Ryzen 5 1600 ve MSİ GTX 1060 x+ Performans Sorunu

Bu konuyu okuyanlar

gaziemirli35

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Bilgisayar özelliklerim :
  • RAM : GSKILL 16GB (2x8GB) RipjawsV Kırmızı DDR4 3000MHz
  • İşlemci : AMD Ryzen 5 1600
  • Ekran Kartı : MSI Nvidia GeForce GTX 1060 Gaming X+ 6 GB 192 bit
  • Anakart : MSI B350 PC MATE
  • SSD : Samsung 850 Evo 250 GB 540 MB - 520 MB/s
  • HDD : Seagate Barracuda 1TB 3.5'' 7200 RPM

Öncelikle herkese merhaba,
Benim bilgisayarımda neredeyse bütün oyunlarda (Denediklerim: battlefield 1, CS GO, LOL, Assasin's Creed Black Flag, GTA 5) FPS sorunu mevcut ve ne yaptıysam sorunu çözemedim. Çoğu oyunda FPS'im bilgisayar özelliklerimin çok altına kalıyor ve internetten bulduğum benim sistemimi kullanan arkadaşların aynı oyunları oynarken aldığı FPS'ler benim bilgisayarıma kıyasen çok daha üste çıkıyor. Bilgisayarı toplayalı henüz 9 ay oluyor ve temizliğini özenle yapıyorum. Örneğin şu videodaki arkadaşın CS GO'da düşük ayarlarda aldığı FPS 220 nin altına inmezken; ben aynı ayarları yapmama rağmen (msi afterburner dahil) FPS'im ara ara 130 lara düşüyor hatta mouse'yi sağa sola çevirdiğimde 80 lere kadar düşüyor. Hatta GTA da MSAA yı açtığımda x4 seviyelerinde bilgisayarım kasıyor ve benimle aynı sisteme sahip bir çok kişiye sorduğumda ultra ayarlarda oynadıklarını söylüyorlar. Bu soruna çözüm bulamadım kafayı yemek üzereyim yardımcı olur musunuz?

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Bütün sürücüler ve BIOS sürümü güncel mi? Hangi Windows sürümünü kullanıyorsunuz?

gaziemirli35

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Güncel. Hatta BİOS'u OC yaptım. Windows 10 Education kullanıyorum.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Temiz bir Windows 10 Pro kurabilir misin? Oyunforda 35 TL ye orijinal key var ben kendim dahil kullanıyorum sorun olmaz. Bu tarz sorunlar genelde Windows sürümü ile alakalı oluyor.

gaziemirli35

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Tabi ki hemen işlemlere başlıyorum. Bu sırada benim windows'um UEFi yani sizce tekrardan UEFİ kurulum yapmalı mıyım? Bir de temiz bir kurulum için bana windows 10 pro indirme linkini atma imkanınız var mı?

---- Mesajlar birleştirildi ----

Şu linkteki windows 10 güvenilir mi ? https://tb.rg-adguard.net/public.php

Son düzenleme:

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Bu araç ile temiz kurulum yapabilirsin. Aracı indirdikten sonra bilgisayarı yükselt değil de diğer seçeneğe tıklaman gerekli. Ardından bu bilgisayarın bilgilerini kullan tiki olacak onu kaldırman gerekli. Oradan zaten 64 bit versiyonu seçiyorsun. Daha sonra en az 8 GB bir flaş belleğe yazdırma işlemini devam eden ekrandan yapıyorsun. Daha sonrası format zaten. UEFI kalsın daha iyi.

Windows 10'u Ä°ndirin

Buraya da key alman için site veriyorum kendimde buradan aldım kullanıyorum. Format esnasında Windows 10 Pro sürümünü seçersin zaten. C ve D diski ayrı ise sadece C diskine format at D ye elleme. C diski büyük ihtimalle SSD dir zaten. C diskini biçimlendirip işleme devam et direkt üstüne kurma. Windows kurulurken keyi girme o kısmı atla masaüstüne ulaşıp interneti bağlayınca girersin. Sonra Windows Update ile sürücü güncelleştirmelerini yap ve GeForce Experience programını kurup son sürüm ekran kartını indir. Bu kadar.

