Safari 3.1 Çıktı!

Bu konuyu okuyanlar

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
Firefox ve Internet Explorer kapışırken, Apple da boş durmuyor. Güçlendirilen yeni tarayıcı Safari'nin 3.1 sürümü yayınlandı. Sizce bu sefer olmuş mudur?

Tarayıcı savaşları dendiğinde genelde akla 2 marka gelir. Bunlardan ilki Internet Explorer olurken, Microsoft'u tahtından zorlayan diğer marka olan Firefox da ikinci sırada yer alıyor. Bu kıyasıya rekabete Apple da Safari tarayıcısı ile girmiş durumda. Daha önce Windows uyumlu hale getirilen tarayıcı şimdi daha da güçlendirildi ve dün, yeni sürümü (Safari 3.1) yayınlandı.

:: Safari 3.1'i indirmek için buraya tıklayın.

Yenilikler

Firefox ve Internet Explorer'dan daha hızlı olduğunu iddia eden Safari'nin yeni sürümünde gelen özellikler şöyle;

:: Gelişmiş CSS desteği
:: HTML 5 etiketleri
:: CSS Web fontları

:: Safari, IE'yi ve Firefox'u alaşağı eder mi? Forumda tartışalım.

SDN – http://shiftdelete.net

mila12

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
255
Bu safarinin görünüm benim gözlerimi bozacak gibi duruyor :)

kullanıcı

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
Edemez. O kadar adam alışmışken zor. Bir de Opera gibi bir dev var karşısında.

se7en

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
bugun bu tarayiciyi indirdim ve suanda kullaniyorum..yani bi firefox gibi olmasada gayet güzel bi tarayici denemekte yarar var ^^

Tanshaydar

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Bence Safari'nin daha çok yolu var rekabete girmeye. Aynı deneyi bir arkadaşın bilgisayarında yaptık, Firefox Safari'den daha hızlı olabiliyor. Safari sadece Youtube'tan daha hızlı video çekiyor. Neredeyse gözle görülür bir fark yok.

Şahsen default olarak gelen internet explorer 6+'yı hiç kullanmayarak sisteme bir firefox bir de opera kurarım. Firefox günlük kullanım için, Opera ise warez vs yerlere girerken :p

Ama en gelişmiş tarayıcı olan Opera da hız konusunda ilerlerse eğer firefox yerine tercih edilecek tarayıcı olur benim için. Safari de üvey evlat olur :p

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
Tanshaydar dedi ki:
Şahsen default olarak gelen internet explorer 6+'yı hiç kullanmayarak

Olay burda koptu zaten benimle beraber :)

titanyum

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
18 mb bu tarayıcı niye o kadar büyük ki anlamadım neyse ben de bideneyim

snra

Müdavim
Reaksiyon puanı
22
Deniyorum şu an, fena değil.

titanyum

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
denedim ama yazılar niye öyle kalın ve buğulu gözüküyo göz bozar bu yaa

eozulu

Asistan
Reaksiyon puanı
0
beta sürümünü yüklemiştim yukardaki araç çubuğunu düzenliyemedim kalktım sildim. firefox a devam :)

prenslui

Doçent
Reaksiyon puanı
17
ben 6 aydır kullanıyorum. çok mükemmel bir tarayıcı. inanın web sayfası gezmek bu kadar zevkli olamaz

umudayolculuk

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Ben şahsen bekledigimi bulamadım. Yada firefox a alıştıgım için daha dogrusu firefox un eklentilerine alıştıgım için safari bana yabancı geldi.
Benim favorim Firefox. Fazla ram tüketiyomuş, opera kadar hızlı deyilmiş, benim için o kadarda öenmli deyil netyicede ben firefoxta ne istiyorsam o bana veriyor.

