Sadece Türkiye ve Brezilya reddetti

Pupilla

Dekan
17 Haziran 2009
8,724
139
243
Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda İran'a yönelik yaptırımlara ilişkin oylanın Türkiye ve Brezilya'nın tavrı yüzünden geciken toplantıda oylama yapıldı. Türkiye ve Brezilye ortak hareket etti ancak...

BM Güvenlik Konseyinde yaklaşık bir saat önce yapılması beklenen İran'a yaptırım oylaması bir saat gecikti.
Edinilen bilgiye göre Türkiye, Brezilya ve Lübnan arasında ortak bir tutum belirlenmesine çalışıldığı, bu yönde diplomatlar arasında yoğun istişarelerin devam ettiği bildirildi.
15 üyeli konseyde bugün kabul edilmesi beklenen ve İran'ın nükleer programına yönelik karar tasarısına 3 ülkenin soğuk baktığı biliniyor.
Türkiye, Brezilya ve Lübnan'ın oylamada ya "hayır" oyu kullanması ya da çekimser kalması bekleniyor.
Türkiye ve Brezilya'nın tavrı yüzünden gecikmeli başlayan Genel Kurul'da Brezilya İran'a yaptırım tasarısına "Hayır" diyeceğini açıkladı.
Brezilya temsilcisi, Tahran anlaşmasının çok önemli bir fırsat olduğunu ve bunun değerlendirilmesi gerektiğini, sorunun diyalogla çözümünün mümkün olduğunu dile getirdi.
Türkiye adına konuşan BM Özel temsilcisi Apakan ise Türkiye nükleer silahların yayınlanmasına engellenmesine karşın sorumluluklarını tamamiyle bağlıdır. Ortadoğuda kitlesel imha sılahların yaygınlaşmasına karşı tavır koymuştur. Türkiye, Brezilya ile birlikte Tahran anlaşmasına bu çerçevede imza attık. Türkiye BM'nin önerdiği tüm konulara sadık kalarak bu anlaşma imzalandı. Türkiye'nin doğabilecek sorunlardan endişe duyduğunu dile getirerek Türkiye'nin Güvenlik Konseyi'nde hayır diyeceğini bunun için de İran'a Tahran anlaşmasına sağdık kalmaya çağırdı.
Türkiye'nin barışçıl çabalara daha fazla katkıda bulmaktan yana olduğunu söyleyen Apakan Türkiye'nin uluslararası toplumun endişelerini de paylaştığını Türkiye'nin İran'a çağrısının da Tahran anlaşmasına sadık kalmasını istedi.
Oylamanın sonucu 12 evet 2 hayır bir de çekimser çıktı. Karar tasarısı kabul edildi. Oylamada Türkiye ve Brezilya hayır oyu kullanırken Lübnan'da çekimser oy kullandı.

kaynak

Karargaht

Dekan
14 Kasım 2007
9,237
112
1,243
Ahh Türkiyem ahh. Yalnızsın dostun yok düşmanın çok. Ama hepsi gülüyor suratına.. .

Karargaht

Dekan
14 Kasım 2007
9,237
112
1,243
Hükümetin o dik duruşunu bende seeviyorum. IMF den kurtulduk kaç yıl sonra. Çok büyük bi adım.

NecronomicoN

Profesör
30 Temmuz 2007
2,765
12
218
sonuçta fark edildiği gibi bizim büyük olarak tabir ettiğimiz ülkerin hepsi bu tarz şeylerle kendilerinin büyüklüğünü koruma çabasındalar. bu davranışlarımızla en azından silik ve ezik millet sıfatımızı bir kenara bırakıp artık dünyada bazı şeylerde bizim de sözümüz var, biz de bunu düşünüyoruz, biz de bunu istiyoruz ve siz ne kadar isterseniz biz de bu kadar istiyoruz deme gücüne sahibiz. ama bu davranışlarımızın faturası nasıl kesilir veya bize neye mal olur bilmiyoruz tabi. ne diyelim.. hadi hayırlısı. bindik bi alamete gidiyoruz kıyamete.

gezegen

Profesör
23 Haziran 2008
1,750
37
0
ciddi ciddi 10 yılda türkiye çok değişti

eskiden rüyamızda görsek inanmazdık türk hükümeti abd ve israil aleyhine karar verecek olacak iş değil di

jungeman

Profesör
1 Nisan 2009
3,006
67
228
Sanırım şu anda ABD'yi karşımıza aldık. İyi mi yaptık kötü mü yaptık bilemedim.

Bir yandan oh be diyorum bir yandan ah be diyorum.

xerox3435

Profesör
4 Mart 2010
1,544
47
0
Bu olaydan sonra "Amerikanın güdümündeler " diye nutuk atanlar ne diyecek merak ediyorum .

Bu seferde İrana benziyoruz EYVAHHHHH nidaları atarlar :)

topalsolucan

Rektör
25 Mart 2010
15,673
555
293
israilin nükleer silahları için neden yaptırım oylaması yapılmıyor, nasıl bir adalet bu.
gerçi yapılsa ne olucak o zamanda bir tek türkiye evet diycek.

bohongtw

Doçent
5 Haziran 2009
829
27
0
yine her iste oldugu gibi bardagin bos tarafina bakmalar .....
yine her iste oldugu gibi nasil siyasi malzeme cikaririz diye dusunmeler....
yine "yahu bunlar gercekten insanlik icin bu isi yapiyor olamazlar mi" dahi diye kendilerine soramayanlar
yine herkesi kendin gibi bilip her hayrin altinda cikar ve pislik aramalar....

liste boyle uzar gider...

ByEGT

Profesör
26 Kasım 2009
3,025
15
218
Bunların damarında var bu. Ne dersen de boş. Bardağı doldursan dudak boşluğundan malzeme ararlar.
Son yıllarda uluslararası alanda bu kadar yükselebileceğimizi hiç düşünmüyordum. Cumhuriyet tarihine baktığımızda Atatürk'ten sonra hep geriye gitmiştik. 10 yılda bir ya darbe oluyordu ya da kriz.

SwateR

Rektör
19 Nisan 2009
10,200
662
293
Verdikleri kararın arkasında durdular.Zaten bunu yapmalarıda lazımdı.İran ile anlaşma yapıp sonra arkasından kaçmak olmazdı.