Ryzen 5 3600 mü - İntel Core i5 9600KF mi ?

Hangi işlemciyi seçmeliyim ?

• Kullanılan toplam oy
    22

Bu konuyu okuyanlar

EndlessAbys

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
39
Arkadaşlar oyun oynayacağım render falan yok . Fakar aralarında 300tl fark var almaya değermi ?

IDisaster

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,661
Arkadaşlar oyun oynayacağım render falan yok . Fakar aralarında 300tl fark var almaya değermi ?
Yani OC göz önünde bulundurulursa 9600kf farkı çok yüksek değerlere çıkarabilir fakat stok kullanımda yine 9600kf önde tekli çekirdek olarak fakat 300tl değermi konusu tartışılır.

...Görkem...

Müdavim
Reaksiyon puanı
779

Yanlış hatırlamıyorsam i5 9600KF işlemcisinin tekil çekirdek performansı daha iyi. Çoklu çekirdekte ise ryzen 5 3600 daha iyi diye hatırlıyorum. Aklımda böyle kalmış. Oyunlarda tekil çekirdek performansı daha önemli. Ama verdiğiniz örnek gibi render gibi işlemlerde çoklu çekirdek performansı da önemli. Sizin kullanımınızda i5 9600 KF daha iyi bir tercih gibi duruyor. Arkadaşlardan 10. nesil i5'i bekleyin tavsiyesi gelmiş. Bence de 10. nesil i5 daha güzel bir tercih olur ama onun fiyatı bütçe konusunda düşündürücü olabilir ?

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
bu saaten sonra intel alınmaz R5-3600 her türlü işini görür intel 2022'i göreceği şüpheli yıllarca AMD'yi sabote etti bunun cezasını çekicek.

EndlessAbys

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
39
bu saaten sonra intel alınmaz R5-3600 her türlü işini görür intel 2022'i göreceği şüpheli yıllarca AMD'yi sabote etti bunun cezasını çekicek.
Tambir ryzen/amd fanboy yorumu. Asla kaale almayacağım .
Mesaj otomatik birleştirildi:

Yanlış hatırlamıyorsam i5 9600KF işlemcisinin tekil çekirdek performansı daha iyi. Çoklu çekirdekte ise ryzen 5 3600 daha iyi diye hatırlıyorum. Aklımda böyle kalmış. Oyunlarda tekil çekirdek performansı daha önemli. Ama verdiğiniz örnek gibi render gibi işlemlerde çoklu çekirdek performansı da önemli. Sizin kullanımınızda i5 9600 KF daha iyi bir tercih gibi duruyor. Arkadaşlardan 10. nesil i5'i bekleyin tavsiyesi gelmiş. Bence de 10. nesil i5 daha güzel bir tercih olur ama onun fiyatı bütçe konusunda düşündürücü olabilir ?
Teşekkürler dikkate alacağım ve 10.nesili bekleyeceğim.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121

çok yanlış yaparsın AMD'nin yükselişi intel'in çöküşü 10 nesil ısınmasıyla ünlü olucak tedarik sorunları yaşıcaklar kazık fiyatlar testler de yanlı.

hobbSSaldım

Asistan
Reaksiyon puanı
134
Oyun konusunda r7 veya r9 tercih et. Yoksa intel al. ama şu 10.nesilleri bekle bence

-Uncar_Blood-

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,174
o testlere bakma inteli kayıranlar yapıyor kafası çalışan herkes Amd Ryzen alır.
daha işlemci çıkmadan böyle yorumlar yapıyorsanız bu fanboyluğa girer bu arada her firmanın kötü işlemcisi olabilir ancak bu işlemciler sağlam işlemciler gibi duruyor bir çıksın ona göre bakarsınız ısı değerlerine hem her yerde her kanaldaki testlerde ısı değeri düşükken nasıl olurda intel işlemciler ısınıcak falan diyorsunuz daha işlemci çıkmadı ve yapılan testlere göre işlemci ısınmıyor .. evet intelin diğer modelleri cidden kötü olabilir ancak bu 10.nesil işlemciler çıkacak ve intel zaten baya bir düşüşte insanları sıcaklık konusunda kandırcaklarınıda düşünmüyorum benim görüşüme göre intel bu işlemcilerle tekrar yükselişe geçicek

