Soru Sahte şarj aleti ne gibi sorunlara yol açar?

Bu konuyu okuyanlar

Fatih'in Torunu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Acer Aspire 3 laptopumun şarj adaptörü bozuldu orjinalini aradıysam da bulamadım. Stokta olmadığını ve bir süre getirilmeyeceğini söylediler. Mecburen şimdilik sahte şarj aleti kullanmam gerek. Sahte şarj aleti kullanırsam ne gibi sorunlara yol açar? Ayrıca 3 saatten fazla kesintisiz takılı kalırsa bilgisayarı bozacağını söylediler (Aldığım yerde) bu doğru mudur? Hiç inandırıcı gelmedi bana

talebesultan

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
150
Hocam doğruluğu hakkında kesin bir şey söyleyemem ama size basit bir şekilde açıklayayım, laptop şarj aletlerinin aldıkları voltaj ve verdikleri voltaj düzenli olmalıdır sahte diye tabir ettiğimiz yan sanayi şarj aletlerinde bunlar çoğunlukla yoktur sadece günü kurtarmalık olarak bakabilir. orjinal şarj aleti temin edene kadar şu anda kullandığınız şarj aletine fazla yüklenmemenizi tavsiye ederim çünkü bilgisayarınızın pilini veya şarj giriş soketini bozabilir yakabilir ve daha bir çok soruna yol açabilir.

Webhead

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
4,547
Acer Aspire 3 laptopumun şarj adaptörü bozuldu orjinalini aradıysam da bulamadım. Stokta olmadığını ve bir süre getirilmeyeceğini söylediler. Mecburen şimdilik sahte şarj aleti kullanmam gerek. Sahte şarj aleti kullanırsam ne gibi sorunlara yol açar? Ayrıca 3 saatten fazla kesintisiz takılı kalırsa bilgisayarı bozacağını söylediler (Aldığım yerde) bu doğru mudur? Hiç inandırıcı gelmedi bana
Pil ömrünü azaltır en kötü

Alfred Adler

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Orijinal ile sahte adaptörün güç değerleri farklı olabilir. Bu da cihazın piline zarar verir. Ancak ben 3 yıldır Lenovo bilgisayarım için Asus orijinal şarj cihazını kullanıyorum. Bir ara kabloyla girişi uygun hale getirdim ve bilgisayar açık olduğu sürece takılı kalıyor. Hiçbir sorun yaşamadım.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,762
Hızlı bozulur, bozulduğu zaman bilgisayara zarar verme ihtimali yüksek. Ama genelde zarar vermiyor.

Rei

Forum Sorumlusu
Super Moderator
Reaksiyon puanı
6,345
Voltajı düşük olduğundan bataryanın şişmesine sebebiyet verebilir, akım voltaj aynıysa hiçbişey değişmez. Pil ömrünü azaltır. Ne olursa olsun orjinalden şaşmayın?

Fatih'in Torunu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Voltajı düşük olduğundan bataryanın şişmesine sebebiyet verebilir, akım voltaj aynıysa hiçbişey değişmez. Pil ömrünü azaltır. Ne olursa olsun orjinalden şaşmayın?
Batarya bozuk hocam fakat gömülü olduğu için içeride hala. Bu durumda şişirtir mi yine de? Çıkartmam şart mı? Boşuna uğraşmak istemiyorum ama şartsa söküp çıkartırım becermezsem bilgisayarcıya götürürüm

Eratosthenes

Müdavim
Reaksiyon puanı
860
Artık içindeki kondansatörlerden mi kaynaklı yoksa trafosundan mı kaynaklı bilmiyorum ama sahte şarj aletlerinden cızırtılı sesler geliyor ve çok fazla ısınıyorlar buda kullanıcıların aklına olumsuz düşünceler gelmesine sebep oluyor laptopa zararı olur mu konusuna gelecek olursak şarj aletinin kalitesine göre değişebilir. Çevrende tanıdığın mühendis falan varsa şarj aletini ona gönderebilirsin osiloskop ile ölçüm yapıp yorumlayıp sana tavsiye verebilir

Son düzenleme:

Fatih'in Torunu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Artık içindeki kondansatörlerden mi kaynaklı yoksa trafosundan mı kaynaklı bilmiyorum ama sahte şarj aletlerinden cızırtılı sesler geliyor ve çok fazla ısınıyorlar buda kullanıcıların aklına olumsuz düşünceler gelmesine sebep oluyor laptopa zararı olur mu konusuna gelecek olursak şarj aletinin kalitesine göre değişebilir. Çevrende tanıdığın mühendis falan varsa şarj aletini ona gönderebilirsin osiloskop ile ölçüm yapıp yorumlayıp sana tavsiye verebilir
Hocam tanıdığım yok ama bu gün bilgisayarcıya götüreceğim ölçsün diye. Voltaj'ı üstündeki değerler ile aynıysa o zaman sorun yok değil mi? Sahte şarj aletlerinin voltaj'ı üstündeki değerlerle aynıysa tek sorunu hızlı bozulmaları diye duymuştum
Mesaj otomatik birleştirildi:

Voltajı aynımı düşük mü? Şişme olacağını pek sanmam.
Sanırım aynı hocam

Her şey

Öğrenci
Reaksiyon puanı
99
Patladı bir keresinde. Şarj yerine zarar vermişti.