Ryzen 3 3100 fan hızı değerleri

eemreeroglu._

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Stok fan kullanıyorum Sistem boştayken işlemci Fan hızım 1500 rpm civarlarında chrome veya dosyalara falan girdiğimde Direk 1800 rpm lere kadar çıkıyor sonra 1600 rpm civarlarına İnip çıkıyor

Cpu clock 3900 de sicaklik olarak bosta 40 derece Chrome veya dosyalara falan girdiğimde 50 dereceye çıkıyor sizce değerler normal midir tedirgin olmam gereken bir durum var mıdır ? şimdiden teşekkürler

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
oyundaki değerleri önemli. Boşta ,nette,dosyalarda işlemci fazla ısınamaz.

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,998
Hocam Ryzen işlemcilerdeki bu birden zıplamalar yüzünden oluyor zaten size bahsetmiştim. Fareyi oynatsan bile birden 5 derece oynuyor fan hızlanıyor geri yavaşlıyor sonra.

Korkacak pek bir şey yok Ryzen işlemciler böyle.

eemreeroglu._

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Oyunlarda ısı derecesi 60 dereceyi geçmiyor benim takildigim yer boştayken bu kadar yüksek fan hızına çıkıp inmesi Bunun olması normal midir

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,998
Oyunlarda ısı derecesi 60 dereceyi geçmiyor benim takildigim yer boştayken bu kadar yüksek fan hızına çıkıp inmesi Bunun olması normal midir
Normal. Onun soğutma ile alakası yok pek. Benim kuzende 3700X var. 360mm sıvı soğutucu ile kullanıyor işlemci boşta 40 derecedeyken Chrome açtığında birden 50'ye zıplayıp geri iniyor. O arada fanlar bir çalıştırıyor kendini sonra geri kısıyorlar. Ryzen işlemcilerin voltaj dengelemesi sorunlu biraz.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
O ,3.nesil ryzen işlemcilerde görülen bi olay.Turbo frekans olayı çok hassas. Her tepkiye cevap vereirek ,aniden yüksel,ip düşebiliyor. Tabi frekans yükselince, işlemci ısındığı için fan devri artıyor frekans düşünce ısıda düştüğü için fan tekrar yavaşlıyor. Bunun çözümü yok.

eemreeroglu._

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Normal. Onun soğutma ile alakası yok pek. Benim kuzende 3700X var. 360mm sıvı soğutucu ile kullanıyor işlemci boşta 40 derecedeyken Chrome açtığında birden 50'ye zıplayıp geri iniyor. O arada fanlar bir çalıştırıyor kendini sonra geri kısıyorlar. Ryzen işlemcilerin voltaj dengelemesi sorunlu biraz.
O ,3.nesil ryzen işlemcilerde görülen bi olay.Turbo frekans olayı çok hassas. Her tepkiye cevap vereirek ,aniden yüksel,ip düşebiliyor. Tabi frekans yükselince, işlemci ısındığı için fan devri artıyor frekans düşünce ısıda düştüğü için fan tekrar yavaşlıyor. Bunun çözümü yok.
Anladım ilgilendiğiniz için teşekkürler

aimnil

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
961
B550 ve x570 lerde fan ayarını ona göre yapmışlar. Fan hemen tepki vermiyor ısı geziyor ama sürekli olmadıkça fan sabit kalıyor. 300 ve 400 seri anakartlar 3. Neslin kartları olmadığı için fan eğrileri kendi işlemcilerine göre.
Yani sicramalar normal, oyunda gördüğün değeri boşta görmen de normal. Ryzen in çalışma mantığından kaynaklı.
Fanı elinle ayarlarsan biraz rahatlarsın

TheChild

Profesör
Reaksiyon puanı
1,569
Benimde aynı şekilde çalışıyor , bi süre sonra alışırsınız. Elimde fırsat olunca 11. nesil intele geçmeye çalışacağım ama.