Ryzen 3 1200 vs İ3 9100f hangisi daha iyi

Bu konuyu okuyanlar

TheChild

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,569
İ3 9100f mi Ryzen 5 1600e denk, akşam akşam güldürdünüz
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bide ortada intel kalitesi diye bişey var. Şimdi amd fan boyları Amede daaaa eyü intöl kazıklıyor diyecekler ama intele de içleri geçer :) neden amd dersen upgrade yapmak istersen müsait bir işlemci. Bu ikisi arasından inteli al. Upgrade yaparım dersen Ryzen al

Ha bide ayrıca da r5 1600 900 lira i3 9100f 580 lira ARADA 320 LİRA FARK var. Düşük bütçede yine intel.

Gülmekle olmuyor pek bu işler benimde gülüp geçtiğim çok oluyor

Son düzenleme:

FatabeyTheBest

Doçent
Reaksiyon puanı
544

Bide ortada intel kalitesi diye bişey var. Şimdi amd fan boyları Amede daaaa eyü intöl kazıklıyor diyecekler ama intele de içleri geçer :) neden amd dersen upgrade yapmak istersen müsait bir işlemci. Bu ikisi arasından inteli al. Upgrade yaparım dersen Ryzen al
Böyle konuşup da Intel fanboyu olmanız çok üzücü. Attığınız testte kullanılan büyük ihtimalle eski 14 nm versiyon 1600. Bakıyoruz çekirdek ve iş parçacığı sayılarına i3 4/4 iken r5 6/12 neymiş efendim Intel kalitesi diye bişey varmış da 4 çekirdek yetiyormuş mehezesini arttırıyorlarmış da. Şimdi ard arda cevaplar sıralayıp bir Intel fanboyu olarak görevinizi yerine getirdiğinize göre rahat uyuyabilirsiniz sanırım. Kaliteniz sizin olsun.
Edit: Intelin yaptığı hayvan gibi darboğaza karşı Ryzenin 50lerde gezen kullanım yüzdesi. İyi seyirler.

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,765
Böyle konuşup da Intel fanboyu olmanız çok üzücü. Attığınız testte kullanılan büyük ihtimalle eski 14 nm versiyon 1600. Bakıyoruz çekirdek ve iş parçacığı sayılarına i3 4/4 iken r5 6/12 neymiş efendim Intel kalitesi diye bişey varmış da 4 çekirdek yetiyormuş mehezesini arttırıyorlarmış da. Şimdi ard arda cevaplar sıralayıp bir Intel fanboyu olarak görevinizi yerine getirdiğinize göre rahat uyuyabilirsiniz sanırım. Kaliteniz sizin olsun.
Hatta R5 1600 AF'nin ekran kartı desteği daha çok mevcut, işlemci kullanımına bakmak lazım. Intel %80'lerde ve AMD %50'ye bile gelmiyor. Bu yüzden R5 1600 AF daha güçlü bir işlemci. İşlemci odaklı oyunlarda daha iyi anlaşılır farkı.

FatabeyTheBest

Doçent
Reaksiyon puanı
544
Hatta R5 1600 AF'nin ekran kartı desteği daha çok mevcut, işlemci kullanımına bakmak lazım. Intel %80'lerde ve AMD %50'ye bile gelmiyor. Bu yüzden R5 1600 AF daha güçlü bir işlemci. İşlemci odaklı oyunlarda daha iyi anlaşılır farkı.
Evet işte o hayvan gibi darboğaz.

Sizin gibi Intel fanboylarına en iyi cevabı yine 10. nesilde Intel verdi. Hatalarını anlayıp çekirdek ve iş parçacığı sayılarına önem vermeye başladılar. Ben senden daha çok üzülüyorum Intele. Piyasa devliği rehavetine kapılıp kendilerini geliştirmediler. Ne oldu? Amd giriş orta seviye sistemlerdeki kullanımda fark attı. Böyle rekabetlerin olması iyi bişey. Teknolojinin gelişmesini sağlıyor. Ama sen hala diyorsun ki ağbiğğ İğnteğl kaliteğsi farkı. Umarım Intelim sonu Nokia gibi olmaz.

Son düzenleme:

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,993

Ha bide ayrıca da r5 1600 900 lira i3 9100f 580 lira ARADA 320 LİRA FARK var. Düşük bütçede yine intel.

