Sahte Anti-Virüslere dikkat!

Bu konuyu okuyanlar

PC MERAKLISI

Dekan
Reaksiyon puanı
2
Her yıl milyonlarca bilgisayara virüs bulaşıyor,temizlemek için birçok anti virüs kullanıyoruz ama hangi bazılarının sahte olduğunu biliyormusunuz ?

Bulaştığı bilgisayar veya sistemleri çalışamaz hale getiren virüsler büyük fabrikaların yapmış oldukları üretimi bile durdurabilecek kadar etkili olabiliyor. Bilgisayarların boyut ve özellik değiştirerek günlük yaşantının en uç noktalarına kadar yaygınlaşması ve internet kullanımındaki artışla birlikte virüsler de çok hızlı bir şekilde yayılarak hepimizin korkulu rüyası olmaya devam ediyor.

antivirus_copy.jpg

Bilgisayarlara bulaşan virüslerin çoğu, bilinçsiz kullanıcıların arama motorlarında karşılarına çıkan bedava antivirüs yazılımlarını hiç araştırmadan yüklemelerinden kaynaklanıyor. Çünkü bilgisayarlarımızı korumak için yüklediğimiz bu antivirüs programlarının çoğu aslında virüsün ta kendisi. Bu sahte antivirüs programları, bilgisayarımızda birçok virüsün bulunduğu ve bunları temizlemenin tek yolunun da kullanmakta olduğumuz antivirüsün ücretli sürümünü indirmekten geçtiği konusunda ekranımızı ısrarcı uyarı mesajlarıyla dolduruyor.

antivirus2010.jpg

Bilgisayarında virüs olduğu yalanına inanan birçok kullanıcı da sahte antivirüs programını satın almak zorunda kalıyor. PandaLabs'a göre 30 milyondan fazla kullanıcı, sahte antivirüs kurbanı ve internet ortamında şu anda 7 binden fazla sahte antivirüs programı bulunuyor.

Sahte antivirüs programlarının en bilinenleri:
PersonalAntiSpy, VirusGuardPlus, VirtualPCGuard, AntiMalware 2009
AntivirusProtection, Security Scanner 2008, VirusResponse Lab 2009
Antivirus Lab 2009, Antivirus Security, Micro Antivirus 2009
AntiSpyware Pro XP ve XP Protector 2009

Bilgisayarınıza virüs bulaşıp bulaşmadığını nasıl anlarsınız?
Bilmediğiniz bir dosyayı isteyerek ya da yanlışlıkla açtınız. Bu dosyanın virüslü olup olmadığını anlamak için birkaç belirti;

-Bilgisayarınız beklenmedik bir şekilde kapanıyor ya da sürekli kendini resetliyorsa;

-Bilgisayarınız açılırken çok yavaş açılıyor, normal olarak başlamayı reddedip açılma sürecinde garip mesajlar görüntülüyorsa;

-Bilgisayarınız yeni pil taktığınızda bile, CMOS (bilgisayarlarınızın tüm donanım ayarlarının saklandığı bölüm) ayarlarını kaybediyorsa;

-İşletim sisteminiz normalden yavaş tepki veriyor, uygulamalar ya çok geç açılıyor ya da çok geç kapanıyorsa;

-Sisteminizin belleği sürekli yetersiz geliyorsa;

-Yeni programların yüklenmesi normalden uzun sürüyorsa;

-Bilgisayarınızda garip isimli dosyalar oluşuyor veya dosya boyutları sürekli büyüyorsa, sisteminize virüs bulaşmış olma ihtimali yüksektir.

Virüslerden korunmak için ne yapmalıyım?
-Bilgisayarınıza güncel bir antivirüs ve firewall programı yükleyin. İşletim sisteminizin sürekli güncel olmasına dikkat edin.

-Haftada en az bir kere virüs taraması yapın. Virüs taraması için kendi bilgisayarınızdaki antivirüsün dışında farklı bir program ile internetten online tarama yaptırın ki bilgisayarınızda herhangi bir virüs veya solucanın barınmadığından emin olun.

-MSN'den arkadaşlarınızın gönderdiği her dosyayı kabul etmeyin ya da antivirüsle kontrol etmeden bu dosyayı açmayın.

-Virüslerin en çok "screensavers" (ekran koruyucu), "wallpapers" (duvar kâğıdı) ve müzik dosyaları yoluyla bulaştığını unutmayın. Özellikle dosya paylaşımlarının yoğun olduğu P2P sitelerinden uzak durun.

-Virüs bulaşmasına karşın önemli bilgilerinizin düzenli olarak yedeklerini alın.

