Ryzen 7 2700 Yükte 80 Derece

Bu konuyu okuyanlar

millonertiger

Öğrenci
Reaksiyon puanı
22
İşlemcimi 4.0 Ghz da sıvı soğutma ile kullanıyorum.1.3 V vererek te stabil kullanıyorum.

Sıvı Soğutmam:Xigmatex Glace 240mm
Anakart:Msi B450 Gaming Plus Max
Kasa:Corsair Carbide Spec-05 550W
İşlemci:Ryzen 7 2700

İşlemcinin orda bulunan fanlar dışarıya hava üflüyor.Diğe türlü içeri üfletincede ekran kartı ısınıyo ve işlemciye hiç bi etki etmiyo.

IMG_1366.jpg

Mesaj otomatik birleştirildi:

Konuya cevap verebilcek biri yokmu?

Son düzenleme:

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Sıvı soğutucu havayı dışarıya üflerse soğutamaz ki. Soğuk havayı soğutucunun dışarında çekmesi lazım. Soğutuyucu ters bağlayıp, tavandaki fanların içeri hava çekmesini sağlayabilirsiniz.

yusufozkan58

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,393
Yan kapak açık kullan . Bios update yap .

millonertiger

Öğrenci
Reaksiyon puanı
22
Yan kapak açık kullan . Bios update yap .
En son bios update yapılı zaten yan kapak açık kullanırsam.Çok toz girer.

Sıvı soğutucu havayı dışarıya üflerse soğutamaz ki. Soğuk havayı soğutucunun dışarında çekmesi lazım. Soğutuyucu ters bağlayıp, tavandaki fanların içeri hava çekmesini sağlayabilirsiniz.
Yukardaki fanlar içeriyemi dışaryamı üflemesi gerek?

bu videodaki 32:46 gibimi takmam gerek.

Senin sistemde bir sorun var, İstanbul'daysanız Bahçelievler'de Gold İnternet Cafe var, Youtube'ta Teknik Takip kanalında tamir videoları var isterseniz orayla bir iletişime geçin, iyi tamir ediyor. Sonucunuda buraya yazarsın.
İstanbulda oturmuyorum.Bursada oturuyorum.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
1.Gördüğüm kadarıyla,radyatörü kasanın ön tarafına takmışsınız. Yeri doğru. Radyatör fanları mevcut hali ile dışardan havayı emiyorsa,sorun yok. Yani yaptınız şekilde ,montajda bi sorun yok. Eğer içerdeki havayı emip,radyatörden geçip,dışarı üflüyorsa,içerdeki hava sıcak olacağı için bi miktar,soğutma performansı düşer.
2. Verdiğin videoda ,eleman,radyatör fanlarını seninki gibi değil,radyatörün önüne koymuş. Dışardaki soğuk havayı emiyor,radyatörden geçip,kasanın içine veriyor. Yani, senin fan montajın ile ,yer olarak bi fark var gibi görünse de ,yapılan hava hareketi aynı.Her iki şekildede,dışarıdaki soğuk hava emilip radyatörden geçiyor.

millonertiger

Öğrenci
Reaksiyon puanı
22
1.Gördüğüm kadarıyla,radyatörü kasanın ön tarafına takmışsınız. Yeri doğru. Radyatör fanları mevcut hali ile dışardan havayı emiyorsa,sorun yok. Yani yaptınız şekilde ,montajda bi sorun yok. Eğer içerdeki havayı emip,radyatörden geçip,dışarı üflüyorsa,içerdeki hava sıcak olacağı için bi miktar,soğutma performansı düşer.
2. Verdiğin videoda ,eleman,radyatör fanlarını seninki gibi değil,radyatörün önüne koymuş. Dışardaki soğuk havayı emiyor,radyatörden geçip,kasanın içine veriyor. Yani, senin fan montajın ile ,yer olarak bi fark var gibi görünse de ,yapılan hava hareketi aynı.Her iki şekildede,dışarıdaki soğuk hava emilip radyatörden geçiyor.
Yukardaki 3 fandanda dışarıya sıcak havayı tahliye ediyorum.Radyatörden soğuk hava geliyormu bilmiyorum.Fanları radyatörün önüne koysam daha iyi olmazmı?

