Rust İnceleme + Rehber

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan ck-xe
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

ck-xe

Dekan
Reaksiyon puanı
39
8FMRlT2.png

Rust nedir?

Rust, hayatta kalma temalı bir oyundur. 17.2.2014 tarihi itibariyle geliştirilmesine devam edilmektedir ve henüz alfa (alpha) aşamasındadır. Oyunda tek oyunculu mod bulunmamaktadır. Oynayabilmeniz için bir sunucu bulup giriş yapmanız gerekmektedir. Oyun henüz tamamlanmamıştır ama satışı yapılmaktadır ve oynanabilmektedir. Steam'da 20$'a satılmaktadır. Oyun sürekli güncellendiği için ve çeşitli özellikler kaldırılıp eklendiği için not düşmek istiyorum. Bu yazıyı, oyunun 17.2.2014 tarihli haline göre yazdım.

İnceleme Yazısı

Hayatta kalmak.

Basitçe, ölmemeye çalışıyorsunuz. Açlık, soğuk, doğa, vahşi hayvanlar ve diğer oyunculara karşı yaşam mücadelesi veriyorsunuz. Etraftan topladığınız taş, maden (metal vb.), odun ile silah yaparak hayvan avlayıp yaşamaya çalışıyorsunuz. Karşınıza başka bir oyuncu çıktığındaysa onu öldürüp eşyalarını çalabiliyorsunuz. Öldürmeyebilirsiniz de ama ya o sizi öldürürse?

Oyunda kural yok. İstersen eşkiya gibi bir haydut gibi davran. İstersen dost canlısı davran. Seçim senin. Öldürebilir, çalabilir, kırabilir, parçalayabilir, yalan söyleyebilir, kandırabilir canınız ne istiyorsa yapabilirsiniz. Herkes böyle değil. Bazıları silah bile doğrultmuyor ama bazıları kendini Texas'da zannediyor...

Kendinize, topladığınız kumaşlardan elbise yaparak vücudunuzu dışarıdan gelecek etkilere karşı koruyabilirsiniz. Daha sonra, oyunun ilerleyen zamanlarında, deri ya da farklı elbiseler bulup giyebilir/üretebilirsiniz. Peki bu korunmak için yeterli mi? Hayır. Kendinize bir ev inşa etmeniz gerekiyor. Oyunun başında ilk gün bir ev yapması çok pratik değil. Güvenli bir yer buluncaya kadar zaman geçiyor. O yüzden yeni bir oyuna başlandığında derme çatma bir barınak yapmanız ilk geceyi atlatabilmeniz adına yeterli olacaktır. Tabi biri gelip kapıyı kırıp saldırmazsa.

Sağdan soldan topladığınız odunlarla, tahta plakalar yapıyorsunuz sonra onlarla da duvar, zemin gibi temel parçalar üretip çimlerin ya da taşların her neyse üzerine yerleştirip evinizi inşaya başlıyorsunuz. Evinizi korumak için birkaç yol var. Evinizi bir yere saklayabilirsiniz ya da etrafına tahta kazıklar koyarak, diğerlerinin yaklaşmasını engelleyebilirsiniz. Silahlar üretip, pencereden ateş ederek de gelenleri püskürtebilirsiniz.

Patlayıcılar ile (el bombası, c4) evlerin duvarlarını, kapılarını kırarak zarar verebilir ve içerisini yağmalayabilirsiniz. Aynısını bir başkası sizin için de yapabilir.

Oyundan çıktığınızda karakteriniz yere yatar ve uyur. Buna, oyun içinde sleeper deniyor. Sunucuya giren herhangi birisi tarafından yerde yatan karakteriniz görülebilir, öldürülüp soyulabilir. Aynısını siz de yapabilirsiniz. Eğer böyle bir şey başınıza gelirse rastgele bir yerde uyanmış olarak oyuna sıfırdan başlarsınız ve eşyalarınızı, evinizi tekrar bulmanız gerekir. Eğer uyku tulumu ya da yatak yaptıysanız, öldüğünüzde onları koyduğunuz yerden başlayabiliyorsunuz. Ben evinizin içine koymanızı öneriyorum.

Terkedilmiş evleri, kasabaları, binaları olan koca bir ada.