-Uncar_Blood-

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,174
zor korona vuracak tedarik sorunlar olucak ...
bu intelin elinde olan bir şey değil zaten türkiyenin ekonomisi düşük birde Amerika bu virüs zamanını en ağır geçiren ülke amerika böyle bir durumda iken ve bu korona zamanında türkiyeye işlemci getirmek pahalı olur elbette BU ARADA İNTEL İŞLEMCİ AMERİKADAN MI GELİYOR BİLMİYORUM HA :D

Son düzenleme:

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
singapur,tayvan çin üretim sorunu yaşaması yüksek ihtimal.

Uyumsuz-Sami

Asistan
Reaksiyon puanı
174

AMD Ryzen 5 3600 Cinebench testti 3785 puan alıyor

I5 9600KF Cinebench testti 2835 puan alıyor

gelelim yukarda bazı fonfon cu intelci arkadaşlara
10400F vb.. diyorda

testlerde çıkan sonuçlara 3600 bir önceki nesil olmasına rağmen hem I5 9600KF hemde i5-10400F
resmen tekme tokat dağıtıyor ? dünyada yabancı forumlar millet k.. gülerken bizler ise gene bağımlık yana dolayı hala intel devam :) diyorsunuz ne derim size.
konu açan arkadaşım intel durumu iyi değil sürekli 2 3 yıl geri geliyor inatla intel alacam diyorsan xeon yada extrem al :) anca onlar zaten amd baş etmeye çalışıyor sayın intelimiz:)
şimdi bazı arkadaşlar bana saldırcak buyursun saldırsın ama intel hala 14 nm kafa takılmışken anca 7 8 9 10 nesil aynı siligon devre kartını kullanırken anca ghz güncelleme fazlada çekirdek ekleyim amd paş etmeye çalışıyor 2022 kadar amd 6 nm geçmiş olacak eğer guncell hızlı bir işlemci istiyorsan dostum amd sakın şaşma intel pişmanlık öte değildir.

Ekran Alıntısı.PNG

buyur 15 dakika boyunca çalıştır single core testti 4. ghz devirdi 4 altına hiç düşmedi bu birde leptop masaüstü düşün birde :)
fonfon vazgeçin arkadaşlar kimse babamıssın oğlu değil.

herhangi bir ısınma göremedim ? aksine r5 3600 daha fazla ısınıyor
bende fan önüne pamuk tıkarsam ısınır :) bu geyik devam ediyor.