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Yukardaki fanlarında yani 3 tane fanın montajı ve üfleme şekli ,doğru.

Radyatöre ait 2 fanın,şu anki çalışma şekli ile, fanın önüne bi kağıt yaklaştır. Fanın ,havayı, kasanın içinemi,yoksa radyatöre doğru ,yani dışarıyamı üflediğini anlayalım,önce.

Fanın yerini değiştirmek ,2. konu.

millonertiger

Öğrenci
Reaksiyon puanı
22
Yukardaki fanlarında yani 3 tane fanın montajı ve üfleme şekli ,doğru.

Radyatöre ait 2 fanın,şu anki çalışma şekli ile, fanın önüne bi kağıt yaklaştır. Fanın ,havayı, kasanın içinemi,yoksa radyatöre doğru ,yani dışarıyamı üflediğini anlayalım,önce.

Fanın yerini değiştirmek ,2. konu.
Kağıdı hafif tuttuğum zaman fan kendine doğru çekiyo.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
tamam durum anlaşıldı. Senin makinanda,fan içerdeki sıcak havayı emiyor,radyatöre üflüyor. Hava radyatörüde geçerek kasanın dışına atılıyor.
Şimdi.
1.yanlış. İçerdeki sıcak havayı radyatöre üflettiğin için ,radyatörün soğumasını azaltmış oluyorsun. Çünkü radyatöre ne kadar soğuk hava üfletirsen ,soğutma performansın o kadar artar.Sen sıcak hava üflettiriyormuşsun.

2. olay.İki işlem yapabilirsin.
Birincisi,iki fanı sök. Ters çevir ve söktüğün şekildeki, aynı yerlere tak. Böyle yaparsan,fanlar dışardan hava emmeye başlar.Ama ,emerken,radyatrün petekleri havanın emilmesini azAltabilir. Yani havanın akış yönü doğru,fakat yine de pek istenmeyen bi durum.

ikincisi. Fanları sök.Ters çevir ve videodaki elemanın taktığı yerlere,yani radyatörün sağına tak.Bu montajlama şekliyle de,yin edışardan soğuk havayı emecek ama emerken önünde bi engel olmayacak.Bu daha doğru.

Bunları yaptıktan sonra sonucu yazarsın. Aslında ,mevcut haliyle bile bu kadar ısınmaması gerekiyordu ama önce bi doğru montaj ile denemek,şart.

millonertiger

Öğrenci
Reaksiyon puanı
22
tamam durum anlaşıldı. Senin makinanda,fan içerdeki sıcak havayı emiyor,radyatöre üflüyor. Hava radyatörüde geçerek kasanın dışına atılıyor.
Şimdi.
1.yanlış. İçerdeki sıcak havayı radyatöre üflettiğin için ,radyatörün soğumasını azaltmış oluyorsun. Çünkü radyatöre ne kadar soğuk hava üfletirsen ,soğutma performansın o kadar artar.Sen sıcak hava üflettiriyormuşsun.

2. olay.İki işlem yapabilirsin.
Birincisi,iki fanı sök. Ters çevir ve söktüğün şekildeki, aynı yerlere tak. Böyle yaparsan,fanlar dışardan hava emmeye başlar.Ama ,emerken,radyatrün petekleri havanın emilmesini azAltabilir. Yani havanın akış yönü doğru,fakat yine de pek istenmeyen bi durum.

ikincisi. Fanları sök.Ters çevir ve videodaki elemanın taktığı yerlere,yani radyatörün sağına tak.Bu montajlama şekliyle de,yin edışardan soğuk havayı emecek ama emerken önünde bi engel olmayacak.Bu daha doğru.