Harita şimdilik 6km² büyüklüğünde. Oyun tamamlandığında 64km² olacağı söyleniyor. Adada kimsecikler yok. Etrafınızda ottan, çimenden, ağaçtan, taştan, topraktan, kayalardan başka bir şey yok... Belki de öyle düşünüyorsunuz... Aslında rastlayacağınız bazı şeyler var.
Birincisi, radyasyon. Eğer bir binaya ya da yerleşim alanına girmeye niyetlendiyseniz radyasyonla %95 karşılaşırsınız çünkü radyasyonsuz yapıların sayısı çok çok az. Radyasyon korumalı giysileriniz olmadan içeride uzun süre kalmanız mümkün olmuyor. Bazı bölgelerde radyasyon aşırı derecede kuvvetli. Yeterince iyi korunmazsanız sizi saniyeler içinde öldürebilir.
İkincisi, vahşi kırmızı hayvanlar. Bu kırmızı hayvanlar (ayı ve kurt) genellikle buralarda bulunuyor. Sizi farkedip sonsuza kadar kovalayabilir. Bunu istemiyorsanız ya girmeyin ya da çekip öldürün.
Üçüncüsü, kutular... Ganimet! Bu terkedilmiş evlerde ve kasabalarda yağma yaparak (daha doğrusu kutuları açıp içindekileri alarak) normalde elde edemeyeceğiniz şeylere sahip olabilirsiniz. Bunlar: çeşitli silahlar, konserve yiyecekler, sular, anti radyasyon hapları, çikolata, araştırma kiti, planlar, barut, mermi, ev yapımında kullanılan malzemeler vb. Tabi kırmızı mutant hayvanlara ve radyasyona karşı hayatta kalabilirseniz.
Dördüncüsü de orada burada dolanan geyikler, tavuklar, tavşanlar, domuzlar... Onlar zararsız ama bazıları iyi koşuyor. Yakalamanız lazım.

Sesler... Hatalar, gariplikler... Eksiklikler...

Sesleri malesef yetersiz buluyorum. Umarım ileride daha iyi hale getirirler.

Oyun henüz alfa aşamasında demiştim. O yüzden hatalar ve garipliklerin olması normal. Bunlar zamanla giderilecektir. Mesela, her hayvandan tavuk eti düşüyor. Ayıların, kurt sesi çıkarttığı oluyor gibi.

Oyunda fazla çeşitlilik yok. Mesela sadece 4 farklı giyecek çeşidi var. Taş kullanarak ev yapamıyorsunuz. Silah çeşidi başlangıçta yeterli gibi gözükse de aslında az. Oyunda metal balta dışında yakın dövüş silahı yok. Hayvan çeşitliliği düşük, meyve sebze yok, tarımsal faaliyette bulunamıyorsunuz, araba yok gibi çeşitli eksiklikleri mevcut. Umarım eksiklikler en kısa sürede giderilir.

Ayrıca oyunda çıplaklık mevcut. Varsayılan olarak sansürlü ama bazı sunucularda sansürü kaldırıyorlar ve karakterin şeyi gözükebiliyor... Şeyi işte...

Karşılaştırılması yapılan oyunlar.

Genellikle Dayz ve Minecraft ile karşılaştırma yapıyorlar. Maden toplama, ev inşa etme gibi şeyler dışında Minecraft ile ortak özelliği yok. Dayz oynamadım o yüzden yorum yapamam ama gördüğüm kadarıyla ve zombiler silindikten sonra da pek benzer yanı kalmadı.

Son sözler.

Oyunun yaklaşık %17 gibi bir kısmının tamamlandığını söylüyorlar. Aslında oyuna nereden bakarsanız fazla özelliği yok. Bu haliyle ve çeşitli eksiklikleriyle, hatalarıyla bile rahatlıkla oynanacak ve zevk alınabilecek bir oyun. Bir sunucuya bağlandığınızda sizi saatlerce oyalayabilir. Kaldı ki çeşitli sunuculardaki eklenti/mod destekleriyle birbirinin kopyası olmayan sunucular bulabilirsiniz.

Konforlu bir oyun deneyimi istiyorsanız en fazla 50'ye kadar aktif oyuncusu bulunan, yöneticileri aktif bir modlu ya da modsuz topluluk sunucusuna girin.

Oyunda hile mevcut ve denetimsiz (sunucuyu yöneten kişiler ilgilenmiyorsa) bir sunucuya girdiğinizde hile kullanan birine yakalanırsanız eşyalarınızı kaybedebilirsiniz. Emeğiniz boşa gider. O yüzden sunucu seçimi çok önemli.

İnceleme notum 6/10, Eğer hatalar ve eksiklikler giderilirse 8 belki 9 bile olur.

