Samsung Apple Davasında Rekor Tazminat

Bu konuyu okuyanlar

Nemre

Müdavim
Reaksiyon puanı
29
Ben olayım o parayla Epıl yönetimin ve kararı veren yargıcın başına ödül koyarım, genede o parayı yar etmem. Para öyle kolay mı kazanılıyor.

acabuco4

Müdavim
Reaksiyon puanı
23
ordada bi üst mercihlere başvurup uzatırlar olayı , düşer bu ceza .

SwateR

Müdavim
Reaksiyon puanı
662
1 Milyar $. Yuh be.

3 - 4 tane Messi transfer edilir o paraya :p

Uranos

Müdavim
Reaksiyon puanı
15
Samsung apple yi geçmişti bir şekilde karşılık vermesi gerekiyordu oda böyle oldu davayıda kesin rüşvete baglamışlardır:)

__L__

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Dünyada adaletin düzgün çalıştığı bir yer de varmış. Haklı kişi hakkını almayı başardı..

acabuco4

Müdavim
Reaksiyon puanı
23
Samsungun sahiplerine baktım 2 güney koreli kardeş , babalarından miras kalmış şirket biri 70 biri 80 yaşında . Şirket yüzünden davalık olmuşlar , para aile değerlerini bile kaybettiriyor işte ..

What The Hell

Müdavim
Reaksiyon puanı
9
Haklı olan Apple'dı ve kazandı. Kimse kusura bakmasın adam patentlemiş ve Samsung'un da kopyaladığını herkes çok iyi biliyor. 80'ler Bill Gates'da apple'dan arak OS yaparak köşeyi bulmuştu. Ayrıca 1 milyar dolar hiç bişey değil Samsung için çerez parası. İlk Galaxy serisinden bile 40 milyar kazanmıştır.

Rufat

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Arkadaslar gelin adaletli olalim forumun yarsi Samsung fani diye haksizlik etmeyelim Apple bu dava da cok hakliydi biri sizin patentinizi calsa hosunuza gidermi kesela bir sey icat etmissiniz 10 gun sonra bir baskasi sizin fikrinizi calib uzerinde 1-2 degisiklik yapib cok satarsa hosunuza gidermi tabi ki diyil o zamn bu davada Apple hakli

Arkadaslar gelin adaletli olalim forumun yarsi Samsung fani diye haksizlik etmeyelim Apple bu dava da cok hakliydi biri sizin patentinizi calsa hosunuza gidermi kesela bir sey icat etmissiniz 10 gun sonra bir baskasi sizin fikrinizi calib uzerinde 1-2 degisiklik yapib cok satarsa hosunuza gidermi tabi ki diyil o zamn bu davada Apple hakli

bayadres

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
Haydi Apple bu kazandığın tazminatla bir hayır yap haydi.

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Hayret doğrusu. Ben merak ediyorum Steve Jobs vefatından sonra Apple ümmeti başıboş kalmasın diye yerine geçecek bir halife tayin etmiş miydi?

yigot

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Apple sonuna kadar haklıydı ve kazandı 1 mılyar dolar para cok buyuk para bızım ıcınde samsunga pek koymaz adamlar televızyondan tutun klımaya kadar ne varsa uretıyo satıyo ama amerıkada telefon satısları yasaklanırsa asıl darbe ordan gelir...

BlackShopAre

Doçent
Reaksiyon puanı
1
apple para kazanmaya ihtiyacı vardı ne yapsın alacak 1 milyarr dolar sadakası olsun samsungun

Ultrayer6

Asistan
Reaksiyon puanı
0
apple_samsung_haber1345870237.jpg

şu iki ürüne göz göre göre "benzemiyor" diyorsunuz ya... benzediğini siz de biliyorsunuz.. ama inat değil mi, apple gider mersine, siz gidersiniz tersine.

Porphyrogenitos

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Abi dava nedir? Ben önce bir içeriğini görebilsem iyi olacak bi kavga var biliyorum da yeni yeni işte s3 aldık takip etmeye başladık durum dava olay nedir bide biz karar verek :D

S

SDN Okuru

SDN Okuru

şu iki ürüne göz göre göre "benzemiyor" diyorsunuz ya... benzediğini siz de biliyorsunuz.. ama inat değil mi, apple gider mersine, siz gidersiniz tersine.

Bu durumun Samsung ile bir alakası yok. Android ile alakası var ki Android'i dağıtan firma Google'dır. MS'e Apple'dan çaldı diyen arkadaşlara seslenişim, MS Basic tabanlı bir işletim sistemi, Apple ise Linux'un kardeşi olan Unix tabanlı bir işletim sistemi. Yani var olan teknolojinin üstüne koyan MS değil Apple'dır.