Windows 10 Professional Satın Al - %93’e Varan İndirimlerle Satış

gaziemirli35

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Ürünü satın aldım şimdi USB'ye windows'u yazdırıyorum. Yardımın için çok teşekkür ederim sonuçlarını işlemleri bitirdiğimde bildireceğim.

gaziemirli35

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
İndirme bitti. Medya bölümünde böyle bir hata aldım indirmem boşa mı gitti :confused:

Ben bu windows'u iso olarak indirip o şekilde usb'ye atsam ve kursam sorun çıkar mı?

Ekli dosyalar

• Adsız.png
    Adsız.png
    10.3 KB · Görüntüleme: 835
Son düzenleme:

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134
İndirme bitti. Medya bölümünde böyle bir hata aldım indirmem boşa mı gitti :confused:

Ben bu windows'u iso olarak indirip o şekilde usb'ye atsam ve kursam sorun çıkar mı?
Hayır çıkmaz.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982

İnternet sağlayıcında problem var demek bu. Benim evde de aynı hatayı veriyor ama telefonun internetini bağlayınca aynı hatayı almıyorum garip bir şekilde.

gaziemirli35

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Sorunu çözdüm Windows'u yükledim fakat siteden aldığım kod sahte çıktı. Müşteri danışmanı ile canlı sohbetten konuştuk. Yetkili firmayla temasa geçildi bize geri dönüş yapıldığında sizi arayacağız dediler. İnşallah ararlar :D

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Sorunu çözdüm Windows'u yükledim fakat siteden aldığım kod sahte çıktı. Müşteri danışmanı ile canlı sohbetten konuştuk. Yetkili firmayla temasa geçildi bize geri dönüş yapıldığında sizi arayacağız dediler. İnşallah ararlar :D
Geri dönüş yaparlar merak etme. Çok fazla kod olduğu için arada olabiliyor senin şansına olmuş biraz :) Yorumlarda da görürsün aynı olayı başına gelenlerle ilgilenilmiş.

gaziemirli35

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Geri dönüş yaptılar verdikleri 2. kod da aynı hatayı veriyor acaba ben mi yanlış yapıyorum?

Ekli dosyalar

• Adsızs.png
    Adsızs.png
    167.3 KB · Görüntüleme: 704

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Geri dönüş yaptılar verdikleri 2. kod da aynı hatayı veriyor acaba ben mi yanlış yapıyorum?
Kodu doğru şekilde girdiğinize emin misiniz? Orada kodu kopyala seçeneği var direkt ona tıklayıp yapıştır yapın kod yazma yerine. Bu arada Windows 10 Pro kodu aldınız değil mi?

gaziemirli35

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Kopyala seçeneğini kullanarak yaptım olmayınca el ile girdim yine olmadı. Windows 10 Pro evet.

gaziemirli35

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Ben pek anlamam ki. Tekrardan hata raporu oluşturdum bekliyorum konu iyice windows etklinleştirme konusuna döndü :rolleyes:

Son düzenleme:

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Durmaplayden alsaydınız keşke.
Durmaplay daha sıkıntı. Kod sıkıntılı çıkınca çok uğraştırıyorlar. Oyunfordan daha geçen 2 tane kod aldım hem kendime hem bana ikisi de tak diye oldu. Bundan önce hem forumda hemde kendi arkadaşlarıma pek çok kez kod aldırdım yine hepsi tak diye olmuştu böyle olması ilginç olmuş.

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134
Durmaplay daha sıkıntı. Kod sıkıntılı çıkınca çok uğraştırıyorlar. Oyunfordan daha geçen 2 tane kod aldım hem kendime hem bana ikisi de tak diye oldu. Bundan önce hem forumda hemde kendi arkadaşlarıma pek çok kez kod aldırdım yine hepsi tak diye olmuştu böyle olması ilginç olmuş.
Durmaplayden kod aldım ben. Hala kullanıyorum sıkıntı çıkmadı :).