Yeni başlayanlar ya da ne yapacağını bilmeyenler için hazırladığım hızlı başlangıç rehberi:

Uyandık. Üstümüz çıplak. Yanımızda bir taş, 2 adet bandaj ve bir meşale bulunuyor. Etrafınıza bakın. Ufak kayalar ve odun yığınları bulana kadar ilerleyin. Hayvan gördüyseniz hiç uğraşmayın. Ufak kayalara ve odun yığınlarına rastlayınca 1'e basarak taşı elinize alın ve vurarak toplayın. [TAB] tuşuna basın ve ekranın tepesindeki CRAFT düğmesine tıklayın. Ufak bir pencere içinde bir liste göreceksiniz. Oradan Stone Hatchet yapın. Bununla daha hızlı toplarsınız. Taşı bırakabilirsiniz. Bırakmak için [TAB] tuşuna basın ve taşı tutup envanterin dışına sürükleyip bırakın. Yere bir kese düşecek. taş onun içinde. Almadan devam edin.

Etrafınızdaki madenleri, talşarı, odunları tükettikten sonra biraz hayvan avına çıkın. Ayı ve kurt görürseniz yaklaşmayın. Geyik, tavşan gibi hayvan avlamak içn [CTRL] tuşuna basıp çömelerek ilerleyin. Hayvana yaklaştığınızda vurun. Ya ölür ya kaçar. Kaçarsa takip edin, bir yerde durur, sonra tekrar vurursunuz. Ölünce elinizdeki taş baltayla hayvana vurmaya devam edin. Vurdukça et, hayvansal yağ, kumaş gibi şeyler toplarsınız. Yeterli et toplayana kadar hayvan avlayın (5-10 civarı).

Burada iki seçeneğiniz var. Eğer ev yapmaya vaktim yok, akşam olmak üzere diyorsanız aşağıdaki paragrafı okuyun.
Daha sonra yukarıda yazdığım pencereyi açıp Wood Shelter yapın. Güvenli bir yer bulun. Envanteri açıp fareyle aşağıda boş olan tuşlardan birinin üstüne Wood Shelter'i sürükleyip bırakın (envanteri kapatın). Daha sonra o tuşa basın ve uygun bir yere yerleştirin. Şimdi bir Workbench, Furnace ve Campfire yapıp içine yerleştirin. Kamp ateşinin yanına gidip [E] tuşuna uzun süre basılı tutun ve [Open]'a basın. Etleri yerleştirin, pencereyi kapatın ve kamp ateşine bakıp 1 kere [E]'ye basıp pişirmeye başlayın. Pişen etleri alabilmek için yine kamp ateşinin yanına gidip [E] tuşuna uzun süre basılı tutun ve [Open]'a basın. Aynısını fırın için de yapacağız. Ancak içinde odun yok, o yüzden odunu siz ekleyeceksiniz. Odunları alta koyun, Metal Ore ve Sulfur Ore gibi şeyleri üste koyun. Onlardan Metal Fragment ve Sulfur elde edeceksiniz. Bunlar çeşitli silah, mermi vb. gibi şeylerin yapımında kullanılacak. Eğer 200 tane metal fragment olduysa hemen bir metal door yapın. Çünkü ahşap kapı gibi birkaç dakika içinde kazmayla vurulup kırılacak kadar dayanıksız değil. Seçim size kalmış. Sabahı böyle geçirebilirim diyorsanız açık bırakın ya da tahta kapıyla kapatın. Kapıyı da diğerlerini nasıl yerleştirdiyseniz öyle yerleştireceksiniz. Yerleştirdiğiniz şeyleri yerinden oynatamıyorsunuz, kırmanız gerekiyor. Kırarsanız da kayboluyorlar.

Eğer ev yapmaya vaktim var ya da zaten akşam olmasına daha çok zaman var diyorsanız aşağıdaki paragrafı okuyun.
Odunlarınızı wood plank'lara dönüştürün. Daha sonra güvenli bir yer bulun. 1 adet Wood Foundation yapın ve onu yerleştirin. Yerleştirebilmek için envanteri açıp aşağıda boş bulunan bir tuşa sürükleyip bırakın (envanteri kapatın) ve o tuşa basarak uygun bir yer arayın. Yeşil renkli uygun demek, kırmızı olursa yerleştiremezsiniz. Yerleştireceğiniz zaman sol fare tuşuna basın. 4 adet Wood Pillar yapın ve Wood Foundation'ın köşelerine koyun. 3 adet Wood Wall üretip Wood Pillar'ların aralarına koyun. 1 adet Wood Doorway yapıp son açılığı kapatın. 1 adet Wood Ceiling yaparak da yukarıyı kapatın. Sıra geldi kapıya... Yeterli Metal Fragment varsa Metal Door, yoksa Wood Door (bunu Wood Plank ile yapamıyorsunuz) yapın. İşte bu kadar. Daha sonra Furnace, Workbench ve campfire'ı içeri yerleştirin.