Bunları yaptıktan sonra sonucu yazarsın. Aslında ,mevcut haliyle bile bu kadar ısınmaması gerekiyordu ama önce bi doğru montaj ile denemek,şart.
Zaten soğutucu plaka tam oturuyor.Montajı vatandaki bir eleman yaptı.Ben mesala gittim yukardaki üç fanın birleşik duran ikisi içeri soğuk hava üflüyordu fakat hiç bir şeye yaramıyodu aksine ekran kartı ısınıyodu.Benim attığım resimdeki gibi yapıncada işlemcide yine bi değişiklik olmadı.Ama ekran kartı ağır oyunlarda 62 derecenin üstüne hiç çıkmadı.Şimdi yapabilirsem montajı yapıcam.1 saat içinde yazamasam yarın yapıcam büyük ihtimal okul olduğu için.

Kasanın ön kapağını açmakta zorlandımda nasıl açıcam?

Son düzenleme:

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
kasayı kullanan birileri vardır,yazarlar sanırım.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Zorlamak gerekir,ama zorlada diyemiyeceğim,ters bi şey olursa,benim yüzümden olur.
SADECE FANLARI TERS ÇEVİRİP Bİ DENE olmazsa.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Doğru.

millonertiger

Öğrenci
Reaksiyon puanı
22
Testler yaptım.

Kasa kapağı kapalıyken ve fanlar öndeyken
Oyunda:42 Derece
%100:70 Derece

Kasa kapağı kapalı ve fanlar arkadayken
Oyunda:56 derece
%100:85-87

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Bu değerler oldukça iyi.

Oyunda:42 Derece
%100:70 Derece

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Fanlar önde iken dediğin, elemanın videosunda olduğu gibimi yaptın. bu değerler işlemcimi e.kartımı nedir

millonertiger

Öğrenci
Reaksiyon puanı
22
Fanlar önde iken dediğin, elemanın videosunda olduğu gibimi yaptın. bu değerler işlemcimi e.kartımı nedir
İşlemcimin elamanın videosundaki gibi

İşlemcimin elamanın videosundaki gibi
Bir şey daha sorucam.Egzoz fan alcam kasada alt taraftaki boşluğada o üçünden birini takıcam.Egzoz fan yerine önerbilceğiniz.200 TL yi aşmayacak RGB Egzoz fan varmı?

Bu arada test yaptığım oyunu söylemeyi unuttum.Apex Legends

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
2 tane yukarda,bi tane arkada ,toplam 3 tane egzost fanın var zaten. Yeterli.
egzost fanlarını,arttırman sıvı soğutma sistemin olduğu için, işlemci sıcaklığında hiçbi şeyi değiştirmez.

millonertiger

Öğrenci
Reaksiyon puanı
22
2 tane yukarda,bi tane arkada ,toplam 3 tane egzost fanın var zaten. Yeterli.
Sıvı soğutmanın altına alıcam birisini ekran kartı için arkada olanı öne alıp oraya daha güçlü birşey almak istiyorum.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
E.kartı için dersen, o zaman olur. Ama onu da ,egzost yapma. emme yap. İçeriye,ekran kartına doğru serin hava üflesin.

millonertiger

Öğrenci
Reaksiyon puanı
22
Öne alıcağımı içeriye üfletcem.Arkaya takıcağımsa dışarıya daha iyi üfletme sağlatcam.

Önerebilciğin güzel bir rgb fan varmı?

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
36 db olarak yazmışlar,az bi değer değil.
zaten 120 mm fanlların hemen hepsi 1200-1300 devirden sonra ses yapabiliyor. Benim önerdiğim max.1400 devir. Bence kafi.

millonertiger

Öğrenci
Reaksiyon puanı
22
aralarında 10 db fark var fazla hissedelermi ki?