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Durmaplayden kod aldım ben. Hala kullanıyorum sıkıntı çıkmadı :).
Sıkıntı çıkar demiyorum da internette şöyle bir bakarsan kod hatalı çıkınca fazla uğraşmıyorlar o yüzden dedim yoksa hiç sıkıntı da çıkmayabilir yani :D

gaziemirli35

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Bu oyunfor da uğraşmıyor bunu anladım kaç saat oldu geri dönüş yapmadılar kodları yabancı forumlardan falan bulduklarına dair kuşkulanmaya başladım.

gaziemirli35

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Sonunda geçerli kod attılar hallettim windows'u artık konumuza dönebiliriz :D Şimdi CS GO yüklüyorum bakalım sorun düzeldi mi:)

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Sonunda geçerli kod attılar hallettim windows'u artık konumuza dönebiliriz :D Şimdi CS GO yüklüyorum bakalım sorun düzeldi mi:)
Ben demiştim :) Hayırlı olsun bu arada. Bir daha format atarsanız kod ile uğraşmanıza gerek yok masaüstüne ulaşınca kendi aktif oluyor. Sürücüleri dediğim şekilde güncellediniz değil mi?

gaziemirli35

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Evet Windows Uptade ile güncelledim bir tek anakart driver'ini bulamadı onu da MSİ'ın kendi programı olan live update ile güncelledim şu anda konu başında attığım videoda ki arkadaşın aldığı FPS değerinin aynısını alıyorum yardımın için çok teşekkür ederim :) Yavaş yavaş diğer oyunları da dener farkları yazarım :)

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Evet Windows Uptade ile güncelledim bir tek anakart driver'ini bulamadı onu da MSİ'ın kendi programı olan live update ile güncelledim şu anda konu başında attığım videoda ki arkadaşın aldığı FPS değerinin aynısını alıyorum yardımın için çok teşekkür ederim :) Yavaş yavaş diğer oyunları da dener farkları yazarım :)
Rica ederim :) Sorunun düzeldiğine çok sevindim.

gaziemirli35

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Bütün oyunları denedim FPS normale döndü ilgin için teşekkür ederim iyi forumlar :)

Malik54

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Bu araç ile temiz kurulum yapabilirsin. Aracı indirdikten sonra bilgisayarı yükselt değil de diğer seçeneğe tıklaman gerekli. Ardından bu bilgisayarın bilgilerini kullan tiki olacak onu kaldırman gerekli. Oradan zaten 64 bit versiyonu seçiyorsun. Daha sonra en az 8 GB bir flaş belleğe yazdırma işlemini devam eden ekrandan yapıyorsun. Daha sonrası format zaten. UEFI kalsın daha iyi.

Windows 10'u Ä°ndirin

Buraya da key alman için site veriyorum kendimde buradan aldım kullanıyorum. Format esnasında Windows 10 Pro sürümünü seçersin zaten. C ve D diski ayrı ise sadece C diskine format at D ye elleme. C diski büyük ihtimalle SSD dir zaten. C diskini biçimlendirip işleme devam et direkt üstüne kurma. Windows kurulurken keyi girme o kısmı atla masaüstüne ulaşıp interneti bağlayınca girersin. Sonra Windows Update ile sürücü güncelleştirmelerini yap ve GeForce Experience programını kurup son sürüm ekran kartını indir. Bu kadar.

Windows 10 Professional Satın Al - %93’e Varan İndirimlerle Satış
bende de ryzen 1600 ve rx 5500 xt var aynı sorunları yaşıyordum dediklerinizi yaptım. ardından cs go ya girip bi ölüm maçı yaptım her şey iyi gözüküyordu hemen ardından rekabetçi girdim eski haline döndü herşey günlerdir uğraşıyorum olmuyor dediğiniz her şeyi harfiyen yaptım ama olmadı bana yardım edebilirmisiniz rica etsem.