Daha sonra Furnace, Workbench ve campfire yapın ve evin içine yerleştirin. Kamp ateşinin yanına gidip [E] tuşuna uzun süre basılı tutun ve [Open]'a basın. Etleri yerleştirin, pencereyi kapatın ve kamp ateşine bakıp 1 kere [E]'ye basıp pişirmeye başlayın. Pişen etleri alabilmek için yine kamp ateşinin yanına gidip [E] tuşuna uzun süre basılı tutun ve [Open]'a basın. Aynısını fırın için de yapacağız. Ancak içinde odun yok, o yüzden odunu siz ekleyeceksiniz. Odunları alta koyun, Metal Ore ve Sulfur Ore gibi şeyleri üste koyun. Onlardan Metal Fragment ve Sulfur elde edeceksiniz. Bunlar çeşitli silah, mermi vb. şeylerin yapımında kullanılacak. Küçük de olsa ilk evimizi tamamlamış olduk.
Wood Foundation olmadan diğer parçaları yerleştiremiyorsunuz.

Bundan sonra yapacaklarınız size kalmış. İsterseniz terkedilmiş binaları aramaya çıkın. En sağ alt köşede gözüken değer radyasyon miktarıdır. 500'ü geçerse canınız azalmaya başlar. Aynı şekilde açlık 0 olursa da canınız azalmaya başlar.
Radyasyondan korunmak için Radiation Suit parçalarını bulup giyinin. Aynı zamanda konserveler, su şişeleri, Anti-Radiation Pill gibi şeyler de sizin radyasyondan korur. Vücudunuzdaki radyasyon miktarı artarsa kullanın. Tabi onları da bulabilmek için tekedilmiş binaları dolaşmanız gerekiyor ya da birinin size vermesini isteyin.

Eğer oynadığınız sunucuda silahlar kısıtlı değilse sadece ok ve yay yapın. Terkedilmiş binaları dolaşarak el silahları, tüfekler, otomatik silahları ve mermilerini bulmanız mümkün. Oyunda silahlarla nişan alabilecek bir işaretçi yok. O yüzden gez göz arpacık diyerek nişan almanız lazım. Metal Hatchet yapmayı da unutmayın. Hem hayvan keser hem de biri size saldırırsa yakın dövüş silahı olarak kullanabilirsiniz. Eğer kutulardan Pickaxe çıkarsa onu da maden toplamakta kullanın. İşinizi daha hızlı görür. Ha bu arada, hayvanları uzaktan silahla/yayla öldürebilirsiniz. Elinizde silah yoksa çömele çömele yaklaşın.

Kutulardan topladığınız şeyleri, kendiniz tekrar tekrar üretebilmeniz için Research Kit 1 isimli şeye ihtiyacınız var. Bunu ve üretimini öğrenmek istediğini şeyi alıp bir Workbench'in yanına gidin ve Research Kit 1'i üstüne sürükleyip bırakın. Artık Craft menüsünde görebilir ve ileri de tekrar tekrar üretebilirsiniz. Önünüze gelen her şeye Research Kit 1 harcamanıza gerek yok. Bazı silah ve kıyafetlerin planları çıkıyor. Onları okuyarak da yapımını öğrenebiliyorsunuz. Metalden ev yapmak isterseniz de önce parçaları bulup Research Kit 1 ile öğrenmeniz gerekiyor. Bu olay Craft menüsünde görünmeyen her şey için geçerli...

Son olarak... Oyunda airdrop denen bir şey var. Sunucudaki çevrimiçi oyuncu sayısı belirli bir sayıyı geçtikten sonra yukarıdan bir uçak geçer ve aşağıya paket bırakır. Bunun ayarları sunucudan sunucuya göre değişiyor. Bu atılan paketten, normalde bulamayacağınız ekipmanları elde edebilirsiniz. Eğer düştüğünü görürseniz, gidin ve ne pahasına olursa olsun elde edin.

Sistem Gereksinimleri

İnternet Bağlantısı şart.