Gülmekle olmuyor pek bu işler benimde gülüp geçtiğim çok oluyor
Video açıklamasına bakmadan söylüyorum, adam büyük ihtimalle çok yüksek seviye ekran kartı kullanmış. İşlemciye daha çok binsin ona göre işlemci kullanımını ölçerim diye düşünmüş. Kaldı ki 9100F'nin işlemci kullanımı yeri geliyor yüzde 100 oluyor mesela. Aradaki gücü oradan anlayabilirsin. Bazı oyunlar ise donanıma göre optimizasyonlu oluyor. O yüzden birkaç oyunda Intel geçmiş mesela. Aynı durum AMD içinde geçerli. BF oyunları AMD donanımlarda uçuyor, BF V'de aradaki farkı görebilirsin zaten.

Bu Intel kalitesi olayını da anlamıyorum. Intel kullanıyor olabilirsin ama diğer markalara haksızlık. AMD'de gidiyor işlemci çiplerini dünyanın en iyi çip üreticisi TSMC'den alıyor. TSMC müşterileri kim dersen:
  • Apple, Huawei, Mediatek, Qualcomm, NVIDIA, AMD, Broadcom. Intel'de Xe grafikleri için TSMC'den yardım alıyor.
İşlemcilerin üretim temeli güçlü zaten. Intel üzerine ne koyuyor? Yıllardır lehimli işlemci vermiyor 1 dolarlık macun kullanıyor işlemcide. Ortadaki Intel kalitesinin ne olduğunu açıklarsan, ona göre bizde bilmediğimiz bir şeyi öğrenebiliriz.

Mehmet Ö.

Öğrenci
Reaksiyon puanı
22
Minicik bir şey de ben ekleyeyim test de zaten ryzenin üstünlüğünü gösteriyor kullanım yüzdesi veya fps olarak

aimnil

Müdavim
Reaksiyon puanı
961
Adama çok yüklenmişsiniz tamam 9100F genel olarak bir 1600 değildir eyvallah ama olayın özüne dönersek 1200 de asla 9100F değildir. 9100F açık ara 1200 den iyidir. Yüzde yüz olmuyor muhabettine gelince yapmayın hocam ya 1600 de thread ler varken nasıl bir oyunda %100 kullanacak? Mümkün mü bu da %100 olmuyor diyorsunuz? Kaldı ki mümkün olsaydı eğer işlemci darboğazdayken neden %100 ünü kullanmıyor demeniz lazımdı. Eksikliği üstünlük gibi anlatmışsınız. Gerçi mümkün olmadığından eksiklikte olmuyor yanlış anlaşılmasın. Bi de hemen insanlara fanboy demeyin ya daha bir cümle kurmuş adam :)

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,993
Adama çok yüklenmişsiniz tamam 9100F genel olarak bir 1600 değildir eyvallah ama olayın özüne dönersek 1200 de asla 9100F değildir. 9100F açık ara 1200 den iyidir. Yüzde yüz olmuyor muhabettine gelince yapmayın hocam ya 1600 de thread ler varken nasıl bir oyunda %100 kullanacak? Mümkün mü bu da %100 olmuyor diyorsunuz? Kaldı ki mümkün olsaydı eğer işlemci darboğazdayken neden %100 ünü kullanmıyor demeniz lazımdı. Eksikliği üstünlük gibi anlatmışsınız. Gerçi mümkün olmadığından eksiklikte olmuyor yanlış anlaşılmasın. Bi de hemen insanlara fanboy demeyin ya daha bir cümle kurmuş adam :)
Yüzde 100 olmaması lazım zaten işlemci kullanımının. Yüzde 100 kullanmalı demiyorum zaten :) İşlemci kullanımı düşükse, sistem sağlıklıdır.

aimnil

Müdavim
Reaksiyon puanı
961
Yüzde 100 olmaması lazım zaten işlemci kullanımının. Yüzde 100 kullanmalı demiyorum zaten :) İşlemci kullanımı düşükse, sistem sağlıklıdır.
Yok hocam onu anladım da İşlemci darboğazdayken beklenen işlemcinin %100 çalışarak olabildiğince veri işlemesidir. Yani darboğazdayken bir nevi stress altında, stress testine işlemciyi sokup %50 çalışsa bi noluyor dememiz lazım bunun için dedim. Zaten 1600af de çıkabildiği yere kadar gidiyor çünkü darboğazda aslında o da %100 sayılır çünkü daha gidebilse gider yani. %100 göstermemesinin nedeni tüm threadleri çekirdek gibi görüyor program. O yüzden %100 olmuyor hala meşgul olmayan çekirdek var sanıyor. Zaten bir oyunda tüm threadlerin %100 olması da mümkün değil o anlamda söyledim. %100 kullanım görülen işlemciler 4 çekirdek 4 thread ise ya da 6 çekirdek 6 thread ise bu şekilde olabilir. Yoksa işlemci darboğazdayken tamamını kullanmıyor daha var ama zor günlere saklıyor demek gibi bir şey oluyor :) daha ne kadar zor gün olabilir o ortamda :) nacizane yorumum budur

bu saaten sonra i3 BMW dışında alınmaz AMD daha iyi.
10300 aldırmasın bu lafı geri dikkat et :)

