Sahibinden'de Dolandırıldım

Bu konuyu okuyanlar

serkan001

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Merhabalar ben 2. el Logitech G29 direksiyon seti almak için sahibinden de geziniyordum ve buldum. Sahibinden'de adı serhat taş olan konumu gümüşhane'de olan bir şahısla 900 TL'ye anlaştık. Bana banka hesabına parayı yollamamı söyledi tc kimliğini ve ıban no sunu yolladı. açıklamaya ise kargoya ürünün verileceğini yazmamı söyledi. Yolladım parayı açıklama kısmına ise "ödeme yapıldı ürün kargolanacak" yazdım. Fakat adam kargoya vermedi. Elimde kanıtlar var ben savcılığa suç duyurusunda bulunsam bunun peşinden koşsam bu adama hak ettiğini yaptırabilir miyim?

BHA

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
Sahibinden üzerinden neden satın al butonunu kullanmadınız? Sahibinden ile iletişime geçin ve durumu hemen bildirin. Böyle bir şey olmasına müsade etmeyecek bir sitedir. Size yardımcı olacaklardır diye düşünüyorum

Constantin87

Profesör
Reaksiyon puanı
1,933
Sitenin paran güvende gibi bir uygulaması yok mu?

TRTURKEYTR

Profesör
Reaksiyon puanı
2,375
Merhabalar ben 2. el Logitech G29 direksiyon seti almak için sahibinden de geziniyordum ve buldum. Sahibinden'de adı serhat taş olan konumu gümüşhane'de olan bir şahısla 900 TL'ye anlaştık. Bana banka hesabına parayı yollamamı söyledi tc kimliğini ve ıban no sunu yolladı. açıklamaya ise kargoya ürünün verileceğini yazmamı söyledi. Yolladım parayı açıklama kısmına ise "ödeme yapıldı ürün kargolanacak" yazdım. Fakat adam kargoya vermedi. Elimde kanıtlar var ben savcılığa suç duyurusunda bulunsam bunun peşinden koşsam bu adama hak ettiğini yaptırabilir miyim?
Keşke GET(güvenli e-ticaret) kullansaydınız.
Bkz: https://www.sahibinden.com/guvenli-e-ticaret

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
Keşke GeT kullansaydın. İşin zor gerçekten.
Nasıl güvenipte hiç birlmediğin birine 900 TL havale edebiliyon.
Şikayetçi olsan bile nasıl neyi kanıtlayacan. Parayı ne için yolladığın bile belli değil. Keşke Logitech G29'in parası flan yazsaydın. Bu şekilde hak iddia etmen bence çok zor.
Çünkü internette bu şekilde yaşlıları dolandıranları bile içeri alamıyorlar veya parasını geri alamıyorlar kendi arzun ve isteğin ile parayı gönderdiğin için.

Constantin87

Profesör
Reaksiyon puanı
1,933
Normalde var ama arkadaş özelden parayı yatırınca bilmiyorum ardımcı olurlar mı ama umarım mağdur olmazsın hocam.
? Özelden işlem yapılması kötü olmuş site olarak yapacakları bir işlem olacağını sanmıyorum. Savcılık yoluyla çözülebilir ama o da uzun apayrı bir işlem. Haberlerde denk gelmiştim adam arkadaşına eft yoluyla borç yolluyor adam borcunu ödemeyince mahkemelik oluyorlar. Yargıtay borç veren kişiye borç verdiğini kanıtlaması gerektiğine dair karar vermişti. Açıklama kısmına yazmadığından yalan olmuştu.

BHA

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
? Özelden işlem yapılması kötü olmuş site olarak yapacakları bir işlem olacağını sanmıyorum. Savcılık yoluyla çözülebilir ama o da uzun apayrı bir işlem. Haberlerde denk gelmiştim adam arkadaşına eft yoluyla borç yolluyor adam borcunu ödemeyince mahkemelik oluyorlar. Yargıtay borç veren kişiye borç verdiğini kanıtlaması gerektiğine dair karar vermişti. Açıklama kısmına yazmadığından yalan olmuştu.

Evet evet bu tür durumlarda çok önemli açıkalamaya yazılacak olan kelimeleri iyi seçmeliyiz.

