Ryzen 3 3300X ve RX 5600 XT Sistem

Bu konuyu okuyanlar

war0anty

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
GSKILL 8GB Ripjaws V Kırmızı 3000MHz CL16 DDR4 Single Kit Ram

GIGABYTE B450M H 3600MHz(OC) DDR4 Soket AM4 M.2 VGA HDMI mATX Anakart

CORSAIR Carbide Serisi SPEC-05 550W 80+ USB 3.0 Siyah Mid Tower Kasa

AMD Ryzen 3 3300X 3.8GHz 18MB Önbellek 4 Çekirdek AM4 7nm İşlemci

GIGABYTE Radeon RX 5600 XT WINDFORCE OC 6GB GDDR6 192 Bit Ekran Kartı

Bu sistemi toplayacaktımda. Sizce nasıl ? Ekran kartı modelinin fanalrı kötüymüş doğru mudur ?
Tavsiyeleriniz nedir ?

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,969
GSKILL 8GB Ripjaws V Kırmızı 3000MHz CL16 DDR4 Single Kit Ram

GIGABYTE B450M H 3600MHz(OC) DDR4 Soket AM4 M.2 VGA HDMI mATX Anakart

CORSAIR Carbide Serisi SPEC-05 550W 80+ USB 3.0 Siyah Mid Tower Kasa

AMD Ryzen 3 3300X 3.8GHz 18MB Önbellek 4 Çekirdek AM4 7nm İşlemci

GIGABYTE Radeon RX 5600 XT WINDFORCE OC 6GB GDDR6 192 Bit Ekran Kartı

Bu sistemi toplayacaktımda. Sizce nasıl ? Ekran kartı modelinin fanalrı kötüymüş doğru mudur ?
Tavsiyeleriniz nedir ?
İşlemciyi Ryzen 5 3600 ya da 1600 AF yapın. RAM'i 2x8 yapın. Anakartı da MSI B450M A PRO MAX yapın. RAM tek 8 kalabilir ama diğerlerini dediğim gibi yapın. SSD falan nedir peki?

war0anty

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
İşlemciyi neden R5 3600 veya R5 1600 AF yapıyorum ? neden belirtin. Çoğu oyunda R3 3300X geçiyor R5 3600'ü ve bende oyun için alıyorum. Ram 2x8 yapacağım. Anakart neden MSI yapayım ?

SütlüKek

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
8
1600AF veya 3600 almanı öneririm.

İşlemciyi neden R5 3600 veya R5 1600 AF yapıyorum ? neden belirtin. Çoğu oyunda R3 3300X geçiyor R5 3600'ü ve bende oyun için alıyorum. Ram 2x8 yapacağım. Anakart neden MSI yapayım ?
Oyunlar çoklu çekirdeğe geçince farkı görürsün.

B450M H Alınmayacak bir kart. Onun yerine B450M S2H veya B450M-A PRO MAX alınabilir.

aimnil

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
961
Rami 3200 mhz yapın kingston olursa daha iyi Gskill ramlerin bir çoğu intelde test edilmiş oluyor. 3200mhz dememin nedeni işlemcinin 3200mhz e kadar destek vermesi. 3000 alırsanız 200mhz ram frekansını kullanmamıs olursunuz. Anakart konusunda gigabyte ben sevmiyorum benimki de gigbayte ve nerdeyse beraberinde gelen yazılımlardan hiçbiri düzgün çalşmıyor. Tabi bu yazılımlar temel yazılım değil onlar olmadan da kullanılıyor ama oyunda fps görmek için gidip msi after burner indirmek zorunda kalabilirsin böyle şeyler. Yine de gigayte da işini görecektir ama vrm bölümünde pasif sogutucu bulunan gigabyte b450m s2h bu model hem ucuz hem de sogutmadan dolayı avantajlı. İşlemcin çok iyi alınabilir ancak maddi kaygın yoksa 3600 daha iyidir. Burda şuan için evet yüksek fps veriyor ama yakalamış durumda sadece çok çekirdek gelecekte daha yeni oyunlarda etki edebilir ya da etmeyedebilir biraz temkinli olma meselesi. 1600af kesinlikle yanlış fikir olur, oyunlar çok çekirdeğe gelir masalına inanma oyle olsa bile sonuç değişmez başka bir yazıda uzun uzun yazmıştım bu tamamen saçma bir fikir 1600AF den uzak dur kaldı ki 5600xt yi şuan bile besleyemez. Sırasıyla maddi durumuna göre 3600, 3500x, 3300x den birini tercih etmeni öneririm. Gigabyte ın fanı hakkında olanı bilmiyorum ama AMD tabanında ilk tercihim hep sapphire dir. Sapphire öneririm ama gigabyte da iyidir yani kötü demiyorum. Ama Sapphire dururken başka marka almam çok iyi bir fiyat avantajı sağlamıyorsa ki şuan en düşük fiyat sapphire modeli.

