek memnunum, kamerası dahil. O yüzden memnun kaldığım yerleri uzun uzun anlatmayacağım sanki telefondan reklam almışım gibi :)

Ben nelerinden memnun değilim? Telefonun kamerası gerçekten güzel. Fakat eğer yakınlaştırarak çekim yapıyorsanız kesinlikle bulaşmayın, çünkü bu telefon yakınlaştırma katili. Çamur sevmiyorsanız yakınlaştırmayın diyebilirim. Bunun dışında ekran okuyucusundan çok üst düzey bir memnunluğum yok, bunu size biraz açık anlatıyım. Telefonu ilk aldığımda parmak izi okuyucusundan hiç memnun değildim. Fakat çok yakın zamanda bir güncelleme geldi, ekranda "Parmak İzi Okuyucusu Geliştirme" tarzında bir yazı gördüğümde çok sevindim. Evet eskiden memnun değildim, şimdi memnunum ama bu memnunluğum çok değil. Hala bazı telefonlar kadar stabil değil ama kullanılabilecek kadar iyi. Bunun dışında telefonda beğenmediğim veya kötü bulduğum bir taraf görmedim, her şey iyi ve yolunda.

Telefonu öneriyor muyum? Evet öneriyorum, bahsettiğim kötü taraflar sizin için sorun değilse eğer bu telefon gerçekten fiyatına göre çok iyi. Bütçesine göre çok rakibi var, aralarında tercih yapmak önemli. Hiç bir telefon kusursuz değildir.