Rusya'nın maskesi düştü kan donduran rapor

Creative

Kör Cerrah
Emektar
12 Eylül 2009
13,899
2
17,383
4,958
40
1497027_h.jpg


RUSYA'nın Suriye'de IŞİD hedeflerini değil sivilleri vurduğu kesinleşti. Uluslararası Af Örgütü'nün Rusya raporunun detayları ise kan dondurdu.

Uluslararası Af Örgütü, Rusya’nın Suriye’deki hava saldırılarında 200'den fazla sivilin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Örgüt, raporunu 'Rusya’nın Suriye’deki saldırılarıyla ilgili açıklamalarının maskesi düştü' başlığıyla yayınladı. Rapora göre Rus savaş uçaklarının saldırılarında sivillerin yaşadığı yerleşim alanları, evler, camileri, pazar yerlerini ve hastaneleri hedef alınıyor.

6 OPERASYONDA 200'DEN FAZLA SİVİL ÖLDÜ

Rusya’nın Eylül - Kasım arası Suriye'deki 6 operasyonu üzerinde yoğunlaşan rapora göre saldırılarda, 200’den fazla sivil hayatını kaybetti.

Rus yetkililerin bir cami ile hastanenin zarar gördüğü operasyonlarla ilgili “yalan” söylediği belirtilen raporda, Rusya’nın yerleşim birimlerinde uluslararası yasalarca yasaklanmış mühimmat kullandığı da iddia edildi.
Af Örgütü’nün Ortadoğu ve Kuzey Afrika Programı Başkanı Philip Luther, rapora ilişkin yaptığı açıklamada, “Rusya’nın bazı saldırıları doğrudan doğruya meskun mahalleri hedef almış görünüyor. Bu alanlarda askeri hedef yok. Saldırılar sonucunda da siviller hayatını kaybetti. Bu tür saldırılar savaş suçu teşkil ediyor” diye konuştu.

rusya-suriye-operasyonlarijpg.jpg


MİSKET BOMBASI VE KILAVUZSUZ BOMBALAR KULLANIYOR

Luther, "Rusya ayrım gözetmeyen ve hukuk dışı saldırılarına son vermeli. Rusya sivil alanlarda misket bombası ve kılavuzsuz bombalar kullanmaktan vazgeçmeli” dedi.
“Bu ihlallerin bağımsız ve tarafsız bir şekilde araştırılması çok önemli” diyen Luther, “Rusya Savunma Bakanlığı daha saydam olmalı ve hedef aldıkları yerlerin uluslararası hukuk karşısındaki sorumluluklarına uyup uymadığının değerlendirilmesini kolaylaştıracak şekilde bu hedefleri ilan etmeliler” görüşünü dile getirdi.

GÖRGÜ TANIKLARI ANLATTI

Rus yetkililerin sadece “terörist hedefleri” vurduklarını iddia ettikleri belirtilen raporda, Rusların bazı saldırıların ardından sivilleri vurduklarını inkar ettikleri ancak bazı saldırılardan sonra sessiz kalmayı tercih ettiklerine dikkat çekildi.
Rapordaki tespitler, saldırılarda hayatta kalanlar ve görgü tanıkları ile yapılan görüşmelere ve saldırıların ardından meydana gelen tahribatın yorumlatıldığı uzmanların görüşlerine dayandırıldı. Af Örgütü, saldırılarla ilgili araştırmalarında 6 saldırının hiçbirinde hedeflenen alana bölgede askeri hedefe rastlanmadığını açıkladı. Örgüt, uluslararası yasalara aykırı bu saldırıların bir kısmının savaş suçu teşkil ettiğini kaydetti.

Raporda yer verilen saldırılardan biri, Idlib’in Ariha mahallesindeki bir pazar yerini hedef almıştı. 49 sivilin öldüğü saldırıyla ilgili raporda görgü tanıklarının anlatımları aktarıldı.

BİR KAÇ SANİYE İÇİNDE ÇIĞLIK ATMAYA BAŞLADILAR

Raporda görgü tanıklarından, yerel medya aktivisti Muhammed Kureybi el Gazel “Birkaç saniye içinde insanlar çığlık atmaya başladı, yanık kokusu havayı kapladı ve bir kaos hakim oldu. Yakında bir ilkokul vardı, çocuklar dehşet içinde koşuşturuyordu. Her yerde kafasız, organları kopmuş cesetler vardı” ifadelerine yer verildi.

Sıralı şekilde dizilmiş 40 cesedin yanında oturup ağlayan bir kadın gördüğünü anlatan al-Ghazal'ın, “Çocukları torbalara doldurulmuştu. Bu sahneyi bir daha unutamadım” sözleri de raporda yer aldı.

Raporda öne çıkarılan bir diğer saldırıda 15 Ekim’de Humus’ta 32’si çocuk, 11’i kadın en az 46 sivilin öldüğü belirtilirken, ölenlerin sivil bir binanın bodrumuna sığınmış insanlar olduğu vurgulandı. Raporda, bu saldırıda kullanılan mühimmatın vakum bombası olduğu kaydedildi.

RUSYA HASTANELERİ DE VURDU

Af Örgütü'nün raporunda, 7 Ekim’de denizden fırlatılan bir Rus füzesiyle Halep’te Darat Izza mahallesinde meskun bir binaya yönelik düzenlenen saldırıda da 5 sivili hayatını kaybettiği ifade edildi.