daha işlemci çıkmadan böyle yorumlar yapıyorsanız bu fanboyluğa girer bu arada her firmanın kötü işlemcisi olabilir ancak bu işlemciler sağlam işlemciler gibi duruyor bir çıksın ona göre bakarsınız ısı değerlerine hem her yerde her kanaldaki testlerde ısı değeri düşükken nasıl olurda intel işlemciler ısınıcak falan diyorsunuz daha işlemci çıkmadı ve yapılan testlere göre işlemci ısınmıyor .. evet intelin diğer modelleri cidden kötü olabilir ancak bu 10.nesil işlemciler çıkacak ve intel zaten baya bir düşüşte insanları sıcaklık konusunda kandırcaklarınıda düşünmüyorum benim görüşüme göre intel bu işlemcilerle tekrar yükselişe geçicek
nasılmı ? ben söyleyim sayın fanbocu dostum ::) 7 8 9 10 nesil buna hatta sene çıkacak 11 ekleyelim ? bana değişmiş tek 1 bir silokon devre kartı ismini söyle ? ben söyleyim 0
bir araba alıp makyaj yapıp al sana yeni araba diye firmalar yıllardır yapıyor intel 1960 dan buna kabadayı tavrı ile firmalar tehtit etmesi ün salmış bir firma birazcık fanfoy yapmadan önce intel kimdir kurucu kimdir ? ilk x86 işlemci nasıl olmuş araştırmanı tavsiye ederim
biz kullanıcı ve tüketici olarak en iyisi isteriz ? amd olmasa hala i5 çift çekirdek kullanmaya devam etcekdir
önce 4 yaptı olmadı :D şimdi 6 yaptı amd olmasa intele göre tek çekirdek kime yetmiyor diyordu bir konuşmasın firmanın ? lütfen gelimde ona buna fanfoy demeyin ayıp ? çünkü intel yıllardur dunyada mafya gibi yönetiyor herkes kavgaları apple bile kafa tuttu :) ama yemedi :) fazla büyük geldi.
ondan dolayı testler incele genel testler bak ghz vb.. yukardaki arkadaş 10 nesil ısınma sorunları çıkacak demiş nedeni ? 9 nesil alıp overclock yapıp 10 nesil yapıp piyasa sürdü buda ısınmayı devrere alacak ondan dolayı dedi arkadaş gelsin gör :) bütün yabancı forumlar herkes aynısı söyliyor

ben size özelde intel yapmış oldugu tehtitleri isterseniz yollayabilirim hocam ?
asus gelip amd kullanırsa indirim alamassın vb.. daha neler neler bunun fanboy alakası yokdur hocam.
lütfen insanları yargılamayın.

Son düzenleme:

-Uncar_Blood-

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,174
AMD Ryzen 5 3600 Cinebench testti 3785 puan alıyor

I5 9600KF Cinebench testti 2835 puan alıyor

gelelim yukarda bazı fonfon cu intelci arkadaşlara
10400F vb.. diyorda

testlerde çıkan sonuçlara 3600 bir önceki nesil olmasına rağmen hem I5 9600KF hemde i5-10400F
resmen tekme tokat dağıtıyor ? dünyada yabancı forumlar millet k.. gülerken bizler ise gene bağımlık yana dolayı hala intel devam :) diyorsunuz ne derim size.
konu açan arkadaşım intel durumu iyi değil sürekli 2 3 yıl geri geliyor inatla intel alacam diyorsan xeon yada extrem al :) anca onlar zaten amd baş etmeye çalışıyor sayın intelimiz:)
şimdi bazı arkadaşlar bana saldırcak buyursun saldırsın ama intel hala 14 nm kafa takılmışken anca 7 8 9 10 nesil aynı siligon devre kartını kullanırken anca ghz güncelleme fazlada çekirdek ekleyim amd paş etmeye çalışıyor 2022 kadar amd 6 nm geçmiş olacak eğer guncell hızlı bir işlemci istiyorsan dostum amd sakın şaşma intel pişmanlık öte değildir.

Ekli dosyayı görüntüle 101651

buyur 15 dakika boyunca çalıştır single core testti 4. ghz devirdi 4 altına hiç düşmedi bu birde leptop masaüstü düşün birde :)
fonfon vazgeçin arkadaşlar kimse babamıssın oğlu değil.

bende fan önüne pamuk tıkarsam ısınır :) bu geyik devam ediyor.