war0anty

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
Şu zamana kadar R7 2700X vs R5 3600 kapışmasında herkes tekli çekirdekte R5 3600 önerirdi şimdi niye herkes bir anda çoklu çekirdeğe önem veriyor ?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Rami 3200 mhz yapın kingston olursa daha iyi Gskill ramlerin bir çoğu intelde test edilmiş oluyor. 3200mhz dememin nedeni işlemcinin 3200mhz e kadar destek vermesi. 3000 alırsanız 200mhz ram frekansını kullanmamıs olursunuz. Anakart konusunda gigabyte ben sevmiyorum benimki de gigbayte ve nerdeyse beraberinde gelen yazılımlardan hiçbiri düzgün çalşmıyor. Tabi bu yazılımlar temel yazılım değil onlar olmadan da kullanılıyor ama oyunda fps görmek için gidip msi after burner indirmek zorunda kalabilirsin böyle şeyler. Yine de gigayte da işini görecektir ama vrm bölümünde pasif sogutucu bulunan gigabyte b450m s2h bu model hem ucuz hem de sogutmadan dolayı avantajlı. İşlemcin çok iyi alınabilir ancak maddi kaygın yoksa 3600 daha iyidir. Burda şuan için evet yüksek fps veriyor ama yakalamış durumda sadece çok çekirdek gelecekte daha yeni oyunlarda etki edebilir ya da etmeyedebilir biraz temkinli olma meselesi. 1600af kesinlikle yanlış fikir olur, oyunlar çok çekirdeğe gelir masalına inanma oyle olsa bile sonuç değişmez başka bir yazıda uzun uzun yazmıştım bu tamamen saçma bir fikir 1600AF den uzak dur kaldı ki 5600xt yi şuan bile besleyemez. Sırasıyla maddi durumuna göre 3600, 3500x, 3300x den birini tercih etmeni öneririm. Gigabyte ın fanı hakkında olanı bilmiyorum ama AMD tabanında ilk tercihim hep sapphire dir. Sapphire öneririm ama gigabyte da iyidir yani kötü demiyorum. Ama Sapphire dururken başka marka almam çok iyi bir fiyat avantajı sağlamıyorsa ki şuan en düşük fiyat sapphire modeli.

Senle aynı fikirdeyiz oyun
Senle aynı fikirdeyiz. Sapphire Pulse var doğru ama iyi midir diye bakmadım sence hangisidir ? Gigabyte vs Sapphire Pulse

aimnil

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
961
Şu zamana kadar R7 2700X vs R5 3600 kapışmasında herkes tekli çekirdekte R5 3600 önerirdi şimdi niye herkes bir anda çoklu çekirdeğe önem veriyor ?

Senle aynı fikirdeyiz oyun

Senle aynı fikirdeyiz. Sapphire Pulse var doğru ama iyi midir diye bakmadım sence hangisidir ? Gigabyte vs Sapphire Pulse
Valla delinin biri bir kuyuya taş atmış olayı var heralde 1600af konusunda. Sapphire dediğim gibi hiç şaşmadığım marka diğerlerinde sorun yaşadığım oldu ama sapphire de yaşamadım. Gigabyte ın üç fanı var daha soğuk olmasını bekliyor insan belki daha serin olabilir ama sapphire in de ısınma problemi yok. Sapphire de sigorta koruması var diğer kartlarda o yok mesela. Vrm leri ve bellekleri sogutucu bloga temas ettirip sogutuyor o da diğerlerinde yok vs. ben olsam sapphire tercih ederim hele de fiyat avantajı sapphire den yana iken. Şimdi sitesine girdim bios güncelleme de varmış. Alırsan güncellemeyi unutma :)

Gigabyte ın 2 fanlı modeli de varmış aynı isimde :) Neyse dediğim gibi ben sapphire tercih ederdim ama gigabyte a da niye aldın demem o da iyi bir ekran kartı üreticisi.

Son düzenleme:

Son mesajlar