Reaksiyon puanı
16,109
Reaksiyon puanı
3,027
Performans bakımından iki işlemci içerisinde i3 daha iyi, neye bu kadar gülünmüş anlamıyorum. Intel ve AMD denince herkes babasının malı gibi taraf seçiyor, F/P açısından iyi olanı almak en mantıklısı.

FatabeyTheBest

Doçent
Reaksiyon puanı
544
Performans bakımından iki işlemci içerisinde i3 daha iyi, neye bu kadar gülünmüş anlamıyorum. Intel ve AMD denince herkes babasının malı gibi taraf seçiyor, F/P açısından iyi olanı almak en mantıklısı.
Hocam dikkatli okursanız ben i3 yada ryzen 3 arasından bir seçim yapmadım. Tabi ki ikisi arasından i3 daha iyi ona sözüm yok. Sadece elemanın saçma i3 ile 1600AF karşılaştırması hakkında yorum yaptım :)

Reaksiyon puanı
16,109
bu satten sonra i3 alınmaz yeni Ryzenler bomba gibi geliyor 6nm olucak...

TheChild

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,569
Hayır benim anlamadığım AMD ye bişey denildiğinde forum genelinde sanki tüm kutsallarına saldırmış gibi tepki veriyor insanlar. Ben bu insanlara ne anlatayım şimdi. Ben kimseye illa intel alda demedim beni fanboy, gülünç ve komik buluyorlar, ben bu insanlara ne anlatayım şimdi ? Ellerinden gelse linç edecekler. Ayrıca dikkatinizi çekmem gerekirse i3 9100f düşük bütçe için çok daha avantajlı ve konuyu açan kişi r3 1200 veya i3 9100f düşünüyor muhtemelen düşük bütçede bişeyler yapmaya çalışıyor, ayrıca i3 9100f r5 1600af nin rakibi değildir bunun bende farkındayım ben öne i5 9400f i sürmedim. Ve fiyat performans olayına gelirsek i3 9100f benim gözümde Ryzen 5 1600af den daha üsttedir. Ayrıca piyasayı intel domine etmiş durumda. Ben kendi görüşümü belirtiyorum ve bakın gerçek FANBOYLAR linç girişimi yapmaya çalışıyorlar çapınca. Bu arada saygısızlık yapmayanlara değil bu lafım. Onlarda kendi fikirlerini savunuyor onlara hiç birşey demiyorum zaten ben. Saygısızlık yapmaya çalışanlara söylüyorum lafım onlara ki onlarda biliyor kendilerini tahminimce. Ve ben oraya yazdım upgrade edeceksen amd al etmeyeceksen intel al diye şimdi saygısızlık eden kişiler eğer aklını kullanırsa 500 liralık işlemciler üstünde tartıştığımızın farkındadır biz burda r7 i9 i7 kapışması yapmıyoruz. Konu açan kişi 500 liralık işlemciye bakıyorsa benim anladığım kadarıyla düşük bütçede bir sistem toplamaya çalışıyor ve upgrade yapmaz gibi geldi. O yüzden en mantıklı seçeneğin i3 olduğunun sonucuna vardım. Biliyorum biraz fazla uzattım ama şunlarıda eklemek istiyorum, ben kendimde AMD işlemci kullanıyorum ama sebebi upgrade yapacağımdan dolayıdır yoksa intel tercih ederdim kendimde zaten yıllarca intel kullandım. AMD ye yeni geçtim sayılır. İntel beni şuana kadar hiç üzmedi, mantığım ve deneyimlerimi düşünerek inteli savundum. Diğer kişiler deneyimlerinden dolayı AMD savunmuş olabilir fakat cümlelerini kurarken mantığını ve saygısınıda kullanmasını temenni ediyorum.

Reaksiyon puanı
16,109
intel 10.nesili batırcak 9.nesili batırdığı gibi ryzen varken alınmaz.