nasılmı ? ben söyleyim sayın fanbocu dostum ::) 7 8 9 10 nesil buna hatta sene çıkacak 11 ekleyelim ? bana değişmiş tek 1 bir silokon devre kartı ismini söyle ? ben söyleyim 0
bir araba alıp makyaj yapıp al sana yeni araba diye firmalar yıllardır yapıyor intel 1960 dan buna kabadayı tavrı ile firmalar tehtit etmesi ün salmış bir firma birazcık fanfoy yapmadan önce intel kimdir kurucu kimdir ? ilk x86 işlemci nasıl olmuş araştırmanı tavsiye ederim
biz kullanıcı ve tüketici olarak en iyisi isteriz ? amd olmasa hala i5 çift çekirdek kullanmaya devam etcekdir
önce 4 yaptı olmadı :D şimdi 6 yaptı amd olmasa intele göre tek çekirdek kime yetmiyor diyordu bir konuşmasın firmanın ? lütfen gelimde ona buna fanfoy demeyin ayıp ? çünkü intel yıllardur dunyada mafya gibi yönetiyor herkes kavgaları apple bile kafa tuttu :) ama yemedi :) fazla büyük geldi.
ondan dolayı testler incele genel testler bak ghz vb.. yukardaki arkadaş 10 nesil ısınma sorunları çıkacak demiş nedeni ? 9 nesil alıp overclock yapıp 10 nesil yapıp piyasa sürdü buda ısınmayı devrere alacak ondan dolayı dedi arkadaş gelsin gör :) bütün yabancı forumlar herkes aynısı söyliyor

ben size özelde intel yapmış oldugu tehtitleri isterseniz yollayabilirim hocam ?
asus gelip amd kullanırsa indirim alamassın vb.. daha neler neler bunun fanboy alakası yokdur hocam.
lütfen insanları yargılamayın.
:D fan boy mu ? :) dostum ben amd fanboyluğu yapıyorum bu 1 2. olarak intel bu sefer sağlam geliyor nm konusunda haklı olabilirsiniz ancak intel 10400f çok daha performanslı eğer dediğiniz gibi ısı problemleri olmassa tercih edilebilecek bir işlemci bu arada ne bu tehdit falan ? atarmısınız özelden bilmiyorum cidden bu arada tercih edilebilecek derken 2 3 yıllık diyelim uzun ömürlülük konusunda bakıldığında iyi gözüküyor ancak nm günümüze ayak uyduramıyabilir işlemci 70 i geçerse tamam derim intel almayınbu arada tercih edilebilecek derken 2 3 yıllık diyelim uzun ömürlülük konusunda bakıldığında iyi gözüküyor ancak nm günümüze ayak uyduramıyabilir işlemci 70 i geçerse oc olmadan oyunlarda tamam derim intel almayın

Son düzenleme:

Uyumsuz-Sami

Asistan
Reaksiyon puanı
174
:D fan boy mu ? :) dostum ben amd fanboyluğu yapıyorum bu 1 2. olarak intel bu sefer sağlam geliyor nm konusunda haklı olabilirsiniz ancak intel 10400f çok daha performanslı eğer dediğiniz gibi ısı problemleri olmassa tercih edilebilecek bir işlemci bu arada ne bu tehdit falan ? atarmısınız özelden bilmiyorum cidden
bununla alakalı mesut çevik videolar var izlerseniz anlarsınız
10400f olsa 11400f olsa 20400f olsa ana çekirdek silikon yapılarını değiştirmeniz düzelmesi mümkün değil hocam aynı skilon devre üzerine overlock yapıp yeni nesil diye millete kakalıyorlar
izleyin hocamn lütfen dedigim gibi ne amd nede intel babamısın oğlu değil burada önemli olan biz kullanıcılar.

IMDB : 9.5/10 Tarih : 1980-2020
Konu : Drama Karakterler : gariban çocuk AMD , zengin görgüsüz Intel
Yan karakterler : PC markalari , mağazalar
Daha az göster

-Uncar_Blood-

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,174
bununla alakalı mesut çevik videolar var izlerseniz anlarsınız
10400f olsa 11400f olsa 20400f olsa ana çekirdek silikon yapılarını değiştirmeniz düzelmesi mümkün değil hocam aynı skilon devre üzerine overlock yapıp yeni nesil diye millete kakalıyorlar
izleyin hocamn lütfen dedigim gibi ne amd nede intel babamısın oğlu değil burada önemli olan biz kullanıcılar.

