Yardım Ryzen 7 7800X3D, RTX 4090'lı topladığım bu sistem nasıldır?

ArthurMorgan01

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
25,094
ROG serisi 4090'lar banko coil whine sorunu ile geliyor diyebiliriz. Kabul ediyorsaniz bir sey diyemem. Bunun haricinde muhtemelen Asus kombo sistem topluyorsunuz ama PSU, kasa ve AIO parasini hic ama hic hak etmiyor. Kasanin tavanda 420mm AIO destegi var, bu sogutucuyla buz gibi olur islemci. Normalde 420mm'ye gerek yok 7800x3D sogutmak icin de gelecekte olasi isinan bir islemciye yukseltme yapacak olursaniz sorun yasamazsiniz. Kaldi ki bu haliyle bile LC II'den daha performansli ve ucuz. Turkiye'de Asus'un tum AIO - PSU ve kasalari fahis fiyatli.

mychar276

Profesör
Reaksiyon puanı
2,572
ROG serisi 4090'lar banko coil whine sorunu ile geliyor diyebiliriz. Kabul ediyorsaniz bir sey diyemem. Bunun haricinde muhtemelen Asus kombo sistem topluyorsunuz ama PSU, kasa ve AIO parasini hic ama hic hak etmiyor. Kasanin tavanda 420mm AIO destegi var, bu sogutucuyla buz gibi olur islemci. Normalde 420mm'ye gerek yok 7800x3D sogutmak icin de gelecekte olasi isinan bir islemciye yukseltme yapacak olursaniz sorun yasamazsiniz. Kaldi ki bu haliyle bile LC II'den daha performansli ve ucuz. Turkiye'de Asus'un tum AIO - PSU ve kasalari fahis fiyatli.
Arctic Liquid Freezer III cidden çok mantıklı bir seçenek üstelik AMD'nin gelecek işlemcilerini de rahatlıkla soğutacağı kesin. Ayrıca Lian Li Lancool III müthiş bir kasadır.

Ama böyle bir sisteme 1200W bir güç kaynağı bence daha iyi olur, RTX 5000 serisinin güç tüketimini henüz bilmiyoruz, AMD 9000 serisinde de işlemci güncellenebilir. Bence almışken 2 bin TL fazla verip 1200W alınabilir.

Örn: FSP Hydro PTM PRO HPT2-1200M ATX3.0 GEN-5 (PCIe5.0) 1200W 80+ Platinum 120mm Fan Modüler Power Supply

İsteğine göre ekran kartı için sıvı soğutmalı bir model de tercih edebilirsin. Uzun zamandır MSI RTX 4090 SUPRIM LIQUID X ile dikey ekran kartlı bir sistem kurma hayalim var. Bu ekran kartı da dikey olarak harika görünüyor. Ayrıca yatay montajladığında sadece 2 slot kaplıyor bu açıdan da avantajlı.

GIGABYTE AORUS GeForce RTX 4090 XTREME WATERFORCE da sıvı soğutmalı iyi bir model ama aradaki fiyat farkı çok fazla.

Bu arada soğutucu yerine NZXT Kraken Elite 360 RGB RL-KR36E-B1 360mm Siyah İşlemci Sıvı Soğutucu da tercih edebilirsin. NZXT'nin soğutucularını çok severim. Hem sessizdir hem de ekranı oldukça güzel. Ama fiyattan yana biraz pahalı :)

Son düzenleyen moderatör:

ArthurMorgan01

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Değerli yorumlarınız ve vaktiniz için teşekkür ederim. Sanırım topladığım sistemle ilgili bir uyumluluk sorunu yok. Ancak tavsiye ettiğiniz diğer parçalar hakkında düşünüp ona göre bir karar vereceğim. Aslında rog sistemlerin tasarımını seviyorum ve bu yüzden rog sistem toplamak istedim ama f/p her zaman daha iyidir diye düşünüyorum. Bu yüzden karar vermekte biraz zorlanıyorum.