Online virüs temizleme siteleri:

Bilgisayarınızda yüklü olan antivirüs programı, bilgisayarınızı virüslerden korumada bazen yetersiz olabilir. Çünkü antivirüs programlarından birinin tanıdığı virüsü diğeri tanıyamıyor veya temizleyemiyor. Eğer bilgisayarınızda virüs olmadığından tamamen emin olmak istiyorsanız, internet üzerinden düzenli aralıklarla online olarak bedava virüs taraması yapabilirsiniz. Bunun için en ünlü antivirüs programlarının sitelerinden faydalanabilirsiniz. Bu sitelerden birkaçı;

Kaspersky Free Virus Scan - Kaspersky Lab
Trend Micro Trend Micro HouseCall - Free Online Virus and Spyware Scan - Trend Micro USA
Symantec: http://security.symantec.com
Panda Software Free online antivirus. Download ActiveScan 2.0 and clean your PC. Panda Security
Bitdefender Online Scan
eTurst CA Threat Scanner
McAfee Antivirus Software and Internet Security For Your PC | McAfee
Nod32 ESET - NOD32 Antivirüs

Eğer antivirüs için kişisel olarak ayırabileceğiniz bütçeniz yoksa; antivirüs programlarının en az 30 günlük deneme sürümlerini indirerek bedava kullanabilirsiniz.

Antivirüs programlarnn deneme sürümlerini indirebileceiniz site adresleri

Kaspersky:http://www.kaspersky.com/trials
Trend Micro: http://emea.trendmicro.com/emea/downloads/sb/index.html?id=homepage_tab
Symantec: http://www.symantec.com/norton/downloads/index.jsp
Panda: http://www.pandasecurity.com/homeusers/downloads/evaluation/?sitepanda=particulares
Avast: http://www.avast.com/eng/download-avast-home.html
Antivir: http://www.free-av.com/en/download/index.html

SDN - ShiftDelete.Net - Ana Sayfa

ExCeLLeNT

Dekan
Reaksiyon puanı
17
Güzel yazı olmuş abi tebrikler valla şimdi tarama yaptırıyorum.

desperado64

Rektör
Reaksiyon puanı
104
hakikaten güzel yazı olmuş hocam :) ellerine sağlık :)

GİGABYTE2

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Nod 32 2.7 programın yanında hangi programı öneriyorsunuz?

tonce

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
14
Alıntı değılde derleme olmuş. :) Yazı çok önemlı bir noktaya temans etmiş. Ellerine sağlık PC MERAKLISI. :wink: Konuya yıldızlarını verdim.

Juggernaut

Profesör
Reaksiyon puanı
41
Bu tür anti virüsleri kullananların çoğu yeni başlayanlar. Avira Antivir kullanalım hem ücretsiz :D

sdelta

Profesör
Reaksiyon puanı
140
30 gün trial sürüm indirin daha sonra netten user pw bulun.. Crack yerine güzel bir yöntem :D

Nod32 4.0 orjinal kullanıyorum, tavsiye de ederim...

zebani56

Asistan
Reaksiyon puanı
0
bu haber aylar önce chip'te çıkmıştı ama okumaya fırsat bulamamıştım bana bu fırsatı sağladığın için teşekkürler

Ugur.pc

Profesör
Reaksiyon puanı
5
Dün bazı akıllılar tarafından yazılmış Temp klasörüne 3 adet virüs bulaştı (avastım aktif olamadan daha zavallı virüsleri geldiği gibi geri postaladı) isimleri aynen böyle abartmıyorum ! msfirewall.exe word.exe paint.exe ve daha sonra onları açmaya çalıştı tabi avast sildiği için windows bu 3 dosyayı bulamıyor diyip virüsü yemeden kurtulduk. Dikkatli olalım arkadaşlar artık her yerde böyle akıllı sanan kişiler tarafından yapılan virüsler var

candzh

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Teşekkürler çok faydalı oldu özellikle online tarama işime yarıcak.

bybilal

Asistan
Reaksiyon puanı
0
ben kaspersky 2009 kullanıyorum. 30 günde bir trial resetle yeniliyorum hiç bir sorun ve virüs yok(enazından ben öyle sanıyorum :) ).bu 30 günlük deneme sürümleri tam koruma sağlamıyor diyorlar bunun aslı astarı nedir bilgisi olan varmı.

PC MERAKLISI

Dekan
Reaksiyon puanı
2
ben kaspersky 2009 kullanıyorum. 30 günde bir trial resetle yeniliyorum hiç bir sorun ve virüs yok(enazından ben öyle sanıyorum :) ).bu 30 günlük deneme sürümleri tam koruma sağlamıyor diyorlar bunun aslı astarı nedir bilgisi olan varmı.

ben abartısız 2,5 yıldır 30 günlük sürümlerini kullanıyorum

tam koruma derken bu kaspersky için biraz daha iyi çünkü trial falan ama tam koruma sağlıyo

ama diğer anti-virüsler tatışılır
özellikler antivir gibi sürekli satın al diye mesajlar saçan bi anti virüsler ne beklenir dimi

yaramon

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
çayta lipton otelde hilton antivirüste norton arkadaşlar :)