alirizak

Asistan
Reaksiyon puanı
0
bence kısa vadede tahtından indiremez. ama geçmişte netscape'i alaşağı eden explorer var. ayrıca hızla yükselen firefox dururken fazla iddialı da konuşmak istemiyorum. :)

prenslui

Doçent
Reaksiyon puanı
17
bu versiyonu daha güzelmiş arkadaşlar. muhakkak deneyin

cnr22

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
firefox un yerini alamaz bence

cyberfalcon

Asistan
Reaksiyon puanı
0
görünüş olarak güzel, bazı sayfalarda çok hızlı olduğunu da gördüm ama yine de firefox u tercih ederim.

prenslui

Doçent
Reaksiyon puanı
17
herkeste bir firefox aşkı :) sonuna dek SAFARİ :)

hellmarch

Müdavim
Reaksiyon puanı
20
Denedim az önce tek sekme açıkken 140 mb ram yemesiyle düştü gözümden

Jerusalem

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
Milletçe her bir RAM'e ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde, Firefox'un pek de kullanıcı dostu olduğu söylenemez. Opera ile neler yapılabilir ona bakıyorum şu sıralar, bunu da deneyeceğim.

Reaksiyon puanı
0
her zaman Safari! web standartlarına en uyumlu tarayıcı çünkü :)

ie hayranlarına; ie8 beta1 acid2 testini geçti diye yeri yerinden oynattınız, oysa safari 2005 yılında geçmişti bu testi.

sdn'e; safarinin yeni özelliklerini bir iki satıra sığdırmakla resmen geçiştirmişsiniz. ilk css animasyonu ve ilk css yazıtipleri destekleyen tarayıcı. bunun ne demek olduğunu web siteesi tasarımcılarına bir soralım, cevapları şaşırtabilir :)

ayrıca safarinin "text smoothing" özelliği, yani "buğulu göstermesi" ilk bakışta kötü gelebilir. Özellikle LCD değil de CRT monitör kullananlar asla alışamaz. Bu özelliğin seviyesini düşürerek veya kapatarak daha iyi bir safaryie kavuşabilirsiniz. :)
Edit > Prefences > Appearence > Font Smoothing 'den gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz. Light, Windows'un ClearType'ına en yakın olanı.

en azından bir kere deneyin derim (L) safari gerçekten çok güzel (S)

prenslui

Doçent
Reaksiyon puanı
17
arkadaşlar betalıktan çıktığı ilk gün denedim ve hızı betalara göre gayet açık net bir hız var. mükemmel

prenslui

Doçent
Reaksiyon puanı
17
ne çabuk böyle bir yamanın çıkmasıhayret doğrusu

souris46

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
bir soracağım Gelişmiş CSS desteği ne demek apple hakkında pek bilgim yokda onun için soruyorum
veya şöyle diyeyim css ne demek

snra

Müdavim
Reaksiyon puanı
22
Vikipedi'den alıntı:
Cascading Style Sheets (Türkçede Stil şablonları) yani bilinen kısa adıyla CSS, HTML'e ek olarak metin ve format biçimlendirme alanında fazladan olanaklar sunan bir web teknolojisidir.

İnternet sayfaları için genelgeçer şablonlar hazırlama olanağı verdiği gibi, bağımsız olarak harflerin stilini; yani renk, yazı tipi, büyüklük gibi özelliklerini değiştirmek için de kullanılabilir. Bu tekniğin en önemli özelliği kullanımındaki esnekliktir.

Bir web sayfası içerisinde birbiriyle uyumlu birkaç renk ve birkaç yazı tip kullanılır ve bunları her sayfada ayrı ayrı tekrar belirtmek yerine CSS yardımıyla bir sefer tanımlayıp bütün web sayfalarında ortak olarak kullanılabilir. Bu şekilde, sayfaların hafızadaki boyutu epey küçüldüğü gibi, güncelleme yapmak da kolaylaşır.

Gelşimiş CSS desteğinin meali web sitelerini düzgün görüntüleyebilmesi olsa gerek.

souris46

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
tşk sen bana daha öncede yardım etmiştin hatırladım elfeneri gibisin valla çok aydınlatıcı bilgi sağol