Hangi patent ihlal edilmiş? Apple'ın ihlal ettiği Motorola patentleri? Samsung Instinct serisinde ihlal ettiği patentler? Samsung ABD pazarından çekilirse olan ABD'lilere olur. Herkes özgür olmayan yazılım kullanmak zorunda değildir. Ya da bedava olan uygulamayı parayla satın almak zorunda değil.

Apple firması, ürettiği ürünlerin önündeki "i" isminin bile patentini almış, hatta Barack Obama'dan kalaylı bir açıklama yemişti bu yüzden. Apple bir Amerikan firması. Dolaylı olarak kapitalist ülkenin firmasıdır ve Amerika'nın kendi işine gelir çünkü her şeyleri özel. Apple teknolojilerini kullanmak ve kullandırmak istemesi. Zamanında aynı politikayı MS için uygulamıştı. Ne oldu? Rusya gibi ülkelerde MS yasaklandı.
Kısacası, ABD Samsung'u pazardan atmaya çalışırsa buna misilleme olarak, ABD karşıtı ülkeler Apple'ı pazardan çıkartırlar.

Olaya sadece kıytırık bir patent davası olarak bakmayın.

goodtornado

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
barbunyaza Nickli Üyeden Alıntı
null
Abd adaletinin nasil calistigini bilmeyen mi var, is juriye kaldiysa kore firmasinin kaybetmesi normaldir, yazilimsal konularda yanilgi payi da cok fazladir, applein kavgali olmadigi bir firma mi var, kore firmalarinin hepsiyle catisma icerisinde, abd=apple=ulusal cikarlari, samsungu biliyoruz, taniyoruz, donanimsal ve yazilimsal konulardaki basarisini da biliyoruz, steve jobsun iphone tasarimini nerelerden caldigini da biliyoruz, japon firmasi kadar olamadi, boy olcusemiyorum demiyor, isi kendi lehlerine karar verecek abd hukukuna pas geciyor, apple isterse dunyanin patentini alsin, yazilimin open source degilse hangi hakki iddia ediyorsun, sayet open source ise zaten hak iddia edemezsin, samsung bilenmis bicak gibi simdi, piyasaya cok farkli donanimsal ve yazilimsal teknolojilerin cikmasini bekliyorum.

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175

Zaten sorun da orada. Appel'ın "patent" olarak iddia edebildiği tek şey "şekil". :) Şimdi Apple bu davada haklı olsaydı, bütün otomobil şirketlerinin, bilgisayar üreticilerinin, beyaz eşyacıların, lastik üreticilerinin vs vs vs birbirlerine topyekün davalar açması gerekirdi. O iki ürün birbirlerine telefon oldukları için benziyor. Birisi telefon diğeri uçak olsaydı benzemezdi. :)

İkinci olarak, benzediğini iddia ettiğin telefonların en çok içinde görünen ikonlar seni aldatıyor; dizilimleri aynı olduğu için göz yanılsaması yaşıyorsun. Bununla birlikte, o ikonlar da işletim sistemiyle alakalıdır; telefonun kendisiyle değil.

Ultrayer6

Asistan
Reaksiyon puanı
0
yahu illaki iphone'a benzemeyen telefon üretmek için uçak şekilli telefon üretmek gerekmiyor.
galaxy s3 benziyor mu? benzemiyor. demek ki samsung istese özgün tasarım üretebiliyormuş.
lumia'lar benziyor mu? hayır.
xperia serisi? hayır.
htc one serisi? hayır.

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
İddiaların ne kadar komik şeyleri karşılaştırdığına bakılırsa, bütün telefonlar Iphona'a benziyor. Bir iki küçük dokunuşla "farklı" imiş gibi davranacaksak, bu iddiaya göre zaten hiç biri birbirine benzemiyor. Piyasadaki 2-3 telefonu karşılaştırmak da yine kötü niyet göstergesidir. Çünkü piyasada onlarca akıllı telefon mevcut. Ayrıca ekrandaki ikonları da sırf kare diye benzediğini iddia etmek, oval bir köşeyi patent ihlali saymak, ancak Apple gibi teknolojiden uzak ve bütün teknolojiyi şekille ölçen bir firmadan, bunu savunmak da tarikat gibi olmuş Apple kullanıcılarından beklenebilir.

Örneğin HTC'nin birçok telefonu oval köşeli, akıllı telefonların tamamında ahize aynı yerde, tamamına yakınında aynı yerde bir home tuşu var, tamamına yakını aynı ikon dizilimini kullanıyor, şaşıracaksınız ama hepsinin de şarj kablosu USB :)

Bana öyle geliyor ki Apple kullanıcılarının önemli bir kısmı gösteriş meraklısı olduğundan dolayı Apple olmayan bir telefonla pişti olmak istemiyorlar.