Ryzen 5 2400G Overclock ve Termal macun

Bu konuyu okuyanlar

WindowseXPerience

Namı diğer vindovs ikspi :)
Reaksiyon puanı
197
Arkadaşlar Mart 2020'de bu sistemi topladım ve stok macunu 1 senedir yenilemedim, boşta sıcaklık ~40 derece civarlarında, oyun oynarken de (Gta 5, Pubg Mobile) 65-70 derece civarlarında. Macunu yenilemem gerekiyor mu? Ve 2 aydır bilgisayar biraz yavaşladı gibime geliyor, Format attım yine düzelmedi, Gta' ya 8-9 dk da, Pubg Mobile a ise 5 dk da anca giriyor. Pubgde çok kasıyor. Sürekli fps drop yiyorum ve oyun takılıyor. (En düşük ayarlar - 90 FPS seçili) İşlemcide stok fan var. Overclock yapsam bir zararı olur mu? Nasıl yapacağımı bilmiyorum. Eğer fan yetmez derseniz fan tavsiyesi de ve diğer çözüm önerilerinizi de alabilirim. Şimdiden teşekkürler.

Sistem:
Amd Ryzen 5 24000g işlemci
Gigabyte b450m s2h anakart
2x8 Gb ram (3000 mhz) (İkisi de farklı modeller)
120 gb ssd (Windows kurulu sadece)
2 tb hdd (Seagate barracuda)
Corsair carbide spec-05 kasa
corsair vs-550w psu
lg 22mk400h-b monitör

Son düzenleme:

ember_moon7

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,177
Arkadaşlar Mart 2020'de bu sistemi topladım ve stok macunu 1 senedir yenilemedim, boşta sıcaklık ~40 derece civarlarında, oyun oynarken de (Gta 5, Pubg Mobile) 65-70 derece civarlarında. Macunu yenilemem gerekiyor mu? Ve 2 aydır bilgisayar biraz yavaşladı gibime geliyor, Format attım yine düzelmedi, Gta' ya 8-9 dk da, Pubg Mobile a ise 5 dk da anca giriyor. Pubgde çok kasıyor. Sürekli fps drop yiyorum ve oyun takılıyor. (En düşük ayarlar - 90 FPS seçili) İşlemcide stok fan var. Overclock yapsam bir zararı olur mu? Nasıl yapacağımı bilmiyorum. Eğer fan yetmez derseniz fan tavsiyesi de ve diğer çözüm önerilerinizi de alabilirim. Şimdiden teşekkürler.

Sistem:
Amd Ryzen 5 24000g işlemci
Gigabyte b450m s2h anakart
120 gb ssd (Windows kurulu sadece)
2 tb hdd (Seagate barracuda)
Corsair carbide spec-05 kasa
corsair vs-550w psu
lg 22mk400h-b mönitör
Termal macununu yenileyebilirsin :)

WindowseXPerience

Reaksiyon puanı
197

Evde bu macundan var 2 sene önce almıştım, bu iyi midir?

ember_moon7

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,177

Evde bu macundan var 2 sene önce almıştım, bu iyi midir?
Kullanabilirsiniz :)
Mesaj otomatik birleştirildi:

RAM'leriniz aynı mı (marka olarak) ?

ember_moon7

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,177
Hayır, biri apacer panther, diğeri crucial ballistix ( mhz değerleri aynı, cl değerleri farklı.)
APU sistemlerde aynı marka RAM kullanmanızı öneririm. Her ikisinin de cl değerleri aynı olması gerekiyor. Peki, önceden siz daha öncesinde RAM'inizi değiştirdiniz mi?

WindowseXPerience

Reaksiyon puanı
197
APU sistemlerde aynı marka RAM kullanmanızı öneririm. Her ikisinin de cl değerleri aynı olması gerekiyor. Peki, önceden siz daha öncesinde RAM'inizi değiştirdiniz mi?
Hayır, sistemi bu şekilde topladım, herhangi bir değişiklik yapmadım.

WindowseXPerience

Reaksiyon puanı
197
Peki stok fanla overclock yapsam bir zararı olur mu?

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
İki ramin farklı olsa da ,stabilitede sorun çıkarmıyorsa ,sorun olmaz . Zırt -pırt mavi e.kran falan yemiyorsan yani.

İşlemcine overclock gereksiz. İşlemci içindeki dahili e.kartına yapmalısın. Zaten o zaman stok fanın falan bi yan tesiri falan olmaz pek.

WindowseXPerience

Reaksiyon puanı
197
İki ramin farklı olsa da ,stabilitede sorun çıkarmıyorsa ,sorun olmaz . Zırt -pırt mavi e.kran falan yemiyorsan yani.

İşlemcine overclock gereksiz. İşlemci içindeki dahili e.kartına yapmalısın. Zaten o zaman stok fanın falan bi yan tesiri falan olmaz pek.
İlk aldığım zamanlar baya bir mavi ekran yiyordum, sonra biosu güncelledim ve temiz kurulum yaptım, bir daha mavi ekran çıkmadı.
Dahili ekran kartına nasıl oc yapabilirim peki, bu konuda bilginiz varsa yardımcı olabilir misiniz?

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Dur bi netten değerlere bakayım,yazacağım.

Biosa gir. orada GFX Frequency değeri vardır. Onu 1325 yap Hemen altında GFX voltage vardır onu da 1.2 yap. F10 ile save yes de biosdan çık.

Son düzenleme:

WindowseXPerience

Reaksiyon puanı
197
Dur bi netten değerlere bakayım,yazacağım.

Biosa gir. orada GFX Frequency değeri vardır. Onu 1325 yap Hemen altında GFX voltage vardır onu da 1.2 yap. F10 ile save yes de biosdan çık.
Teşekkürler, biostan VRAM arttırsam performans da artar mı?