Bu saldırının görgü tanıklarından birinin ifadelerine göre saldırı benzerlerinde farklıydı. Adı açıklanmaya görgü tanığı, “Yer deprem oluyormuşçasına sallandı. Gördüğüm en büyük yıkımdı. Bir anne ve iki çocuğu bir evde hayatını kaybetti. Genç bir çift de bir başka evde. Gençler daha bir hafta önce evlenmişti” ifadelerini kullandı. Raporda, vurulan bu bölgede de herhangi bir askeri tesisin bulunmadığı vurgulandı.

Raporuna göre Rus saldırılarında vurulan hedefler arasında, uluslararası hukuka göre özel koruma altında bulunan ve saldırılması savaş suçu teşkil eden hastaneler de yer aldı. Raporda, Rusya’nın İdlib’de Sermin hastanesine yönelik saldırısıyla ilgili görgü tanığı ifadelerine yer verildi.

Görgün tanıklarının saldırı öncesinde herhangi bir uçak görmediği ve duymadığı belirtilirken, bunun saldırının çok daha sofistike bir silahla yapıldığını gösterdiği kaydedildi.

RUSYA'NIN GÖSTERDİĞİ BAŞKA CAMİNİN FOTOĞRAFIYDI

Raporda 1 Ekim’de Idlib’teki Ömer Bin el Ketib Camii'ne yönelik saldırı sonrasında Rus yetkililerin verdiği tepkilerin bu ülkenin saldırılara yönelik eleştirilere karşı kullanmaya hazır olduğu taktiklerle ilgili ciddi sorulara yol açtığı ifade edildi.

Saldırı ile ilgili haberlerin ve fotoğrafların ortaya çıkmasının ardından Rus yetkililerin bunu “uydurma” diye nitelendirdiği ve caminin zarar görmediğini iddia eden ederek bazı fotoğraflar paylaştıkları hatırlatılan raporda, Rusların yayımladığı fotoğrafların başka bir camiye ait olduğu dile getirildi.

Raporda, Rus yetkililerin bu girişim “el çabukluğu” olarak nitelendirilirken, “Bu davranış Rusların Suriye’deki ihlaller ile ilgili soruşturmalara iyi niyetle yaklaştıklarına inanmayı güçleştiriyor” denildi.
Söz konusu raporda, Rusya’ya ait bir savaş uçağının Türk Hava Kuvvetleri tarafından düşürülmesinden bu yana Rusya Savunma Bakanlığının Suriye’deki operasyonları ile ilgili paylaştığı bilginin daha da azaldığı kaydedildi.

Kaynak
 
D

Deleted member 312196

SDN Okuru
Hırlılığına gitmedi kansız ruslar oraya. Bunların ne olduğu tarihinden belli.
 

donmezhasan

Asistan
11 Aralık 2015
107
1
16
putin şama silah satıyor. Şimdiye kadar şamın arkasında durmasının nedeni de bu zaten.
onun için sivil halkmış umrunda değil tabi. vicdan yok çünkü.
Yalnız daeş ve ışid bahanesiyle suriyeye girdi. Burdaki çıkarı ne tam olarak anlayamadım. silahların parasını bir şekilde alıyordur. esed mutlaka birşeyler vaad etti diye düşünüyorum. değilse niye girsin suriyeye.
Allah (c.c.) müslümanların yanındadır . Gün gelir tokmak ters döner, inşallah o günler uzak değildir.
 

kmurat

Dekan
8 Şubat 2014
8,504
3
3,726
1,358
Rusya büyük denizlere rahat açılamıyor. Karadenizden çıkabilmek için istanbul boğazından geçmek zorunda. Anlantik okyanusuna açılabilmek için İskandinavların burnunun ucundan geçmek zorunda. Kuzeyde buz var. Doğuda Japonlar ve Alaska burunlarının dibinde ve savaş gemileri açılmak istediklerinde gözlem altında kalıyorlar. Amerikanın her iki yanı olabildiğince açık. Denizlere hakimiyet, dünyanın kontrolü demek. Karada konuşlandırılan nükleer silahlar vurulabilir. Denizaltılarda konuşlanan nükleer silahlar sürekli hareket halinde ve tesbit edilmeleri çok zor. Dünyanın diğer önemli boğazları, süeş kanalı, cebeli tarık, Panama, Güney Yemen. Bunların hepsi Amerika ve müttefiklerinin kontrolünde. Yemen ve Mısır'daki hükümetlerin batı tarafından destekleniyor olmaları da bu nedenle. Rusyanın bir zamanlar Afganistan'ı işgal etmiş olması da yine, aynı nedenlerden ötürü ve yine aynı yöntem kullanılmıştı. O zamanın Afgan hükümeti Rus ordusunu yardıma çağırmıştı. Aynı yöntem Çarlık Rusyasında da Türk ülkelerine karlı kullanılmıştı. Birileri Çar'dan yardım ister, Çar yardım isteyenlere yardıma gider ve o ülkeyi işgal eder, sonra da Rusya sınırlarına dahil ederdi.

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Peki, bugünlerde kim Putin'den yardım istiyor ? Ne için yardım istiyor ?
 
Üst