Yardım RTX 4080 sistem toplama

Bu konuyu okuyanlar

eXe1aNs

Asistan
Reaksiyon puanı
16
Arkadaşlar Merhaba bütçe belirtmeyeceğim çünkü bende bütçe konusunda tam emin değilim. Olabildiğince fiyatı düşük tutmamız gerekiyor yani ucu ucuna yetecek şekilde ayarlamamız gerekiyor. Ana kart ve İşlemcim hazır Amd Ryzen 5 7600x Ve Msi Pro B650-P WİFİ DDR5 6400(OC) Bu iki parça elimde eksik olan parçalarım Kasa Ram Sıvı Soğutucu Psu Ekran kartı. Bir arkadaş işlemcinin çok ısınacağı için 240 mm sıvı soğutucu ile soğutamayacağımı mecbur 360 mm Sıvı soğutucu almam gerektiğini söyledi ama gerçekten bu şekilde mi çünkü bu benim masrafımı çok yükseğe çıkartıyor. 360 mm uyumlu kasa bile bulamıyorum bulsam bile 4 bin TL fiyatlara çıkıyor ona o kadar bütçe ayırırsam diğerlerine çok param kalmıyor. Ram bile ilk olarak 16 GB tek alacağım daha sonra yanına bir 16 aynısından alacağım. Psu da ATX 3.0 olmak zorunda mı çünkü oda bütçeyi artırıyor. Benim ayarladığım sistemi aşağıda paylaşacağım

Kasa= https://www.akakce.com/bilgisayar-k...fanli-atx-oyuncu-kasasi-fiyati,506019168.html
Psu= FSP Hydro G Pro HG2-750 750 W Power Supply Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe
Psu Atx 3.0 gerekliyse= MSI MPG A850G 850 W Power Supply Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe
Sıvı soğutma= MSI Mag CoreLiquid B240 RGB 240 mm Intel(1700p)-AMD Uyumlu Sıvı Soğutucu
Ram= https://www.akakce.com/ram/en-ucuz-...2x8-ddr5-5200-mhz-cl40-fiyati,1905501395.html
Ekran kartı=Size Bırakıyorum 4080 serisi
Ssd= Mevcut

eXe1aNs

Asistan
Reaksiyon puanı
16
TDP değeri çok da yüksek değil. Haliyle FX bir işlemci almıyorsunuz. 240 mm fan da soğutur. ATX3.0 için ise bence aşırı önem arz eden bir şey yok lakin güzel özellikleri var. Ekran kartının kapanmaması gibi bir sürü özellik sunuyor. Ayrıca potansiyelinin üstüne çıkma gibi özellikleri de var. Bence böyle bir sistemde arkadaşınızın dediği gibi 360 mm sıvı soğutma kullanın. Sonradan da para buldukça RAM takviyesi yaparsınız.
Önerilerin için çok teşekkür ederim dikkate alacağım

mychar276

Profesör
Reaksiyon puanı
2,539
Parça parça detaylı bakmadım ama kasayı bizzat kullandım. Rtx 4090'ı Dark guardian PRO modeline ancak sığdırabildik. Pro modelinde bile üst bölüme 360mm sıvı soğutma desteklemiyordu öne taktık. Öne takınca Arctic Freezer II nin soğutucu radyatörü kalın olduğu için GPU sığmadı. Rtx 4090 ile 4080 neredeyse aynı boyutlarda, yani bu kasaya da bu konfigürasyonla ekran kartı kesinlikle sığmayacaktır.

Eğer bütçe belirleyerek konu açarsan yada boş vaktimde bir sistem paylaşırım seninle.

eXe1aNs

Asistan
Reaksiyon puanı
16
Parça parça detaylı bakmadım ama kasayı bizzat kullandım. Rtx 4090'ı Dark guardian PRO modeline ancak sığdırabildik. Pro modelinde bile üst bölüme 360mm sıvı soğutma desteklemiyordu öne taktık. Öne takınca Arctic Freezer II nin soğutucu radyatörü kalın olduğu için GPU sığmadı. Rtx 4090 ile 4080 neredeyse aynı boyutlarda, yani bu kasaya da bu konfigürasyonla ekran kartı kesinlikle sığmayacaktır.

Eğer bütçe belirleyerek konu açarsan yada boş vaktimde bir sistem paylaşırım seninle.
Kasayı araştırdım büyük bir kasa buldum mesh bir kasa bunu almayı düşünüyorum

mychar276

Profesör
Reaksiyon puanı
2,539
Böyle parça parça yorumlarsak whatsapp grubu mesajlaşması gibi olur burası. Benim tavsiyem bir bütçe belirleyerek ya konu tekrar açılsın yada bütçeyi buradan paylaşın. Herkesin bir bütçesi vardır 3 aşağı 5 yukarı.

eXe1aNs

Asistan
Reaksiyon puanı
16
Böyle parça parça yorumlarsak whatsapp grubu mesajlaşması gibi olur burası. Benim tavsiyem bir bütçe belirleyerek ya konu tekrar açılsın yada bütçeyi buradan paylaşın. Herkesin bir bütçesi vardır 3 aşağı 5 yukarı.
Haklısınız Tamamdır o şekilde yapacağım

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,994
Su an dışarıdayım eve geçince detaylı bir açıklama yaparım ama şunu belirteyim. 4080 bir sisteme alınacak kart değil. 4080 üzerine sistem toplanacak bir karttır o yüzden genel olarak belli başlı parçalar bu kartın bulunduğu seviyeye çıkamıyorsa kartı düşürüp diğer bileşenlerin kalitesini artırmak daha mantıklı olabilir. Sisteminize eve geçince bakacağın.