IMDB : 9.5/10 Tarih : 1980-2020
Konu : Drama Karakterler : gariban çocuk AMD , zengin görgüsüz Intel
Yan karakterler : PC markalari , mağazalar
Daha az göster
benim önerdiğim sistemleri bilirler amd den başka işlemci önermiyorum genellikle ancak şu intel nm sorununu çözse insanları kandırmasa bu işlemciler r5 3600 e seçilir ve cidden harika bir yükseliş yaşanır ama bu adamlar pes etmiş gibi duruyor ilk intel işlemcimi çok severdim :( cod mw4 gibi oyunları kastırmadan oynatıyordu ekran kartı var mıydı hatırlamıyorum ancak büyük ihtimal yoktu şimdilerde intel işlemcili laptoplar hiç çıkmıyor yani bu saatten sonra eğer intel bir şey yapamazsa intel bitmiştir yo aslında nm konusunda kandırma değilde nm yi düşürse 7 ye fln

Uyumsuz-Sami

Asistan
Reaksiyon puanı
174
benim önerdiğim sistemleri bilirler amd den başka işlemci önermiyorum genellikle ancak şu intel nm sorununu çözse insanları kandırmasa bu işlemciler r5 3600 e seçilir ve cidden harika bir yükseliş yaşanır ama bu adamlar pes etmiş gibi duruyor ilk intel işlemcimi çok severdim :( cod mw4 gibi oyunları kastırmadan oynatıyordu ekran kartı var mıydı hatırlamıyorum ancak büyük ihtimal yoktu şimdilerde intel işlemcili laptoplar hiç çıkmıyor yani bu saatten sonra eğer intel bir şey yapamazsa intel bitmiştir yo aslında nm konusunda kandırma değilde nm yi düşürse 7 ye fln

düşüremez hocam üretim bantı komple yenilemesi demek ? sistemi sil başdan yapması demek çok ama çok zor 2022 kadar amd 6 nm düşşek bu arada

Jim Keller bilirsin belki amd reyzen yapan ve apple işlemcileri yapan :) kişi

Jim Keller, AMD ve Apple'daki çalışmaları ile tanınan bir mikroişlemci mühendisidir. AMD K8 mikromimarisinin baş mimarıdır ve Athlon ve Apple A4 / A5 işlemcilerin tasarımında yer almıştı.

bu adam resmen zeka patlaması :)

Szayel

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,147
Sadece oyun oynayacaksan intel al. 300 lira 500 lira içinde kalacağına git al.
Ama hem oyun hemde yayın diyorsan Amd daha uygun olur. Render işlerinde de aynı şekilde.

Uyumsuz-Sami

Asistan
Reaksiyon puanı
174
Sadece oyun oynayacaksan intel al. 300 lira 500 lira içinde kalacağına git al.
Ama hem oyun hemde yayın diyorsan Amd daha uygun olur. Render işlerinde de aynı şekilde.
oyunlarda önemli olan single coredir çoklu core değildir hocam
bilginiz olsun
yukarda puanları ve kanıtları paylaşdım.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
(ç)alıntı: Görkem Say
8. nesil i7 işlemciler ile birlikte bu sorun ortaya çıktı maalesef. Normalde üreticiler transistör boyutuna göre donanımın gücü ile altın bir oran buluyor. Transistör boyutu küçüldükçe, aynı oranda donanım gücünü de sıcaklık artışı yaşamadan artırabiliyorlar. Ancak Intel'in 8. nesle geçerken yaptığı gibi transistör boyutunu küçültmeden işlemciye çekirdek ve saat hızı basınca, o ısınma oranı kayboluyor ve sıcaklık artıyor. 8750H 80-90 derece arası geziyordu, 9. nesilde transistör boyutunu küçültmeden bir daha saat hızı basılınca sıcaklıklar 90-100 arası oldu. 10. nesil Intel işlemcilerde aynı maalesef. AMD tarafında 7nm kullanılıyor ancak, Intel'in piyasadaki markalarla anlaşmalarından dolayı şuan Ryzen işlemciler üst seviye kasalarla birlikte kullanılamıyor. O yüzden 4800H gibi bir işlemci de 85-90 arası geziyor. Mesela ROG'un veya diğer markaların üst seviye kasalarında kullanılsa, büyük ihtimalle 80 derece civarında gezer bu işlemci.