Emir Aydın

Dekan
Reaksiyon puanı
3,635
Aslında Sahibinden.com GeT için komisyon almasa hiç böyle şeyler olmaz, %10 komisyon alınca kimse GeT ile ilan açmıyor. Dolayısıyla da böyle olaylar yaşanıyor.

drjacob

Profesör
Reaksiyon puanı
698
Geçmiş Olsun.

serkan001

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Sahibinden üzerinden neden satın al butonunu kullanmadınız? Sahibinden ile iletişime geçin ve durumu hemen bildirin. Böyle bir şey olmasına müsade etmeyecek bir sitedir. Size yardımcı olacaklardır diye düşünüyorum
Nasıl iletişime geçebilirim ? Destek sayfasına girilmiyor

serkan001

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Mail yolunu tercih edin, hızlı sonuç alırsınız.
Polis bir tanıdığım vardı sayesinde çabucak suç duyurusunda bulundum kimliği ve adresi bulundu davacı ve şikayetçi oldum ifademi alan kişi parayı büyük ihtimalle geri alabileceğimi söyledi teşekkürler.

BHA

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
Polis bir tanıdığım vardı sayesinde çabucak suç duyurusunda bulundum kimliği ve adresi bulundu davacı ve şikayetçi oldum ifademi alan kişi parayı büyük ihtimalle geri alabileceğimi söyledi teşekkürler.

İyi bakalım hayırlı olsun. Suç duyurusunu karakoldan mı Adalet Sarayı'ndan mı yaptınız?

utkuversus

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
13,180
GeT'in bile %100 garantisi yok. Aman dikkat.

Lazzz

Rektör
Reaksiyon puanı
3,278
Kişi hakkında dolandırıcılıktan suç duyurusunda bulun.

Görkeem

Profesör
Reaksiyon puanı
3,392
Geçmiş olsun şikayet edin ama pek çözüm alacağınızı sanmıyorum..

Böyle işlemlerde havuz sistemini kullanın.

Lazzz

Rektör
Reaksiyon puanı
3,278
Paranı Söke Söke alırsın. Elindeki delilleri topla suç duyurusunda bulunun, sonra şikayetini geri çekmen için sana yalvaracak. Donanımhaber de bu tarz dolandırıcılık için bir sürü açılmış konu var, şikayet edenler ne yapmış, süreç nasıl işlemiş araştırabilirsin.

caner00

Asistan
Reaksiyon puanı
81
Tecrübelerim sonucunda letgo,sahibinden gibi sitelerden alışveriş yapamıyorum.Ben telefoncuyum adam beni bile dolandırdı.Aldığım cihazdan entegre arızası çıktı.Bir sürü şey çıktı.Yani benim yerimde telefonun mühendisi bile olsa anlamayacak kadar iyi kurgulanmış.Siz siz olun bu sitelerden uzak durun.İnsanların için kötü,bir şeyde yapmamıyorsunuz.Geçmiş olsun umarım paranızı geri alırsınız 900₺ az para değil

serkan001

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
İyi bakalım hayırlı olsun. Suç duyurusunu karakoldan mı Adalet Sarayı'ndan mı yaptınız?
Normalde adalet sarayından daha hızlı sonuc geliyormuş fakat benim tanıdığım olduğu için karakoldan yaptım
Mesaj otomatik birleştirildi:

Tecrübelerim sonucunda letgo,sahibinden gibi sitelerden alışveriş yapamıyorum.Ben telefoncuyum adam beni bile dolandırdı.Aldığım cihazdan entegre arızası çıktı.Bir sürü şey çıktı.Yani benim yerimde telefonun mühendisi bile olsa anlamayacak kadar iyi kurgulanmış.Siz siz olun bu sitelerden uzak durun.İnsanların için kötü,bir şeyde yapmamıyorsunuz.Geçmiş olsun umarım paranızı geri alırsınız 900₺ az para değil
Hocam herkesi kendimiz gibi iyi niyetli sanarak hareket ettiğimiz için başımıza böyle olaylar geliyor . Şu zamanda çoğu insanda şeref namus kalmamış üzülerek söylüyorum ki :(