Saatler Ne Zaman Geri alınıyor?

Bu konuyu okuyanlar

Yataghan

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Enerji İşleri Genel Müdürü Budak Dilli, 26 Ekim'de sona erecek olan yaz saati uygulamasının 2009'da da gerçekleşeceğini ancak, ilgili kanun değişikliğinin yapılması durumunda 2010'dan itibaren sürekli yaz saatinde kalınacağını bildirdi.

Yaz saati (ileri saat) uygulamasının 26 Ekim Pazar günü saat 04.00'da, saatlerin bir saat geri alınması ile sona ermesi bekleniyor. Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla yapılan yaz saati uygulaması, Bakanlar Kurulu Kararı ile 30 Mart 2008 tarihinde saatlerin 03.00'da bir saat ileri alınması ile başlamıştı.

Konu hakkında bilgi veren Enerji İşleri Genel Müdürü Budak Dilli, yaz saatinin 26 Ekim'de sona ereceğini ve saatlerin bir saat geri alınacağını; ancak bunun için Bakanlar Kurulu kararının beklenildiğini söyledi. Her yıl Mart ve Ekim ayları arasında uygulanan yaz saati uygulamasının 2009 yılında da gerçekleştirileceğini dile getiren Dilli, yaz saati uygulamasının tüm yıla yayılması konusunda gerekli kanun değişikliği üzerinde çalıştıklarını belirtti. Kanun değişikliğinin TBMM'den çıkması durumunda,
ileri-geri saat uygulamasının, 2010 yılından itibaren kalkmasını beklediklerini ifade eden Dilli, böylece Türkiye'nin tüm yıl boyunca aynı saat diliminde (ileri saatte) kalacağını söyledi.

Gün ışığından daha fazla yararlanmak ve enerji tasarrufu amacıyla gerçekleştirilen ileri-geri saat uygulamalarıyla Türkiye'nin her yıl yaklaşık 'orta ölçekli' bir hidroelektrik santral üretimi kadar tasarruf sağladığı belirtiliyor.

kaynak

alanya75

Asistan
Reaksiyon puanı
0
evet iyi haber ben bu seneden itibaren diye biliyordum demekki bu sene ve 2009 da da alınıp geçerse kanun ondan sonra kalacakmış özellikle sabahları çok zor oluyor saat 8,00 oluyor işe geç kaldık diyoruz ama bakıyorum daha sabah karanlığı.çok zor oluyordu

_taha

Profesör
Reaksiyon puanı
17
Hayırlısı olsun .. tasarruf tasarruf ;)

emubaltaci

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
129
HAYIRLISI OLSUN...
ALIŞMIŞTIK AMA :p