AMD 7nm intel çuvalladı!

Uyumsuz-Sami

Asistan
Reaksiyon puanı
174
8. nesil i7 işlemciler ile birlikte bu sorun ortaya çıktı maalesef. Normalde üreticiler transistör boyutuna göre donanımın gücü ile altın bir oran buluyor. Transistör boyutu küçüldükçe, aynı oranda donanım gücünü de sıcaklık artışı yaşamadan artırabiliyorlar. Ancak Intel'in 8. nesle geçerken yaptığı gibi transistör boyutunu küçültmeden işlemciye çekirdek ve saat hızı basınca, o ısınma oranı kayboluyor ve sıcaklık artıyor. 8750H 80-90 derece arası geziyordu, 9. nesilde transistör boyutunu küçültmeden bir daha saat hızı basılınca sıcaklıklar 90-100 arası oldu. 10. nesil Intel işlemcilerde aynı maalesef. AMD tarafında 7nm kullanılıyor ancak, Intel'in piyasadaki markalarla anlaşmalarından dolayı şuan Ryzen işlemciler üst seviye kasalarla birlikte kullanılamıyor. O yüzden 4800H gibi bir işlemci de 85-90 arası geziyor. Mesela ROG'un veya diğer markaların üst seviye kasalarında kullanılsa, büyük ihtimalle 80 derece civarında gezer bu işlemci.
Lütfen lütfen lütfen intel'in piyasadaki markalarla anlaşmalarından demiyelim tehtitlerinden dolayı diyelim hocam ? resmen tehti ediyor arge keserim diyor yardımı keserim diyor ? indirim keserim diye amd kullanırsa seni yok ederim diyor :) apple bir kafa tuttu ? intel çok fena kaşınıyor ama neyse .
yazacak çok şey ama neyse..................

AMD 7nm intel çuvalladı!

Ekran Alıntısı.PNG

single core testti ?

2.PNG

AMD 7nm intel çuvalladı!
Amd 6nm geliyor en geç 2022 piyasada:)
Amd reyzen 6 nesil ile baraber.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
İntelin 10.nesilini yakınen takipteyim. Masaüstünü konuşuyorum tabi ki.
Fiatlandırması,intel in resmi satış fiat listesinin üzerinde seyrediyor. İlla ki ,düşmeli. Yoksa cazibesi kalmaz ve olmaz. rYZEN 3300X gibi işlemci 1150 tl ye satılırken ki, 120 dolar, resmi satış fiatı ,bu işlemcinin.

ryzen 3600 ün resmi fiatı en düşük 172 dolar ve bizde 1350 tl ye bulunabiliyor.
Gördüğüm kadarıyla i5 10000 serisi sıcaklık olarak başarılı. Güç tüketimleride çok aşırı bi artış yok. ryzenin 2000 serisi işlemcileri daha bile fazla watt çekiyordu bazı modellerinde.

IHS yi arttırmanın ,sıcaklığı transferde de faydası olmuş. Yoksa ,bu işlemciler ,daha fazla ısınırdı.

Esas rekabet ,orta segmenntte olacak gibi. Ryzen 3600 e karşı ,intelin i5 10400F işlemcisi arasında.Cinebench puanlarına pek bakınmayın artık. Ryzenler üstünlüğü ele geçirdi gibi görünse de ,oyunlarda durum farklı.
Ryzenlerdeki infinity fabric teknolojisi ve raw memory latency olayı oyun performansını etkiliyor.

Son mesajlar