PC Sistem Gereksinimleri
Minimum:
İşletim Sistemi: Windows XP
İşlemci: 2 ghz
Ram: 4 GB
DirectX: 9.0
HDD: 1 GB boş alan
Önerilen:
İşlemci: 3 ghz
Ram: 8 GB
DirectX: 11
HDD: 2 GB boş alan

Mac Sistem Gereksinimleri
Minimum:
İşletim sistemi: OS X Lion 10.7
İşlemci: 2 ghz
Ram: 4 GB
Önerilen:
İşletim sistemi: OS X Mavericks
İşlemci: 3 ghz
Ram: 8 GB

Steam sayfası: http://store.steampowered.com/app/252490/
Resmi Sitesi: http://www.playrust.com
Trello: https://trello.com/b/lG8jtz6v/rust-main (buradan yapılacak değişiklikleri takip edebilirsiniz)

Yazar: ben.
Genel hatlarıyla bu şekildeydi :) Sormak istediklerinizi sorabilirsiniz.

Odessa

Profesör
Reaksiyon puanı
432
Eline sağlık :)Uzun zamandır aklımda olan bir oyundu. Çoğu şeyi açıklamışsın . Uçaktan eşya atmaları açlık oyunlarını anımsattı bana :laugh: Herkes eşyaları almaya çalışırken katletsin birbirini :mrgreen: Sence şuan ki haliyle 20 dolar verilip alınabilecek bir oyun mu ? %17 sinde bu kadar şey varsa, oyun tamamen bittiğinde ki durumunu düşünemiyorum.

ck-xe

Dekan
Reaksiyon puanı
39
Eline sağlık :)Uzun zamandır aklımda olan bir oyundu. Çoğu şeyi açıklamışsın . Uçaktan eşya atmaları açlık oyunlarını anımsattı bana :laugh: Herkes eşyaları almaya çalışırken katletsin birbirini :mrgreen: Sence şuan ki haliyle 20 dolar verilip alınabilecek bir oyun mu ? %17 sinde bu kadar şey varsa, oyun tamamen bittiğinde ki durumunu düşünemiyorum.

Ben de almadan önce düşündüm aynısını. Bence değer. Oyuna sürekli güncelleme geliyor. Hile koruması da yapmışlar henüz o da testte (Steam'in kendi hile koruması (VAC) var ama çok geç banlıyor.). Adamlar kısacası çalışyor.
Oyun sürem 150 saatin üstüne çıkmış :) Nişan alma becerimin kötülüğü dışında hiç keşkem yok :D

rozabay

Dekan
Reaksiyon puanı
34
Ben de almadan önce düşündüm aynısını. Bence değer. Oyuna sürekli güncelleme geliyor. Hile koruması da yapmışlar henüz o da testte (Steam'in kendi hile koruması (VAC) var ama çok geç banlıyor.). Adamlar kısacası çalışyor.
Oyun sürem 150 saatin üstüne çıkmış :) Nişan alma becerimin kötülüğü dışında hiç keşkem yok :D

Eğer işin ucunda Vac var ise hile yapmak her baba yiğidin harcı değil. Valla bir Steam platformuna madara eder adamı :D

ck-xe

Dekan
Reaksiyon puanı
39
Eğer işin ucunda Vac var ise hile yapmak her baba yiğidin harcı değil. Valla bir Steam platformuna madara eder adamı :D

Steam forumlarına açılan başlıkları gör :) Niye banlandığını anlamayanlar bile var :P

rozabay

Dekan
Reaksiyon puanı
34
Steam forumlarına açılan başlıkları gör :) Niye banlandığını anlamayanlar bile var :P

Sadece hile değil modlu olduğu halde vac korumalı sunucularda oynanması da vac ın hile olarak algılamasına neden olabiliyor. O yüzden vac korumalı sunucularda mod var ise o sunucuya kesinlikle girmeyin. :)

ozzy112233

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba RUST'ı yeni oynamaya başladım. Ev yapımında yanlış yere bir parça konulduğunda bu nasıl kaldırılıyor. Geri alma seçeneği var mı,? teşekkürler..

ck-xe

Dekan
Reaksiyon puanı
39
Merhaba RUST'ı yeni oynamaya başladım. Ev yapımında yanlış yere bir parça konulduğunda bu nasıl kaldırılıyor. Geri alma seçeneği var mı,? teşekkürler..

Sunucuda varsa /remove yazıp, "pickaxe" ile vurun. Kutu gibi içine eşya konulabilen bir şeyse önce içindekileri boşaltın.
Eğer /remove yoksa, vura vura ya da patlatarak yok etmeniz gerekiyor.

golge44

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Selamlar Rust sunucumuz açılmıştır.Sunucumuz VAC (Valve anti cheat system) sistemiyle korunmaktadır.Adminlerimiz Türktür.Yeni başlayanlar için sunucumuza oyun içindeyken F1 e basıp Console a net.connect 173.199.73.99:28026 komutunu girerek ulaşabilirsiniz.İyi forumlar.